با ما همراه باشید

علمی پزشکی

احتمال کاهش آسم با مصرف ۳ ویتامین

منتشر شده

در

به نقل از پایگاه «very well health»، برخی از دانشمندان معتقد هستند بیماری آسم و کمبود ویتامین کاملا با هم در ارتباط هستند. بر همین اساس، پژوهشگران نقشی را که برخی ویتامین‌های خاص مانند ویتامین D، ویتامین C و ویتامین E در بروز و شدت بیماری آسم ایفا می‌کنند را مورد بررسی قرار دادند. اگرچه مشخص است که نوع رژیم غذایی فرد بر بروز و شیوع آسم تأثیرگذار است؛ اما آنچه کمتر ارتباط آن مشخص است، این است که مکمل‌های ویتامینی آیا می‌تواند جلوی آسم را گرفته و یا علائم آن را بهبود ببخشد یا خیر؟

میزان آسم و کمبود ویتامین

این فرضیه که (میزان آسم با کمبود ویتامین در ارتباط است) تا حد فراوانی بر میزان بالای آسم در کشور‌های غربی متکی است که رژیم غذایی حاوی شکر تصفیه شده، چربی و غذا‌های فرآوری شده در این کشورها، به کمبود گسترده برخی ویتامین‌ها از جمله ویتامین D و ویتامین ب کمپلکس منجر شده است.

اما برای مقایسه باید گفت نرخ آسم در بخش‌های غیر صنعتی جهان که بر مواد غذایی طبیعی از جمله میوه ها، سبزیجات و غلات کامل متکی هستند، به طور کلی پایین‌تر است. اگرچه کمبود مواد مغذی در کشور‌های در حال توسعه امری شایع است، اما این کمبود‌ها بیشتر از آنچه که بخواهد حاصل عادات عذایی افراد جامعه باشد، حاصل سوء تغذیه است.

ویتامین D

ویتامین دی یک ویتامین محلول در چربی است که از طریق کلسترول موجود در پوست از اشعه خورشید جذب می‌شود؛ همچنانکه این ویتامین در لبنیات و سایر محصولات غذایی یافت می‌شود. ویتامین D برای سلامت استخوان ضروری است. ویتامین دی همچنین به تقویت پاسخ «دستگاه ایمنی تطبیقی» بدن که بخشی از سیستم ایمنی بدن است و وظیفه شناسایی میکروارگانیسم‌های خاص بیماری زا را بر عهده دارد (مانند ویروس‌های تنفسی که باعث حملات آسم می‌شوند) کمک می‌کند

شماری از پژوهش‌ها از ارتباط میان ویتامین D و آسم سخن گفته اند. در یک بررسی از پژوهش‌های صورت گرفته که در سال ۲۰۱۷ در مجله علوم پزشکی «Cureus» منتشر شد، اعلام گردید مصرف روزانه دوز ۵۰۰ در واحد‌های بین المللی (IU) ویتامین دی ممکن است سبب کاهش شدت و دفعات حملات آسم شود.

همچنین مطالعات دیگر نشان داده اند که ویتامین D ممکن است از بروز آسم در کودکان جلوگیری کند؛ هرچند شواهدی که این نظریه را حمایت می‌کند، ضعیف و مبتنی بر شرایط مختلف است.

همچنین در یک بررسی دیگر از پژوهش‌ها که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، اعلام گردید در حالی که سطح پایین ویتامین D با میزان بالاتری از حملات آسمی ارتباط دارد، اما یافته‌های به دست آمده از تأثیر مفید مکمل‌های حاوی ویتامین دی به عنوان وسیله‌ای مستقیم در درمان و یا پیشگیری از آسم خبر نمی دهند.

به احتمال زیاد، کمبود ویتامین دی نشانگر یک کمبود گسترده تری از مواد مغذی در بدن است که به طور مداوم بر پاسخ ایمنی بدن و آسیب پذیری آن در برابر حملات آسم تأثیر گذار است.

ویتامین C

ویتامین سی یک ویتامین محلول در آب است که در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات، به ویژه مرکبات وجود دارد. این ماده به عنوان دفاعی در برابر سرماخوردگی و رادیکال‌های آزاد که باعث آسیب طولانی مدت به سلول‌های بدن می‌شوند، شناخته می‌شود.

ویتامین C دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که ممکن است برای افراد مبتلا به آسم مفید باشد. همچنین این باور وجود دارد که ویتامین C می‌تواند «استرس اکسیداتیو» ایجاد شده بر روی بافت‌های مجاری تنفسی را کاهش دهد که به نوبه خود ممکن است «بیش حساسیت» (Hypersensitivity)  را به عنوان محرک آسم کاهش دهد.

ویتامین سی همچنین ممکن است التهاب و بیش حساسیت را به همان روشی که استروئید‌های استنشاقی استفاده می‌شود، در آسم درمانی کاهش دهد. در حالی که مطالعات نشان داده است که ویتامین سی می‌تواند باعث کاهش انقباض برونش (باریک شدن مجاری تنفسی) ناشی از فعالیت‌های زیاد فیزیکی شود؛ به مانند افراد مبتلا به آسم ناشی از ورزش مفید که ویتامین سی می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد-، اما هنوز شواهد اندکی وجود دارد که نشان دهد ویتامین سی می‌تواند سبب پیشگیری و یا درمان آسم در شمار فراوانی از افراد شود.

با این حال برخی شواهدی حاکی از آن است که مصرف روزانه مکمل ویتامین C ممکن است خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی ویروسی را در افراد در معرض خطر حملات آسم کاهش دهد.

ویتامین E

ویتامین‌ای یک ویتامین محلول در چربی است که در آجیل، دانه‌های خوراکی، روغن‌ها و سبزیجات برگ سبز وجود دارد. بسیاری از افراد از مکمل‌های ویتامین E به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای کاهش خطر طیف وسیعی از اختلالات، از جمله بیماری‌های قلبی، سرطان و بیماری پارکینسون استفاده می‌کنند.

به مانند ویتامین C، ویتامین E نیز دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که ممکن است برای افراد مبتلا به آسم مفید باشد. بیشتر شواهد موجود که بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته به دست آمده اند، ارتباط مستقیم بین کمبود ویتامین E و شدت آسم را نشان می‌دهند. در یک بررسی که در مجله پزشکی تنفسی و مراقبت‌های ویژه آمریکا در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، نشان داده شد که استفاده از شیر خشک غنی شده با ویتامین E ممکن است بروز آسم در کودکان را کاهش دهد، در حالی که همچنین نشان می‌دهد کمبود ویتامین E در مادران ممکن است خطر آسم در کودک را افزایش دهد.

آیا باید مکمل‌های حاوی ویتامین مصرف کرد؟

بسیاری از افراد در کشور‌های غربی ویتامین دی را از طریق غذا و همچنین مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین دریافت می‌کنند؛ چرا که رژیم‌های غذایی معمول غربی به تنهایی نیاز‌های تغذیه‌ای آن‌ها را به طور کافی مرتفع نمی‌کند. همچنین بسیاری از افراد نیز هستند که با داشتن رژیم غذایی سالم، بدون مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین، میزان کافی از ویتامین سی و ویتامین E را برای بدنشان دریافت می‌کنند.

حال باید گفت این تنها پزشک شماست که می‌تواند از طریق آزمایش خون به شما بگوید کمبود این ویتامین‌ها و یا ویتامین‌های دیگر را دارید. در حالی که به طور کلی کمبود ویتامین در افراد مبتلا به آسم مشاهده می‌شود، اما باید توجه داشت که در نظر گرفتن کمبود ویتامین به عنوان علت آسم، مسأله درستی نیست. در بیشتر مواقع، کمبود ویتامین، علامتی برای سلامتی و تغذیه نامناسب است که می‌تواند حساسیت فرد به عفونت‌ها، مواد آلرژی زا و سایر عوامل شایع آسم را تحت تأثیر قرار دهند.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علمی پزشکی

سویه‌های جدید کووید-۱۹ موش‌ها را آلوده می‌کند

منتشر شده

در

توسط

گروهی از محققان زیست‌شناسی در دانشگاه ایالتی جورجیا دریافتند که برخی از گونه‌های جدیدتر ویروس ایجاد کننده عفونت کووید-۱۹ برخلاف سویه اصلی قادر به آلوده کردن موش‌ها است.

 به نقل از ساینس‌دیلی‌، این مطالعه که در مجله‌ “Viruses” منتشر شده است نشان می‌دهد که نوع آلفای ویروس که اولین بار در بریتانیا شناسایی شد و نوع بتای آن که در آفریقای جنوبی کشف شد می‌تواند در ریه موش‌ها تکثیر شود در حالی که نوع اولیه ویروس سارس-کوو-۲ قادر به انجام این کار نبود.

“موکش کومار” (Mukesh Kumar)، ویروس شناس و متخصص ایمنی که این مطالعه را رهبری کرده است می‌گوید: این تکامل ویروس بدان معناست که اکنون موش‌های آزمایشگاهی معمولی مدل‌های مفیدی برای محققان هستند تا ویروس را بهتر درک کنند و اثرات طولانی مدت آن را دریابند و همچنین درمان‌های بالقوه را آزمایش کنند.

کومار افزود: این نتایج همچنین پتانسیل تکثیر و جهش ویروس را در جوندگانی که اغلب در مجاورت ساکنان شهرها زندگی می‌کنند، نشان می‌دهد.

کومار گفت: این ویروس اکنون می‌تواند گونه‌های حیوانی را بسیار راحت تر از گذشته آلوده کند. بنابراین نگرانی‌ها در مورد خفاش‌ها، جوندگان و سایر حیوانات وحشی افزایش می‌یابد. ممکن است جهش خطرناک دیگری در حیوانات اتفاق بیفتد و در نهایت به انسان‌ها بپرد.

کومار خاطرنشان کرد که بسیاری از حیوانات علائم عفونت را نشان نمی‌دهند یا علائم کمی نشان می‌دهند.

کارشناسان و محققان بهداشت عمومی به طور کلی باور دارند که حیوانات وحشی و حیوانات خانگی احتمالا ویروس را از افراد یا حیوانات دیگر دریافت کرده‌اند و می‌گویند خطر انتقال از این حیوانات به انسان کم است.

اعضای تیم کومار دریافتند که نوع بتا نسبت به نوع آلفا بیشتر قادر به آلوده کردن موش‌ها است و بار ویروسی بالاتری در ریه‌ها ایجاد می‌کند. محققان همچنین در حال بررسی این موضوع هستند که آیا موش ها می توانند به انواع دلتا و اومیکرون آلوده شوند یا خیر.

 

ادامه مطلب

علمی پزشکی

فرد مبتلا به اُمیکرون پس از ۵ روز دیگر ناقل نیست

منتشر شده

در

توسط

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: مدت زمان انتقال سویه امیکرون نسبت به سویه‌های قبلی کمتر است، فرد مبتلا به اُمیکرون تنها تا پنج روز این ویروس را انتقال می‌دهد و پس این مدت بیماری انتقال پیدا نمی‌کند.

سید راشد جزایری ۲۹ دی‌ماه در در قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در چهارمحال و بختیاری با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی در راستای مدیریت هر چه بهتر بیماری کرونا در استان، اظهار کرد: سه شعار مشارکت مردمی، واکسیناسیون عمومی و استفاده از فناوری‌های نوین در این طرح مورد تاکید است، متاسفانه در بحث مدیریت بیماری کرونا مشارکت مردم و مسئولان در مدیریت این بیماری قابل قبول نیست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با تاکید بر تاثیر واکسیناسیون در کاهش آمار ابتلا و بستری در سویه اُمیکرون، گفت: طبق برآوردها میزان ابتلای افراد واکسینه شده در مقابل افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند در سویه اُمیکرون ۵۰ درصد کمتر و میزان خطر بستری افرادی که سه دز واکسن زده‌اند در این سویه ۸۱ درصد کمتر است.

وی افزود: آمار ابتلا به کرونا در سویه اُمیکرون در کشورهای همسایه از جمله ترکیه، امارات متحده، قطر، کویت و بحرین به‌صورت آسانسوری در حال افزایش است، خوشبختانه روند بستری و فوت در ایران کاهشی بوده، اما افزایش موارد سرپایی یک زنگ خطر جدی برای دو هفته آینده است.

جزایری با بیان اینکه تاکنون از ۳۵.۷ درصد جمعیت چهارمحال و بختیاری نمونه‌گیری انجام شده است، گفت: تاکنون ۸۷ هزار ۳۱۷ بیمار مبتلا به کرونا در استان شناسایی شده است، رتبه استان در بحث مرگ و میر و بستری کاهش داشته که نشان‌دهنده میزان رعایت پروتکل‌ها است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در خصوص روند واکسیناسیون در استان، توضیح داد: تاکنون یک میلیون و ۴۴۰ دز واکسن در استان تزریق شده است، پوشش واکسیناسیون در دز اول در گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال به ۹۲ درصد  و در دز دوم به ۷۸.۲ درصد رسید، پوشش مادران باردار نیز در حال حاضر ۶۱ درصد و پوشش واکسیناسیون معلمان ۹۶ درصد است.

وی با اشاره به ورود ۶۳ هزار دز واکسن کرونا به چهارمحال  و بختیاری، عنوان کرد: از این محموله ۱۰ هزار دُز آن واکسن آسترازنکا است.

جزایری با بیان اینکه در حال حاضر سویه قالب در چهارمحال  و بختیاری سویه اُمیکرون است، تصریح کرد: مدت زمان انتقال سویه امیکرون نسبت به سویه‌های قبلی کمتر است، فرد مبتلا به اُمیکرون تنها تا پنج روز این ویروس را انتقال می‌دهد و پس این مدت بیماری انتقال پیدا نمی‌کند.

پایگاه‌های واکسیناسیون در چهارمحال و بختیاری افزایش پیدا کند

در ادامه جلسه جعفر مردانی- معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه قرارگاه شهید حاج قاسم سلیمانی به برکت خون پاک این شهید والامقام راه‌اندازی شد و خدمات خوبی را از سوی مجموعه علوم پزشکی، سپاه، بسیج، هلال احمر و دیگر نهادها ارائه می‌دهد، اظهار کرد: امروز در گام ششم طرح شهید سلیمانی، این طرح با تشکیل کارگروه آموزش و اطلاع‌رسانی با دبیری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تقویت و سرعت می‌گیرد که ظرفیت رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی می‌تواند در خدمت اقناع‌سازی، فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی در راستای کاهش خطرات بیماری و پیشگیری و نیز پیشبرد مبحث واکسیناسیون قرار بگیرد.

وی  در خصوص افزایش پایگاه‌های واکسیناسیون، هماهنگی شهرداری با دانشگاه علوم پزشکی ‌می‌تواند انجام شود، ادامه داد: برای شهر شهرکرد و سایر شهرها نیز همین رویه پیگیری شود، در حوزه حمایتی نیز که با محوریت سپاه پیش می‌رود و این نهاد به همراه دیگر مجموعه‌های خیریه اقدامات مؤثری را در راستای حمایت مادی و معنوی از آسیب‌دیدگان از کرونا طی دو سال گذشته انجام داده است که همچنان این روند را ادامه می‌دهد و به‌ویژه با شیوع سویه اُمیکرون می‌طلبد که تیم‌های نظارتی این نهاد برای نظارت بر دستگاه‌ها در حیطه‌های آموزشی، صنعت و معدن و غیره تشدید شود.

مردانی با بیان اینکه دریافت کنندگان هر سه دُز واکسن کرونا تا ۸۱ درصد از ابتلا به بیماری مصون می‌مانند، تصریح کرد: این نکته باید توسط اصحاب رسانه به خوبی برای مردم استان اطلاع‌رسانی و تبیین شود تا جامعه هدف برای دریافت واکسن تشویق شوند و پیش از گرفتاری در بیماری و تحمیل هزینه به خود و خانوده و دولت، از بروز بیماری پیشگیری کنند و جامعه نیز از تبعات بروز پیک جدید در امان بماند.

 

ادامه مطلب

علمی پزشکی

تاثیر شگفت‌انگیز سلول‌های بنیادی بر درمان کووید-۱۹

منتشر شده

در

توسط

سلول‌های بنیادی، قابلیت‌های بسیاری دارند که آنها را به عوامل مهمی در مقابله با کووید-۱۹ تبدیل می‌کند.

 به نقل از نیوز مدیکال نت، نظارت بر آنفلوانزا و بیماری‌های مرتبط با آن از دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین انجام گرفت و تعدادی از موارد ابتلا به سینه‌پهلوی ویروسی کشف شدند که همه آنها به عنوان عفونت ریوی تشخیص داده شده‌اند. “سازمان جهانی بهداشت”(WHO) در ۱۲ ژانویه ۲۰۲۰ این ویروس را به عنوان کروناویروس جدید معرفی کرد. این کروناویروس جدید، “کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲”(SARS-CoV-2) نامیده شد و سازمان جهانی بهداشت، بیماری ناشی از آن را “بیماری کروناویروس ۲۰۱۹” یا “کووید-۱۹”(COVID-19) نامید.

کنترل ایمنی و ترمیم آسیب‌های بافتی، از قابلیت‌های مهم سلول‌های بنیادی، به ویژه “سلول‌های بنیادی مزانشیمی”(MSCs) است. سلول‌های بنیادی مزانشیمی و “سلول‌های بنیادی/نیایاخته ریه”(LSCs) در سال‌های اخیر به طور گسترده در درمان عفونت‌ها و بیماری‌های ویروسی مانند آسیب حاد ریه استفاده شده‌اند. از زمان شیوع کووید-۱۹، درمان با سلول‌های بنیادی مزانشیمی در کانون توجه بوده است. سلول‌های بنیادی مزانشیمی در پژوهش‌های جدید، به طور موثری توانسته‌اند تا واکنش التهابی شدید را در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ کاهش ‌دهند، عملکرد ریه را بهبود ببخشند، از ریه محافظت کنند و به ترمیم آن بپردازند و نقش مثبتی در تسکین دادن فیبروز ریوی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ داشته باشند.

علاوه بر این، اندام‌واره‌های تولید شده از سلول‌های بنیادی، در پژوهش‌های بسیاری ایجاد شده‌اند تا یک مدل ایده‌آل و کافی برای بررسی احتمال ابتلای بسیاری از اندام‌ها به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ باشند که می‌تواند به بررسی‌های بالینی کمک کند.

گروهی از پژوهشگران چندین مؤسسه، به بررسی نقش سلول‌های بنیادی در مقابله با کووید-۱۹ پرداخته‌اند که بررسی سیستماتیک در مورد درمان کووید-۱۹ با استفاده از سلول‌های بنیادی و مدل‌سازی بیماری را در بر دارد.

استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان کووید-۱۹

در حال حاضر پژوهش‌های بسیاری برای درمان کووید-۱۹ شدید با سلول‌های بنیادی به ویژه سلول‌های بنیادی مزانشیمی انجام شده‌اند. سلول‌های بنیادی مزانشیمی به دلیل قابلیت تمایز در چند جهت، قابلیت‌های تعدیل‌کننده ایمنی و در بر نداشتن مشکلات اخلاقی، مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند. این سلول‌ها از بافت‌های بسیاری استخراج می‌شوند و برای ترمیم و بازسازی بافت مورد نظر به کار می‌روند. سلول‌های بنیادی مزانشیمی را در حال حاضر می‌توان از طیف وسیعی از بافت‌های انسانی مانند مغز استخوان، خون بند ناف، بافت چربی، آندومتر، خون رحم، رویان و مواردی از این دست استخراج کرد.

نخستین آزمایش درمان کووید-۱۹ با سلول‌های بنیادی نشان داد که تجویز سلول‌های بنیادی مزانشیمی برای هفت بیمار مبتلا به کووید-۱۹، نتایج درمان آنها را بهبود بخشیده و ارتقا داده است. این آزمایش که از ۲۳ ژانویه تا ۱۶ فوریه سال ۲۰۲۰ انجام شد، واکنش‌های منفی حاد یا آلرژیک را در هیچ کدام از هفت بیمار به همراه نداشت. بیماران پیش از درمان با سلول‌های بنیادی مزانشیمی، از تب بالا، ضعف، تنگی نفس و کم‌اکسیژنی رنج می‌بردند. همه نشانه‌ها بین دو تا چهار روز پس از درمان ناپدید شدند و عملکرد ریه همه بیماران نیز بهبود یافت.

سلول‌های بنیادی مزانشیمی، بیشترین قابلیت را به عنوان یک درمان مبتنی بر سلول برای کووید-۱۹ نشان می‌دهند زیرا دارای ویژگی‌های تنظیم‌کننده ایمنی قابل توجهی هستند و می‌توانند سیستم ایمنی ذاتی و تطبیقی را تنظیم کنند. سلول‌های بنیادی مزانشیمی برای کاهش واکنش‌های ایمنی بیش از اندازه و سندرم طوفان سیتوکین می‌توانند انواع گوناگونی از مواد محلول و همچنین وزیکول‌ها و اگزوزوم‌های خارج سلولی را منتشر کنند.

همچنین، سلول‌های بنیادی مزانشیمی می‌توانند به واسطه تعامل مستقیم با سلول‌های ایمنی مانند سلول‌های T، سلول‌های B، درشت‌خوارها، نوتروفیل‌ها و سلول‌های کشنده طبیعی، بر شدت و تعادل واکنش ایمنی تأثیر بگذارند. علاوه بر این، بررسی‌ها نشان می‌دهند که سلول‌های بالغ تنها زمانی اینترفرون تولید می‌کنند که ویروس به آنها حمله کند. این کار، صدها ژن ضد ویروس را فعال می‌کند و سلول‌های ایمنی را برای مقابله با ویروس به کار می‌گیرد. این در حالی است که سلول‌های بنیادی، مستقل از اینترفرون هستند و می‌توانند بسیاری از ژن‌های ضد ویروس را به طور مداوم فعال کنند.

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها