با ما همراه باشید

استانها

آمادگی انجمن انجیر ایران برای ارائه نهال دیم سازگار با محیط به استان ها/لزوم حفظ برند انار ساوه

منتشر شده

در

آمادگی انجمن انجیر ایران برای ارائه نهال دیم سازگار با محیط به استان ها/لزوم حفظ برند انار ساوه

 مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی باغبانی ایران گفت: در انجمن انجیر ایران ۱۵۰ هزار نهال دیم سازگار با محیط وجود دارد که آماده ارائه به استان های سازگار با تولید انجیر است.

کمال یدالهی روز چهارشنبه ۱۰ شهریور در نشست هم اندیشی تشکل های بخش کشاورزی اظهار کرد: تنها به دنبال ارائه خدمت به مردم و باغداران هستیم تا آنها بتوانند به ما اعتماد کنند. تنها مشکل تعاونی ها عدم اعتماد مردم به آنهاست و لازم است که تعاونی ها در جهت جلب اعتماد مردم گام بردارند.

وی افزود: تا زمانی که دولت خدمات رایگان به مردم و باغداران ارائه می دهد، حرکت به سمت تعاونی ها انجام نخواهد شد، کار باید به تعاونی ها سپرده شود تا تعاونی ها نیز پویا عمل کنند. عدم تعیین اعضای هیئت مدیره درست و مناسب از دیگر مشکل تعاونی ها است لذا باید تلاش کرد از افراد تحصیلکرده برخوردار از علم روز در هیئت مدیره استفاده کرد.

مدیرعامل اتحادیه باغداران کشور تصریح کرد: برای افزایش سرمایه مردم در تعاونی ها باید نسبت به فرهنگ موجود در جامعه راهکار مناسب ارائه داد، مدت هاست که سرمایه تعاونی ها افزایش چشمگیری نداشته است.

یداللهی اضافه کرد: تعاونی بازوی دولت است و باید فعالیت ها به تعاونی ها سپرده و به بیان دیگر برون سپاری شود تا ظرفیت سازی لازم در این حوزه انجام شود. در حوزه آموزش تفاهم نامه هایی منعقد شده تا آموزش های لازم به صورت رایگان برگزار شود.

مدیرعامل اتحادیه های باغداران کشور بیان کرد: برند انار ساوه باید حفظ شود، لذا در این راستا باید از راهکارهای مختلف و تولید گونه های مختلف و سازگار با شرایط استفاده کرد، در صورت لزوم اتحادیه باغداران نیز آمادگی حمایت و پشتیبانی در این زمینه را دارد.

صندوق ایرانیان تعاونی ها را از بانک و تسهیلات بی نیاز می کند

وی ادامه داد: صندوق ایرانیان در صورت تایید مدیر استان می تواند با تعاونی ها در بحث خرید محصولات مشارکت داشته باشد، این اقدام جهت تقویت تعاونی ها و تامین نقدینگی در سطح شهرستان انجام خواهد شد. صندوق ایرانیان در حال حاضر به تعاونی ها ارائه خدمت می کند و استفاده از این صندوق تعاونی ها را از بانک و دریافت تسهیلات بی نیاز می کند.

یدالهی اضافه کرد: در انجمن انجیر ایران ۱۵۰ هزار نهال دیم سازگار با محیط وجود دارد که آماده ارائه به استان های سازگار با تولید انجیر است که در این راستا یارانه و تسهیلات لازم نیز ارائه خواهد شد لذا تقاضا داریم استان ها کارشناسان و تعاونی ها و باغداران فعال در این حوزه را معرفی کنند.

مجید آنجفی، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: مقاومت دولتی ها برای برون سپاری فعالیت ها یکی از معضلاتی است که در کشور وجود دارد، اما استان مرکزی سه سال پیاپی در زمینه برون سپاری فعالیت ها رتبه اول تا سوم را به خود اختصاص است به طوری که در حال حاضر دبیرخانه ملی آبیاری نوین کشور در استان مرکزی مستقر است که توسط فارغ التحصیلان بخش کشاورزی تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: واگذاری امور اراضی خط قرمز دولت است. تعداد زیادی از فرایندهای پردردسر واگذار شده است البته چالش سختی است و مقاومت ها و سخت گیری هایی در برون سپاری و واگذاری ها وجود دارد اما در سازمان اعتقاد ما به این مهم جدی بود لذا تبعات آن را پذیرفتیم.

آنجفی در خصوص ظرفیت صندوق توسعه حمایت از بخش کشاورزی ادامه داد: در استان مرکزی برای اولین بار در سطح کشور طرح بازنگری صندوق اجرا شد تا سهام بین تشکل های واقعی تقسیم شود و اولویت با تشکل های صنایع تبدیلی و تکمیلی قرار داده شد، صندوق این آمادگی را دارد تا تسهیلات لازم را به صورت قرض الحسنه پرداخت کند.

وی با اشاره به ظرفیت های باغبانی استان مرکزی افزود: سطح وسیعی از باغات استان به انار اختصاص دارد که مشکلاتی اعم از کرم گلوگاه و سرمازدگی و… دارد لذا می طلبد برای اینگونه باغات که در معرض خطر هستند طرحی در خصوص ایجاد سایبان ارائه شود.

مشکل اصلی این تعاونی ها نداشتن زنجیره های تولید است

زارعی، مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست تصریح کرد: سطح باغات استان مرکزی ۷۴ هزار هکتار است که ۷ هزار هکتار آن باغات نهال و باقی، باغات بارور است و  سال گذشته ۵۵۰ هزار تن محصولات در این باغات تولید شده است.

وی افزود: در سطح استان برخی باغات اهمیت و رتبه بالایی دارند. استان در تولید برخی محصولات از جمله پسته رتبه ششم و انار رتبه دوم و گل و گیاه زینتی رتبه دوم و گل محمدی رتبه پنجم را به خود اختصاص داده و در تولید پسته، کشمش، گل زینتی، انار و گیاهان دارویی صادرات انجام می دهد.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: آنچه از تعاونی ها انتظار می رود برآورده نمی شود، پس این تعاونی ها به فعالیت های ساده و ابتدایی می پردازند و باغداران خود به تنهایی اقدامات مربوط به حوزه خود را انجام می دهند. مشکل اصلی این تعاونی ها نداشتن زنجیره های تولید است.

زارعی با اشاره به گلخانه های استان اصافه کرد: مساحت گلخانه های استان ۱۱۲۰ هکتار است که ۵۱۲ هکتار در فضای بسته و باقی مربوط به گل و گیاهان زینتی در فضای باز است همچنین ۱۱۸ هکتار گلخانه سبزی و صیفی در استان وجود دارد که قسمت قابل توجهی از تولیدات آنها صادر می شود.

وی ادامه داد: ۴۰ واحد تولید قارچ خوراکی در استان وجود دارد که ۸ واحد آن صنعتی و مابقی خانگی است و حدود ۴۲۵۰ تن محصول قارچ در استان تولید می شود، همچنین در استان ۱۶ واحد تولید نهال دارای مجوز وجود دارد که سالانه حدود ۲۵۰۰ تن نهال نیز تولید می شود که قسمت قابل توجهی از آن در سایر استان ها توزیع می شود.

زارعی خاطرنشان کرد: استان مرکزی در سایر محصولات از جمله گل محمدی و زعفران و… نیز ظرفیت و جایگاه ویژه ای دارد.

سیدحسین هاشمی، مدیرعامل تعاون روستایی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: در سطح استان مرکزی یکی از محدودیت ها و نیازمندی ها نبود تشکل تخصصی در محصولات باغبانی است و تنها تشکل تخصصی انار ساوه در استان تشکیل شده است که با توجه به مسائل و مشکلات موجود نیاز است که در سایر بخش ها نیز تعاونی تخصصی تشکیل شود.

تشکل ها نباید تنها به موضوع نهاده بپردازند

وی افزود: یکی از معضلاتی که در سطح ملی و استانی مطرح شده این است که شکل گیری و تداوم فعالیت تشکل ها وابسته به نهاده ها است ولی فعالیت در حوزه نهاده تنها بخشی از وظایف تشکل هاست و تشکل ها نباید تنها به موضوع نهاده بپردازند، خوشبختانه با سیاست ها و حمایت های موثر که از تشکل ها صورت گرفته سازمان در تلاش است که تشکل ها را به سوی وظایف اصلی سوق دهد. اختلال در موضوع نهاده نباید فعالیت تشکل ها را مختل کند.

خنداب تعاونی تخصصی باغبانی ندارد

هاشمی ادامه داد: به عنوان مثال شهرستان خنداب تنوع بالایی در زمینه محصولات باغی دارد، اما با وجود این ظرفیت، هیچ تعاونی تخصصی باغبانی در این شهرستان وجود ندارد.

وی اضافه کرد: کمبود نقدینگی از دیگر مشکلات تشکل ها است که سبب ضعف توان مالی آنها شده که در این راستا نیز سوق دادن صندوق حمایت به سمت فعالیت تخصصی و اصلاح سهامداری در صندوق صورت گرفته است، باید بتوان فعالیت های تمامی تشکل های بخش کشاورزی را به صورت شبکه ای به اجرا درآورد.

مدیرعامل تعاونی باغداران انار ساوه نیز در این نشست اظهار کرد: در حال حاضر از مجموع ۱۱ هزار هکتار باغات انار ساوه ۱۰ هزار هکتار آن بارور است که با توجه به سرمازدگی پیش بینی خوبی در مورد برداشت محصول وجود ندارد و پیش بینی می شود که ۱۵۰ هزار تن محصول از این سطح برداشت شود.

وی با اشاره به اینکه اولویت کاری بر روی صادرات انار قرار داده شده افزود: به منظور اینکه باغداران محصولات خود را از مسیر راحت تری به اتحادیه باغداران بفروشند، غرفه ای در تهران اجاره شده است.

کریمی بیان کرد: به منظور ترویج استفاده از سایبان در باغات با کمک بخش ترویج جهاد بازدید از سایبان ها برای باغداران تدارک دیده شد اما متاسفانه عدم توانایی مالی باغداران مانع استفاده از این روش شده است که نیاز است در این خصوص تسهیلات لازم اختصاص یابد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام بازسازی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام بازسازی می‌شود

  رئیس بنیاد مسکن کشور با اشاره به بازسازی ۵ هزار واحد غیرمقاوم در بندرامام، گفت: عملیات اجرایی درجاسازی این واحدها در بندر امام آغاز شده است و برخی از ساختمان ها در مرحله فونداسیون، اسکلت و برخی نیز در مرحله تکمیل سقف هستند.

اکبر نیکزاد در بازدید از روند بازسازی مناطق آبگرفته بندر امام که امروز، ۲۵ شهریورماه انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از پروژه های مهم و بسیار اساسی در حال اجرا در شهر بندر امام خمینی، پروژه ساماندهی بافت نابسامان و در معرض خطر این شهر است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: ۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام خمینی وجود دارد که غیرمقاوم هستند و در ساخت آن ها اصول فنی رعایت نشده است.

رئیس بنیاد مسکن گفت: همه مسوولان کشور بر مساله ساماندهی این واحدها تاکید داشتند و از این رو با یک برنامه‌ریزی ضربتی، مطالعات ساخت این واحدها انجام شد.

نیکزاد بیان کرد: برای ساخت مسکن به محوریت مردم به تعداد ۵ هزار واحد مسکونی، نیاز به زمین بیشتری بود و از این رو برنامه‌ریزی شد تا در بخش‌هایی که ممکن است نسبت به درجاسازی برخی از واحدها اقدام شود.

وی افزود: برای ساخت سایر واحدها قرار شد تا اراضی مورد نیاز تامین شود. خوشبختانه اکنون نقشه‌های تفکیکی در اراضی تامین و همچنین نقشه‌های تفکیکی در طرح درجاسازی، مصوب شده است.

رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: عملیات اجرایی در بحث درجاسازی واحدها آغاز شده است و برخی از ساختمان ها در مرحله فونداسیون، اسکلت و برخی نیز در مرحله تکمیل سقف هستند.

نیکزاد عنوان کرد: برای ساخت واحدهایی که قرار است نسبت به جابه‌جایی آن ها اقدام شود و امروز نیز نسبت به کلنگ زنی یکی از این واحدها اقدام شد، ۱۳۰ میلیون تومان وام ارزان قیمت و ۵۵ میلیون تومان وام بلاعوض در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: ۱۶۰ کیسه سیمان هدیه بنیاد مستضعفان به مردم برای ساخت واحدها تحویل داده می شود. همچنین برای زیرساخت های این مجموعه برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی انجام شده است.

رئیس بنیاد مسکن بیان کرد: به صورت ضربتی در بندرامام کار ساخت واحدها آغاز شده است و تلاش خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن و با محوریت مردم واحدهای مسکونی را بسازیم و خدمات مورد نیز ایجاد شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

همدان چهارمین استان پیر کشور است

منتشر شده

در

توسط

همدان چهارمین استان پیر کشور است

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به پیری جمعیت هشدار داد و گفت: همدان چهارمین استان پیر کشور بوده و وضعیت جمعیت آن قرمز است.

 دکتر بهرام عین‌اللهی شامگاه پنج‌شنبه ۲۵ شهریورماه در ستاد مدیریت کرونای همدان، اظهار کرد: همدان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران است و به تعبیر مقام معظم رهبری، خاک عرفان خیز دارد.

عین‌اللهی تصریح کرد: گزارش وضعیت همدان، امیدوار کننده بود اما نیاز است گزارش وضعیت فعالیت فرهنگی نیز ارائه شود چون معضل ما فرهنگی است و اگر توجه نکنیم نمی‌توانیم آینده انقلاب را تضمین کنیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی همدان، بهترین دانشکده بهداشت کشور است، مطرح کرد: همدان چهارمین استان پیر کشور است و این یک زنگ خطر است و باید برای این مسئله فکر شود.

وزیر بهداشت، ادامه داد: برای خدمات باروری باید برنامه‌ریزی شود چون وضعیت جمعیت همدان، قرمز است.

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین اولویت دولت، کروناست، همه فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار داده و ما الان در یک پیچ تاریخی هستیم و شاهد صحنه‌های بدی بودیم بنابراین باید تلاش کنیم پیچ تاریخی را رد کنیم.

وی ادامه داد: مرحله اول تهیه واکسن بود موفقیت‌آمیز بود، فکر می‌کردیم باران واکسن داشته باشیم الان سیل واکسن داریم، تا آخر تیرماه، پنج میلیون دز تزریق شده بود اما در مرداد و شهریور ۳۵ میلیون دز تزریق شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه پنج مرکز داخلی مجوز تولید واکسن دارند، گفت: در آینده نیازی به ورود واکسن نداریم و در هفته گذشته رتبه دوم تزریق واکسیناسیون در دنیا بودیم که الان به رتبه اول رسیدیم.

عین‌اللهی با بیان اینکه در آموزش خیلی صدمه خوردیم، اظهار کرد: در علوم پزشکی فعالیت مجازی موثر نیست و در اواسط مهر باید به صورت ترکیبی کلاس‌ها را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: از دو هفته آینده، واکسیناسیون ۷ تا ۱۸ ساله‌ها را با واکسن وارداتی آغاز می‌کنیم و مدارس زمانی آغاز می‌شود که بچه‌ها وخانواده‌ها واکسینه شوند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: طب سنتی اگر مبتی بر علم باشد مورد تایید است.

عین‌االهی توضیح داد: با وجود واکسینه شدن و تست PCR امکان جذب توریست سلامت وجود دارد چون از نظر فرهنگی و ارزآوری مهم است.

وی با بیان اینکه سلامت پایه مردم فقط با بهداشت است، گفت: ما موافق نیستیم نیروهای بهداشت از حوزه بهداشت خارج شوند و خط قرمز ما خروج نیروهای بهداشتی به حوزه درمان است.

وزیر بهداشت، گفت: در درمان هرچقدر هزینه کنیم مشکل سلامت مردم حل نمی شود و کرونا نشان داد پیشگیری در حوزه بهداشت بهتر از درمان است اما باید به میدان بیایید از دانشگاه خارج شوید و به مناطق روستایی بروید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

بنیاد مستضعفان به بحران کم آبی در روستاها چاره اندیشی کند

منتشر شده

در

توسط

بنیاد مستضعفان به بحران کم آبی در روستاها چاره اندیشی کند

  نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: اکثر روستاهای استان اردبیل با مشکل کم آبی و حتی بی آبی روبرو هستند که انتظار می رود بنیاد مستضعفان در حل این مشکل به صورت علمی و کارشناسی چاره اندیشی کند.

آیت الله سیدحسن عاملی روز پنجشنبه 25 شهریورماه در دیدار با رئیس بنیاد مستضعفان اظهار کرد: روستاهای استان اردبیل وضعیت نامناسبی را در تامین آب سپری می کنند و حتی تانکرهای آبرسانی کفاف نیاز روستائیان را نمی کند و شایسته است مسئولان امر و نهادهای انقلابی در این زمینه آستین بالا بزنند.

 

وی ضرورت توسعه اشتغال خرد و کوچک را یادآور شد و خاطرنشان کرد: وظیفه حاکمیت تامین عزت رعیت است و مهمترین موضوع در این امر ایجاد اشتغال می باشد که با الگوگیری از روش های بین المللی در ایجاد اشتغال خود باید به سمتی حرکت کنیم تا اشتغال زودبازده و خرد در مناطق مختلف شهری و روستایی مورد حمایت قرار گیرد.

 

امام جمعه اردبیل با تاکید بر ضرورت احیای کارخانه تسنیم نوش نیر با ظرفیت تولید 100 هزار بطری نوشیدنی بیان کرد: این مجموعه گرفتار بروکراسی دولتی شده و بهتر است بنید مستضعفان در راه اندازی این مجموعه به اشتغال پایدار جوانان این منطقه کمک کند.

 

عاملی آمار بالای تصادفات در جاده پارس آباد – مشگین شهر را اسباب شرمندگی و خجالت مسئولان دانست و گفت: باید در این مسیر جاده ای ایمن و چهارخطه راه اندازی کنیم تا تلفات کمتری را در این حوزه شاهد باشیم.

 

وی با قدردانی از ورود نهادهای انقلابی همچون بنیاد مستضعفان و کمیته امداد در تامین سرپناه و ایجاد اشتغال برای گروه های مختلف جامعه اضافه کرد: این نهادها باید به الگوهای جهانی تبدیل شود تا بیش از این مردم ایران و سایر کشورهای منطقه از خدمات این نهادهای انقلابی استفاده کنند.

 

امام جمعه اردبیل به اوضاع نامناسب شهرداری ها و گرفتاری مالی آنها اشاره کرد و افزود: در سال های گذشته جذب نیرو در شهرداری ها به حدی بوده که شهرداری ها عمده تلاششان بر پرداخت حقوق پرسنل بوده و کمترین کار عمرانی و خدماتی را انجام داده اند.

 

عاملی با قدردانی از بنیاد مستضعفان در ورود به محرومیت زدایی در شهرستان های گرمی و خلخال تصریح کرد: در کنار تکمیل پروژه عظیم پایاب سد خدافرین با 3 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بهتر است نواقصات این پروژه برطرف و این طرح عظیم به سرانجام برسد.

 

وی همچنین احداث راه آهن اردبیل – پارس آباد را سودمند برای بنیاد مستضعفان معرفی کرد و گفت: هر سرمایه گذاری در این پروژه ورود پیدا کند با توجه به ظرفیت صادراتی و ترانزیتی این خط ریلی از مزایای آن بهره مند خواهد شد.

 

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها