با ما همراه باشید

اخبار 5

آغاز مرحله کشوری مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان و فرهنگیان

منتشر شده

در

آغاز مرحله کشوری مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان و فرهنگیان

ایسنا/خراسان رضوی مرحله کشوری مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان و فرهنگیان از عصر امروز آغاز می‌شود.

محمدرضا مسیب‌زاده، مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش، امروز در نشست خبری مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان و فرهنگیان کشور که در اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: بیش از ۷.۵ میلیون دانش‌آموز در سی و نهمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان شرکت کرده‌اند.

وی افزود: از ابتدای خرداد ماه سال جاری بخش مقدماتی مسابقات به اتمام رسیده و در روزهای آینده مرحله نهایی آن برگزار خواهد شد. هدف اصلی برگزاری این مسابقات انس و الفت با قرآن است. لازم است تمام فعالیت‌های ورزشی، فرهنگی و هنری دانش آموزان را به سمت انس با قرآن و معنویت ببرد. مسابقات قرآن، عترت و نماز در بخش دانش‌آموزان تنها مسابقات رسمی زیر ۱۸ سال کشور است.

مسیب‌زاده با بیان اینکه این مسابقات برای ما بسیار اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: داوران ششمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز ملی و از اساتید برجسته هستند. عوامل اجرایی و فنی برتر برای این مسابقات انتخاب شدند. امسال نیز همانند سال گذشته، فضای  IT و فناوری اطلاعات بسیار اهمیت دارد. پایه این مسابقات بین‌المللی است و اواخر سال جاری نیز شاهد برگزاری مسابقات بین‌المللی خواهیم بود.

وی تاکید کرد: ششمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز فرهنگیان در ۱۴ رشته از جمله قرائت، حفظ کل، حفظ ۱۰ جزء، نهج‌البلاغه، روش تدریس احکام و… برگزار می‌شود.

مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: امسال در برگزاری این دور از مسابقات صرفه‌جویی در هزینه‌ها اتفاق افتاده است. این مساله در کنار افزایش دو برابری جوایز دانش‌آموزان و افزایش ۱/۵ برابری جوایز فرهنگیان است. مسابقات فرهنگیان نو پا و مسابقات دانش‌آموزان قدمت زیادی دارد. از ساعت ۱۷ عصر امروز، مسابقات قرآن و عترت و نماز دانش آموزان و فرهنگیان آغاز و از شبکه مجازی شاد و شبکه تلویزیونی قرآن سیما پخش خواهد شد.

مسیب‌زاده ادامه داد: تمام تلاش ما این است که مسابقات با وجود برگزاری به صورت مجازی، جنبه حقیقی نیز داشته باشد. در همین راستا برای دانش‌آموزان و فرهنگیان بسته‌های متبرک رضوی ارسال می‌شود. در این وضعیت تلاش کردیم که نام قرآن مغفول نماند. ما نیز با مشکلاتی مانند قطعی برق و اینترنت مواجه هستیم اما قول خواهیم داد که مسابقات با قضاوت درست و بدون نقص برگزار شود.

وی در خصوص درصد تعداد شرکت کنندگان در این مسابقات و تفاوت آن نسبت به سال گذشته اظهار کرد: از رشد جمعیت این دوره از رقابت‌ها راضی نیستیم. سال گذشته ۷.۵ میلیون دانش‌آموز در این مسابقات شرکت کردند کخ امسال نیز تعداد شرکت‌کنندگان همان است.‌ با توجه به افزایش تعداد دانش‌آموزان در سال جاری باید تعداد دانش‌آموزان شرکت‌کننده نیز افزایش پیدا می‌کرد اما با توجه به شرایط خاص کشور باز هم این تعداد مورد قبول است. در سال‌های گذشته حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد دانش‌آموزان کل کشور در این مسابقات شرکت می‌کردند. با توجه به جمعیت دانش‌آموزان که بیش از ۱۵.۵ میلیون نفر است، امسال می‌بایست ۸.۵ تا ۹ میلیون شرکت‌کننده در این مسابقات داشتیم.

مسیب‌زاده در خصوص هدایا و جوایز امسال جشنواره عنوان کرد: به طور میانگین برای هر دانش‌آموز مقام آورده حدود یک میلیون و هر فرهنگی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جایزه در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص تاثیر حفظ کل قرآن بر دانش‌آموزان خاطرنشان کرد: ما کار میدانی را آغاز کرده‌ایم. مهم‌ترین مساله در آسیب‌های اجتماعی، حل آن با راهکارها و موضوهات ارزشی و قرآنی است. ما روی تاثیرات فضای مجازی و حضور دانش آموزان کار کرده‌ایم. با توجه به تاکید مقام معظم رهبری محتوای مناسبی برای دانش‌آموزان روی پایگاه‌های مجازی آموزش‌وپرورش بارگذاری شده است. حال و هوای حفظ قرآن خوب است اما ما در آموزش و پرورش به دنبال حفظ قرآن نیستیم بلکه به دنبال حفظ عمومی هستیم. حفظ ترتیبی در مسابقات وجود دارد. یک تعداد از دانش‌آموزان علاقه‌مند به حفظ موضوعی هستند. در سه سال اخیر حفظ جزء ۳۰ نیز به عنوان مدخل ورود به فضای حفظ در آموزش و پرورش آغاز شده است.

قاسم‌علی خدابنده، مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی،نیز در ادامه این جلسه بیان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا مسابقات تغییر رویه داده و به صورت مجازی و در شبکه شاد برگزار می‌شود. سال گذشته نیز این اتفاق برای مسابقات رخ داد.

وی گفت: مراحل مقدماتی این مسابقات انجام شده و در حال حاضر در مراحل نهایی برگزاری آن هستیم. در مرحله نهایی، مشهد میزبان برگزاری مسابقات است. در این دور از هر استان ۱۰ نفر معرفی می‌شوند که در رقابت‌های این دوره حضور پیدا کنند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مسابقات در دو بخش آوایی و پژوهشی برگزار می‌شود. چندین کمیته برای برگزاری تشکیل شده که هر کدام کار خود را به نحو احسن انجام می‌دهند. در برگزاری این مسابقات شاهد رشد همکاران و دانش‌آموزان خواهیم بود. در هر دو مسابقه همکاران، ناظرین و برگزار کنندگان در مشهد حضور خواهند داشت.

محمد دستورانی، مدیرکل آموزش‌وپرورش سمنان، هم در ادامه این جلسه، با بیان اینکه این دو رویداد قرآنی در سمنان و مشهد برگزار می‌شود، اظهار کرد: سمنان نیز میزبان هزار نفر از دانش‌آموزان از رشته‌های پژوهشی سی و نهمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز است. این مسابقات از ابتدای خرداد ماه سال جاری آغاز و امروز وارد مرحله نهایی آن شد.

وی افزود: در مرحله مقدماتی از ۴۵۰ هزار نفر دانش‌آموز تنها ۱۰۰۰ نفر به مرحله نهایی راه پیدا کردند. مسابقات به صورت مجازی از طریق شبکه‌های شاد و اسکایپ روم برگزار می‌شود. از این تعداد تنها ۱۵۰ نفر انتخاب و جوایز ارزش‌مندی به آن‌ها اهدا خواهد شد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان سمنان تاکید کرد: در مرحله نهایی ۱۶ نفر از داوران کشوری قضاوت خواهند کرد. ما در طول برگزاری مسابقات تلاش کردیم که با ایجاد کانال‌های مختلف در فضای مجازی، بخش‌های متنوعی را به دانش‌آموزان ارائه بدهیم؛ به این صورت که اگر دانش‌آموز به صورت مجازی در این مسابقات شرکت می‌کند، حس حضور فیزیکی و حقیقی نیز داشته  باشد. گویی او به سمنان سفر کرده و از جاذبه‌های آن دیدن کرده باشد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 5

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو

منتشر شده

در

توسط

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو
عکس آرشیوی است

ایسنا/یزد پای درد دل مردم اردکان نشستیم، مردمی که در ثروتمندترین شهر ایران زندگی می‌کنند اما از کمترین سرمایه حیات خود یعنی آب برخوردار هستند.

هرسال با آغاز فصل تابستان و گرمای طاقت فرسا، شهرهای کویری ایران دچار بحران آبی می‌شوند تا جایی که این روزها جیره بندی آب، امان مردم این شهرها  را بریده است. هر چند ایران سالیانی است که با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند اما این وضعیت در شهرهای کویری کشور مانند یزد که با کمبود منابع آبی روبروست، وخیم‌تر است.

این روزها کیفیت آب در برخی از نقاط استان یزد به ویژه شهرستان اردکان به پایین‌ترین میزان ممکن رسیده و راه‌اندازی ایستگاه‌های برداشت آب در سطح شهر، تنها راهکاری بوده که اندکی از سنگینی بار این مشکل بر دوش مردم کاسته است؛ اما مسئله تامل برانگیز اینجاست که امروز مردم شهری که به ثروتمندترین شهر ایران شهره است، با دبه‌های آب در صف ایستگاه‌های برداشت آب ایستاده‌اند.

البته مدتهاست که گلایه‌ و فریاد مردم اردکان سر به آسمان کشیده ولی گویا گوش مسئولان و متولیان امر از این فریادها پر است و در هیاهوی کم آبی، لب‌ و دست فروبسته‌ و سر به لاک خود فرو برده‌اند.

کاهش بارندگی در این منطقه و افزایش مصرف آب در بخش‌های مختلف خصوصاً در حوزه آب شرب، کاهش کیفیت و فشار آب، مردم این شهر صنعتی را از آینده زندگی خود در این شهر ناامید کرده است.

در همین راستا پای حرف‌های مردمان اردکان نشستیم، خلیلی، فتوحی، سروی و … شهروندان اردکانی هستند که وقتی پای حرف‌هایشان می‌نشینیم، از سخنانشان بوی اهتمام‌شان به ترک دیار آبا و اجدادیشان به مشام می‌رسد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

منتشر شده

در

توسط

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی های المپیک چهارشنبه برگزار نمی شود و بجای آن هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از کمیته ملی المپیک، مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰ با شرایط ویژه و به هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

به دلیل شرایط و محدودیت‌های جدید اعمال شده از سوی وزارت بهداشت و در راستای حفظ سلامت اعضای کاروان در مکان و زمان دیگری برگزار خواهد شد.

در راستای قدرشناسی و ایجاد انگیزه در بین ورزشکاران و کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰،  کمیته ملی المپیک در نظر داشت ابتدا مراسم بدرقه را در فضای فرهنگی اراضی عباس آباد برگزار نماید که به دلیل شرایط کرونایی کشور مقرر شد این مراسم بصورت محدود در فضای باز آکادمی ملی المپیک برگزار شود ولی با توجه به شرایط حاد کرونایی و قرارگرفتن شهر تهران در وضعیت قرمز شیوع کرونا و در راستای حفظ سلامتی تمامی اعضای کاروان اعزامی، برگزاری این مراسم لغو و مقرر شد تا به هنگام عزیمت اولین گروه ورزشکاران اعزامی(۲۶تیر ماه) در محل فرودگاه امام خمینی (ره) با همکاری رسانه ملی و کادر سرپرستی کاروان و تیم‌ها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و بسیار محدودتر برگزار  شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

منتشر شده

در

توسط

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

مستند «گنج دره» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کیوان طباطبایی صمیمی و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا (ترکیه) راه یافت.

به گزارش ایسنا، چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ اکتبر(۲۸ مهر ماه تا ۴ آبان) در شهر ازمیر ترکیه برگزار می‌شود.

مستند نیمه بلند «گنج دره» که همکاری مشترک باستان‌شناسان ایرانی و دانمارکی در کاوش یکی از کهن‌ترین خاستگاه‌های پیدایش کشاورزی و اهلی‌سازی دام در خاورمیانه است هم در این رویداد حضور خواهد داشت.

طباطبایی صمیمی پیش‌تر درباره این پروژه توضیح داده بود: «گنج دره» یکی از کلیدی‌ترین محوطه‌های باستان‌شناسی ایران در نزدیکی شهر هرسین کرمانشاه است. پیش از انقلاب اسلامی برخی کاوش‌های باستان‌شناسی توسط هیات‌های خارجی در این تپه انجام شده بود اما برای نخستین بار گروهی از باستان‌شناسان ایران به سرپرستی دکتر حجت دارابی از دانشگاه رازی کرمانشاه با همکاری دانشگاه کپنهاگ دانمارک به وسیله فن‌آوری‌های نوین کاوش‌های گذشته را مورد بازنگری قرار دادند و به یافته‌های جالب و مهمی از روند نوسنگی شدن در زاگرس دست یافتند؛ در فیلم تلاش شده است تا این فرایند یا به تعبیری چگونگی شکل‌گیری انقلاب کشاورزی از حدود یازده هزار سال پیش در کوهستان زاگرس برای مخاطب عام و خاص نمایش داده شود.

تولید این مستند ۳۷ دقیقه‌ای دو سال زمان برده است و عوامل تولید آن عبارتند از پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: کیوان طباطبایی صمیمی، فیلمبردار: ارسطو گیوی، صدابردار: حسن شبانکاره، تدوین، صداگذاری و اصلاح رنگ:  پیمان شاه محمدی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها