با ما همراه باشید

هواشناسی

احتمال تداوم خشکسالی تا زمستان

منتشر شده

در

احتمال تداوم خشکسالی تا زمستان

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه دمای کشور امسال ۱ درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال است، گفت: خشکسالی طی تابستان امسال تداوم ‌پیدا خواهد کرد و احتمال می‌رود که تا زمستان سال جاری نیز ادامه داشته باشد.

احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان اینکه معمولا در فصل تابستان عمده بارش‌های کشور در دو نقطه شمال و جنوب تا جنوب شرق بیشتر اتفاق می‌افتد و در سایر نقاط یا بارش صورت نمی‌گیرد یا بسیار ناچیز و ‌پراکنده است، اظهار کرد: تیر ماه امسال در دو نقطه کشور یعنی در جنوب و جنوب شرق در استان‌های فارس، جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و هرمزگان و در نوار شمالی کشور بارش داشتیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در مرداد ماه نیز بارش‌ها به همین ترتیب خواهد بود، گفت: بارش‌هایی که امسال به‌خصوص در جنوب شرق داشتیم فراتر از حد نرمال بود اما بارش‌ها در شمال و شمال غرب کمتر از نرمال بود. با این حال مقدار بارندگی تابستانی در ایران بسیار ناچیز و کمتر از ۱۰ درصد بارش سالانه است بنابراین نباید تصور کرد که بارش‌های تابستانی می‌تواند خشکسالی را در برخی مناطق از بین ببرد. ضمن اینکه بارندگی‌هایی که در تابستان در بخش‌های جنوبی کشور رخ می‌دهد عمدتا در مناطق کوهستانی و مجاور دریا صورت می‌گیرد و عمده این بارش‌ها به‌صورت روان‌آب جاری و از دسترس خارج می‌شود.

دمای کشور امسال ۱ درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال است

به گفته رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، به‌طور کلی دمای کشور امسال حدود ۱ درجه بیش از نرمال است. تابستان امسال دمای مناطق غربی و شمال غربی ۱ تا ۲ درجه بیش از نرمال و دمای مناطق جنوب شرق تا شرق در حد نرمال و به‌طور کلی دمای کشور حدود ۱ درجه بیش از حد نرمال است.

وی درباره خشکسالی حاکم بر کشور توضیح داد و گفت: در تعریف خشکسالی چند مبحث وجود دارد. خشکسالی هواشناسی، خشکسالی کشاورزی،خشکسالی هیدرولوژیکی و اثرات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آن، که ما در کشور اکنون در دوران خشکسالی هواشناسی، کشاورزی و هیدرولوژیکی به‌سر می‌بریم. با توجه به اینکه به لحاظ هواشناسی بارندگی‌ها در کشور کمتر از نرمال بوده از مدت‌ها ‌پیش یعنی از زمستان سال گذشته وارد دوره خشکسالی هواشناسی شده‌ایم. در فصل بهار با عدم بارش و تداوم خشکسالی هواشناسی، خشکسالی کشاورزی رخ داد و ‌پس از آن با ذوب شدن اندک ذخایر برفی در ارتفاعات، دوره خشکسالی هیدرولوژیکی نیز آغاز شد.

به گفنه وظیفه، خشکسالی هیدرولوژیکی زمانی رخ می‌دهد که در ‌پی کاهش ریزش‌های جوی،  دبی و آورد رودخانه‌ها، منابع آب‌های زیرزمینی و مخازن ‌پشت سدها از حد نرمال کمتر می‌شود و اثرات ناشی از کم بارش‌ها به‌تدریج در عدم تامین مناسب آب شرب، کشاورزی و صنعت مشخص می‌شود،  همانگونه که امروزه در کشور شاهد آن هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه خشکسالی تا وقوع مجدد بارش‌ها در کشور ادامه دارد، خاطرنشان کرد: بارش‌ها در ایران معمولا در فصل ‌پاییز آغاز می‌شود اما به‌نظر می‌رسد که بارندگی‌های ‌پاییز امسال دیرتر شروع شود. تمام مدل‌های هواشناسی، اقلیم‌شناسی و ‌پیش‌بینی‌های فصلی نشان می‌دهد که بارندگی‌ها طی آبان و آذر ماه سال جاری ضعیف‌تر از حد نرمال خواهد بود و ‌پاییز کم بارشی در کشور ‌پیش‌رو داریم.

تداوم خشکسالی طی تابستان امسال

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان اینکه در فصل تابستان به‌دلیل بالا بودن دما و برداشت محصولات کشاورزی نیاز آبی زیاد است اما با آغاز فصل ‌پاییز دمای هوا و به تبع آن نیاز آبی نیز کمتر می‌شود، اظهار کرد: با این حال به‌لحاظ هواشناسی به‌نظر می‌رسد که خشکسالی طی تابستان امسال در کشور تداوم ‌پیدا کند و حتی به‌نظر می‌رسد تا ابتدای زمستان نیز ادامه داشته باشد، گرچه این‌ها تنها احتمالات است و نمی‌توان به‌صورت قطعی تداوم خشکسالی تا زمستان را ‌پیش‌بینی کرد.

وظیفه در ‌پایان تصریح کرد: احتمال اینکه بارندگی‌های امسال کمتر از حد نرمال باشد، بالا است و حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد احتمال می‌دهیم که بارش‌های ‌پاییز کمتر از نرمال باشد. همچنین احتمال می‌دهیم حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بارش‌ها در حد نرمال باشد. این احتمالات قطعا بسیار مهم و موثر خواهد بود چراکه می‌توان براساس همین آمار و احتمالات برای اقدامات مختلف در ماه‌های ‌پیش‌رو برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کرد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هواشناسی

رگبار و رعد و برق در ۵ استان/خیزش گرد و خاک در ۱۰ استان

منتشر شده

در

توسط

رگبار و رعد و برق در ۵ استان/خیزش گرد و خاک در ۱۰ استان
عکس آرشیوی است.

سازمان هواشناسی وقوع رگبار و رعد و برق در پنج استان، خیزش گرد و خاک در ۱۰ استان و افزایش ارتفاع موج تا ۳ متر در دریای خزر را پیش‌بینی کرده است.

  در هشدار نارنجی‌ رنگ سازمان هواشناسی آمده است: بارش باران، رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در استان‌های گیلان و مازندران طی سه‌شنبه و چهارشنبه (۱۶ و ۱۷ شهریور) ‌پیش‌بینی می‌شود و در چنین شرایطی آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه به‌ویژه در مناطق کوهستانی و خسارت ناشی از تندباد لحظه‌ای مورد انتظار است.

در ادامه این هشدار نسبت به اجتناب از تردد و اتراق در اطراف رودخانه‌ها، پرهیز از صعود به ارتفاعات، آمادگی و اقدامات دستگاه‌های اجرایی مانند شهرداری‌ها و … برای پیشگیری از آبگرفتگی معابر، بازگشایی دهانه پل‌ها و آبروها، انتقال شلتوک به مکان‌های مسقف، خودداری از آتش زدن کاه کلش توصیه می‌کند.

کارخانجات شالی‌کوبی اقدام لازم را جهت پوشش و ایمن‌سازی شلتوک‌های جمع آوری شده به عمل آورند. توقف عملیات سم‌پاشی، محلول پاشی و کوددهی در باغات و مزارع، انتقال محصول بادام زمینی به مکان‌های مسقف خودداری عشایر و دامداران برای عدم چرای دام در ارتفاعات نیز توصیه شده است.

سازمان هواشناسی در هشدار نارنجی رنگ دیگری آورده است: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج بین ۱.۵ تا ۲.۵ متر در ساحل و تا ۳ متر در فراساحل دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران و گلستان طی سه‌شنبه و چهارشنبه (۱۶ و ۱۷ شهریور) دور از انتظار نیست.

در چنین شرایطی غرق شدن شناگران، آسیب دیدن قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی، احتمال خسارت وارد شدن به قایق و شناورها وجود دارد بنابراین ممانعت از شنا، منع تردد قایق‌های سبک و تفریحی، منع انجام فعالیت‌های شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، منع تردد کشتی‌های تجاری، منع فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی و آماده باش برای مواجهه با خسارات احتمالی توسط کلیه فعالان دریایی توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی همچنین با صدور هشداری زرد رنگ از فعالیت سامانه بارشی در نوار شمالی و رشد ابرهای همرفتی در جنوب کشور خبر داده است. در این هشدار آمده است: امروز (۱۴ شهریور) رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در جنوب فارس و غرب هرمزگان و فردا (۱۵ شهریور) در جنوب کرمان، جنوب شرق فارس و شمال و غرب هرمزگان رخ می‌دهد.

فعالیت این سامانه بارشی روز سه‌شنبه (۱۶ شهریور) در استان‌های اردبیل، گلستان، شمال آذربایجان شرقی، نیمه شرقی مازندران و چهارشنبه (۱۷ شهریور) در استان‌های گلستان، شمال آذربایجان شرقی، شمال و شرق اردبیل و شمال خراسان شمالی ادامه خواهد یافت همچنین تداوم این شرایط جوی در گیلان، مازندران و گلستان تا ‌پنج‌شنبه ( ۱۸ شهریور) پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی  نسبت به احتمال جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آبگرفتگی موقت، وزش تند باد موقت، خیزش گرد و خاک هشدار داده و به احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، تقویت سازه‌های موقتی، احتیاط در چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع و احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی توصیه کرده است.

در ادامه این هشدار فعالیت سامانه جوی دیگری از امروز (۱۴ شهریور) توصیف شده و آمده است: وزش باد و در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک در خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی و غرب خوزستان طی امروز (۱۴ شهریور) و در شرق خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی، شمال شرق سیستان و بلوچستان، قم، قزوین، نیمه جنوبی استان‌های تهران، البرز و سمنان طی فردا (۱۵ شهریور) ‌پیش‌بینی می‌شود.

تداوم فعالیت این سامانه جوی روز سه‌شنبه (۱۶ شهریور) در شرق خراسان جنوبی، شرق خراسان رضوی و جنوب سمنان و طی چهارشنبه و ‌پنجشنبه (۱۷ و ۱۸ شهریور) علاوه‌بر مناطق ذکر شده در  شمال سیستان و بلوچستان، غرب خوزستان،  جنوب غرب ایلام و شرق کرمان مورد انتظار است.

کاهش دید و کیفیت هوا، وزش باد شدید و احتمال شکستن درختان فرسوده و احتمال خسارت به سازه‌های موقت در چنین شرایطی امکان ‌پذیر است بنابراین محکم کردن سازه های موقت و تابلوهای تبلیغاتی و احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا،  در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

ناپایداری‌های موقت جوی در ارتفاعات شرقی و نواحی جنوبی بوشهر

منتشر شده

در

توسط

ناپایداری‌های موقت جوی در ارتفاعات شرقی و نواحی جنوبی بوشهر

 کارشناس هواشناسی بوشهر گفت: وقوع ناپایداری‌های موقت جوی در ارتفاعات شرقی و نواحی جنوبی استان در ساعاتی از بعدازظهر تا اوایل شب پیش‌بینی می‌شود.

محمدرضا انصاری اظهار کرد: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد از امروز تا اواخر هفته در برخی از ساعات بر سرعت وزش بادهای شمال غربی در شمال خلیج فارس افزوده می‌شود و ضمن افزایش تلاطم دریا، احتمال نفوذ گردوخاک نیز در این مناطق وجود دارد.

وی ادامه داد: امروز و فردا در ساعاتی از بعد از ظهر تا اوایل شب، با افزایش ابر در برخی از نواحی ارتفاعات شرقی و جنوبی استان، ممکن است ناپایداری‌های موقت جوی به صورت رگبار پراکنده باران، گاهی همراه با رعدوبرق و وزش تندباد لحظه‌ای رخ دهد.

این کارشناس هواشناسی تصریح کرد: آسمان استان تا پیش از ظهر فردا، صاف تا قسمتی ابری همراه با غبار محلی، گاهی وزش باد و افزایش ابر و در برخی نقاط بیشتر ارتفاعات شرقی و نواحی جنوبی استان در ساعاتی از بعدازظهر تا اوایل شب احتمال وقوع ناپایداری‌های موقت جوی و فردا  در برخی از نقاط مه صبحگاهی پیش‌بینی می‌شود.

انصاری بیان کرد: جهت وزش باد نیز متغیر، بیشتر شمال غربی تا جنوب غربی گاهی شمال شرقی با سرعت ۸ تا ۳۲ گاهی تا ۴۰ کیلومتر در ساعت و هنگام وقوع ناپایداری به طور موقت بیش از ۴۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود.

وی گفت: ارتفاع موج دریا هم ۳۰ تا ۹۰ گاهی ۱۲۰ سانتیمتر و در فراساحل شمالی در برخی ساعات ۹۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان بوشهر یادآور شد: در شبانه روز گذشته بندر امام حسن با ۹۰ درصد و جزیره خارگ با ۸۸ درصد رطوبت شرجی‌تر از دیگر نقاط استان بوده‌اند اما بقیه نقاط هم بین ۶۰ تا ۸۳ درصد رطوبت را گزارش کرده‌اند.

انصاری خاطرنشان کرد: فردا در بندر بوشهر زمان مد اول دریا ساعت ۰۶:۵۳، جزر دریا ساعت ۱۴:۴۱ و مد دوم دریا ساعت ۲۰:۳۳ خواهد بود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

هواشناسی

رگبار باران و احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌های فصلی

منتشر شده

در

توسط

رگبار باران و احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌های فصلی
عکس تزئینی است.

سازمان هواشناسی با صدور هشداری نسبت به تداوم فعالیت ناپایداری‌های محلی و احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی خبر داد و درباره احتیاط هنگام عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها توصیه کرد.

 در هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی ‌آمده است: طی امروز و فردا (۱۹ و ۲۰ مرداد) وقوع رگبار باران و رعدوبرق، وزش بادشدید موقتی و در مناطق مستعد بارش تگرگ در دامنه و ارتفاعات شمال آذربایجان غربی، شمال و شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان، ارتفاعات در استانهای مازندران، گیلان، البرز، تهران و قزوین ‌پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار آورده است: احتمال جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی، احتمال آبگرفتگی موقت و محدود، وزش تند باد موقت و خیزش گردوخاک وجود دارد.

در چنین شرایطی احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، تقویت سازه‌های موقتی، عدم جابجایی عشایر کوچرو به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، احتیاط در چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع و احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا، هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها