با ما همراه باشید

اخبار 12

آیا سیستم‌های “هشدارِ سیل” در آلمان درست عمل کردند؟

منتشر شده

در

آیا سیستم‌های "هشدارِ سیل" در آلمان درست عمل کردند؟

در پی وقوع سیل ویرانگر هفته گذشته در آلمان که تاکنون بیش از ۱۵۰ کشته برجای گذاشته، این پرسش مطرح است که آیا ممکن است سیستم‌های هشدار هوا و حفاظت شهروندان در این کشور به درستی عمل نکرده باشند؟

به گزارش ایسنا، گریگور دگان، ساکن ناحیه سیل زده «اهرویلر» به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: حدود دو روز قبل از فاجعه، ما در اینجا زندگی عادی داشتیم. در اخبار پیش‌بینی وضع هوا، درباره بارش شدید باران شنیده بودیم اما هیچ کس تصور نمی‌کرد که چنین چیزی اتفاق بیفتد. شب قبل از حادثه من دیدم که یک هشدار کوتاه آمد. اما در واقع با توجه به ارتفاع بالای سیل، این هشدار خیلی دیر آمده بود.

در این ناحیه، آب با ارتفاع ۲.۵ متر به شهرها هجوم آورده بود و به گفته گریگور دگان دیگر فرصتی برای محافظت از خود وجود نداشت.

او مانند بسیاری از ساکنان شهر ۳۰ هزار نفری «رنانی» که زمانی بسیار زیبا بود، اکنون تقریبا همه چیزش را از دست داده است.

آیا سیستم‌های هشدار هوا و حفاظت شهروندان درست عمل کرده‌اند؟

سیستم هواشناسی و حفاظت شهروندان که باید علاوه بر هشدار به موقع به جمعیت، دستورهای تخلیه را هم صادر کند، اکنون با تلفات بالای انسانی این حادثه با انتقادات جدی روبروست.

هانا کلوک، استاد هیدرولوژی دانشگاه ریدینگ بریتانیا در مصاحبه با تلویزیون «ضد دی اف» آلمان در این باره می‌گوید: نباید در سال ۲۰۲۱ میلادی این همه قربانی داشته باشیم. می‌توانستیم از چند روز زودتر، آنچه را که در شرف وقوع است پیش‌بینی کنیم. با این وجود به نظر می‌رسد که زنجیره هشدار در جایی دچار مشکل شده و به این ترتیب مردم نتواسنتند هشدارهای لازم را دریافت کنند.

روزنامه «بیلد» آلمان نیز در گزارشی می‌نویسد که آژیرها در بسیاری مناطق به صدا درنیامده‌اند و به ندرت نیز پیام هشداری دریافت شده است.

اما در مقابل، سرویس‌های هواشناسی با اعلام اینکه هشدارهای بارندگیِ شدید داده شده، از خود دفاع می‌کنند.

مالو دری‌یر، از مقامات منطقه راینلاند-پالاتینات که بشدت از این حوادث آسیب دیده، روز یکشنبه اطمینان داد که همه سیستم‌های هشدار سیل فعال بودند؛ با این وجود اعتراف کرد که اختلال در سیستم تلفن همراه به دلیل وقوع سیل، رساندن پیام های هشدار به مردم را دشوار کرده بود.

بنابر گزارش یورونیوز، مسئولان به دیگر نواقص کار نیز اذعان دارند از جمله اینکه اگرچه مردم از این موضوع آگاهی داشتند که باران شدیدی در راه است اما وسعت و شدت این بارندگی بطور واضح اعلام نشده بود.

آنیا کارلیچک، وزیر تحقیقات آلمان از مقامات خواست تا با تکیه بر این تجربه تلخ، آمادگی بیشتری داشته باشند و افزود که باید بر تحقیقات مربوط به بخش آب و هوا در سال‌های پیش‌رو تمرکز بیشتری شود.

با این وجود آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز یکشنبه در جریان بازدید از یکی از مناطق سیل زده، نسبت به طرح انتظارات اغراق آمیز هشدار داد.

او گفت: ما مطمئنا پس از هر رویداد به راه هایی برای بهبود عملکرد خود می‌اندیشیم. اما گاهی اوقات بلایای طبیعی آنچنان به سرعت اتفاق می‌افتند که نمی‌توانیم از آنها فرار کنیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 12

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

منتشر شده

در

توسط

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

ایسنا/اردبیل فرماندار اردبیل گفت: در شهرستان اردبیل تاکنون بیش از ۷۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در بین گروه‌های سنی اعلام شده و بیماران خاص تزریق شده است.

مسعود امامی یگانه ۲۸ تیر در مراسم افتتاح چهارمین مرکز تجمیعی واکسیناسیون در اردبیل اظهار کرد: از همکاری سپاه، آموزش و پرورش و مرکز بهداشت در راه‌اندازی این مرکز تجمیعی قدردانی می‌کنیم چرا که در حال حاضر چهار مرکز تجمیعی تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل عهده‌دار هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر این مراکز تجمیعی در ۱۱ مرکز جامع بهداشتی شهری و ۱۳ مرکز جامع بهداشت روستایی عملیات واکسیناسیون برای گروه‌های سنی مختلف در حال انجام است.

فرماندار اردبیل متوسط تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل ۷۹ درصد و بالاتر از میانگین استانی اعلام کرد و گفت: تلاش بر این است تا تزریق واکسن در مراکز جامع بهداشتی و تجمیعی ادامه پیدا کند تا گروه‌های بیشتری به مرحله ایمن‌سازی برسند.

امامی یگانه افزود: نوبت‌دهی در مراکز تزریق برای جلوگیری از تجمع بیش از حد به صورت سامانه انجام می‌شود که گروه‌های سنی اعلام شده ۶۰ سال به بالا می‌توانند با مراجعه به سامانه سلامت ثبت‌نام کرده تا روزانه با ثبت‌نام یک‌هزار و ۷۰۰ نفر عملیات واکسیناسیون به خوبی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ‌در شهرستان اردبیل با تزریق واکسن ایرانی و همچنین برای گروه‌های سنی ۶۰ تا ۷۰ سال کار اجرایی و عملیاتی در این حوزه شروع شده و تلاشمان بر این است تا با گسترش این اقدامات جلوی آسیب‌ها در پیک پنجم کرونا نیز گرفته شود.

در حال حاضر شهرستان اردبیل در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد به طوری که تعداد بیماران بستری که اغلب در شهرستان اردبیل، مشگین‌ و پارس‌آباد است به بیش از ۲۸۸ بیمار بستری کرونایی رسیده که حال عمومی ۶۰ بیمار کرونایی بدحال و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

منتشر شده

در

توسط

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

طبق برنامه زمان‌بندی، سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه زمانبندی اعلام شده پس از برگزاری جلسه با کارشناسان مسئول دانشگاه‌ها و معرفی فرآیند اجرایی ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا نهم مرداد ماه فرصت دارند تا مستندات مورد درخواست در راهنمای ارزشیابی را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ارسال کنند. پس از آن تا ۱۵ مرداد ماه مستندات بررسی خواهد شد.

سامانه ارزشیابی تحقیقات و فناوری (RTES) ۱۶ مرداد ماه برای مشاهده نتایج ارزشیابی در دسترس خواهد بود. پس از بررسی اعتراضات احتمالی، در نهایت سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام خواهد شد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با راه اندازی سامانه (RTES) در ابتدای تیر ماه، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی را ابلاغ کرد و در یک نشست مشترک که با حضور مدیران ستادی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، جزئیات و تغییرات اعمال شده نیز تشریح شد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با رویکرد بازآرایی و بازسازماندهی، متناسب با فرآیندهای بهینه و کارا و در عین ایجاد دسترسی و شفافیت در بستر سامانه برخط توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بازبینی و تدوین شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

منتشر شده

در

توسط

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

ژنرال دیوید پترائوس، یکی از فرماندهای نظامی سابق آمریکا در افغانستان گفت، وضعیت در این کشور جنگ‌زده حتی پیش از تکمیل خروج نظامیان ایالات متحده از آن، در حال فروپاشی است.

به گزارش ایسنا، ژنرال پترائوس در مصاححبه با برنامه جی.پی.اس فرید زکریا در شبکه خبری سی.ان.ان گفت: وضعیت میدانی هر هفته وخیم‌تر میشود.

اوایل امسال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند و به تازگی هم تاریخ نهایی خروج را زودتر کرده است. تلاش های بایدن برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا در تاریخ، موافقان و مخالفانی داشته است.

ژنرال پترائوس که سالها در افغانستان خدمت کرد، گفت: میترسم به عقب نگاه کنیم و از تصمیم به خروجمان متاسف شویم. متاسفانه ممکن است ما زودتر از آنچه فکرش را میکردم و بعد از آنکه تصمیم خروج اعلام شد بیان کردم، متاسف شویم.

پترائوس که سال ۲۰۱۱ از ارتش بازنشسته شد تا مدیر سیا شود، افزود: علاوه بر این، فکر میکنم ما همچنین به عقب نگاه خواهیم کرد و بابت این خروج عجولانه پشیمان شویم.

فرید زکریا در بخشی از سوالاتش اینطور گفت که نیروهای افغان از اینکه بیشتر کار مبارزه با طالبان را بر عهده آمریکا بگذارند، خشنودند اما پترائوس این ایده را رد کرد. این ژنرال آمریکایی گفت: اگر نیروهای امنیت ملی افغانستان می جنگیدند نیروهایش را در حجم وسیعی از دست میداد. وضعیت هنوز هم همانطور است. مشکل اکنون این است که آنها اطمینان ندارند که آیا کسی برای نجات می آید یا خیر و همین موضوع، تردید زیادی را وارد میدان نبرد میکند.

مجری سی.ان.ان همچنین به دلایل ناامیدی آمریکا از جنگ در افغانستان از جمله ناتوانایی در ورود به پایگاه های طالبان در پاکستان اشاره کرد. این ژنرال بازنشسته با این مساله موافق بود اما گفت خروج نظامیان آمریکایی قرار نیست پایانی بر جنگ در آنجا باشد.

ژنرال پترائوس تاکید کرد: هیچکس بیش از کسانی که واقعا در افغانستان حضور داشته‌اند، دلشان نمی‌خواهد این جنگ‌های بی‌پایان به پایان برسند. اما ما در حال پایان دادن به این جنگ نیستیم. ما در حال خاتمه دادن به مداخله آمریکا در آن هستیم. متاسفانه آنچه اکنون میبینم، طلوع یک جنگ داخلی وحشیانه است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها