با ما همراه باشید

سایر

آمپاس‌ها و قمپزها دیگر به درد نمی‌خورند!

منتشر شده

در

آمپاس‌ها و قمپزها دیگر به درد نمی‌خورند!

یک منتقد ضمن ضعیف شمردن سریال «دودکش ۲» و برشمردن ایرادهای متعدد در فصل جدید، این سریال کمدی را در میان دیگر مجموعه های ضعیفی که این روزها آنتن شبکه‌های سیما را پر کرده‌اند، «گل سرسبد» نامید!

محمدتقی فهیم درباره سریال «دودکش۲» به ایسنا گفت: واقعیت این است که وضعیت تلویزیون به لحاظ سرگرم سازی چندان رضایت بخش نیست. «دودکش۲» هم سریال خوبی نشده است، اما اگر قرار باشد از میان سریال‌های ضعیفی که در این شرایط کرونایی و خانه نشینی پخش می‌شود، مردم یکی را انتخاب کنند، «دودکش ۲» انتخاب بهتری است و می‌تواند گل سرسبد باشد!

او با انتقاد از فصل دوم سریال «دودکش» ادامه داد: «دودکش ۱» را محمد حسین لطیفی ساخت و بعد از آن «پادری» را ساخت اما چون تمایلی به ادامه دار کردن سریال نداشت و معتقد بود ادامه ها خوب در نمی‌آید، نامش را به «پادری» تغییر داد. «دودکش ۲» ساخته برزو نیک نژاد، نسبت به فصل اول و حتی «پادری» کار ضعیفی است. «دودکش ۱» و «پادری» اگر چه ضعف‌هایی داشتند اما هر دو قابل قبول بودند؛ این در حالی است که متاسفانه «دودکش۲» فاقد عناصر جذاب و پرکشش است.  در ساخت ادامه سریال‌ها که عموما خوب درنمی‌آید (به جز «نون خ» و «پایتخت») عموما دوستان بر اساس همان عناصر و کلیشه‌های جواب داده ی فصل‌های اول جلو می‌روند؛ در حالی که ادامه سریال باید مستقل باشد و در عین حفظ کاراکترها با ویژگی‌های ثابتشان، سریال باید دارای ویژگی‌های جدیدی هم باشد. باید کار تازه جلوه کند و وقتی تماشا می کنیم احساس کنیم چیز نویی می‌بینیم. در «دودکش۲» ما نوگرایی نمی‌بینیم و حتی از نظر داستان پردازی و پرداخت شخصیت‌ها کار عقب رفت دارد.

فهیم با بیان اینکه حتی ویژگی‌هایی که باعث شده ما به شخصیت‌های «دودکش» علاقه‌مند شویم در این فصل دچار افت شده است، افزود: مثلا در کنار دو شخصیت اصلی سریال یعنی نصرت و فیروز، شخصیت بهروز نمک سریال بود اما در این فصل شخصیت بهروز نزول پیدا کرده است. خواسته‌اند که کار را تغییر دهند و در این مسیر به سمت شخصیت‌های چاق و لاغر و خنگ بازی یک شخصیت و کپی برداری از لورل و هاردی رفته اند؛ در حالی که زمین تا آسمان با آن‌ها متفاوت هستند و قادر نیستند همچون فضایی را ایجاد کرده و همچون عناصر جذابی را ارائه دهند. شخصیت بهروز خنگ تر شده است؛ این چه میمیک صورتی است؟ مگر با حرکت چشم و ابرو عاشقش می‌شوند؟ بهروز را ناقص کرده‌اند.

 

این منتقد در نقد دو شخصیت‌ اصلی داستان گفت: کل کل دو شخصیت اصلی یعنی نصرت و فیروز در فصل اول در دل یک داستان قوی پیش می‌رفت. کل «دودکش ۱» بر کل کل این دو استوار نبود و هر کدام مسیر زندگی خود را داشتند. اما در این فصل نصرت کار اینترنتی می‌کند و مثلا این نوگرایی نویسنده‌ها بوده است. فعالیت نصرت در هلدینگ، در فصل اول خیلی هوشمندانه بود. خطر اقتصادی جدی در جامعه ما را گوشزد می‌کرد اما در این فصل بحث فضای مجازی و فالوور و این داستان هاست که الان همه بلدند. هلدینگ را هر کسی نمی‌شناخت اما فضای مجازی را همه آدم ها می‌دانند. فیروز از طرفی آنقدر خنگ است که درباره فضای مجازی نمی داند و از طرفی اصطلاحاتی به کار می‌برد که انگار در این زمینه دانشمند است! اینها همه نقص پرداخت است.

او افزود: بردن فضای سریال به سمت فضای مجازی آسیب جدی به کار زده است؛ زیرا الان بچه‌های کوچک هم می‌دانند که ساز و کار این فضا چیست. اما هلدینگ‌ها هنوز هم دارند کار می‌کنند و صدمه جدی به جامعه می‌زنند؛ اگر سریال در همان فضا روایت می‌شد و در این زمینه در دل داستان درباره این مجموعه اقتصادی افشاگری می‌کرد، کار ارتقاء پیدا می کرد.

فهیم مثلث فیروز و نصرت و بهروز را از دست رفته‌ دانست و در ادامه عنوان کرد: زنان سریال هیچ حرفی برای گفتن ندارند. همسر فیروز با بازی خانم سیما تیرانداز گاهی هم که می خواهد عرض اندامی ‌کند، به سمت ابلهیت می‌رود؛ در حالی که در «دودکش ۱» در جاهایی درست و حسابی ورود می‌کند و کمک کننده است. همسر نصرت هم که زنی کم هوش است.

 

این منتقد همچنین درباره ضعف پرداختن به مشاغل در «دودکش ۲» بیان کرد: قالیشویی تاثیری در سیر داستان ندارد. سریال به لحاظ داستانی فلج است. چند قسمت درباره تحویل چند فرش و رفتن به سر خاک بود و حتی یک موقعیت کمیک هم ایجاد نشد. فقط دائما همان اصطلاحات قبلی مثل آمپاس و عنر عنر و … تکرار می‌شد. در «دودکش۱ » من در بخش هایی قاه قاه می‌خندیدم. این فصل را هم تاکنون کامل دیده‌ام اما یک صحنه هم برایم خنده دار نبود. نه صحنه خنده داری بود و نه وارد فضای درام و تراژیک شدیم. در جاهایی کمدی با لحظات تراژیک معنا پیدا می‌کند. در این فصل، شغل دیگر معنایی ندارد؛ در صورتی که در همه کارهای نمایشی مثل جامعه، آدم‌ها با شغلشان شخصیت و اعتبار پیدا کرده و آدم خوب یا بدی می‌شوند. اما در «دودکش ۲» شغل دیگر نقشی ایفا نمی‌کند. اینکه فیروز شبی سه بار بگوید «با کمتر از نیم قرن تجربه» دیگر به کار نمی‌آید و آمپاس و قمپزهایش هم دیگر به دردرنمی‌خورد.

 

او درباره کارگردانی سریال هم گفت: شاید بشود در بخش کارگردانی امتیازهایی به سریال داد اما متن و داستان و پرداخت شخصیت‌ها تکراری است و نسبت به فصل اول هم عقب است. فضاهای داخلی خوب است اما در فضاهای بیرونی آقای نیک نژاد بی دقتی کرده است. در فضاهای بیرونی اشکالات لنزی و میزانسنی وجود داشت. نیک نژاد کارگردان بدی نیست اما این سریال را اگر در این فصل خودش می‌نوشت شاید امتیاز بیشتری می‌گرفت.

فهیم در پایان در پاسخ به این سوال ایسنا که آیا این امید وجود دارد که سریال‌های ادامه دار که در فصلی نزول پیدا می‌کنند، در فصل‌های آتی ارتقاء پیدا کرده و بار دیگر پرمخاطب شوند؟ گفت: اگر داستان پیدا کنند بله، درست می‌شود. اول باید داستان پیدا کنند و بعد داستان را سوار فضا و شخصیت‌های قبلی کنند؛ نه اینکه بگویند ما این شخصیت‌ها و فضاها را داریم و همین طور پیش بروند و بسازند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر

درگذشت دبیر خبر خبرگزاری دانشجو به علت کرونا

منتشر شده

در

توسط

درگذشت دبیر خبر خبرگزاری دانشجو به علت کرونا

سیدمهدی حاجی آبادی، دبیر خبر خبرگزاری دانشجو، بر اثر ابتلاء به کرونا دار فانی را وداع گفت.

 کانال خبرگزاری دانشجو درگذشت این فعال رسانه را به دلیل ابتلاء به کرونا تایید کرده است.

سیدمهدی حاجی آبادی از فعالان سابق دانشجویی (عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل) بوده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ضمن تسلیت این ضایعه، از خداوند برای خانواده وی صبر و برای آن مرحوم علو درجات را مسالت دارد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

سایر

آلمان درباره خط لوله گازی روسیه ضمانت داد

منتشر شده

در

توسط

آلمان درباره خط لوله گازی روسیه ضمانت داد

صدراعظم آلمان ضمانت داد که اوکراین از ساخت خط لوله گازی نورد استریم ۲ روسیه آسیب نخواهد دید اما اوکراین می گوید مذاکرات درباره آینده اش به عنوان یک کشور ترانزیت مبهم بوده است.

 آنگلا مرکل در آخرین سفر خود به کی‌یف پیش از این که ماه آینده از مقامش به عنوان صدراعظم آلمان کنار برود، گفت: گاز نباید از سوی روسیه به عنوان یک سلاح ژئوپلیتیکی بکار رود و آلمان در صورت لزوم می تواند تحریمهای جدیدی علیه مسکو وضع کند.

وی در گفت و گو با ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین گفت: مهم است که اوکراین یک کشور ترانزیت گاز بماند. مرکل خواستار تمدید قرارداد ترانزیت فعلی اوکراین با روسیه پیش از انقضای آن در سال ۲۰۲۴ شد و خاطرنشان کرد که آلمان از گذار تدریجی اوکراین به سوی انرژی تجدیدپذیر حمایت می کند.

آلمان از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ و بروز جنگ در منطقه شرقی دونباس میان نیروهای اوکراین و نیروهای تحت حمایت روسیه در همان سال، کمک مالی و حمایت دیپلماتیک برای اوکراین فراهم کرده است. اما کی‌یف به شدت مخالف توافق میان برلین و واشنگتن در خصوص نورد استریم ۲ بوده که با دور زدن اوکراین، گاز روسیه را به اروپا می رساند. دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا با وجود لابی اوکراین، تلاش نکرده است با تحریمها مانع این پروژه شود.

دولت زلنسکی این خط لوله را تهدیدی برای امنیت اروپا می داند. وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مرکل گفت: تصور می کنم که نورد استریم ۲ یک سلاح است. بر این باورم که عدم توجه به این که این خط لوله یک سلاح خطرناک است نه تنها برای اوکراین بلکه برای کل اروپا اشتباه است.

دیدار مرکل از اوکراین دو روز پس از آخرین دیدار رسمی وی از روسیه و گفت و گو با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه انجام گرفت. وی در این دیدار پوتین را در خصوص موقعیت اوکراین به عنوان یک کشور ترانزیت تحت فشار قرار داد.

پوتین به خبرنگاران گفت که مسکو آماده است توافق ترانزیت را پس از سال ۲۰۲۴ تمدید کند اما به جزییات بیشتری نیاز است.

مرکل همچنین خواهان پیشرفت بیشتر مذاکرات صلح در خصوص شرق اوکراین است و روز یکشنبه خواستار مذاکراتی در قالب نورماندی میان سران آلمان، فرانسه، روسیه و اوکراین شد.

بر اساس گزارش رویترز، توافق آلمان و آمریکا در خصوص نورد استریم ۲ شامل تعهد برای کمک به اوکراین به منظور ادامه دریافت درآمد ترانزیت پس از عملیاتی شدن نورد استریم ۲ است. اما یوری ویترنکو، مدیر شرکت انرژی دولتی نفتوگاز اوکراین ماه گذشته به رویترز گفت: تصور نمی کند روسیه پس از سال ۲۰۲۴ به ترانزیت گاز از طریق خاک اوکراین ادامه دهد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

سایر

ترافیک سنگین در مسیر بازگشت سفرهای مردم

منتشر شده

در

توسط

ترافیک سنگین در مسیر بازگشت سفرهای مردم
عکس تزئینی است

طبق گزارش‌های مرکز مدیریت راه‌های کشور طی روزهای گذشته ترافیک نیمه‌سنگین و سنگین در محورهای مواصلاتی مختلف به ویژه محورهای منتهی به تهران و البرز آغاز شده که در واقع به دلیل بازگشت مردم از سفر در ایام تعطیل گذشته است.

با وجود اینکه آمارها نشان دهنده کاهش تردد وسایل نقلیه مختلف در روزهای تعطیل گذشته به دلیل اعمال ممنوعیت‌های اعلام شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا بود، اما در روزهای ابتدایی هفته گذشته و دقیقا قبل از شروع ممنوعیت‌ها، افزایش سفرهای جاده‌ای از سوی مردم را شاهد بودیم تا جایی که در روزهای مذکور به صورت میانگین یک میلیون و ۶۵۰ هزار وسیله نقلیه در جاده‌های کشور تردد کرد.

اما در روزهای ممنوعیت این آمار به شدت کاهش یافت و طی دو روز گذشته دقیقا پس از پایان تعطیلات اعلام شده، دوباره محورهای مواصلاتی کشور شاهد ترافیک نیمه‌سنگین و سنگین بودند که به نظر می‌رسد موج ایجاد شده در مسیر بازگشت مردم از سفرهای این ایام تعطیل بوده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده مرکز مدیریت راه‌های کشور در روز گذشته، ترافیک سنگین در آزادراه قزوین – کرج – تهران در محدوده آبیک و ترافیک نیمه سنگین در محدوده های کردان، گلشهر، مهرشهر و حدفاصل پل فردیس تا پل کلاک، آزادراه کرج – قزوین در محدوده نظرآباد و آزادراه تهران – ساوه و بالعکس در محدوده پرند به ثبت رسید و تصاویر ثبت شده در دوربین‌های نظارت تصویری ترافیک نیمه سنگین در محور تهران – شهریار محدوده زرنان را نشان داد.

البته طی ساعات بعد از ظهر روز گذشته همچنان تردد روان در محورهای چالوس، هراز، فیروزکوه، آزادراه تهران – شمال و آزادراه قزوین – رشت در مسیرهای رفت و برگشت وجود داشت که به نظر می‌رسد به دلیل ممانعت مسئولان این استان از ورود پلاک‌های غیر بومی در روزهای گذشته بود که اخبار و گزارش‌های آن نیز منتشر شد و آمار ورود و خروج خودرو از دو استان شمالی مازندران و گیلان نیز کاهش محسوس و قابل توجه بیش از ۶۰ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

وسایل نقلیه ورودی و خروجی استان‌ها از ۲۴ تا ۲۹  مرداد ماه

آخرین گزارش‌های منتشر شده هم نشان می‌دهد که ترددهای بین استانی که در روز ۲۸ مرداد ماه که به حدود ۶۲۵ هزار خودرو رسیده بود فردای همین روز یعنی در ۲۹ مرداد ماه به یک میلیون و ۳۰ هزار خودرو رسید و روند صعودی در نمودار تردد این روزها نمود پیدا کرد.

وضعیت تردد از ۲۴ مرداد ماه و مقایسه با مدت مشابه سال گذشته

 

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها