با ما همراه باشید

اخبار 11

آبگیر آستارا در تسخیر «شیطان نیلگون»

منتشر شده

در

هجوم میهمان ناخوانده و خطرناک «سنبل آبی» به تالاب‌ها، آبگیرها و رودخانه‌های استان گیلان از سال ۱۳۹۰ آغاز شده است. آبگیر «شیلات» آستارا از بازماندگان آبگیرهای آب شیرین نوار ساحلی دریای کاسپین خزر است که از سال ۱۳۹۷ برای بقا، با این گیاه سمی دست و پنجه نرم می‌کند. سنبل آبی یا ارکیده آبی یا «شیطان نیلگون»، گیاهی آبزی و شناور از خانواده غلافیان بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی است که در آب‌های شیرین زندگی کرده و در خارج از زیستگاه خود به عنوان گیاهی مهاجم شناخته می‌شود. حال پس از گذشت چند سال، مبارزه با این گیاه همچنان ادامه دارد. گیاه فوق باعث بر هم خوردن اکوسیستم منطقه می‌شود و تهدیدی جدی برای محیط زیست است. طی چند سال گذشته این گیاه چندین بار توسط نیروهای خدماتی شهرداری و دوستداران محیط زیست آستارا از آبگیر شیلات جمع آوری شده، ولی از نیمه دوم سال ۱۳۹۹ تاکنون هیچ اقدامی در راستای مبارزه با آن صورت نپذیرفته است. در یک دهه گذشته، گیاه مذکور در اقصی نقاط استان گیلان از قبیل تالاب عینک رشت، تالاب انزلی، رودخانه های لنگرود، رودخانه سیاه درویشان، رودخانه بهمبر صومعه‌سرا و رودخانه لنگرود مشاهده شده است. جابجایی این گیاه توسط مسافران و گردشگران به سایر شهرهای کشور که به دلیل عدم آگاهی از خطرات ناشی از آن صورت می‌پذیرد، از مباحثی است که دوستداران محیط زیست را به شدت نگران کرده است.

 • رشد سریع در محیط‌ های آبی و مصرف مقادیر زیادی از اکسیژن آب، یکی از ویژگی های خطرناک‌ این گونه‌ گیاهی غیر بومی آبزی است.
 • سنبل آبی به شکل گسترده در آبگیر شیلات آستارا که در حریم شهری واقع شده، رشد کرده است.
 • استفاده از سنبل آبی در محیط آپارتمانی خطرات زیادی دارد، سمی و سرطان‌زا بودن این نوع گل به اثبات رسیده است.
 • سنبل آبی قدرت بالایی در پالایش محیط اطراف خود دارد.
 • سنبل آبی فلزاتی سنگین مثل جیوه و سرب که از طریق فاضلاب کارخانه‌های صنعتی به آب‌ها وارد می‌شوند را می‌تواند به خود جذب کند.
 • هجوم میهمان ناخوانده و خطرناک سنبل آبی به تالاب ها، آبگیرها و رودخانه های استان گیلان از سال ۱۳۹۰ آغاز شده است.
 • گل خطرناک سنبل آبی که در عامه مردم به اشتباه به عنوان گل تزئینی یاد می‌شود، مشکلات زیستی فراوانی را ایجاد می‌کند.
 • جابجایی سنبل آبی توسط مسافران و گردشگران به سایر شهرهای کشور که به دلیل عدم آگاهی از خطرات ناشی از آن صورت می پذیرد، از مباحثی است که دوستداران محیط زیست را به شدت نگران کرده است.
 • آبگیر شیلات آستارا از بازماندگان آبگیرهای آب شیرین نوار ساحلی دریای کاسپین خزر است که از سال ۱۳۹۷ برای بقا با این گیاه سمی دست و پنجه نرم می کند.
 • سنبل آبی، وقتی به جان تالاب‌ها می‌افتد فرصت بقا را از سایر موجودات زنده این اکوسیستم می‌گیرد.
 • طبق قانون، سازمان حفظ نباتات به‌ عنوان دستگاه متولی مقابله با ورود گونه‌های گیاهی و جانوری مهاجم به کشور، موظف است محموله‌های گیاهی وارداتی به ایران را کنترل کند.
 • سنبل آبی با ظاهری فریبنده و گل‌هایی زیبا از سال ۱۳۹۷ در آستارا مشاهده شده است.
 • گیاه سنبل آبی، بومی مناطق گرمسیری و زیر گرمسیری آمریکای جنوبی به خصوص حوضه آمازون است.
 • سنبل ابی در مناطق خارج از محدوده بومی خود اغلب یک گونه مهاجم شناخته می‌شود.
 • نام سنبل آبی در فهرست ده علف هرز مهاجم دنیا ثبت شده است.
 • در یک دهه گذشته، سنبل آبی در اقصی نقاط استان گیلان از قبیل تالاب عینک رشت، تالاب انزلی، رودخانه های لنگرود، رودخانه سیاه درویشان، رودخانه بهمبر صومعه‌سرا و ... مشاهده شده است.
 • طی چند سال گذشته سنبل آبی چندین بار توسط نیروهای خدماتی شهرداری و دوستداران محیط زیست آستارا از آبگیر شیلات جمع آوری شده، ولی از نیمه دوم سال ۱۳۹۹ تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص صورت نپذیرفته است.
 • حال پس از گذشت چند سال، مبارزه با این گیاه همچنان ادامه دارد اما تاکنون بی نتیجه مانده است.
منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 11

مرغ دو نرخی در بازار معنایی ندارد

منتشر شده

در

توسط

مرغ دو نرخی در بازار معنایی ندارد

ایسنا/اصفهان معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با تاکید بر اینکه مرغ دو نرخی در بازار نشان از حضور افراد سودجو در بازار است، گفت: اینکه تمام مرغ موجود با قیمت مصوب کشتار می شود، اما مرغ دو نرخی در بازار برای مصرف کننده موجود است، هیچ معنایی ندارد.

حسین ایراندوست در گفت‌وگو با ایسنا درباره کمبود مرغ در اصفهان و قیمت آزاد آن در بازار، اظهار کرد: اصفهان از نظر تولید مرغ مشکل و کمبودی ندارد.

وی توضیح داد: به عنوان مثال برای روز جمعه ۵۸۷ تن مرغ زنده در سامانه رهتاب فروخته و کشتار شده است که معادل ۴۴۰ تن گوشت مرغ است، همچنین پنجشنبه ۵۲۰ تن مرغ معادل ۳۹۴ تن گوشت کشتار شد، در حالیکه کل نیاز مصرفی استان ۳۹۴ تن بوده است، بنابراین در این شرایط نباید کمبودی داشته باشیم.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: تمام مرغ زنده با قیمت مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان به کشتارگاه ها عرضه می شود که باید با قیمت ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان به دست مصرف کننده برسد.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه جهاد کشاورزی تولید و تحویل مرغ با قیمت مصوب به کشتارگاه است، تصریح کرد: اینکه تمام مرغ موجود با قیمت مصوب کشتار می شود، اما مرغ دو نرخی در بازار برای مصرف کننده موجود است، هیچ معنایی ندارد.

ایراندوست با تاکید بر اینکه گوشت مرغ به غیر از کشتارگاه راهی برای ورود به بازار ندارد، گفت: زمانیکه مرغ با دو قیمت در بازار عرضه می شود، نشان از حضور برخی افراد سودجو در بازار حضور است.

وی با بیان اینکه به طور میانگین شبانه ۵۵۰ تن مرغ تحویل ۱۷ کشتارگاه استان می شود که تمام آن تبدیل به گوشت مرغ و در سامانه رهتاب به دست مرغ فروشی ها می رسد، توضیح داد: باید دید مرغی که با قیمت مصوب به دست مغازه دار می رسد، این محصول نیز با قیمت مصوب به دست مشتری داده می شود یا خیر و اگر امروز این چنین نیست ناشی از نبود نظارت در بازار است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه درحال حاضر سهمیه ۶ کیلوگرمی مرغ به ازای هر فرد در نظر گرفته شده، و اگر خریداری ۴ کیلو خریداری کرد، باید دید مغازه دار در رهتاب قیمت ۶ کیلو ثبت می کند یا ۴ کیلو، بنابراین به نظر می رسد امروز نظارت بر مرغ فروشی ها بسیار ضعیف است.

وی گفت: اگر مغازه داری مرغ را با قیمت بالاتر از نرخ مصوب عرضه کند، باید موضوع را فورا به ۱۲۴ اطلاع دهیم تا دوستان نظارتی بازار به این مسئله ورود پیدا کنند.

ایراندوست درباره اینکه چرا مرغ با نرخ ۳۹ هزار تومان و بالاتر در اصفهان فروخته می شود، تاکید کرد: امروز مرغی با عنوان آزاد در بازار نداریم و تمام مرغ موجود باید با نرخ مصوب ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان در بازار عرضه شود.

وی با تاکید بر اینکه طی چند روز گذشته اگر ۳۵۰ تا ۴۰۰ تن گوشت مرغ کشتار شده باشد، نباید کمبودی در اصفهان داشته باشیم، تصریح کرد: البته اصفهان حتی در برخی روزها و به خصوص طی سه روز گذشته تا سقف ۴۵۰ تن کشتار مرغ و بیش از نیاز بازار، تولید و کشتار مرغ داشته است، بنابراین نباید کمبود مرغ داشته باشیم و شرایط فعلی بازار به نبود نظارت برمی گردد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: روز به روز بازار مرغ رو به بهبود خواهد رفت چراکه آمار جوجه ریزی رو به افزایش است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 11

قضاوت دو داور ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند

منتشر شده

در

توسط

قضاوت دو داور ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند

دو داور سرشناس ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند سوت خواهند زد.

به گزارش ایسنا، مسابقات فوتسال هشت جانبه تایلند از ۳ تا ۸ مرداد برگزار می‌شود و تیم ملی فوتسال ایران نیز یکی از تیم‌های حاضر در این تورنمنت است.

تیم ایران در گروه دوم این پیکارها با تیم‌های مصر، لیتوانی و تاجیکستان هم‌گروه است.

در گروه اول این پیکارها هم تیم‌های تایلند، موزامبیک، کوزوو و ازبکستان قرار دارند.

مسوولان برگزاری این مسابقات از دو داور ایرانی نیز برای قضاوت در این پیکارها دعوت به عمل آورده‌اند. ابراهیم محرابی افشار و گلاره ناظمی که قرار است در رقابت‌های جام جهانی فوتسال نیز سوت بزنند در تورنمنت تایلند نیز حاضر بوده و قضاوت چند بازی را بر عهده خواهند داشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 11

فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون از سر گرفته شد

منتشر شده

در

توسط

فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون از سر گرفته شد
عکس از آرشیو

ایسنا/خراسان رضوی مدیر منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: با توجه به درخواست‌های مکرر افغانستان جهت ارسال کالا به این کشور، از روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه جاری فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون پس از یک هفته بدون هیچ مشکلی از سرگرفته شد.

 حسین آخوندزاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از ۲۳ تیرماه تاکنون بیش از ۲۲۷ دستگاه کامیون ایرانی از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت هرات خارج شده و روند تبادل تجاری در امنیت کامل انجام می‌شود.

وی به خروج ۴۵۴ دستگاه کامیون ایرانی از مرز دوغارون به سمت هرات اشاره کرد و افزود: این تعداد کامیون ایرانی از ۲۳ تیرماه تاکنون از پایانه مرزی، بازارچه و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت هرات برای تخلیه بار خارج شدند.

آخوندزاده بیان کرد: در تحولات جدید افغانستان تشریفات گمرکی توسط طالبان از گمرک اسلام قلعه حذف شده و کامیون‌های ایرانی برای بارگیری مستقیم به سمت هرات حرکت می‌کنند.

وی تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی دوغارون از امکانات و ظرفیت‌های بالقوه از جمله ۲۲ هزار متر انبار مسقف، هشت مخزن یک میلیون لیتری سوخت، ۳۰ هزار متر مربع بارانداز آسفالته، سایت جرثقیل، دوش‌های ترانشیمنت سوخت برخودار است و آمادگی کامل نسبت به تخلیه کالاهای تجار افغانستانی را دارد.

مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار گرفته و این گذرگاه مرزی محل صادرات سالانه یک و نیم میلیارد دلار است که نقش حیاتی برای دو کشور ایران و افغانستان دارد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها