با ما همراه باشید

اخبار 7

احتمال اینکه نه دولت افغانستان و نه طالبان هیچ کدام‌ نتوانند بر دیگری پیروز شوند، بالا است

منتشر شده

در

احتمال اینکه نه دولت افغانستان و نه طالبان هیچ کدام‌ نتوانند بر دیگری پیروز شوند، بالا است

ایسنا/خراسان رضوی یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه اگر نه دولت افغانستان و نه طالبان هیچ کدام‌ نتوانند بر دیگری پیروز شوند، گفت: این حالت برای امنیت افغانستان بدترین اتفاق است. یعنی چه دولت مرکزی و چه طالبان در افغانستان حاکم شوند، وضعیت ثبات و امنیت در این کشور بهتر می‌شود.

دکتر احمد فاطمی‌نژاد شب گذشته در برنامه لایو اینستاگرامی با عنوان «چشم‌انداز امنیت افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی»، اظهار کرد: در رابطه با اتفاقات اخیر در افغانستان، سلسله مذاکراتی با گروه‌های مختلف اثرگذار از جمله گروه طالبان و دولت افغانستان در این کشور شروع شد. در همین حال تغییر و تحولاتی در جامعه بین‌الملل و دولت‌هایی مانند آمریکا و کشورهای عضو ناتو که مداخله‌کننده بودند، رخ داد و بازگشت نیروهای ناتو از افغانستان به عنوان خواسته عمومی بیان شد.

وی ادامه داد: با مرور زمان شاهد این بودیم که دو جریان در کشورهای عضو ناتو پیش می‌رود. یک جریانی که به افغانستان نیرو فرستاده بود و دیگر جریانی که مذاکرات بین گروه‌های مختلف در افغانستان و آمریکا را برقرار کرد. ولی مجموع این موارد باعث تغییر و تحولاتی در افغانستان شد که خروج این نیروها را سرعت بخشید.

عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی افزود: آمریکا و بریتانیا نیروهای خود را خارج کردند و این خروج با تحولاتی که به صورت میدانی و عملیاتی اتفاق می‌افتاد، توام شد و طالبان سعی می‌کردند گسترده‌تر از گذشته به ایفای نقش بپردازند. در نهایت ما امروز شاهد این امر هستیم که در افغانستان یک وضعیت آشوب‌زده به وجود آمده است، به این صورت که در دو هفته اخیر شاهد این اخبار هستیم که ولسوالی‌های جدیدی به دست طالبان سقوط می‌کند و بخش قابل توجهی از افغانستان به تصرف طالبان در آمده است. هرچند که در مراکز ولایات این اتفاق نیفتاده است.

فاطمی نژاد در رابطه با چگونگی تصرفات طالبان در افغانستان بیان کرد: بحث اساسی که در تصرفات طالبان وجود دارد، این است که طالبان این تصرف‌ها را از اطراف افغانستان شروع کرده است و دسترسی افغانستان به کشورهای همسایه را محدود کرده است. برای مثال امروز گمرک اسلام‌قلعه سقوط کرده و به دست طالبان افتاده است. این نشانه خطرناکی است و به طور کلی می‌توان گفت طالبان در حال تصرف گلوگاه‌ها و راه‌های ارتباطی افغانستان با جهان خارج هستند.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل در خصوص مفهوم دولت ورشکسته و ارتباط آن با دولت افغانستان اظهار کرد: دولت ورشکسته دولتی است که از کارآمدی برخوردار نیست و در انجام وظایف اصلی مانند تامین امنیت، تامین آزادی و… ناکام است. دولت ورشکسته دولتی است که فاقد مشروعیت است و تمام این موارد در دولت افغانستان قابل مشاهده است و این دولت یکی از بهترین نمونه‌ها برای این مفهوم است. هم به لحاظ کارآمدی و هم به لحاظ مشروعیت دولت افغانستان ناکام و ناموفق بوده است و یکی از دلایل پیشروی طالبان در افغانستان نیز به همین دلیل می‌تواند باشد که دولت افغانستان ناکارآمد است.

وی با بیان اینکه مهمترین شاخص‌ دولت ورشکسته، عدم توانایی در کنترل تمام سرزمین‌های آن کشور است، عنوان کرد: در واقع دولت بازیگری است که در قلمروی تحت سیطره خود این اجازه را دارد که از زور و اجبار استفاده کند. امروز در افغانستان شاهد این هستیم که دولت این انحصار را ندارد و نیروهای خارجی و جنگ‌سالاران و افراد ثروتمند دارای چنین قدرتی اند.

فاطمی نژاد با بیان اینکه دومین شاخص برای دولت ورشکسته فقدان اقتدار برای اتخاذ تصمیمات جمعی است، گفت: یکی از مشکلات موجود در افغانستان این است که تصمیمات گرفته شده در دولت مرکزی در خیلی از مناطق اجرا نمی‌شوند و غیر از طالبان، گروه های مختلف نیز عملا از اجرای این تصمیمات سرپیچی می‌کنند.

این استاد دانشگاه سومین شاخص برای ورشکستگی دولت در افغانستان را ناتوانی در ارائه خدمات عمومی دانست و افزود: مشکلات افغانستان در آموزش، مسائل مرتبط با امنیت فیزیکی افراد و راه‌ها، حمل و نقل و بهداشت جزو مواردی است که ناتوانی دولت و ورشکستگی آن را نشان می‌دهد. همچنین مسئله دیگری که مطرح است، ناتوانی دولت افغانستان در ارتباط‌ با سایر دولت‌ها در جوامع بین‌المللی است.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل در رابطه با مفهوم دولت‌های شکننده که یکی از اصطلاحات رایج در علوم سیاسی است، بیان کرد: بسیاری از دولت‌ها سطوحی از شکنندگی را دارند و در این زمینه چارچوب‌هایی مطرح است. در این چارچوب‌ها دولت‌هایی مانند ایران، عربستان و … سطوحی از شکنندگی را دارند و دولت های پایدار بسیار محدود هستند و دولت افغانستان در آخر این لیست قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به این موارد با دولتی در افغانستان مواجه هستیم که به معنای دقیق یک دولت شکننده است و از لحاظ امنیتی و سیاسی در ضعف کامل قرار دارد و در این فضا با بحران امنیتی نیز مواجه است که حتی ممکن است برای یک دولت عادی نیز غیر قابل تحمل باشد.

عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی با بیان اینکه در رابطه با چشم‌انداز امنیتی افغانستان سه حالت را می‌توان مطرح کرد عنوان کرد: حالت اول این است که دولت مرکزی به هر روشی از جمله صلح، مذاکره و پیروزی نیروهای دولت بتواند غالب شود. حالت دوم حالتی است که طالبان با همین شیوه نظامی که بسیار هم حرفه‌ای است، پیش روند و تمامی پایگاه‌های نظامی توسط طالبان فتح شوند.

فاطمی نژاد ضمن تاکید بر اینکه طالبان بازیگری منزوی نیست و کاربلد است، اضافه کرد: درست است که عمده کشورها طالبان را به عنوان یک گروه تروریست می‌شناسند، ولی نکته اینجاست که طالبان با توجه به ارتباطات خود، تروریست مشروع حساب می‌شود. طالبان بلد است که با جهان بیرون مذاکره کند و ارتباط بگیرد و خواسته‌های خود را مطرح کند. همچنین سومین حالت این است که نه دولت مرکزی و نه طالبان توان تسلط بر گروه مقابل را نداشته باشند و حالت رفت و برگشتی در خصوص مناطق باقی بماند.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط کنونی افغانستان و اوضاع و احوال و قراین، نظر من در رابطه با این سه حالت با توجه به این شرایطی که در خصوص دولت افغانستان و طالبان مطرح شد، این است که حالت سوم بیشترین احتمال را دارد و این حالت برای امنیت افغانستان بدترین اتفاق است. یعنی چه دولت مرکزی و چه طالبان در افغانستان حاکم شوند، وضعیت ثبات و امنیت در این کشور بهتر می‌شود. اینکه نه دولت مرکزی افغانستان و نه طالبان هیچ کدام نتوانند بر دیگری پیروز شوند، به معنای تدام جنگ، آوارگی مردم، مهاجرت، نفوذها، مداخله خارجی و بسیاری مشکلات دیگر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 7

بایدن: طالبان به بالاترین قدرت نظامی خود رسیده است/جنگ آمریکا در افغانستان اوت به پایان می‌رسد

منتشر شده

در

توسط

بایدن: طالبان به بالاترین قدرت نظامی خود رسیده است/جنگ آمریکا در افغانستان اوت به پایان می‌رسد

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت که جنبش طالبان افغانستان از سال ۲۰۰۱ تاکنون به بالاترین سطح نظامی خود رسیده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، بایدن روز پنجشنبه اعلام کرد که مأموریت نظامی نیروهای آمریکایی در افغانستان در تاریخ ۳۱ اوت پایان می‌یابد.

وی در توجیه تصمیم خود برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در افغانستان در شرایطی که طالبان در مناطق قابل توجهی از کشور به پیشروی‌های زیادی دست یافته است، گفت که او نسل دیگری از آمریکایی‌ها را به جنگ افغانستان نمی‌فرستد.

وی خطاب به کسانی که خواهان ادامه حضور آمریکا در افغانستان هستند، پرسید: «چند نفر دیگر، چند هزار دختر و پسر آمریکایی دیگر را می‌خواهید به خطر بیندازید؟ من نسل دیگری از آمریکایی‌ها را به جنگ افغانستان نمی‌فرستم، آن هم بدون انتظار منطقی برای دستیابی به نتیجه‌ای متفاوت.»

رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد که در هیچ لحظه‌ای نمی‌توان گفت که مأموریت تمام شده است و افزود: “تنها از آن جهت که ما اسامه بن لادن را به چنگ آوردیم و دیگر تروریسم از آن نقطه از جهان نشأت نمی‌گیرد، مأموریت تمام شده است.”

بایدن تاکنون بارها تأکید کرده است که پیروزی در جنگ افغانستان ممکن نیست و مسئله این کشور «راه حل نظامی ندارد».

وی همچنین گفت: “ما در حال پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ آمریکا هستیم. ما برای ساختن یک کشور وارد افغانستان نشدیم. این حق و مسئولیت مردم افغانستان است که به تنهایی در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند و اینکه چگونه می‌خواهند کشور خود را اداره کنند. ”
در مورد آینده افغانستان نیز بایدن گفت که از نظر سازمان اطلاعات آمریکا سقوط دولت افغانستان بعید است و کنترل طالبان بر افغانستان حتمی نیست.

بایدن افزود که او به طالبان اعتمادی ندارد اما در مقابل به توانایی‌های نیروهای افغان اعتماد دارد.

وی تأکید کرد که ایالات متحده مسئولیت تلفات غیرنظامیان را در صورت کنترل طالبان بر افغانستان بر عهده ندارد و به کار خود برای آزادی آمریکایی‌های بازداشت شده در افغانستان ادامه خواهد داد.

بایدن همچنین به “متحدان افغان” که به نیروهای آمریکایی در افغانستان کمک می‌کردند اطمینان داد که در ایالات متحده “خانه‌ای برای آنها وجود دارد” و خواستار تسریع در روند صدور ویزای ویژه برای افغانانی شد که با نیروهای آمریکایی همکاری داشتند.

وی خطاب به مترجمان و سایر شهروندان افغان که در دوران جنگ به امریکا کمک کرده‌ و اکنون بیم انتقام‌گیری طالبان را دارند، گفت: «پیام ما به آن زنان و مردان روشن است. در صورت انتخاب، خانه‌ای برای شما در ایالات متحده وجود دارد. همانگونه که شما در کنار ما ایستادید، ما نیز در کنار شما خواهیم ایستاد.»

رئیس جمهور آمریکا از رهبران افغانستان خواست تا با هم به توفق برسند و به سوی آینده حرکت کنند. وی همچنین از کشورهای منطقه خواست که تلاش‌های خود را برای احیای راه حل سیاسی در افغانستان تشدید کنند.

رئیس جمهور ایالات متحده تأکید کرد که کشورش در حال تغییر موقعیت و توانایی‌های خود و نیروهای ضد تروریسم برای مقابله با تهدیدات در هر کجا که هستند است.

وی افزود که ایالات متحده باید بر روی جمع آوری قدرت تمرکز کند و تلاش‌های خود را بر روی رقابت استراتژیک خود با چین و سایر کشورها متمرکز کند.

نیروهای آمریکایی اوایل این هفته پایگاه هوایی بگرام را تخلیه کردند. این پایگاه مرکز اصلی هدایت عملیات آمریکا برای براندازی طالبان و شکار عوامل القاعده در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر بود؛ عملیاتی که در واقع به نقطه آغاز ۲۰ سال جنگ تمام عیار در افغانستان بدل شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 7

افشاگری رسانه‌های عبری از دیدار پادشاه اردن با نخست وزیر رژیم صهیونیستی

منتشر شده

در

توسط

افشاگری رسانه‌های عبری از دیدار پادشاه اردن با نخست وزیر رژیم صهیونیستی

وب سایت عبری زبان “والا” فاش کرد که پادشاه اردن با نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ خود در امان دیدار کرده است.

به گزارش ایسنا، این وب سایت به نقل از یک مقام سابق اسرائیلی گزارش داد این دیدار هفته گذشته برگزار شد و “بسیار مثبت بود”.

طبق گزارش “والا” دو طرف در این دیدار توافق کردند “صفحه جدیدی در روابط دوجانبه باز کنند”.

این مقام که نام وی فاش نشده است، افزود که نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در این جلسه عبدالله دوم، پادشاه اردن را در جریان آمادگی رژیم صهیونیستی برای فروش مقادیر بیشتر آب به اردن قرار داد.

پیشتر دفتر پادشاهی اردن اعلام کرده بود که ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه این کشور پنجشنبه با یائیر لاپید، همتای اسرائیلی خود دیدار می‌کند.

وزارت امور خارجه اسرائیل هم اعلام کرد که الصفدی و لاپید به توافق رسیده‌اند اسرائیل ۵۰ میلیون متر مکعب آب خریداری شده اضافی در اختیار اردن قرار دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 7

محسنی بندپی: تا پایان شهریور روند واکسیناسیون سرعت پیدا می‌کند

منتشر شده

در

توسط

محسنی بندپی: تا پایان شهریور روند واکسیناسیون سرعت پیدا می‌کند

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از مردم خواست که آرامش خود را حفظ کنند، چرا که تا پایان شهریور روند واکسیناسیون سرعت بخشیده می شود.

محمدعلی محسنی بندپی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: گلایه مردم از کند بودن روند واکسیناسیون قابل قبول است، سیاست ما در مقابل کرونا انفعالی بوده، یعنی بعد از آنکه با پیک اول کرونا مواجه شدیم فکر اساسی صورت نگرفت که وارد پیک های بعدی نشویم. متاسفانه حتی ورود به پیک ششم هم دور از ذهن نیست، پس باید فکر جدیدی باشد چون تا وقتی سیاست فعلی برقرار است نباید توقع داشت. بدان معنا که کرونا جلو آید و ما عقب نشینی کنیم و در همین شرایظ شاهد تجمعات و گردهمایی ها و عدم رعایت پروتکل ها باشیم.

وی در عین حال گفت: البته در کشورهایی که واکسیناسیون بطور اساسی صورت گرفته همچنان بر رعایت پروتکل تاکید دارند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به رونمایی از چند واکسن کرونا، گفت: از مرحله رونمایی تا تولید انبوه فاصله زیادی وجود دارد، برای تولید انبوه به زیرساخت ها، مواد اولیه و کارکنان و اعتبارات ریالی و ارزی نیاز است. از بین مجموعه های تولید کننده واکسن کرونا، واکسن کوو برکت توانسته به دلیل پشتیبانی های مالی به اهدافش برسد و قرار است تا پایان تیر ماه رقم قابل توجهی از واکسن کرونا را تولید و عرضه کند.

وی افزود: از طرف دیگر از آنجا که واکسن محصول انحصاری در اختیار چند کشور است، ما با تحریم مواجه هستیم و لذا باید تمرکز بر تولید داخل باشد. اخیرا هیاتی از کمیسیون بهداشت از مراکز تجمیع واکسن بازدیدی به عمل آورد که نشان از سر و سامان یافتن اوضاع دارد.

محسنی بندپی با اشاره به روند واکسیناسیون در کشور اظهار کرد: تا زمان تزریق واکسن برای دو گروه سنی ۸۰ سال به بالا و ۷۵ تا ۸۰ سال مشکل چندانی وجود نداشت و مشکلات زمانی شروع شد که نوبت به واکسن گروه سنی ۷۰ تا ۷۵ سال رسید. به این دلیل که افراد زیادی را شامل می شد و از طرف دیگر عامه مردم تقاضای تسریع در روند واکسیناسیون داشتند چون هم از زدن ماسک و هم از خود حبسی خسته شده اند، این باعث شد با هجمه ای از تقاضای مردم برای دریافت واکسن مواجه شویم، آن هم در شرایطی که محدودیت عرضه وجود دارد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به قول دکتر مخبر انتظار می رود تا پایان تیر ماه حدود سه میلیون دُز واکسن کوو برکت عرضه شود تا بخشی از نگرانی مردم رفع شده، البته در این شرایط انتظار ما این است که هر فردی بر اساس نوبت خود تقاضای دریافت واکسن کند، همانطور که مقام معظم رهبری هم در نوبت خودشان واکسن دریافت کردند. من به عنوان عضو کمیسیون بهداشت و درمان هنوز واکسن نزدم، می توانستم از طرف نظام پزشکی واکسن بزنم اما ترجیح دادم که هر وقت نوبتم برسد واکسن دریافت کنم. اکنون پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و از سفرها و تجمعات غیر ضروری پرهیز می کنم.

محسنی بندپی با بیان اینکه رسانه ها باید مردم را به داشتن چنین نگاهی ترغیب کنند، گفت: کمبود واکسن مطرح است اما مهمتر از آن وجود آرامش روانی در بین مردم است که به نظر می رسد بر هم خورده است. مردم فراموش نکنند که سویه دلتا قدرت انتقال بسیار بالایی دارد، پس اولویت را بر رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک قرار دهند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان گفت: همچنان مردم را به داشتن آرامش دعوت و تشویق می کنم، ان شاءالله تا پایان شهریور با قول های داده شده سرعت واکسیناسیون تسریع پیدا می کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها