کد خبر : 71618
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰

اجرای ۲ طرح فناورانه در پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی

اجرای ۲ طرح فناورانه در پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی

  رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان، با اشاره به تخصیص اعتبارات صندوق ذخیره ارزی به حوزه تولید فناوری و طرح های فناورانه جهاد دانشگاهی، یادآور شد: پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی طی دو سال گذشته دو طرح فناورانه شامل آب همراه نفت و زباله سوزهای کوچک مقیاس سه تن در ساعت را اجرایی کرده است. دکتر فریبرز جمالزاد

اجرای ۲ طرح فناورانه در پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی

  رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان، با اشاره به تخصیص اعتبارات صندوق ذخیره ارزی به حوزه تولید فناوری و طرح های فناورانه جهاد دانشگاهی، یادآور شد: پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی طی دو سال گذشته دو طرح فناورانه شامل آب همراه نفت و زباله سوزهای کوچک مقیاس سه تن در ساعت را اجرایی کرده است.

دکتر فریبرز جمالزاد در گفت وگو با ایسنا، مجموعه جهاد دانشگاهی را متشکل از ۴۳ واحد استانی، سه پژوهشگاه، ۲۴ پژوهشکده و ۲۷ سازمان و موسسه رشد دانست و اظهار کرد: جهاد دانشگاهی براساس رسالت وجودی خویش در سه حوزه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی هدفگذاری کرده و در دهه های مختلف مبنی بر مقتضیات زمان و نیازهای کشور اقدام به فعالیت در هر سه حوزه می کند.

وی با اشاره به نیاز کشور به صندلی های دانشگاهی در دهه های نخست بعد از انقلاب، افزود: در آن زمان جهاد دانشگاهی به مرحله علمی و کاربردی ورود کرد و جهاد دانشگاهی استان گیلان چهار مرکز علمی – کاربردی از ۱۳ مرکز علمی – کاربردی مستقر در استان را در شهرهای رشت، انزلی، رودسر و لنگرود به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان، تصریح کرد: اگرچه امروز صندلی های خالی دانشگاهی موجب کاهش یارانه های آموزشی برای این مراکز شده، اما بال های پژوهشی و فرهنگی جهاد دانشگاهی به کمک حوزه آموزش آمده و اجازه ابتر ماندن فعالیت های دانشگاهی را نمی دهد.

جمالزاد، با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش نقشه جامع علمی کشور را به عنوان سند بالادستی مبنای کار خود قرار داده است، گفت: پنج سال از عمر نقشه جامع علمی کشور با محوریت تولید فناوری و تجاری سازی می گذرد، اما جهاد دانشگاهی از زمان تاسیس تاکنون چرخه فناوری، تولید محصول، تجاری سازی و اشتغال را به صورت خودجوش دنبال می کند.

وی از جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی و سازمانی یاد کرد که سقف پرواز را براساس استعدادها و شایستگی های نیروهای این مجموعه قرار داده و عنوان کرد: علاوه بر موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی گیلان با بیش از سه دهه فعالیت آموزشی، چهار مرکز آموزش کوتاه مدت در رشت، فومن و انزلی داریم لذا با توجه به شیوع بیماری کرونا، ۹۵ درصد کلاس ها را به صورت مجازی و آنلاین و تنها پنج درصد کلاس  های درسی آموزش بلندمدت و کوتاه مدت را به صورت حضوری برگزار کردیم.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان، از راه اندازی سامانه مجازی «امجد» به کمک توان داخلی نیروهای جهادی در اردیبهشت ۹۹ خبر داد و خاطرنشان کرد: این سامانه مبنای آموزش های مجازی بلندمدت و کوتاه مدت و مراکز علمی – کاربردی و موسسات جهاد دانشگاهی در ایام کرونا قرار گرفته تا تبعات این بیماری را کاهش دهیم.

جمالزاد، با اشاره به راه اندازی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی در استان گیلان از سال ۱۳۸۲، عنوان کرد: این پژوهشکده یکی از ۲۴ پژوهشکده جهاد دانشگاهی است که حسب ضروریات زیست محیطی و توانمندی های موجود در رشت استقرار یافت.

وی با بیان اینکه پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی دارای پنچ گروه پژوهشی قطعی و ۲۳ عضو هیئت علمی است، یادآور شد: میانگین تولید مقاله، کتاب و پروژه در این پژوهشکده از استانداردهای نقشه جامع علمی کشور بالاتر است لذا هدفگذاری فعالیت های پژوهشی جهاد دانشگاهی گیلان را به سمت محیط زیست بردیم.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان، خدمت رسانی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی را فراتر از گیلان دانست که برای مناطق مختلف کشور به ویژه استان های نفتی پروژه تعریف کرده و گفت: نخستین گروه پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی، گروه محیط زیست طبیعی است و لذا برای هر گروه پژوهشی یک محور و زمینه در راستای برنامه پنج ساله جهاد تعریف کردیم.

وی محور گروه پژوهشی محیط زیست طبیعی را اکوسیستم های تالابی دانست و اضافه کرد: دومین گروه پژوهشی ما گروه پایش منابع آب است که هشت سال از فعالیت و شش سال از قطعی شدن آن می گذرد. در واقع جهتگیری پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی نشان می دهد که متخصصان و پژوهشگران ما از یک دهه قبل بر اولویت های استان یعنی منابع آب و محیط زیست واقف بودند لذا محور گروه پایش منابع آب را تخصیص حق آبه ها ویژه پروژه های عمرانی استان قرار دادیم؛ البته این محور در سایر استان های همچون قزوین و کرمانشاه نیز دنبال می شود.

جمالزاد، خواستار پذیرش و نقش دهی بیش از پیش به گروه های پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی شد و اظهار کرد: این پژوهشکده حدود دو دهه سابقه فعالیت در پروژه های مختلف صنعتی و زیست محیطی را دارد و می تواند از ظرفیت های خود استفاده بهینه داشته باشد.

وی با اشاره به تخصیص اعتبارات صندوق ذخیره ارزی به حوزه تولید فناوری و طرح های فناورانه جهاد دانشگاهی طی دو سال گذشته، یادآور شد: این اعتبار به یورو بوده و تنها واحدهایی می توانند از آن برخوردار شوند که طرح های فناورانه داشته باشند لذا پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی طی دو سال گذشته دو طرح فناورانه شامل آب همراه نفت و زباله سوزهای کوچک مقیاس سه تن در ساعت را اجرایی کرده است.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان، تاکید پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی را بر فرایند بومی سازی، انتقال تکنولوژی و تولید فناوری دانست و گفت: در کشور ۱۷ میلیارد مترمکعب آب خاکستری وجود دارد و لذا این پژوهشکده به طرح تصفیه آب خاکستری در حوزه صنعتی وارد شده و می تواند برای تامین آب مصرفی صنایع آبخور مفید واقع شود.

جمالزاد، جهاد دانشگاهی را یک نهاد عمومی غیر دولتی دانست که متکی به ۲۰ درصد بودجه خزانه ای است و متذکر شد: ۸۰ درصد درآمدهای جهاد دانشگاهی از محل فعالیت های آموزشی و فرهنگی تامین می شود لذا باید در این دو حوزه هدفگذاری هوشمندانه داشته باشیم.

وی جهتگیری فعالیت های پژوهشی جهاد دانشگاهی در استان گیلان را در حوزه محیط زیست دانست و بیان کرد: با توجه به وجود مراکز و پژوهشکده های متعدد مرتبط با حوزه کشاورزی در استان گیلان، به سمت محیط زیست رفتیم؛ البته حوزه پژوهش نیازمند حمایت و پشتیبانی به ویژه در کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی است.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان، روحیه جهادی نیروها و ارائه راهکارهای ملموس برای جامعه در حوزه های مختلف را تجلی تحقق «ما می توانیم» در جهاد دانشگاهی دانست و عنوان کرد: از اولین مراکز آموزشی دانشگاهی و کوتاه مدت هستیم که همزمان با شروع کرونا فعالیت های خودمان را در بستر مجازی و در قالب سامانه امجد دنبال کردیم.

جمالزاد، با اشاره به سهمیه ۲۵۰۰ نفری گیلان در طرح ملی مشاغل خانگی، عنوان کرد: در این طرح چرخه تولید و ارزش را از پیشران و تولیدکننده گرفته تا بازاریابی و تبلیغات در کنار هم جمع کردیم و اشتغالزایی را بدون تصدی گری دولتی پیش بردیم.

وی همچنین به فعالیت های فرهنگی جهاد دانشگاهی در استان گیلان اشاره کرد و گفت: خبرگزاری ایسنا، مرکز افکارسنجی ایسپا، مرکز فعالیت های قرآنی(ایکنا) و سازمان دانشجویان ایران که برگزارکننده مناظره های دانشجویی در سطح کشور است، زیر نظر مجموعه جهاد دانشگاهی شکل گرفته و به فعالیت های فرهنگی ادامه می دهد.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها