با ما همراه باشید

استانها

ارائه یک پیشنهاد برای جبران افت تحصیلی در اولین سال تحصیلی در پساکرونا

منتشر شده

در

ارائه یک پیشنهاد برای جبران افت تحصیلی در اولین سال تحصیلی در پساکرونا

 مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان از افت تحصیلی دانش‌آموزان در دوران کروناویروس خبر داد و گفت: اگرچه میزان افت تحصیلی در استان سمنان در مقایسه با دیگر استان‌ها کمتر بوده اما از هم‌اکنون برای جبران آثار زیان‌بار ناشی از عدم آموزش حضوری در مدارس برنامه‌ریزی شده است.

محمد دستورانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بیشترین آسیب آموزشی متوجه دانش‌آموزان پیش‌دبستانی و پایه‌های اول و دوم بوده است.
وی با اشاره به آغاز به کار یک کارگروه ملی در وزارتخانه برای کاهش آسیب‌های ناشی از کروناویروس تصریح کرد: بدون‌شک بعد از 17-18 ماه دوری دانش‌آموزان از مدرسه و آسیب‌های ناشی از کووید19،  توجه به نیازهای روحی و روانی دانش‌آموزان در دوران پساکرونایی، اولی‌تر از نیازهای آموزشی است و از همین رو این کارگروه باید توجه بیشتری به این حوزه داشته باشد.

وی با بیان اینکه آموزش مجازی در مواد درسی ساده و روان که نیازمند ارائه حضوری نیست می‌تواند همچنان ادامه یابد اضافه کرد: باید پنجره باز را به برنامه‌های آموزشی فوق‌برنامه، اردوها، بازدیدها، برخی دروس اختصاصی و…اختصاص دهیم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان با اشاره به اختصاص اعتبارات مناسب به تجهیز سالن‌های ورزشی کوچک مدارس در سال‌جاری خاطرنشان کرد: خرید تجهیزات و تخصیص اعتبار به این سالن‌ها نیز در همین راستا انجام شده تا در دوران پساکرونا با ایجاد تحرکات لازم در این بخش بخشی از عقب‌افتادگی‌های ناشی از دوران کرونا جبران شود.
وی در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص جبران افت تحصیلی ایجاد شده در سال تحصیلی پیش رزو گفت: قرار است که در سال تحصیلی آینده و بویژه در پایه‌های اول و دوم که آسیب بیشتری دیدند، تا پایان مهرماه یک مروری از دروس سال قبل انجام شود تا دانش آموزان با آمادگی بیشتری وارد کلاس جدید شوند.

دستورانی ادامه داد: علاوه بر این قرار است که چنانچه نیاز باشد در طول سال تحصیلی نیز کلاس‌های جبرانی برای دانش آموزان برگزار شود.
وی با اشاره به میزان افت تحصیلی دانش آموزان افزود: ما نتایج امتحانات پایه دوازدهم را که به صورت حضوری برگزار شده را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادیم که نتایج گویای این است که در استان سمنان تنها با افت تحصیلی 6 دهم درصدی مواجه بودیم . اگرچه در امتحانات این پایه در مقایسه با سال‌های قبل از آن سطح دشواری سوولات کاهش یافته بود.

هیچ نمایش‌گری، معلم و هیچ مکانی مدرسه نمی‌شود
وی اضافه کرد: میزان قبولی خردادماه در مدارس استان سمنان در سال گذشته 91 درصد بوده که این میزان در سال‌تحصیلی اخیر با کاهش 6دهم درصدی به 90.04درصد رسید که این خود گویای این است که خانواده‌ها در استان سمنان که استانی است که از نظر سطح سواد در رتبه‌های بالای کشور قرار دارد، به آموزش دانش آموزان توجه داشته و از طرفی نیز به دلیل برخورداری از زیرساخت‌های مناسب مجازی، در این استان شاهد افت تحصیلی کمتری نسبت به دیگر استان‌ها و یا میانگین کشوری بودیم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان با بیان اینکه پیش‌دبستانی‌ها و دانش آموزان ابتدایی بیشترین مشکل آموزشی را در دوران کرونا داشتند افزود: متاسفانه امسال تعداد پیش‌دبستانی‌ها در سطح استان کاهش قابل توجهی داشته است.
وی اظهار کرد: در سال تحصیلی پیش رو باید چه در قالب کلاس‌های جبرانی و فوق‌برنامه و چه به صورت تکرار دروس سال قبل در یکی دو ماه ابتدایی سال تحصیلی تا حد امکان بکوشیم که بخشی از افت تحصیلی پیش آمده را جبران کنیم.

وی با بیان اینکه کلاس مجازی بی‌تردید کیفیت کلاس حضوری را ندارد اظهار کرد: هیچ نمایش‌گری نمی‌تواند جای معلم و هیچ مکان و فضایی نمی‌تواند جای کلاس و مدرسه را برای دانش آموز پر کند.
وی با اشاره به افزایش بلایای طبیعی در دنیا گفت: مدارس در دوران کروناویروس غافلگیر شدند چرا که چنین تجربه‌ای را در گذشته نداشتند. با توجه به افزایش بلایای طبیعی و تجربیاتی نظیر کووید19 در دنیا، معلمان در آینده باید معلمان چندوجهی و انعطاف‌پذیری باشند تا در صورت وقوع حوادثی از این دست بتوانند کیفیت آموزشی را حفظ کنند.
وی از ایجاد زیرساخت‌های مجازی و از جمله سامانه شاد در آموزش و پرورش به عنوان یک تجربه گران‌سنگ‌ نام برد و گفت: باید این تجربه و دستاوردها را برای آینده حفظ کنیم.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

منتشر شده

در

توسط

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان ایلام گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و در پاسداشت سه هزار شهید گرانقدر این استان تعداد سه هزار دستگاه تبلت در بین دانش آموزان نیازمند این استان توزیع می‌شود.

 «قنبر موسی‌نژاد» در آیین توزیع هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان مددجوی ایلامی اظهار کرد: امروز هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت که با همکاری شرکت زرین معدن چاف تهیه شده‌اند بین نیازمندان توزیع می شود و تأمین مابقی آن نیز در روزهای آینده مدنظر ما خواهد بود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) با عنوان اینکه در آستانه سال تحصیلی و در شرایط کرونایی تبلت و لوازم کمک آموزشی هوشمند مهم ترین نیاز دانش آموزان و دانشجویان این استان خواهد بود گفت: انتظار ما از افراد خیر و نیکوکار و همچنین دستگاه‌های دیگر این است که در این امر مهم کمیته امداد را همراهی و در این زمینه مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان نیازمند به لوازم هوشمند کمک آموزشی از قبل شناسایی و نیاز آنها اثبات  شده است تصریح کرد: تلاش ما این است که با تهیه تبلت برای این دانش آموزان و دانشجویان خدمات ماندگاری به این قشر ارائه دهیم.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با اشاره به اینکه شیوع کرونا موجب شد که  دانش آموزان برای ادامه تحصیل و بهره مندی از کلاس های مجازی نیاز به وسایل کمک آموزشی از جمله تبلت داشته باشند، افزود: در آستانه برگزاری کنگره ۳ هزار شهید استان ایلام به مناسبت  چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۴۳ خدمت به محروم و نیازمندان  ارایه می شو که ۱۰ نوع از این خدمات توسط کمیته امداد انجام می گیرد.

موسی نژاد با اشاره به اینکه یکی از این ۴۳ خدمت تهیه تبلت برای توزیع در بین دانش آموزان نیازمند سطح استان است تصریح کرد: خوشبختانه با مدد شهدا و تلاشی که صورت گرفت، به زودی رقم تبلت هایی که بین دانش اموزان استان توزیع می شود به رقم سه هزار دستگاه خواهد رسید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

 رئیس حوزه هنری استان ایلام در نخستین روز از کارگاه سه روز خلق پوستر از اهتمام حوزه هنری برای تشکیل خانه گرافیک ایلام خبر داد.

 محمدعلی قاسمی اظهار کرد: در مناطقی مانند استان ایلام فارغ‌التحصیلان زیادی در حوزه تجسمی و گرافیک داریم ولی در خلق اثر و حضور هنرمندان در بستر جامعه و مکان های فرهنگی و هنری تعدادشان اندک است که این موضوع نیاز به آسیب شناسی دارد.

وی گفت: امید است این سلسله جلسات و کارگاه های آموزشی با حضور هنرمندان رشته های مختلف در استان ادامه داشته باشد و در آینده بتوانیم خانه گرافیک حوزه هنری را با حضور هنرمندان استان افتتاح کنیم تا از هنر این عزیزان در عرصه میدانی  و اجتماعی بیش از پیش بهره مند شویم.

رئیس حوزه هنری استان ایلام یادآور شد:  امروز در بستر فضای مجازی هنر گرافیک است که مفاهیم و موضوعات را در کمترین زمان ممکن و ارزانترین قیمت به مخاطب منتقل می‌کند.

کارگاه سه روزه گرافیک (خلق پوستر) با حضور استاد مجتبی مجلسی، با موضوع ایلام مهد پایداری و پایتخت خادمین حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) از ۲۸ تا ۳۰شهریور در محل حوزه هنری استان ایلام به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام برگزار می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

منتشر شده

در

توسط

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

 سرپرست منابع آب دورود از کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره شهرستان خبر داد.

شاددل در جلسه شورای حفاظت از منابع آب دورود که امروز ۲۷ شهریورماه برگزار شد، با ارائه گزارش کاملی از وضعیت نگران‌کننده منابع آبی، اظهار کرد: حجم رواناب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود نسبت به مردادماه سال آبی گذشته ۶۳ درصد و نسبت به متوسط طول دوره آماری ۸۱ درصد کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: با توجه به ‌پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه وضعیت خشکسالی در سال آبی آتی و کاهش نزولات جوی در سال آبی ۱۴۰۰-۹۹ و افت شدید آب‌های زیرزمینی، سطحی و همچنین موجب کاهش حجم رواناب و به تبع آن کاهش حجم مخزن ذخیره در پشت سد مروک شد و به کمترین مقدار خود که در حال حاضر ۲۰ میلیون مترمکعب رسید درحالی‌که سال گذشته همین موقع ۳۴ میلیون مترمکعب و ۴۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سرپرست منابع آب دورود خاطرنشان کرد: با توجه به این بحران رهاسازی آب از سد مروک در سال آبی پیش رو برای پایین‌دست غیرممکن و اگر کشاورزان محصولات بهاره به میزان زیاد و عدم رعایت الگوی کشت، به‌منظور حفاظت از منابع آب شهرستان دورود از هرگونه اضافه برداشت و حفر چاه غیرمجاز توسط متخلفین برابر قانون جلوگیری می‌شود.

شاددل اضافه کرد: از خردادماه ۱۴۰۰ در شهرستان دورود دو دستگاه حفاری غیرمجاز در حال حفر توقیف، ۴ حلقه چاه غیرمجاز پر و هفت حلقه به مراجع قضایی جهت اخذ حکم معرفی شده و تاکنون حکم مسدود کردن ۶۰ حلقه چاه اخذ که با این تعداد چاه غیرمجاز شرکت منابع آب شهرستان به حمایت و همدلی جمعی بیشتری نیاز داد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها