با ما همراه باشید

سایر

آمپاس‌ها و قمپزها دیگر به درد نمی‌خورند!

منتشر شده

در

آمپاس‌ها و قمپزها دیگر به درد نمی‌خورند!

یک منتقد ضمن ضعیف شمردن سریال «دودکش ۲» و برشمردن ایرادهای متعدد در فصل جدید، این سریال کمدی را در میان دیگر مجموعه های ضعیفی که این روزها آنتن شبکه‌های سیما را پر کرده‌اند، «گل سرسبد» نامید!

محمدتقی فهیم درباره سریال «دودکش۲» به ایسنا گفت: واقعیت این است که وضعیت تلویزیون به لحاظ سرگرم سازی چندان رضایت بخش نیست. «دودکش۲» هم سریال خوبی نشده است، اما اگر قرار باشد از میان سریال‌های ضعیفی که در این شرایط کرونایی و خانه نشینی پخش می‌شود، مردم یکی را انتخاب کنند، «دودکش ۲» انتخاب بهتری است و می‌تواند گل سرسبد باشد!

او با انتقاد از فصل دوم سریال «دودکش» ادامه داد: «دودکش ۱» را محمد حسین لطیفی ساخت و بعد از آن «پادری» را ساخت اما چون تمایلی به ادامه دار کردن سریال نداشت و معتقد بود ادامه ها خوب در نمی‌آید، نامش را به «پادری» تغییر داد. «دودکش ۲» ساخته برزو نیک نژاد، نسبت به فصل اول و حتی «پادری» کار ضعیفی است. «دودکش ۱» و «پادری» اگر چه ضعف‌هایی داشتند اما هر دو قابل قبول بودند؛ این در حالی است که متاسفانه «دودکش۲» فاقد عناصر جذاب و پرکشش است.  در ساخت ادامه سریال‌ها که عموما خوب درنمی‌آید (به جز «نون خ» و «پایتخت») عموما دوستان بر اساس همان عناصر و کلیشه‌های جواب داده ی فصل‌های اول جلو می‌روند؛ در حالی که ادامه سریال باید مستقل باشد و در عین حفظ کاراکترها با ویژگی‌های ثابتشان، سریال باید دارای ویژگی‌های جدیدی هم باشد. باید کار تازه جلوه کند و وقتی تماشا می کنیم احساس کنیم چیز نویی می‌بینیم. در «دودکش۲» ما نوگرایی نمی‌بینیم و حتی از نظر داستان پردازی و پرداخت شخصیت‌ها کار عقب رفت دارد.

فهیم با بیان اینکه حتی ویژگی‌هایی که باعث شده ما به شخصیت‌های «دودکش» علاقه‌مند شویم در این فصل دچار افت شده است، افزود: مثلا در کنار دو شخصیت اصلی سریال یعنی نصرت و فیروز، شخصیت بهروز نمک سریال بود اما در این فصل شخصیت بهروز نزول پیدا کرده است. خواسته‌اند که کار را تغییر دهند و در این مسیر به سمت شخصیت‌های چاق و لاغر و خنگ بازی یک شخصیت و کپی برداری از لورل و هاردی رفته اند؛ در حالی که زمین تا آسمان با آن‌ها متفاوت هستند و قادر نیستند همچون فضایی را ایجاد کرده و همچون عناصر جذابی را ارائه دهند. شخصیت بهروز خنگ تر شده است؛ این چه میمیک صورتی است؟ مگر با حرکت چشم و ابرو عاشقش می‌شوند؟ بهروز را ناقص کرده‌اند.

 

این منتقد در نقد دو شخصیت‌ اصلی داستان گفت: کل کل دو شخصیت اصلی یعنی نصرت و فیروز در فصل اول در دل یک داستان قوی پیش می‌رفت. کل «دودکش ۱» بر کل کل این دو استوار نبود و هر کدام مسیر زندگی خود را داشتند. اما در این فصل نصرت کار اینترنتی می‌کند و مثلا این نوگرایی نویسنده‌ها بوده است. فعالیت نصرت در هلدینگ، در فصل اول خیلی هوشمندانه بود. خطر اقتصادی جدی در جامعه ما را گوشزد می‌کرد اما در این فصل بحث فضای مجازی و فالوور و این داستان هاست که الان همه بلدند. هلدینگ را هر کسی نمی‌شناخت اما فضای مجازی را همه آدم ها می‌دانند. فیروز از طرفی آنقدر خنگ است که درباره فضای مجازی نمی داند و از طرفی اصطلاحاتی به کار می‌برد که انگار در این زمینه دانشمند است! اینها همه نقص پرداخت است.

او افزود: بردن فضای سریال به سمت فضای مجازی آسیب جدی به کار زده است؛ زیرا الان بچه‌های کوچک هم می‌دانند که ساز و کار این فضا چیست. اما هلدینگ‌ها هنوز هم دارند کار می‌کنند و صدمه جدی به جامعه می‌زنند؛ اگر سریال در همان فضا روایت می‌شد و در این زمینه در دل داستان درباره این مجموعه اقتصادی افشاگری می‌کرد، کار ارتقاء پیدا می کرد.

فهیم مثلث فیروز و نصرت و بهروز را از دست رفته‌ دانست و در ادامه عنوان کرد: زنان سریال هیچ حرفی برای گفتن ندارند. همسر فیروز با بازی خانم سیما تیرانداز گاهی هم که می خواهد عرض اندامی ‌کند، به سمت ابلهیت می‌رود؛ در حالی که در «دودکش ۱» در جاهایی درست و حسابی ورود می‌کند و کمک کننده است. همسر نصرت هم که زنی کم هوش است.

 

این منتقد همچنین درباره ضعف پرداختن به مشاغل در «دودکش ۲» بیان کرد: قالیشویی تاثیری در سیر داستان ندارد. سریال به لحاظ داستانی فلج است. چند قسمت درباره تحویل چند فرش و رفتن به سر خاک بود و حتی یک موقعیت کمیک هم ایجاد نشد. فقط دائما همان اصطلاحات قبلی مثل آمپاس و عنر عنر و … تکرار می‌شد. در «دودکش۱ » من در بخش هایی قاه قاه می‌خندیدم. این فصل را هم تاکنون کامل دیده‌ام اما یک صحنه هم برایم خنده دار نبود. نه صحنه خنده داری بود و نه وارد فضای درام و تراژیک شدیم. در جاهایی کمدی با لحظات تراژیک معنا پیدا می‌کند. در این فصل، شغل دیگر معنایی ندارد؛ در صورتی که در همه کارهای نمایشی مثل جامعه، آدم‌ها با شغلشان شخصیت و اعتبار پیدا کرده و آدم خوب یا بدی می‌شوند. اما در «دودکش ۲» شغل دیگر نقشی ایفا نمی‌کند. اینکه فیروز شبی سه بار بگوید «با کمتر از نیم قرن تجربه» دیگر به کار نمی‌آید و آمپاس و قمپزهایش هم دیگر به دردرنمی‌خورد.

 

او درباره کارگردانی سریال هم گفت: شاید بشود در بخش کارگردانی امتیازهایی به سریال داد اما متن و داستان و پرداخت شخصیت‌ها تکراری است و نسبت به فصل اول هم عقب است. فضاهای داخلی خوب است اما در فضاهای بیرونی آقای نیک نژاد بی دقتی کرده است. در فضاهای بیرونی اشکالات لنزی و میزانسنی وجود داشت. نیک نژاد کارگردان بدی نیست اما این سریال را اگر در این فصل خودش می‌نوشت شاید امتیاز بیشتری می‌گرفت.

فهیم در پایان در پاسخ به این سوال ایسنا که آیا این امید وجود دارد که سریال‌های ادامه دار که در فصلی نزول پیدا می‌کنند، در فصل‌های آتی ارتقاء پیدا کرده و بار دیگر پرمخاطب شوند؟ گفت: اگر داستان پیدا کنند بله، درست می‌شود. اول باید داستان پیدا کنند و بعد داستان را سوار فضا و شخصیت‌های قبلی کنند؛ نه اینکه بگویند ما این شخصیت‌ها و فضاها را داریم و همین طور پیش بروند و بسازند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر

ثبت اختراع ۱۶ فرآورده محصولات استراتژیک عناب، زرشک و زعفران

منتشر شده

در

توسط

ثبت اختراع ۱۶ فرآورده محصولات استراتژیک عناب، زرشک و زعفران

رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: ثبت اختراع ۱۶ فرآورده محصولات استراتژیک (عناب، زرشک و زعفران) و اخذ مجوز “مرکز آموزش های حرفه ای پزشکی” از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بخشی از دستاوردهای شاخص واحد خراسان جنوبی است.

 مهندس جلال الدین صادقی رییس این واحد در آستانه ۱۶ مرداد چهل و یکمین ساگرد تشکیل جهاددانشگاهی، به تشریح  مهمترین دستاوردهای شاخص جهاددانشگاهی واحد خراسان جنوبی پرداخت و ایجاد مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی با تأکید بر محصولات استراتژیک زرشک، عناب و، زعفران، ایجاد مرکز خدمات تخصصی گیاهان استراتژیک خراسان جنوبی با برند birnab.ir و ایجاد شعبه ای از فعالیت های جهاددانشگاهی خراسان جنوبی در شهرستان قاینات را از دستاوردهای مهم این‌ واحد عنوان کرد.

رییس جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی ادامه داد: از دیگر این دستاوردها می توان اخذ مجوز راه اندازی آزمایشگاه تشخیص پزشکی، اختصاص چهل میلیارد اوراق خزانه جهت خرید تجهیزات، تکمیل فرآیند خرید تجهیزات، اختصاص ساختمان مناسب از سوی خیرین سلامت و راه اندازی تا آبان ۱۴۰۰ را نام برد.
وی، اجرای فاز اول و دوم طرح توسعه اقتصادی و اشتغالزایی برای ۲۵۰ روستای خراسان جنوبی با کارفرمایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، اجرای فاز اول و دوم طرح ملی توسعه مشاغل خانگی و آموزش و توانمندسازی اتصال به بازار بیش از ۹۰۰ نفر، ایجاد بیش از ۱۰ شبکه و معرفی نزدیک به ۳۰ برند را از اقدامات مهم انجام شده در این‌ واحد اعلام کرد.

مهندس صادقی اظهار کرد: ثبت اختراع ۱۶ فرآورده محصولات استراتژیک (عناب، زرشک و زعفران)، ایجاد دو برند بیرناب و شیلان ناب سیوجان برای محصولات استراتژیک، اخذ مجوز مرکز آموزش های حرفه ای پزشکی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ایجاد کانون ملی زرشک و عناب با اخذ مجوز از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایجاد بانک اطلاعاتی ۲۷۰ کشاورز و تولید کننده در حوزه گیاهان دارویی و برقراری ارتباط مستمر با آنان، اخذ مجوز مرکز خدمات تخصصی روانشناسی و مشاوره، عضویت در شورای تصمیم گیر استان از جمله کارگروه پژوهش، آموزش و فناوری استان کارگروه اشتغال استان، دبیری کمیته آموزش استان، عضویت در کمیته پژوهش استان، دبیری دبیرخانه علمی آسیب های اجتماعی استان از دستاوردهای شاخص واحد خراسان جنوبی است.

رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی در رابطه با میزان تعامل واحد با مسوولان استانی و کشوری گفت: تعامل با مسوولان استان و کشور در حد مطلوب بوده و هست، حاصل این تعامل اخذ کمک چهل میلیارد ریالی حاصل از سفر دکتر نوبخت به شهرستان قاینات و مساعدت خیرین سلامت در واگذاری چندساله ساختمان مرکز خدمات تخصصی پزشکی، مساعدت مسوولان در واگذاری چندساله ساختمان شعبه فعالیت های جهاددانشگاهی در قائنات، مساعدت مسوولان در آماده سازی، اعلام آمادگی برای واگذاری ساختمان در شهرستان فردوس برای راه اندازی شعبه جهاددانشگاهی، مساعدت سازمان مدیریت و برنامه ریزی در عقد قراردادهای پژوهشی کارفرمایی جمعا به مبلغ ۱۰ میلیار ریال، مساعدت سازمان مدیریت در اعطای امتیاز اجرای آموزش های ضمن خدمت کارکنان دولت بود.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، مهندس صادقی با اشاره به مهمترین طرح های آینده این واحد، عنوان کرد: گسترش خدمات پزشکی در سطح استان و همچنین ایجاد مرکز سلول درمانی، ایجاد مرکز خدمات تخصصی کانی ها و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی،

ایجاد پژوهشکده عناب، ایجاد پژوهشکده زرشک، ساخت مجتمع آموزشی فرهنگی به متراژ ۳۰۰۰ متر مربع زیربنا و استقرار مراکز آموزشی کوتاه مدت و بلندمدت در این مجتمع، ایجاد مرکز خدمات تخصصی تولید محتوا، ایجاد مرکز فرهنگی اجتماعی نشاط و سلامت بانوان از طرح های آینده جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با توجه به شرایط ویژه کشور در پاسخ به نیازهای استان است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

سایر

توقف سفرهای بدون قرنطینه از استرالیا به نیوزیلند

منتشر شده

در

توسط

توقف سفرهای بدون قرنطینه از استرالیا به نیوزیلند

در پی افزایش آمار مبتلایان کرونا، تمامی سفرهای بدون قرنطینه از استرالیا به نیوزیلند متوقف می‌شود.

به نقل از گاردین، «جاسیندا آردرن»، نخست‌وزیر نیوزیلند اعلام کرد برنامه سفرهای بدون قرنطینه از تمامی ایالت‌های استرالیا به نیوزیلند به حالت تعلیق درخواهد آمد.

این تصمیم جدید در پی شیوع ویرورس کرونا در برخی از ایالت‌های استرالیا اتخاذ شده است. به این ترتیب با اجرای این تصمیم، استرالیایی‌ها نمی‌توانند دست کم به مدت هشت هفته بدون سپری کردن قرنطینه به نیوزیلند سفر کنند.

نیوزیلند پیش‌تر سفرهای بدون قرنطینه از ایالت‌های «نیو ساوت ولز»، «ویکتوریا» و «ساوت استرالیا» را متوقف کرده بود، اما تصمیم جدید تمام نقاط استرالیا را شامل می‌شود.

روز جمعه در «نیو ساوت ولز» ۱۳۶ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا اعلام شد. روز پنجشنبه نیز در «ویکتوریا» و «ساوت استرالیا» به ترتیب ۱۴ و دو مورد جدید ابتلا به کرونا ثبت شد.

سفرهای بدون قرنطینه ساکنان استرالیا و نیوزیلند بین این دو کشور از ۱۹ آوریل آغاز شده بود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

سایر

ونزوئلا برای صادرات نفت تحریمی دست بکار شد

منتشر شده

در

توسط

ونزوئلا برای صادرات نفت تحریمی دست بکار شد

شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا بیش از نیم میلیون بشکه میعانات را با هدف مخلوط کردن با نفت فوق سنگین و صادرات آن وارد کرد.

 محموله میعانات که ونزوئلا برای منتقل کردن نفت سنگین خود به آن نیاز دارد روز چهارشنبه رسید اما واردات میعانات و صادرات نفت سنگین مخلوط شده با آن در حال حاضر تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

کشتی رنه که با پرچم پاناما حرکت می‌کند و توسط شرکت کشتیرانی Issa در فجیره اداره می‌شود، این محموله را به ونزوئلا تحویل داد. اسناد کشتیرانی نشان می‌دهد که منبع این محموله در سریلانکا بوده است اما سریلانکا میعانات تولید نمی کند. همچنین اسناد حاکی از آن است که رنه قرار است نفت سنگین ونزوئلا برای صادرات را بارگیری کند.

شرکت Issa Shipping در امارات متحده عربی قرار دارد که متحد نزدیک آمریکاست و قرار است در صادرات محموله‌های نفتی دیگر شرکت PDVSA هم مشارکت کند و به این ترتیب امارات متحده عربی در فهرست کشورهایی قرار می گیرند که به ونزوئلا در فعالیت تحریم شده از سوی آمریکا کمک می کنند.

شرکت چاینا کنکورد پترولیوم یک شرکت دیگر است که با نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا، به کمک ونزوئلا و ایران برای انتقال محموله‌های نفتی شتافته است.

چین یکی از مقصدهای اصلی محموله‌های نفتی اندک است که با وجود تحریم‌ها توسط ونزوئلا صادر می‌شوند. با این حال آمریکا در خصوص این موارد نقل و انتقال نفت خام مداخله نکرده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، ونزوئلا ماه گذشته اعلام کرد که در بهبود تولید نفت با هدف چهار برابر کردن تولید تا پایان سال و رساندن آن به ۱.۵ میلیون بشکه در روز سرمایه‌گذاری می‌کند. چنین اقدامی معجزه آسا خواهد بود و به کمبود شدید سوخت در این کشور کمک می کند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها