با ما همراه باشید

اخبار

اجرای ۲ طرح فناورانه در پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی

منتشر شده

در

اجرای ۲ طرح فناورانه در پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی

  رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان، با اشاره به تخصیص اعتبارات صندوق ذخیره ارزی به حوزه تولید فناوری و طرح های فناورانه جهاد دانشگاهی، یادآور شد: پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی طی دو سال گذشته دو طرح فناورانه شامل آب همراه نفت و زباله سوزهای کوچک مقیاس سه تن در ساعت را اجرایی کرده است.

دکتر فریبرز جمالزاد در گفت وگو با ایسنا، مجموعه جهاد دانشگاهی را متشکل از ۴۳ واحد استانی، سه پژوهشگاه، ۲۴ پژوهشکده و ۲۷ سازمان و موسسه رشد دانست و اظهار کرد: جهاد دانشگاهی براساس رسالت وجودی خویش در سه حوزه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی هدفگذاری کرده و در دهه های مختلف مبنی بر مقتضیات زمان و نیازهای کشور اقدام به فعالیت در هر سه حوزه می کند.

وی با اشاره به نیاز کشور به صندلی های دانشگاهی در دهه های نخست بعد از انقلاب، افزود: در آن زمان جهاد دانشگاهی به مرحله علمی و کاربردی ورود کرد و جهاد دانشگاهی استان گیلان چهار مرکز علمی – کاربردی از ۱۳ مرکز علمی – کاربردی مستقر در استان را در شهرهای رشت، انزلی، رودسر و لنگرود به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان، تصریح کرد: اگرچه امروز صندلی های خالی دانشگاهی موجب کاهش یارانه های آموزشی برای این مراکز شده، اما بال های پژوهشی و فرهنگی جهاد دانشگاهی به کمک حوزه آموزش آمده و اجازه ابتر ماندن فعالیت های دانشگاهی را نمی دهد.

جمالزاد، با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش نقشه جامع علمی کشور را به عنوان سند بالادستی مبنای کار خود قرار داده است، گفت: پنج سال از عمر نقشه جامع علمی کشور با محوریت تولید فناوری و تجاری سازی می گذرد، اما جهاد دانشگاهی از زمان تاسیس تاکنون چرخه فناوری، تولید محصول، تجاری سازی و اشتغال را به صورت خودجوش دنبال می کند.

وی از جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی و سازمانی یاد کرد که سقف پرواز را براساس استعدادها و شایستگی های نیروهای این مجموعه قرار داده و عنوان کرد: علاوه بر موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی گیلان با بیش از سه دهه فعالیت آموزشی، چهار مرکز آموزش کوتاه مدت در رشت، فومن و انزلی داریم لذا با توجه به شیوع بیماری کرونا، ۹۵ درصد کلاس ها را به صورت مجازی و آنلاین و تنها پنج درصد کلاس  های درسی آموزش بلندمدت و کوتاه مدت را به صورت حضوری برگزار کردیم.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان، از راه اندازی سامانه مجازی «امجد» به کمک توان داخلی نیروهای جهادی در اردیبهشت ۹۹ خبر داد و خاطرنشان کرد: این سامانه مبنای آموزش های مجازی بلندمدت و کوتاه مدت و مراکز علمی – کاربردی و موسسات جهاد دانشگاهی در ایام کرونا قرار گرفته تا تبعات این بیماری را کاهش دهیم.

جمالزاد، با اشاره به راه اندازی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی در استان گیلان از سال ۱۳۸۲، عنوان کرد: این پژوهشکده یکی از ۲۴ پژوهشکده جهاد دانشگاهی است که حسب ضروریات زیست محیطی و توانمندی های موجود در رشت استقرار یافت.

وی با بیان اینکه پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی دارای پنچ گروه پژوهشی قطعی و ۲۳ عضو هیئت علمی است، یادآور شد: میانگین تولید مقاله، کتاب و پروژه در این پژوهشکده از استانداردهای نقشه جامع علمی کشور بالاتر است لذا هدفگذاری فعالیت های پژوهشی جهاد دانشگاهی گیلان را به سمت محیط زیست بردیم.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان، خدمت رسانی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی را فراتر از گیلان دانست که برای مناطق مختلف کشور به ویژه استان های نفتی پروژه تعریف کرده و گفت: نخستین گروه پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی، گروه محیط زیست طبیعی است و لذا برای هر گروه پژوهشی یک محور و زمینه در راستای برنامه پنج ساله جهاد تعریف کردیم.

وی محور گروه پژوهشی محیط زیست طبیعی را اکوسیستم های تالابی دانست و اضافه کرد: دومین گروه پژوهشی ما گروه پایش منابع آب است که هشت سال از فعالیت و شش سال از قطعی شدن آن می گذرد. در واقع جهتگیری پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی نشان می دهد که متخصصان و پژوهشگران ما از یک دهه قبل بر اولویت های استان یعنی منابع آب و محیط زیست واقف بودند لذا محور گروه پایش منابع آب را تخصیص حق آبه ها ویژه پروژه های عمرانی استان قرار دادیم؛ البته این محور در سایر استان های همچون قزوین و کرمانشاه نیز دنبال می شود.

جمالزاد، خواستار پذیرش و نقش دهی بیش از پیش به گروه های پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی شد و اظهار کرد: این پژوهشکده حدود دو دهه سابقه فعالیت در پروژه های مختلف صنعتی و زیست محیطی را دارد و می تواند از ظرفیت های خود استفاده بهینه داشته باشد.

وی با اشاره به تخصیص اعتبارات صندوق ذخیره ارزی به حوزه تولید فناوری و طرح های فناورانه جهاد دانشگاهی طی دو سال گذشته، یادآور شد: این اعتبار به یورو بوده و تنها واحدهایی می توانند از آن برخوردار شوند که طرح های فناورانه داشته باشند لذا پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی طی دو سال گذشته دو طرح فناورانه شامل آب همراه نفت و زباله سوزهای کوچک مقیاس سه تن در ساعت را اجرایی کرده است.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان، تاکید پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی را بر فرایند بومی سازی، انتقال تکنولوژی و تولید فناوری دانست و گفت: در کشور ۱۷ میلیارد مترمکعب آب خاکستری وجود دارد و لذا این پژوهشکده به طرح تصفیه آب خاکستری در حوزه صنعتی وارد شده و می تواند برای تامین آب مصرفی صنایع آبخور مفید واقع شود.

جمالزاد، جهاد دانشگاهی را یک نهاد عمومی غیر دولتی دانست که متکی به ۲۰ درصد بودجه خزانه ای است و متذکر شد: ۸۰ درصد درآمدهای جهاد دانشگاهی از محل فعالیت های آموزشی و فرهنگی تامین می شود لذا باید در این دو حوزه هدفگذاری هوشمندانه داشته باشیم.

وی جهتگیری فعالیت های پژوهشی جهاد دانشگاهی در استان گیلان را در حوزه محیط زیست دانست و بیان کرد: با توجه به وجود مراکز و پژوهشکده های متعدد مرتبط با حوزه کشاورزی در استان گیلان، به سمت محیط زیست رفتیم؛ البته حوزه پژوهش نیازمند حمایت و پشتیبانی به ویژه در کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی است.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان، روحیه جهادی نیروها و ارائه راهکارهای ملموس برای جامعه در حوزه های مختلف را تجلی تحقق «ما می توانیم» در جهاد دانشگاهی دانست و عنوان کرد: از اولین مراکز آموزشی دانشگاهی و کوتاه مدت هستیم که همزمان با شروع کرونا فعالیت های خودمان را در بستر مجازی و در قالب سامانه امجد دنبال کردیم.

جمالزاد، با اشاره به سهمیه ۲۵۰۰ نفری گیلان در طرح ملی مشاغل خانگی، عنوان کرد: در این طرح چرخه تولید و ارزش را از پیشران و تولیدکننده گرفته تا بازاریابی و تبلیغات در کنار هم جمع کردیم و اشتغالزایی را بدون تصدی گری دولتی پیش بردیم.

وی همچنین به فعالیت های فرهنگی جهاد دانشگاهی در استان گیلان اشاره کرد و گفت: خبرگزاری ایسنا، مرکز افکارسنجی ایسپا، مرکز فعالیت های قرآنی(ایکنا) و سازمان دانشجویان ایران که برگزارکننده مناظره های دانشجویی در سطح کشور است، زیر نظر مجموعه جهاد دانشگاهی شکل گرفته و به فعالیت های فرهنگی ادامه می دهد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها