با ما همراه باشید

اخبار 13

احیای توافق هسته‌ای و ضرورت گام‌های عملی طرف‌های غربی

منتشر شده

در

احیای توافق هسته‌ای و ضرورت گام‌های عملی طرف‌های غربی

یک کارشناس مسایل بین‌الملل تاکید کرد: دولت آمریکا باید بداند که جمهوری اسلامی ایران همانطور که مکرراً اعلام کرده است، عمل را با عمل پاسخ خواهد داد و متناسب با رفع تحریم‌ها و بازگشت دیگر اعضا به توافقنامه هسته­‌ای، به همان شکل و صورت به تعهدات خود عمل می­‌کند.

به گزارش ایسنا، حسن اوجی در یادداشتی با عنوان “احیای توافق هسته ای و ضرورت گام های عملی طرف‌های غربی” نوشت:

توافق هسته ای برجام در قالب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل با هدف اعتماد سازی در مورد برنامه هسته­ ای ایران و همچنین رفع موانع اقتصادی و برداشتن تحریم ها در دوره ریاست حزب دموکرات به رهبری باراک اوباما با ایران و کشورهای ۱+۵ در ۲۳ تیر ۱۳۹۴  منعقد گردید. با این حال علی رغم اجرای صادقانه تعهدات توافق شده برجام توسط جمهوری اسلامی ایران، اما متاسفانه اجرای این تعهدات به صورت یک طرفه توسط تیم جمهوریخواه حاکم بر ایالات متحده نقض گردید. این تیم به رهبری دونالد ترامپ همواره و از همان ابتدای روی کار آمدن برجام را بدترین توافق خوانده و با هدف نابودی کامل آن، اقدام به خروج غیرقانونی از توافق و بازگشت مجدد تحریم ها برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نمود. این اقدام یکجانبه ترامپ در اعمال تحریم­های ظالمانه که بر اساس سیاست فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی صورت گرفت، آسیب زیادی به مردم و اقتصاد ایران وارد ساخت. تحریم­های حداکثری به منظور تاثیرگذاری بر ابعاد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران، امنیت اقتصادی اقشار مختلف مردم را هدف قرار داده و حتی در شرایط فراگیری کرونا از هیچ اقدام انسانی علیه سلامت مردم ایران فروگذار نکردند.

با پایان دوران چهارساله پر فراز و نشیب و سراسر تحریم‌های دونالدترامپ رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، و همزمان با ورود تیم‌ جدید دموکرات به کاخ‌سفید، بایدن همواره از همان ابتدا بر  بازگشت به توافق هسته ای تاکید کرد. به
گونه ای که حتی در یک یاداشت رسمی که وی  در سپتامبر ۲۰۲۰ برای شبکه سی ان ان تهیه کرد، به طور صریح تاکید داشت چنانچه ایران به تعهدات سختگیرانه برجام پایبند باشد، آمریکا نیز به توافق هسته‌ای باز خواهد گشت اما با این وجود بعد از گذشت نزدیک به یک سال ما همچنان شاهد رویکرد اشتباه دولت جدید ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی ایران هستیم، طوری که علی رغم وعده وعیدهای تیم جدید آمریکا، نه تنها شاهد رفع تحریم ها نبوده ایم، بلکه برخی از نمایندگان تیم سیاست خارجی بایدن از جمله آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا حتی آشکارا در برنامه زنده تلویزیونی هدف دولت بایدن را ایجاد اجماع به منظور اعمال تحریم‌های هدفمند علیه ایران و منزوی کردن تهران می‌دانند.

سیاست یک بام و دو هوای رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه ۱۸ آبان که «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد، بار دیگر این چهره آمریکا در قبال ایران را نشان داد که واشنگتن فاقد حسن نیت و غیر قابل اعتماد است. بدون شک چنین اقدامات مستقیم و غیر مستقیم مقامات آمریکایی که سلامت و معیشت مردم ایران را هدف قرار گرفته اند، نافی وجود اراده آن‌ها برای گفتگوی سازنده در قالب بازگشت به برجام و فاقد حسن نیت است.

دولت آمریکا باید بداند که جمهوری اسلامی ایران همانطور که مکرراً اعلام کرده است، عمل را با عمل پاسخ خواهد داد و متناسب با رفع تحریم‌ها، و بازگشت دیگر اعضا به توافقنامه هسته­ای، به همان شکل و صورت به تعهدات خود عمل می­کند. بنابراین بایدن باید به خوبی به این نکته توجه داشته باشد که هم‌اکنون بازگشت مجدد آمریکا به برجام به معنی رفع تحریم­های بسیار گسترده­ای است که دولت ترامپ براساس قوانین مختلف و فرمان­های اجرایی متعددی از جمله تحریم ‌نفتی و در چارچوب قانون مبارزه با تروریسم، حقوق بشر و… آنها را وضع کرده است. بر این اساس در حال حاضر و با شروع مذاکراتی در اوایل ماه آینده، جز با برداشتن کامل تحریم­ها و عمل به تعهدات قبلی از طرف آمریکا و اروپا، جمهوری اسلامی ایران به بازگشت مجدد آمریکا به برجام رضایت نخواهد داد. باید تاکنون برای آن­ها روشن شده باشد که هرگز سیاست‌های زیاده­خواهانه آمریکا و برخی از متحدین منطقه­ای آن­ها، ایران را مرعوب نخواهد کرد تا از اهداف کلان منافع ملی خود دست بردارد.

با توجه به خلف وعده و نقض فاحش قوانین بین­المللی و اقدامات خصمانه آمریکا در طی سال های اخیر علیه جمهوری اسلامی ایران، اکنون نوبت این کشور است تا نسبت به بازسازی اعتماد و چهره غصب شده ایالات متحده آمریکا در نزد ملت ایران، حسن نیت خود را با لغو کامل تحریم ها به مردم ایران و همچنین جامعه بین­الملل نشان دهد. در این راستا ضرورت دارد تا ایالات متحده برای نشان دادن این حسن نیت، موارد زیر را مدنظر داشته باشد:

۱- لغو کامل تحریم­های مرتبط با فعالیت های هسته ای اعمال شده توسط آمریکا علیه کشورمان

۲-  تعهد به اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل در چارچوب اجرای قوانین بین المللی

۳- بازگشت به اجرای کامل برجام و لغو تحریم‌های تسلیحاتی و تحریم ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و تحریم های غیرقانونی علیه افراد و شرکت ها و سازمان های ایرانی

۴- خروج  نیروهای تروریستی آمریکا از منطقه و لزوم عدم دخالت در بحران های منطقه ای

۵- تضمین آمریکا  برای عدم خروج از توافق  برجام حتی در صورت تغییر هیات حاکمه آمریکا

۶- عذر خواهی و محکوم نمودن اقدامات تروریستی از جمله به  شهادت رساندن سردار شهید سلیمانی که خود  با تروریست های دست پرورده داعشی مبارزه می کرد.

۷- تامین و تادیه خسارت های وارد شده اقتصادی توسط آمریکا به جمهوری اسلامی ایران  به دلیل نقض تعهدات این کشور در قبال برجام و قطعنامه سازمان ملل

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 13

فعال برجسته فضای مجازی کشور همراه با خانواده اش در حادثه ای دلخراش در قم جان سپرد

منتشر شده

در

توسط

فعال برجسته فضای مجازی کشور همراه با خانواده اش در حادثه ای دلخراش در قم جان سپرد

ایسنا/قم محمدحسین فرج نژاد دیشب با موتور در بلوار غدیر در تصادف با یک خودرو به همراه خانواده اش به دیارباقی شتافت.

مهدی فراهانی سخنگوی اورژانس امروز در جمع خبرنگاران گفت:این حادثه که در بلوار الغدیر روبروی ورودی پردیسان رخ داده است متاسفانه 5 کشته برجای گذاشته است.

وی افزود: در این حادثه طبق گزارشات میدانی، موتورسیکلت دارای 5 سرنشین بوده است که پس از برخورد با خودروی سواری 206، 4 سرنشین موتورسیکلت در دم جان باختند و مصدوم دیگر که کودکی 4 ساله بدحال بوده است پس از دریافت اقدامات درمانی مناسب توسط کارشناسان فوریت‌های پزشکی به مرکز درمانی منتقل شده است.

وی گفت: راننده خودروی سواری نیز در این تصادف جان خود را از دست داده است و سرنشین خودرو پس از دریافت اقدامات درمانی به مرکز درمانی منتقل شده است.

وی اظهارکرد: خودرو پس از واژگونی دچار حریق شده است.

گفتنی است، فرد راکب موتور سیکلت دکتر محمدحسین فرج نژاد از مولفان و محققان و اساتید برجسته سواد رسانه ای کشور و از اعضای هیئت مدیره فضای مجازی حوزه بود که سالهای سال خدمات ارزشمندی در جبهه بندی علمی و سازمان دهی فضای مجازی جبهه انقلاب اسلامی ارایه کرده بود.

بیشتر فعالان فضای مجازی و علوم انسانی وی را به عنوان یکی از متخصص ترین کارشناسان کشور در زمینه صهیونیست شناسی می دانستند. تمرکز بخش مهمی از تحقیقات اخیر وی در زمینه رویکردهای ضد صهیونیستی بود.

وی به رغم مسئولیت ها و فعالیت های فراوان در منطقه پردیسان قم اجاره نشین بود و با موتور سیلکت تردد می کرد که متاسفانه شب گذشته، به همراه تمام اعضای خانواده اش دارفانی را وداع گفت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 13

۹ شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی

منتشر شده

در

توسط

۹ شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی

ایسنا/بوشهر طبق آخرین آمار رنگ‌بندی کشور، از ۱۰ شهرستان استان بوشهر به جز شهرستان دیّر همگی در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

طبق اعلام سامانه ماسک ۹ شهرستان گناوه، دیلم، تنگستان، عسلویه، کنگان، جم، دشتستان و دشتی، در شرایط قرمز کرونایی هستند و تنها شهرستان دیّر در وضعیت نارنجی قرار دارد.

پیش از این ۸ شهرستان بوشهر، گناوه، تنگستان، عسلویه، کنگان، جم، دشتی و دشتستان در شرایط قرمز کرونایی خواهند بود و ۲ شهرستان دیّر و دیلم در وضعیت نارنجی قرار داشتند.

به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین آمار رنگ‌بندی کشور، ۲۳۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۹۹ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 13

پیش بینی برداشت مکانیزه برنج در ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

منتشر شده

در

توسط

پیش بینی برداشت مکانیزه برنج در ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

ایسنا/گیلان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: پیش بینی می شود بیش از ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه برداشت شود.

علی موسوی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با رعایت تقوویم زراعی از سوی برنج کاران نتایج خوبی از شالیزارها حاصل شد، اظهار کرد: از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان، بیش از ۷۰ درصد در مرحله خوشه دهی است که متناسب با عملیات زراعی و مطابق با تقویم زراعی است.

وی افزود: پیش بینی می شود بیش از ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه برداشت شود.

موسوی ادامه داد: انجام به موقع عملیات کاشت، کاهش هزینه ‌تولید، صرفه جویی در وقت، افزایش بهره‌وری نیروی کار و افزایش تولید محصول ‌از جمله مزایای تولید مکانیزه برنج است.

وی تصریح کرد: عواملی نظیر سختی کار، ‌هزینه بالا ،عدم توجیه اقتصادی در کشت سنتی برنج  وحمایت سازمان جهاد کشاورزی در اعطای تسهیلات کشاورزی در راستای رونق تولید و کاهش میزان ضایعات برنج  موجب شده تا شالیکاران از ‌ورود ماشین آلات و تجهیزات مکانیزه کشت برنج استقبال کنند.

وی همچنین به کمباین داران توصیه کرد قبل از دروی مکانیزه برنج حتما نسبت به معاینه فنی دستگاهشان اقدام کنند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها