با ما همراه باشید

اخبار 11

اجرای طرح توانمندسازی زنان آسیب‌دیده در شیراز

منتشر شده

در

اجرای طرح توانمندسازی زنان آسیب‌دیده در شیراز

ایسنا/فارس معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس از اجرای طرح توانمندسازی برای ۱۰۰ زن آسیب‌دیده اجتماعی کلانشهر شیراز با همکاری یک سازمان مردم‌نهاد، خبر داد.

اسماعیل اکبری شنبه ۲۶ تیر در حاشیه اجرایی شدن طرح توانمندسازی زنان آسیب‌دیده، گفت: در طرح توانمندسازی زنان آسیب دیده از اختلافات خانوادگی یا طلاق، شاهد برخی از مشکلات مانند نداشتن مهارت‌های زندگی و شغلی بوده‌ایم.

این مقام قضایی در استان فارس افزود: بسیاری از زنان و دختران حاصل از خانواده‌های پرتنش و طلاق به دلیل نداشتن مهارت زندگی و شغلی و عدم استقلال مالی، در معرض آسیب های ناشی از طلاق هستند و دچار مشکلات زیادی می‌شوند.

وی با اشاره به بررسی راهکارهای مختلف برای چاره‌اندیشی این مشکل، اضافه کرد: با پیگیری‌های انجام شده تفاهمی را با سازمان مردم نهاد «امید فردا»، منعقد شد تا زنانی که در دادگاه خانواده و مراجع قضایی پرونده دارند و براساس راهکارهای قانونی امکان حمایت آنها از طریق نهادهایی مانند بهزیستی و کمیته امداد وجود ندارد، از طریق این سازمان مردم نهاد مورد حمایت قرار گیرند.

معاون قضایی دادگستری فارس بیان کرد: براساس این توافق، این سازمان با اعتبار ۱۵۰ میلیون تومان برای مدت یکسال، صد زن معرفی شده از سوی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم را ظرف یک ماه آموزش می‌دهد، این آموزش‌های شامل روانشناختی، مهارت‌های زندگی و شغلی براساس استعدادهای آنان است، گفتنی است که این سازمان مردم نهاد در صورت افزایش تعداد نیز حاضر به همکاری است.

اکبری با بیان اینکه از ساعت ۷ و نیم صبح تا ۵ عصر زنان آسیب‌دیده شناسایی شده در کلاس‌های مهارت‌آموزی، آموزش می بینند، گفت: نقطه قوت این طرح طبق تفاهم این بنیاد این است که این زنان و دختران علاوه بر آموزش توسط این موسسه تا حرفه‌ای شدن در آن مهارت و شغل حمایت شده و سپس وارد بازار کسب و کار می‌شوند و طبق ضمانت این سازمان حداقل حقوق اداره کار را در بازار دریافت می‌کنند همچنین از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند خواهند شد.

دبیر شورای پیشگیری از جرم استان فارس با اشاره به اینکه توانمندسازی این زنان تا کسب درآمد پایدار ادامه خواهد داشت، متذکر شد: مشکلاتی مانند طولانی بودن مسیر رفت و آمد زنان با پرداخت هزینه ایاب و ذهاب و همچنین مشکل مراقب از فرزندان کوچک آنان با پرداخت هزینه نگهداری فرزندانشان توسط موسسه امید فردا، حل شد.

این مقام قضایی همچنین گفت: دختران حاصل از طلاق بازمانده از تحصیل، در صورت داشتن تمایل و امکان بازگشت به تحصیل، براساس توافق با آموزش و پرورش و حمایت سازمان مردم نهاد امید فردا، به تحصیل باز خواهند گشت در غیر این صورت در کنار مادران خود به آموزش مهارت‌های زندگی و شغلی خواهند پرداخت و بعد از توانمندی جذب بازار کار خواهند شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس تأکید کرد: دختران در حال تحصیل که با مشکلات مالی روبه رو ‌هستند نیز توسط این موسسه حمایت خواهند شد و در صورت بااستعداد بودن، بورسیه تحصیلی خواهند گرفت تا در رشته‌های شاخصی مانند پزشکی با حمایت مالی به تحصیل بپردازند و آینده خود را تغییر دهند.

اکبری کارهای مقطعی را مانند مُسکن خواند و افزود: ما به دنبال یک برنامه اصولی و موثر بودیم، با کارهای مقطعی اصل آسیب باقی می‌ماند بنابراین ما به دنبال توانمندسازی زنان بودیم تا خودشان بتوانند مدیریت زندگی خود را برعهده بگیرند.

این مقام قضایی با بیان اینکه اگر این زنان علاوه بر آسیب های روحی از لحاظ مالی مستقل نشوند سبب ایجاد مفسده می شود چرا که ناچار به تامین زندگی هستند، گفت: در صورت توانمند نشدن، این زنان حتی اگر جذب بازار کار شوند در محل کار مورد سوءاستفاده قرار خواهند گرفت و حقشان ضایع می‌شود، ما در این آموزش‌ها، آشنایی با حقوق قانونی را نیز درنظر گرفتیم تا بتوانند حقوق خود را بشناسند و از آن دفاع کنند.

اکبری خاطرنشان کرد: در این طرح، سازمان مرم نهاد امید فردا علاوه بر آموزش رایگان هزینه تغذیه آنان شامل صبحانه و ناهار را می‌پردازد و در صورتی که دارای شغلی باشند و با حضور در این دوره‌ها شغل خود را از دست بدهند ماهانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان جهت تامین حداقل‌های زندگی به آنان پرداخت می شود.

او گفت: در بخش حمایت از زنان و کودکان آسیب‌دیده با همکاری کانون وکلا در صورت نیاز به حمایت قانونی آنها به صورت رایگان از خدمات حقوقی برخوردار خواهند شد، بنابراین ما علاوه بر توانمندسازی زنان در صورت نیاز در تمام مراحل از آنها حمایت حقوقی خواهیم کرد.

معاون قضایی دادگستری فارس با بیان اینکه این طرح در حال حاضر در شیراز اجرایی می‌شود، اعلام کرد: در صورت ایجاد امکانات و همکاری نهادهای دولتی، سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ها، این طرح را در شهرستان‌ها نیز اجرایی خواهد شد..

اکبری گفت: این طرح فقط برای زنان و فرزندان دختر آنان است و شامل فرزندان پسر نمی‌شود اما مذاکراتی را نیز برای حمایت از پسران انجام دادیم و خدماتی در حال برنامه ریزی است اما مانند این طرح رایگان نیست، در مورد پسران بزهکار نیز سعی می‌شود از مجازات جایگزین یا تکمیلی استفاده شود تا آنان نیز مهارت‌های زندگی بیاموزند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 11

مرغ دو نرخی در بازار معنایی ندارد

منتشر شده

در

توسط

مرغ دو نرخی در بازار معنایی ندارد

ایسنا/اصفهان معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با تاکید بر اینکه مرغ دو نرخی در بازار نشان از حضور افراد سودجو در بازار است، گفت: اینکه تمام مرغ موجود با قیمت مصوب کشتار می شود، اما مرغ دو نرخی در بازار برای مصرف کننده موجود است، هیچ معنایی ندارد.

حسین ایراندوست در گفت‌وگو با ایسنا درباره کمبود مرغ در اصفهان و قیمت آزاد آن در بازار، اظهار کرد: اصفهان از نظر تولید مرغ مشکل و کمبودی ندارد.

وی توضیح داد: به عنوان مثال برای روز جمعه ۵۸۷ تن مرغ زنده در سامانه رهتاب فروخته و کشتار شده است که معادل ۴۴۰ تن گوشت مرغ است، همچنین پنجشنبه ۵۲۰ تن مرغ معادل ۳۹۴ تن گوشت کشتار شد، در حالیکه کل نیاز مصرفی استان ۳۹۴ تن بوده است، بنابراین در این شرایط نباید کمبودی داشته باشیم.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: تمام مرغ زنده با قیمت مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان به کشتارگاه ها عرضه می شود که باید با قیمت ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان به دست مصرف کننده برسد.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه جهاد کشاورزی تولید و تحویل مرغ با قیمت مصوب به کشتارگاه است، تصریح کرد: اینکه تمام مرغ موجود با قیمت مصوب کشتار می شود، اما مرغ دو نرخی در بازار برای مصرف کننده موجود است، هیچ معنایی ندارد.

ایراندوست با تاکید بر اینکه گوشت مرغ به غیر از کشتارگاه راهی برای ورود به بازار ندارد، گفت: زمانیکه مرغ با دو قیمت در بازار عرضه می شود، نشان از حضور برخی افراد سودجو در بازار حضور است.

وی با بیان اینکه به طور میانگین شبانه ۵۵۰ تن مرغ تحویل ۱۷ کشتارگاه استان می شود که تمام آن تبدیل به گوشت مرغ و در سامانه رهتاب به دست مرغ فروشی ها می رسد، توضیح داد: باید دید مرغی که با قیمت مصوب به دست مغازه دار می رسد، این محصول نیز با قیمت مصوب به دست مشتری داده می شود یا خیر و اگر امروز این چنین نیست ناشی از نبود نظارت در بازار است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه درحال حاضر سهمیه ۶ کیلوگرمی مرغ به ازای هر فرد در نظر گرفته شده، و اگر خریداری ۴ کیلو خریداری کرد، باید دید مغازه دار در رهتاب قیمت ۶ کیلو ثبت می کند یا ۴ کیلو، بنابراین به نظر می رسد امروز نظارت بر مرغ فروشی ها بسیار ضعیف است.

وی گفت: اگر مغازه داری مرغ را با قیمت بالاتر از نرخ مصوب عرضه کند، باید موضوع را فورا به ۱۲۴ اطلاع دهیم تا دوستان نظارتی بازار به این مسئله ورود پیدا کنند.

ایراندوست درباره اینکه چرا مرغ با نرخ ۳۹ هزار تومان و بالاتر در اصفهان فروخته می شود، تاکید کرد: امروز مرغی با عنوان آزاد در بازار نداریم و تمام مرغ موجود باید با نرخ مصوب ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان در بازار عرضه شود.

وی با تاکید بر اینکه طی چند روز گذشته اگر ۳۵۰ تا ۴۰۰ تن گوشت مرغ کشتار شده باشد، نباید کمبودی در اصفهان داشته باشیم، تصریح کرد: البته اصفهان حتی در برخی روزها و به خصوص طی سه روز گذشته تا سقف ۴۵۰ تن کشتار مرغ و بیش از نیاز بازار، تولید و کشتار مرغ داشته است، بنابراین نباید کمبود مرغ داشته باشیم و شرایط فعلی بازار به نبود نظارت برمی گردد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: روز به روز بازار مرغ رو به بهبود خواهد رفت چراکه آمار جوجه ریزی رو به افزایش است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 11

قضاوت دو داور ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند

منتشر شده

در

توسط

قضاوت دو داور ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند

دو داور سرشناس ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند سوت خواهند زد.

به گزارش ایسنا، مسابقات فوتسال هشت جانبه تایلند از ۳ تا ۸ مرداد برگزار می‌شود و تیم ملی فوتسال ایران نیز یکی از تیم‌های حاضر در این تورنمنت است.

تیم ایران در گروه دوم این پیکارها با تیم‌های مصر، لیتوانی و تاجیکستان هم‌گروه است.

در گروه اول این پیکارها هم تیم‌های تایلند، موزامبیک، کوزوو و ازبکستان قرار دارند.

مسوولان برگزاری این مسابقات از دو داور ایرانی نیز برای قضاوت در این پیکارها دعوت به عمل آورده‌اند. ابراهیم محرابی افشار و گلاره ناظمی که قرار است در رقابت‌های جام جهانی فوتسال نیز سوت بزنند در تورنمنت تایلند نیز حاضر بوده و قضاوت چند بازی را بر عهده خواهند داشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 11

فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون از سر گرفته شد

منتشر شده

در

توسط

فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون از سر گرفته شد
عکس از آرشیو

ایسنا/خراسان رضوی مدیر منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: با توجه به درخواست‌های مکرر افغانستان جهت ارسال کالا به این کشور، از روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه جاری فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون پس از یک هفته بدون هیچ مشکلی از سرگرفته شد.

 حسین آخوندزاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از ۲۳ تیرماه تاکنون بیش از ۲۲۷ دستگاه کامیون ایرانی از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت هرات خارج شده و روند تبادل تجاری در امنیت کامل انجام می‌شود.

وی به خروج ۴۵۴ دستگاه کامیون ایرانی از مرز دوغارون به سمت هرات اشاره کرد و افزود: این تعداد کامیون ایرانی از ۲۳ تیرماه تاکنون از پایانه مرزی، بازارچه و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت هرات برای تخلیه بار خارج شدند.

آخوندزاده بیان کرد: در تحولات جدید افغانستان تشریفات گمرکی توسط طالبان از گمرک اسلام قلعه حذف شده و کامیون‌های ایرانی برای بارگیری مستقیم به سمت هرات حرکت می‌کنند.

وی تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی دوغارون از امکانات و ظرفیت‌های بالقوه از جمله ۲۲ هزار متر انبار مسقف، هشت مخزن یک میلیون لیتری سوخت، ۳۰ هزار متر مربع بارانداز آسفالته، سایت جرثقیل، دوش‌های ترانشیمنت سوخت برخودار است و آمادگی کامل نسبت به تخلیه کالاهای تجار افغانستانی را دارد.

مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار گرفته و این گذرگاه مرزی محل صادرات سالانه یک و نیم میلیارد دلار است که نقش حیاتی برای دو کشور ایران و افغانستان دارد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها