با ما همراه باشید

اخبار 14

از تغییر نگاه تجاری به جنگل‌ها تا قاچاق چوب

منتشر شده

در

از تغییر نگاه تجاری به جنگل‌ها تا قاچاق چوب

جنگل‌ها ارزشمندترین منابع طبیعی زمین هستند که معیشت بسیاری از افراد به آنها بستگی دارد؛ منابعی که در طول تاریخ به دلیل بهره‌برداری‌های نامناسب از سوی بشر همواره در معرض نابودی قرار گرفتند و به نظر می‌رسد که اگر بشر رویکردش را نسبت به بهره‌برداری از آن تغییر ندهند، این منبع ارزشمند دیر یا زود از بین خواهد رفت.

به گزارش ایسنا، ارتقای سطح آگاهی مردم و دولت‌ها از جایگاه جنگل و حفاظت از ارزشمندترین اکوسیستم زمین باعث شد که سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۲ روز بیست و یکم مارس را روز جهانی جنگل اعلام کند. امسال نیز روز جهانی جنگل مصادف با دوم فروردین در کشور شده است و بنا بر گفته رییس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، شعار اعلام شده از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به مناسبت روزجهانی جنگل «جنگل‌ها، منبع ارزشمند تنوع زیستی» است.

اگرچه اهمیت، جایگاه و نقش جنگل در حیات بشر و توسعه پایدار بر هیچ کس پوشیده نیست و بنا بر گفته برخی مقامات مسئول، معیشت ۱.۵ میلیارد نفر انسان وابسته به اکوسیستم جنگلی است، اما این روزها جنگل‌ها دستخوش تغییرات بسیاری شده‌اند و به دلیل بهره‌برداری نادرست در آستانه تخریب و نابودی هستند؛ موضوعی که رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها آن را ناشی از نگاه تجاری بشر به جنگل‌ها در گذشته می‌داند و معتقد است که طرفداران محیط زیست و افراد آگاه به مزیت های زیست محیطی جنگل ها توانسته‌اند اخیرا این دیدگاه را تغییر دهند و ابعاد محیط زیستی آن را در زندگی بشر پررنگ‌تر کنند.

فرزیبر غیبی – رییس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری – در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه جنگل یکی از زیست بوم‌های بی نظیر و پیچیده در دنیا است که کارکردهای زیست محیطی و تجاری دارد، گفت: جنگل ها حدود ۱۹ درصد ارزش تجاری و ۸۱ درصد ارزش زیست محیطی دارند. در بخش ارزش تجاری استحصال چوب و در بخش زیست محیطی مباحثی چون تولید اکسیژن، کاهش کربن هوا و تلطیف آن و اثرات روانی بر افراد و … مطرح است.

رییس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه متاسفانه در گذشته نگاه دنیا به جنگل بیشتر تجاری بود اما طرفداران محیط زیست و کسانی که از ارزش جنگل در توسعه پایدار آگاه بودند این نگاه را تغییر دادند، گفت: در سنوات گذشته تمام کشورها بهره برداری از چوب را سرلوحه درآمدزایی قرار داده بودند. در کشور ما نیز قبل از انقلاب برنامه های در نظر گرفته شده و کارخانجات کاغذ منجر به شکل‌گیری نگاه اقتصادی به جنگل در بین تصمیم گیران بود.

وی اضافه کرد: همچنین طرح‌های جنگل داری که در سنوات گذشته تهیه شده بودند نیز با دید بهره برداری از چوب بود؛ به طوری که جنگل های شمالی به عنوان جنگل های تجاری در نظر گرفته شده بودند و متوسط بهره برداری از آنها در سال ۷۵۰ هزار مترمکعب می رسید. در حقیقت این دیدگاه سبب شده بود که جنگل های شمال به عنوان میراث زنده سیر قهقرایی را پیش بگیرد.

به گفته او، وضعیت جنگل های خارج از شمال نیز به همین صورت بود و در دهه ۴۰طرح های زغال گیری بر جنگل های زاگرس که جنگل های بلوط بسیار مهمی هم بودند و در حال حاضر نیزنقش مهمی دارند اثر گذار بود و جنگل های زاگرس تبدیل به جنگل های شاخه زاد شده بودند. جنگل‌های ارسباران نیز به همین شکل  شده بود.

غیبی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب به جنگل های زاگرس و ارسباران نگاه حفاظتی داشتیم و تنها جنگل های شمال تجاری درنظر گرفته می شدند، گفت: مصوبه هیات وزیران در سال ۱۳۹۲ باعث شد که بهره برداری از جنگل های شمال نیز متوقف شود. همچنین در بندی نیز ذکر شده بود که حتی امکان بهره برداری از درختان خشکیده و شکسته نیز وجود ندارد تا اکوسیستم ترمیم شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از جنگل های کشور هیچ بهره برداری تجاری صورت نمی گیرد، اظهارکرد: حدود ۲۲۲ هزار هکتار طرح زراعت چوب داریم که در مستثنیات مردم قرار دارند و به بهره برداری می رسند. علاوه براین طرح های پرورشی و بهداشتی نیز در دستور کار قرار دارد. طرح هایی که ممکن است بعضی درختان آلوده قطع شوند تا بیماری یا آفت به درختان دیگر سرایت نکند و پاکسازی صورت گیرد اما هیچ درختی برای بهره برداری تجاری قطع نمی شود.

رییس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل ها در ادامه تصریح کرد: مردم می توانند در صورتی که با مواردی چون قطع درختان، قاچاق چوب و کامیون های حمل چوب درختان به صورت غیر مجاز مواجه شدند آن را به سامانه منابع طبیعی ۱۵۰۴ گزارش دهند. همکاران ما نیز این گزارش ها را دریافت و در اسرع وقت رسیدگی خواهند کرد.

غیبی با بیان اینکه چندین راه برای تامین چوب مورد نیاز کشور وجود دارد، گفت:در حال حاضر حدود شش تا هفت میلیون مترمکعب نیاز چوبی داخلی است که می توان با واردات چوب و زراعت آن را تامین کرد.

وی در پایان گفت: در برنامه ششم توسعه بایستی ۷۵ هزار هکتار زراعت چوب داشته باشیم. سال گذشته ۳۰۰۰ هکتار زراعت انجام شد و امسال نیز حدود ۱۲ هزار و ۷۲۱ هکتار برنامه توسعه زراعت چوب داریم. هنوز دو سال تا اتمام برنامه مانده است و امیدواریم که بتوانیم به این رقم برسیم. البته طرح های تشویقی نیز برای زراعت چوب در نظر گرفته ایم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 14

تاکید بر اقناع مردم برای پوشش هشتاد درصدی جمعیت هدف

منتشر شده

در

توسط

تاکید بر اقناع مردم برای پوشش هشتاد درصدی جمعیت هدف

جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی کرونا بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

به گزارش ایسنا، محمد مخبر در این جلسه با اشاره به آمار پوشش صد میلیونی تزریق واکسن کرونا در سراسر کشور، تاکید کرد: با تلاش و اهتمام دولت و همچنین کمک و همراهی مردم توانستیم به این آمار از تزریق واکسیناسیون در سطح کشور برسیم و امیدواریم با ادامه روند واکسیناسیون و همچنین رعایت دستورالعمل های بهداشتی به سمت ریشه کنی ویروس کرونا در کشور حرکت کنیم.

وی بر افزایش اقدامات و ضرورت اقناع مردم برای تکمیل پوشش هشتاد درصدی تزریق واکسن کرونا در مجموع دو دوز تاکید کرد.

در این جلسه که رییس دفتر رییس جمهور، وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نماینده برخی دستگاه ها حضور داشتند، گزارشی از میزان واکسیناسیون در سطح کشور، میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی، آمار بستری بیماران کرونایی و روند درمانی آنها، تعداد فوتی های ناشی از ویروس کرونا و همچنین جدیدترین رنگ بندی های کرونایی در سطح کشور ارائه شد.

گفتنی است در این جلسه مقرر شد تا با افزایش همکاری های بین دستگاهی فعالیت های غربالگری در مرزهای کشور تقویت شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 14

رژیم صهیونیستی درصدد ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی در قدس اشغالی

منتشر شده

در

توسط

رژیم صهیونیستی درصدد ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی در قدس اشغالی

منابع عبری‌زبان از طرح جدید رژیم صهیونیستی برای ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی جدید در قدس اشغالی خبر دادند.

به گزارش ایسنا، رژیم صهیونیستی در ادامه شهرک‌سازی‌های خود برای صهیونیست‌ها، قصد ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی جدید را در قدس شرقی دارد.

در همین رابطه، کانال هفت تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که شرکت پیمانکاری «شیمنی پراپرتز»، بازاریابی برای این ۴۰۰ واحد مسکونی را آغاز کرده است.

این واحدها قرار است در شهرک «نوف تیسون» واقع در «جبل المکبر» در قدس شرقی ساخته شوند.

رژیم صهیونیستی سال گذشته ۹۰ واحد مسکونی برای شهرک‎نشینان در این منطقه احداث کرد.

این در حالی است که قوانین حقوق بین‌الملل، کرانه باختری و قدس را جزو «اراضی اشغالی» می‌داند و تمامی فعالیت‌های شهرک سازی در این مناطق «غیرقانونی» محسوب می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 14

تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت اولویت وزارت علوم در دولت سیزدهم

منتشر شده

در

توسط

 تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت اولویت وزارت علوم در دولت سیزدهم

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت به عنوان یک اولویت در دولت سیزدهم برای وزارتخانه است.

هاشم داداش پور روز چهارشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰ در مراسم تکریم و معارفه رئیس سابق و جدید دانشگاه یاسوج افزود: وقتی دانشگاه و صنعت کنار هم قرار بگیرند می‌توانند موجب شکل‌گیری تحول شگرفی در جامعه و توسعه چشم‌گیر باشد.

وی با اشاره به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد دارای ظرفیت بالای کشاورزی است، اظهار کرد: قرار گرفتن دو عنصر صنعت و دولت در کنار دانشگاه در کشوری مثل هلند نشان داد که می‌توان شاهد تحول باشیم.

معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: مدیر دانشگاه باید بتواند مسائل داخلی را مدیریت کند و باید درصدد اتصال نهادهای مختلف جامعه به دانشگاه باشد تا دانشگاه محلی برای تحول در جامعه باشد.

داداش پور بیان کرد: هماهنگی و قدرت دادن به دانشگاه از طرف دولت می‌تواند به رشد و توسعه استان مطابق با ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب شکل بگیرد.

به گزارش ایسنا در پایان مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه یاسوج که روز چهارشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰ در سالن مرحوم دکتر عسکریان موسس این دانشگاه برگزار شد و از خدمات احمد عریان در سه سال و ۹ ماه گذشته تقدیر و بهادر کرمی به عنوان رئیس جدید دانشگاه یاسوج معرفی شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها