با ما همراه باشید

اجتماعی

آژیر خطر کاهش جمعیت فوک خزری ایران به صدا در آمد/ آینده مبهم تنها پستاندار کاسپین

منتشر شده

در

فوک خزری تنها گونه پستاندار دریای خزر است که در این روز‌ها خطر انقراض آن را تهدید می‌کند، خطری که روبه افزایش است. جالب است بدانید که خطر انقراض گونه‌های متفاوت جانوری و در پی آن آسیبی که به چرخه‌ طبیعت و اکوسیستم وارد می‌شود می‌تواند تاوان سنگینی برای جامعه‌ بشری داشته باشد.

اصغر عبدلی عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره اظهار کرد: ما باید توجه کنیم که فوک خزری تنها پستاندار آبزی دریای خزر و جانوری گوشتخوار است که غذای اصلی آن ماهی‌ها هستند و بیشترین ماهی که در تغذیه این فوک نقش دارد از خانواده کیلکا ماهیان است که جزو فراوان‌ ترین ماهیان دریای خزر محسوب می‌شود.

وی افزود: این فوک در قسمت‌های شمالی و بر روی یخ‌های شناور فرزندش را به دنیا می‌آورد و برای تغذیه به بخش‌های میانی و جنوبی می‌آید، بنابراین می‌توان گفت این موجود هم به شمال و هم به بخش‌های جنوبی خزر وابسته است.

عبدلی بیان کرد: یک از اتفاقاتی که جمعیت این فوک را در معرض خطر انقراض قرار می‌دهد گرمایش کره زمین و تاثیر آن بر روی آب است که باعث شده تا در سال‌های اخیر شمال دریای خزر یخ نزند و زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد این موجود برای محل زاد و ولد دچار مشکل می‌شود.

صید فوک خزری و شیوع ویروس دیستمپر علت نابودی هزاران فوک خزری

وی در ادامه عنوان کرد: در برخی از سال‌ها شیوع ویروس دیستمپر باعث مرگ و میر هزاران فوک دریای خزر شده، مسئله‌ دیگر صید و شکار فوک در قسمت‌های شمالی دریای خزر است که متاسفانه هرساله برای استفاده از پوست این موجود آن را شکار می‌کردند، البته در سال‌های اخیر و باتوجه به در خطر انقراض بودن این گونه صید در برخی زمان‌ها متوقف شده است.

عبدلی در ادامه گفت: نکته‌ مهم بر هم خوردن زنجیره‌های غذایی دریای خزر است؛ از کیلکای دریای خزر بیش از اندازه بهره برداری شد و این باعث کاهش شدید ذخایر این ماهی شد، صید بیش از حد کیلکا در کنار ورود گونه‌های مهاجمی مانند شانه داری که وارد دریای خزر شده است باعث شده جمعیت فراوان‌ترین ماهی دریای خزر تا ۹۰ درصد کاهش پیدا کند.

وی بیان کرد: یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار برای بقای این موجود مواد غذایی بوده است، بنابراین زمانی که منابع غذایی این موجود کاهش پیدا می‌کند به تبع آن گونه‌های جانوری که از آن تغذیه می‌کنند کاهش پیدا می‌کند.

تاپ جمعه/ آژیر خطر کاهش جمعیت فوک خزری ایران به صدا در آمد/ آینده مبهم تنها پستاندار کاسپین

کاهش عمق دریای خزر ثمره تغییرات اقلیمی

عبدلی افزود: یکی دیگر از عوامل مهم تاثیر تغییر اقلیم است؛ بخش‌هایی که در رابطه با تغییر اقلیم در آینده برای دریای خزر پیش بینی شده نشان می‌دهد که بخش‌های شمالی دریای خزر تا حد زیادی از بین می‌رود، هرسال چند سانتیمتر از عمق دریای خزر کم می‌شود و پیش بینی شده که تا پایان قرن حاضر بین ۹ تا ۱۸ متر از عمق دریای خزر کاسته می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: کاهش عمق دریای خزر به معنای از بین رفتن بخش‌های وسیعی از زیستگاه‌های فوک خزری در شمال و بخش‌های شرقی است که قطعا این اتفاق جمیت فوک را نیز متاثر خواهد کرد.

وی به عنوان راهکاری برای حفظ فوک‌های دریایی گفت: ما باید با نگاه جامع نگر اکولوژیک و اکوسیستم محور، با درنظر گرفتن مسائل اقتصادی و اجتماعی با مجموع این موضوعات اقدامات مدیریتی داشته باشیم تا بتوانیم بخشی از زیستگاه‌ها و بخشی از جمعیت فوک دریای خزر را احیا کنیم.


بیشتر بخوانید: پیگیری مرگ ۱۷۰ فوک خزری از طریق وزارت امور خارجه


عبدلی افزود: در جنوب دریای خزر یکی از مناطق امن برای این موجود منطقه‌ آشوراده است که به بهانه‌ توسعه گردشگری در این منطقه ساخت و ساز انجام می‌شود، این منطقه علاوه بر فوک زیستگاه پرندگان و گیاهان نیز هست.

وی بیان کرد: ما با همکاری کشور‌های حاشیه‌ دریای خزر و با اولویت قرار دادن این گونه باید فوک‌های خزری و بخش‌های دیگر دریای خزر را احیا و برای این اقدام از ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

تاپ جمعه/ آژیر خطر کاهش جمعیت فوک خزری ایران به صدا در آمد/ آینده مبهم تنها پستاندار کاسپین

امیر شیرازی مدیر مرکز حفاظت از فوک خزری ایران نیز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: تحقیقات نشان می‌دهد طی قرن گذشته جمعیت این گونه جانوری بیش از  ۹۵ درصد کاهش داشته که این کاهش شدید، بسیار نگران کننده‌ است.

وی بیان کرد: در سال ۲۰۰۶ مطالعات انجام شده بر روی فوک‌ها برای اولین بار نشان داد که این جمعیت رو به کاهش شدید بوده و بیش از ۹۰ درصد کاهش داشته است، همچنین در سال ۲۰۰۷ اعلام شد که نتایج این سرشماری صدهزار فوک را نشان می‌دهد و از همان زمان نام فوک خزری وارد لیست قرمز iucn شد؛ سازمانی که فهرستی از اسامی جانوران در حال انقراض دارد.

شیرازی در ادامه گفت: از سال ۲۰۰۸ به بعد حساسیت نسبت به این گونه بیشتر شد، در سال ۲۰۰۰ طی شش ماه بر اثر بیماری ویروسی دیستمپر ۱۰ هزار لاشه فوک خزری در سواحل پنج کشور اطراف دریاچه خزر پیدا شد.

وی در ادامه عنوان کرد: در سال ۲۰۱۰ اولین مرکز درمان و تحقیقات فوک خزری در کشور ایران در جزیره آشوراده راه اندازی شد، اصل کار این سه مرکز بر سه ستون پایه گذاری شد؛ آموزش، امدادونجات و پژوهش که این کار در سال ۲۰۱۷ با کمک مرکز ایران مرکز دو محافظت از فوک خزری در کشور قزاقستان تاسیس شد.

شیرازی همچنین گفت: قزاقستان جزء مناطقی است که تعداد و تراکم فوک‌ها در آن بسیار زیاد و محل اصلی زادآوری فوک‌ها در فصل زمستان کشور قزاقستان است؛ بنابراین مرکز دوم در این کشور راه اندازی شد؛ در عین حال فعالیت در سایر کشور‌ها را متوقف نکردیم.

وی اظهار کرد: کشور روسیه نیز جزء مناطق زادآوری فوک‌ها در فصل زمستان است؛ در این کشور تا سال گذشته شکار فوک‌ها به صورت مجاز انجام می‌شد و سازمان شیلات روسیه مجوز شکار را به شکارچیان می‌فروخت و هر ساله حداقل حدود۵ هزار فوک به این شکل از بین می‌رفتند که یکی از مهم‌ترین دلایل آن تجارت پوست بوده است.

وی تاکید کرد: با جمع آوری امضاء کشور روسیه مجبور به قطع این شکار قانونی در سال ۲۰۲۰ شد؛ فوک‌های خزری به علت داشتن رژیم خاص و مشترک با انسان‌ها بسیار آسیب دیده اند، دسته‌ای از ماهیان که ماهی کیلکا نیز جزء آنان و  رژیم مورد علاقه‌ فوک‌های خزری است.

تاپ جمعه/ آژیر خطر کاهش جمعیت فوک خزری ایران به صدا در آمد/ آینده مبهم تنها پستاندار کاسپین

آلودگی‌های دریایی مهمترین عامل تهدید موجودات اکوسیستم

مدیر مرکز حفاظت از فوک خزری ایران بیان کرد: آلودگی‌های دریایی مهمترین عامل تهدید نه تنها فوک‌های خزری بلکه تمام موجوداتی است که در این اکوسیستم وجود دارند. این آلودگی‌ها به انواع روش‌ها می‌توانند تاثیرگذار باشند؛ بیماری مانند دیستمپر ۱۰ هزار تلفات داشته، در حالی که این بیماری در حالت معمول نباید این میزان تلفات داشته باشد.

شیرازی در ادامه عنوان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که جمع شدن ذرات آلوده‌ای که بر اثر علل‌های مختلف مانند؛ آلودگی‌های نفتی، سموم کشاورزی، پساب‌های صنعتی و فاضلاب‌های شهری در آب هستند به مرور زمان با جمع شدن در بدن موجودات باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود و بدن با ورود هر باکتری و میکروبی توان مقابله با آن را نداشته یا کمتر داشته باشد.

وی افزود: از سوی دیگر مسمومیت‌هایی که بر اثر این آلودگی‌ها ایجاد می‌شود به دو گونه است؛ مسمومیت‌های حاد و مزمن، مسمومیت‌های حاد زمانی رخ می‌دهد که میزان شدیدی از آلاینده‌ها در یک مکان  جمع شده و باعث می‌شود به سرعت دچار مسمومیت شود.

شیرازی همچنین در ادامه بیان کرد: از آثار مسمومیت‌های مزمن می‌توان به کاهش قدرت سیستم ایمنی، کاهش باروری و بروز سرطان‌ها اشاره کرد و این باعث آسیب جدی به همه گونه‌ها می‌شود؛ بنابر می‌توان گفت تاثیر اصلی کاهش جمعیت فوک‌ها آلودگی‌های دریایی است و چنانچه این روند ادامه داشته باشد قطعا آینده روشنی را پیش رو نخواهیم داشت.

مدیر مرکز حفاظت از فوک خزری ایران بیان کرد: برای حفاظت از فوک‌های خزری و اکوسیستم تمامی ۵ کشور ایران، ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان مسئول هستند و باید دست به دست یکدیگر دهند و با هم به حفاظت دریاچه خزر و گونه‌هایی مانند فوک خزری یا ماهیان خاویاری رسیدگی کنند.

وی عنوان کرد: قرار گرفتن مسئولین هر پنج کشور و مردم در کنار یکدیگر و در کنار سازمان‌های حفاظتی محیط زیست و همچنین آگاه سازی مردم توسط رسانه‌ها می‌تواند تا حد زیادی نه تنها فقط درباره دریای خزر بلکه درباره همه اکوسیستم تاثیرگذار باشد، با وجود این تعاریف باید منتظر اقدامات مسئولین و در کنار آن همکاری مردم جهت حفاظت از محیط زیست و اکوسیستم بود.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

«فرار از خانه» و «طلاق» روی میز معاونت زنان/آزادی زنان زندانی با جرائم غیرعمد در روز مادر

منتشر شده

در

توسط

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با بیان اینکه بررسی آسیب‌های متوجه زنان در دستور کار معاونت امور زنان قرار دارد، گفت: از جمله این آسیب‌ها اعتیاد، خودکشی، فرار از خانه و طلاق است که مشخصا مورد توجه ما است. برای طلاق برنامه مدونی داریم که در خصوص اعتبارات آن نیز صحبت کرده‌ایم. این اعتبارات برای سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته می‌شود و برنامه ما این است که «مشاوره خانواده» از ابتدای زندگی زوجین تا چهار سال اول زندگی که طبق آمار اغلب طلاقها در این سالها رخ می‌دهد، برای زوجین در نظر گرفته شود.

 انسیه خزعلی در نشست خبری ستاد بزرگداشت هفته مقام زن و روز مادر که امروز (۲۸ دی) در محل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد، با تبریک این روز اظهار کرد: حذف معاونت امور زنان و خانواده از شورای عالی انقلاب فرهنگی در حد پیشنهاداتی است که در شورا آورده می‌شود اما قطعی نیست. باید منتظر نظر مقام معظم رهبری باشیم؛ قطعا با توجه به شناختی که از مقام معظم رهبری داریم این اتفاق نخواهد افتاد.

 

معاونت زنان بدنبال تکمیل و اجرای شاخص‌های «عدالت جنسیتی» 

 

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر شائبه‌های ایجاد شده در خصوص عدم توجه دولت سیزدهم به اجرای عدالت جنسیتی و شاخص‌های تصویب شده در این خصوص در دولت پیش، ادامه داد: عدالت جنستی در دستور کار دولت سیزدهم و جزء قانون برنامه ششم قرار دارد. آنچه مد نظر ما هست عدالت فراگیری است که تنها معطوف به جنس زن نمی‌شود بلکه شامل فرزندان و تمام اعضای خانواده می‌شود. در حال کار بر روی شاخص‌های عدالت جنسیتی تصویب شده در دولت پیش هستیم تا این شاخص‌ها را کامل‌تر کرده و اجرایی کنیم.

 

رونمایی از کسب و کارهای پایدار خانواده محور در روز زن

معاون امور زنان و خانواده افزود: برنامه ما این است که محرومیت را از جامعه زنان رفع کنیم و برنامه جامع ما که در روز زن رونمایی می‌شود شامل توجه به توانمندسازی زنان و آسیب زدایی از جامعه زنان و خانواده آنها است. تمرکز ما روی اشتغال بانوان و به ویژه اشتغال بانوان سرپرست خانوار به طور خاص است که کسب و کارهای پایدار خانواده محور تدوین و تکمیل شده و در روز زن رونمایی می‌شود.

به گفته خزعلی، سعی این معاونت در دولت سیزدهم بر آن بوده که بتواند مسائل مختلف حوزه زنان از جمله ارتقاء جایگاه حقوقی زن و خانواده، کاهش آسیب‌های اجتماعی با تمرکز بر مناطق محروم به طور خاص برای زنان، اشتغال فارغ التحصیلان، ارتقاء بهداشت و سلامت زنان، جذب اعتبارات بین دستگاهی برای انجام فعالیت‌های مربوطه را پیگیری کند.

 

اقدامات دولت سیزدهم برای زنان ورزشکار بی‌سابقه است

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در خصوص فعالیت‌های انجام شده دولت سیزدهم برای زنان، تصریح کرد: به گفته خود ورزشکاران زن، حرکتی که در دولت سیزدهم برای ورزشکاران خانم انجام شد بی‌سابقه در ورزش بانوان بوده اما نمی‌دانم چرا این حرکت‌های خوب دیده نمی‌شود.

 

آزادی بانوان زندانی با جرائم غیرعمد به مناسبت روز مادر 

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته مقام زن و روز مادر در ادامه درباره برنامه‌های هفته زن افزود: خبر خوش برای زنان را ان شاءالله رئیس جمهوری در روز زن خواهند داد، اما به مناسبت هفته و روز زن، آزادسازی بانوان زندانی جرام غیر عمد و حمایت از بانوان زندانی و خانواده‌هایشان در دستور کار است.

 

بازدید از موزه‌ها برای زنان در روز مادر «رایگان» است

 

خزعلی همچنین از برنامه اهداء خون، برنامه‌ غربالگری سلامت و تست سلامت بانوان در روز زن خبر داد و با بیان اینکه بازدید از موزه‌ها برای زنان در روز زن رایگان خواهد بود، درباره سایر برنامه‌های مد نظر برای هفته زن ادامه داد: اگرچه تعداد زندانیان زن به نسبت آقایان کم است اما در صدد آزادسازی زنان زندانی جرائم غیر عمد به مناسبت هفته و روز زن هستیم. همچنین پویش “زنان برای زنان” پس از هفته زن برگزار می‌شود  که طی آن زنان خیری که می‌توانند زنان زندانی را آزاد کنند فعالیت خواهند کرد تا بتوانند خانواده‌ها و فرزندان این زنان را تحت حمایت قرار دهند.
زنان کارمند با ابلاغ وزارت کشور می‌توانند در روز زن «مرخصی تشویقی» بگیرند

 

به گزارش ایسنا، خزعلی در ادامه با اشاره به پویش “حس خوب” که از سوی وزارت کشور و به مناسبت روز زن برگزار خواهد شد، تصریح کرد: در این پویش کارمندان زن دولت با ابلاغ وزارت کشور می‌توانند مرخصی تشویقی گرفته تا این روز را به همراه خانواده در بوستان‌ها و پارک‌ها حضور داشته و برنامه‌های متعددی را داشته باشند و به نوعی حس خوبی را تجربه کنند.

 

تجلیل از بانوان خردمند در هفته بزرگداشت مقام زن

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در ادامه به تبیین برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام زن پرداخت و با بیان اینکه این هفته به نام‌ “بانوی خردمند” نام گذاری شده است، تصریح کرد: برنامه اصلی ما برگرفته از فرمایشات آخرین دیدار رهبر معظم انقلاب با برخی پرستاران و بانوان است. حضرت زینب(س) نمونه بارزی است که می‌تواند عقلانیت و خرد زن را به عنوان یک قهرمان نشان دهد. رهبری تاکید داشتند همانگونه که زینب (س) نهضت تبیین را به راه انداختند؛ بانوان نیز با تدبیر و خردمندی می‌توانند بسیاری از نقشه های دشمن را خنثی کنند چراکه ما در موجی رسانه‌ای قرار داریم که زنان و خانواده‌ها را هدف گرفته و این امر وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند.

به گفته وی، در هفته بزرگداشت مقام زن قرار بر این است که از بانوان “خردمند” تجلیل به عمل آید و بانوان برای ارتقای بانوان در جنبه‌های مختلف کار کنند چراکه حفظ کرامت و منزلت زنان در جامعه مورد تاکید رهبری است.

خزعلی در ادامه درباره برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام زن توضیح داد: در نماز جمعه پیش رو اولین برنامه ما در این خصوص برگزار می‌شود. همچنین در روز شنبه برنامه میثاق با امام راحل، بازدید از بیمارستان خاص بانوان و تقدیر از پرستاران که پیشگامان مدافعان سلامت هستند و طی این دو سال پاندمی کووید ۱۹ مدیون آنها هستیم را در برنامه خواهیم داشت.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری درباره برنامه ویژه روز زن و ولادت حضرت فاطمه(س) در روز یکشنبه، افزود: برنامه ما روز ولادت حضرت فاطمه (س) نیز در محل اجلاس سران با حضور رئیس جمهوری برگزار خواهد شد که خبر خوش برای زنان را رئیس جمهوری در این روز اعلام خواهند کرد. همچنین در این روز برای پاسداشت مقام زن و مادر  از بانوانی که با خردمندی نشان دادند می‌توانند در مرزهای دانش حرکت کنند تقدیر به عمل خواهد آمد. البته این برنامه در سال‌های بعد گسترده‌تر برگزار خواهد شد اما امسال اختصاص به علم و زنان فعال در عرصه علم دارد که معطوف به تعدادی از زنان در داخل و تعدادی در خارج کشور می‌شود.

به گفته خزعلی، در روز دوشنبه نشست نخبگانی با حضور رییس جمهوری برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاهی از دستاوردها و توانمندی‌های زنان، افتتاح برخی مراکز مخصوص خانم‌ها نظیر مراکز ورزشی، برگزاری مشاوره‌های رایگان برای زنان اعم از مشاوره پزشکی و حقوقی و برگزاری کارگاه‌های مختلف، مسابقات و وبینارها مختلف به عنوان بخشی از برنامه‌های در نظر گرفته شده به مناسبت هفته زن، افزود: همچنین برنامه‌های متعددی را در استان‌ها و شهرستانهای مختلف خواهیم داشت که در راس آن تقدیر از خانواده شهدا و بانوان فرهیخته است. همچنین مراسم انعقاد تفاهم نامه‌ها با دستگاه‌های مختلف نیز خواهیم داشت که نشست‌های مجازی با وزرای زن در کشورهای اسلامی و فعال در حوزه مقاومت خواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، به مناسبت هفته بزرگداشت روز زن و مقام مادر، روز شنبه با عنوان “زن، نهضت علمی و فناوری و جهش تمدنی”، یکشنبه با عنوان “زن، سیره فاطمی، ایمان آگاهانه و زیست مومنانه”، دوشنبه با عنوان “زن، فرهنگ و هنر و سبک زندگی ایرانی اسلامی، سه‌شنبه با عنوان “زن، فرهنگ سازی ازدواج آسان و پایداری نسل صالح”،  چهارشنبه با عنوان “زن، مدیریت نشاط و نقش آفرینی در عدالت اجتماعی”، پنجشنبه با عنوان “زن، افتخار آفرینی و حماسه سازی و عزت ملی” و روز جمعه با عنوان ” زن، خودباوری و نقش آفرینی در تولید و اقتصاد” نام‌گذاری شده است.

 

ادامه مطلب

اجتماعی

از حضور “زنان” در «ورزشگاه» برای تماشای بازی با عراق حمایت می‌کنیم

منتشر شده

در

توسط

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ضمن اعلام حمایت خود از حضور تماشاگران “زن” در بازی با عراق گفت که (زنان) برای تماشای این بازی در ورزشگاه حضور خواهند داشت.

 انسیه خزعلی در حاشیه “مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال بانوان به جام ملت‌های فوتبال آسیا” درباره مشکلات اعضای تیم ملی اظهار کرد: درخواست‌هایی که اعضای تیم ملی داشتند را به رییس جمهور ابلاغ می‌کنیم.

او ادامه داد: روحیه تیم ملی بسیار خوب بود و همیشه به همین صورت بوده است. حمایت دولت همیشه بوده و اکنون نیز حمایت صورت می‌گیرد.  رییس جمهور ما را به صورت خاص به اینجا فرستاد تا از اعضای تیم ملی تشکر کنیم و گفتند ما با هر نتیجه‌ای چشم به راهشان هستیم و به آن‌ها افتخار می‌کنیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به اینکه از حضور تماشاگران خانم در دیدار با عراق حمایت می‌کنید؟ گفت: بله و ان‌شاءالله (زنان) در بازی با عراق حضور پیدا می‌کنند.

به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران در تاریخ‌های هفتم و دوازدهم بهمن ۱۴۰۰ در چارچوب رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ میزبان تیم‌های ملی عراق و امارات است. علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت امروز (شنبه) در توئیتر خود اعلام کرد: «ستاد ملی مقابله با کرونا، به ریاست رئیس جمهور با درخواست وزارت ورزش مبنی بر حضور تماشاگران در بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران برای مسابقات انتخابی جام جهانی موافقت کرد. سقف ورود تماشاگر محدود، رعایت دستوالعمل‌های  بهداشتی ضروری و وزارت ورزش مسئول نظارت بر رعایت دستورالعمل‌هاست.»

بر این اساس، هواداران زن و مرد می‌توانند دیدار تیم ملی ایران مقابل عراق و امارات را بعد از گذشت بیش از دو سال از نزدیک تماشا کنند و در صورت پیروزی احتمالی در بازی اول یا دوم، جشن صعود ایران به جام جهانی ۲۰۲۲ را هم برگزار کنند.

طبق شنیده‌ها، احتمالا فقط ۳۰ درصد از ظرفیت ورزشگاه آزادی در اختیار تماشاگران خواهد بود که عددی در حدود ۲۰ هزار نفر خواهد شد.

تیم ملی ایران در حال حاضر با ۱۶ امتیاز از ۶ بازی صدرنشین گروه A انتخابی جام جهانی است و با تیم سوم گروه خود یعنی امارات، ۹ امتیاز اختلاف دارد و در صورت کسب یک پیروزی دیگر، صعودش را به جام جهانی قطعی خواهد کرد.

به این ترتیب بعد از آخرین حضور تماشاگران در یک بازی خانگی تیم ملی که مربوط به مهر ۹۸ مقابل تیم ملی کامبوج می‌شود، تماشاگران ایرانی می‌توانند از این پس و با فروکش کردن کرونا در ایران، دیدارهای ملی و چه بسا باشگاهی را از نزدیک تماشا کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اجتماعی

جمع آوری اتوبوسهای «کارتن خوابها» از سطح شهر

منتشر شده

در

توسط

رئیس شورای شهر تهران از قول آقای زاکانی برای جمع کردن اتوبوسهای مستقر برای کارتن خوابها خبر داد.

 مهدی چمران در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه شورای شهر تهران در واکنش به اتوبوس خوابی گفت:  فضای عمومی تبلیغاتی به ویژه خبرگزاری های خارجی بر مسئله اتوبوس خوابی متمرکز شده. خبرگزاری های خارجی یادشان رفته که زباله گردهای لندنی یا دیگر کشورها چگونه زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه البته اتوبوس جای استراحت نیست گفت: حتی فیلمی منتشر شده که یک اتوبوس خواب به راننده می گوید بخاری بزن اما می گویند نداریم. به او پتو می دهند البته مسئله دریافت پول مطرح نیست و عده ای درمانده به اتوبوسها پناه می آورند.

وی با بیان اینکه در گذشته به یاد دارید که برخی از این افراد را به زور به گرمخانه ها می بردند تا در سرمای تابستان جانشان را از دست ندهد که فیلمهایش هم منتشر شد، گفت: البته من با آقای زاکانی صبحت کردم و قرار شد شنبه یا یکشنبه بساط اتوبوسهایی که در شب محل خواب افراد است جمع کنند چون اتوبوس بهداشتی نیست. صبح که این افراد بیدار می شوند چه کنند؟  مشکلاتی هم در این زمینه وجود دارد اما دقت کنید هر کاری کنیم از کار ما برداشت دیگری می شود و تبلیغات جهانی علیه ماست و زیر ذره بین رسانه های داخلی و خارجی هستیم.

وی افزود: البته قرار است این اتوبوسها را جمع کنند و این افراد را در مکانی دیگر سامان دهند.

وی با اشاره به وعده شهرداری برای توسعه همراه سراها گفت: البته کار خیر است اما صرفا وظیفه شهرداری نیست و بهتر است که به افراد جامانده کمک شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران اعلام کرده بود برای کمک به افراد بی خانمان و کارتن خواب که تمایل به حضور در گرمخانه ها ندارند در میادین اصلی اتوبوس مستقر کرده اند تا برای فرار از سرما، شب را در  این اتوبوسها به صبح برساند.

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها