با ما همراه باشید

اخبار 9

از زیرساخت‌های نرم افزاری در توسعه سلامت غفلت می شود

منتشر شده

در

از زیرساخت‌های نرم افزاری در توسعه سلامت غفلت می شود

ایسنا/اصفهان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: زیرساخت های نرم افزاری برای توسعه سلامت اغلب مورد غفلت واقع می شوند، درحالی که اساس و قوام یک مجموعه به توسعه این زیرساخت ها است، اما در برنامه های توسعه به آن پرداخته نمی شود.

طاهره چنگیز بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه-۲۲ تیر) در نخستین کنگره استان اصفهان و توسعه ملی، چالش‌ها و فرصت‌های پیش رو، در پنل تخصصی با موضوع اصفهان، سلامت و توسعه ملی، اظهار کرد: زیرساخت های ضروری برای توسعه سلامت شامل سخت افزارها، نیروی انسانی آماده به کار و نرم افزارها است.

وی گفت: وقتی صحبت از توسعه زیرساخت های سلامت می شود معمولا تمرکز بر روی مقوله اول یعنی سخت افزارها و زیرساخت های سخت افزاری همچون فضاهای فیزیکی، تجهیزات و امکاناتی است که به عنوان ضروریات برای توسعه خدمات درنظر گرفته می شود، اما متاسفانه توسعه خدمات به معنای توسعه زیرساخت های فیزیکی درنظر گرفته می شود که خطای بزرگی است، به طوری که تمام اعتبارات را صرف این بخش می کنیم و به هدف نمی رسیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یکی دیگر از زیرساخت های ضروری برای توسعه سلامت را نیروی انسانی آماده به کار برشمرد و افزود: نیروی انسانی باید مهارت و انگیزه کافی داشته باشد، متناسب با نیاز و در محل مورد نیاز آماده فعالیت باشد. بخش سوم نیز زیرساخت های نرم افزاری است که اساس و قوام یک مجموعه به این زیرساخت ها است، اما متاسفانه عموما مغفول واقع شده و در برنامه های توسعه به آن پرداخته نمی شود.

چنگیز با بیان اینکه زیرساخت های سخت افزاری ملموس هستند و به همین دلیل در بسیاری از موارد افراد توجه ویژه ای به این بخش دارند، گفت: ویژگی دیگر سخت افزارها این است که تامین آنها ارتباط مستقیمی با پول دارد، همچنین رقابت پذیر هستند و این ویژگی باعث مسابقه می شود تا هر کسی سهم بیشتری از منابع داشته باشد و قصه پرغصه این رقابت ها را هر مدیری در مجموعه سلامت می داند و  متاسفانه بلاهای زیادی هم بر سر نظام سلامت آورده است، ضمن اینکه اگر اعتبار لازم وجود داشته باشد می توان این زیرساخت ها را به سرعت فراهم کرد.

وی از دیگر ویژگی های زیرساخت های سخت افزاری را کهنه شدن عنوان و تصریح کرد: این عیب نیست، اما باید توجه داشت اگر قرار است این زیرساخت ها در طول زمان کهنه شوند باید به اندازه نیاز مورد بهره برداری قرار گیرند. جنس و ذات این سخت افزارها این است که مولد نیستند و تکثیر نمی شوند، این زیرساخت ها ممکن است گاهی شرط لازم برای توسعه باشند، اما قطعا شرط کافی برای توسعه نیستند.

چنگیز مولفه دیگر را منابع یا سرمایه انسانی دانست و گفت: نیروی انسانی آماده به کار ملموس، قابل روئیت و تحت تاثیر مسائل مالی است و تامین آنها با سرعت بالا ممکن است. باید بپذیریم اگر گلوگاه ما برای بهره برداری یک بیمارستان تامین نیروی انسانی است باید زمان بندی طوری باشد که بدانیم برای تامین نیروی انسانی چه مدت زمانی لازم است، درحالی که معمولا این مقوله یا درنظر گرفته نمی شود و یا برآوردهای اشتباه صورت می گیرد. وقتی یک همکار خوب به یک مجموعه اضافه می کنیم در آینده مولد است و می تواند زمینه ساز تامین منابع بیشتر باشد. نیروی انسانی نیز شرط لازم برای توسعه خدمات سلامت است، اما پیش بینی پذیری منابع انسانی اندک است، چون در کشور ما فاکتورها و متغیرهای زیادی بر رفتار آنها اثر می گذارد. درحالی که اگر آشفته بازار فاکتورهای موثر بر کشش نیروی انسانی برای آمادگی به کار در حوزه سلامت را نادیده بگیریم ممکن است خیلی از برنامه ها به نتیجه نرسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه زیرساخت های نرم افزاری اغلب مورد غفلت واقع می شوند، اضافه کرد: نرم افزارها شامل باورها و هنجارهای جامعه و سازمان، تعاملات بین ارکان نظام سلامت، مقررات و رویه ها و برنامه ها است.

زیرساخت های نرم افزاری، عامل اصلی کارایی و بهره وری

وی ادامه داد: ویژگی زیرساخت های نرم افزاری این است که به راحتی دیده نمی شوند و مستتر هستند، موثر و متاثر از مسائل مادی هستند، تامین کننده اصلی انرژی برای فعالیت نظام سلامت، تنظیم کننده نحوه عملکرد سیستم، عامل اصلی کارایی و بهره وری، با ماهیت آهسته، انباشتگی پذیری و مولد هستند.

چنگیز با تاکید براینکه برنامه ریزی برای توسعه خدمات در نظام سلامت بدون توجه به این زیرساخت ها ممکن نیست، گفت: باید ببینیم کدام یک از این زیرساخت ها پیشران و مقوم هستند و باید به آن بیشتر توجه کنیم. متاسفانه گاهی توسعه به این معنا است که کاری کنیم وضعیت بدتر نشود، البته امیدواریم وضعیت بهتر شود و امیدوارم صحبت درباره توسعه در شرایطی که با وضعیت بحران کرونا، خشکسالی و آلودگی هوای اصفهان و مشکلات دیگر مواجه هستیم مثل کلنگ پیامبر(ص) در زمان حفر خندق باشد که صحبت از پیوستن روم و ایران به اسلام را می کردند و بسیاری باور نمی کردند، اما این اتفاق افتاد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه توسعه بدون مشارکت همه حتی در حوزه سلامت غیر ممکن است، گفت: صحبت از توسعه سلامت بدون حضور بازیگران این صحنه که ۷۵ درصد مولفه های سلامت در حوزه های آن ها تعریف می شود، ساده لوحی است و امیدوارم شاهد مشارکت همه بخش ها در این عرصه باشیم.

درهم تندیگی سلامت و توسعه

کمال حیدری-معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در این برنامه با اشاره به تعریف توسعه پایدار، اظهار کرد: توسعه پایدار راه حل هایی ارائه می دهد تا بتوانند از بروز مسائلی همچون نابودی منابع طبیعی، تخریب سامانه های زیستی، آلودگی، تغییرات آب و هوایی، مشکلات جمعیتی، بی عدالتی و پایین آمدن کیفیت زندگی انسان های حال و آینده جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه هدف توسعه انسانی پرورش قابلیت های انسانی است، گفت: توسعه پایدار سعی دارد برای رسیدن به یک جامعه قوی، سالم و عادلانه به نیازهای اساسی همچون تلفیق حفاظت (منابع موجود) و توسعه، تامین نیازهای اولیه زیستی انسان، دستیابی به عدالت اجتماعی، خودمختاری و تنوع فرهنگی و حفاظت از یگانگی اکولوژیکی پاسخ دهد.

به گزارش ایسنا، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به درهم تندیگی سلامت و توسعه اشاره و خاطرنشان کرد: چالش های مهم نظام سلامت درحال حاضر شامل پیر شدن جمعیت، گسترش بیماری ها، افزایش هزینه ها، افزایش انتظارات مردم و نابرابری در بهره گیری از خدمات بهداشتی درمانی است.

وی یادآور شد: طی چند سال اخیر برخی از شاخص های سلامت خانواده و جمعیت افزایش یافته مثل سزارین و سالمندی و برخی از شاخص ها نیز کاهش یافته مثل میزان مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر یک سال و پنج سال، رشد جمعیت و نرخ ازدواج که هر کدام از این شاخص ها قابل بحث و بررسی است، اما به طور کلی در زمینه سلامت جسمی و روانی جامعه دچار مشکل هستیم و برای توسعه در استان باید به این مسائل توجه داشته باشیم.

حیدری به مشارکت خیرین در توسعه نظام سلامت اشاره و اظهار کرد: خیرین به عنوان بخشی از جامعه به ما کمک زیادی می کنند، اما باید فعالیت های آنها را در جهت اهداف خود هدایت کنیم، در غیر این صورت نتایج خوبی نخواهد داشت.

وی با تاکید بر جلب مشارکت مردم برای توسعه نظام سلامت، گفت: با همه گیری کرونا توجه بسیاری از مردم به حوزه سلامت و اهمیت و جایگاه این بخش جلب شد، بنابراین باید تلاش این توجه را در راستای دغدغه های نظام سلامت جهت دهیم، چون منابع محدود است و در همه استان به دنبال توسعه هستیم، بنابراین این تغییر نگرش کار بزرگی است که باید انجام دهیم.

فعالیت هزار سازمان مردم نهاد در اصفهان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به فعالیت هزار سازمان مردم نهاد در استان اصفهان اشاره کرد و گفت: تنها حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت فعالیت می کنند و بقیه در حوزه های حمایت های اجتماعی، میراث فرهنگی و محیط زیست فعالیت می کنند، درحالی که این فعالیت ها نیز به نوعی به حوزه سلامت مرتبط هستند.

وی با تاکید بر اینکه هرچه در حوزه پیشگیری فعالیت کنیم بار بخش درمان را کم می کنیم، گفت: در عین حال باید دغدغه های خیرین را نیز پاسخ دهیم و همزمان از توان و ظرفیت آنها در حوزه پیشگیری، آموزش و پژوهش نیز بهره ببریم. اگر نیروهای بومی را به موضوعات کارشناسی و تخصصی سوق دهیم پایداری در حوزه درمان رقم می خورد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه توسعه زیرساخت های سلامت را به خاطر محدودیت منابع و تعدد وظایف متوقف نکرده ایم، خاطرنشان کرد: خیرین برای توسعه زیرساخت های سلامت نقش کاتالیزور مثبتی را دارند که می توانند مردم را هدایت و حمایت کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 9

پوتین: روسیه هرگز ضد اوکراین نبوده و نخواهد بود/ مردم تصمیم می‌گیرند

منتشر شده

در

توسط

پوتین: روسیه هرگز ضد اوکراین نبوده و نخواهد بود/ مردم تصمیم می‌گیرند

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد، دیوار کنونی در روابط میان مردم روسیه و اوکراین یک “تراژدی و بدشانسی مشترک بزرگ” است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مقاله‌ای تحت عنوان “به مناسبت وحدت تاریخی روس‌ها و اوکراینی‌ها” که روز دوشنبه در وب‌سایت رسمی ریاست جمهوری منتشر شد، غرب را به مداخله مستقیم در امور داخلی اوکراین در سال ۲۰۱۴ میلادی متهم کرد و گفت: از آن زمان به بعد روسیه هراسی شدید که توسط ناسیونالیست‌های تندرو ترویج شده، شروع به شکل گرفتن در سیاست‌های دولتی اوکراین کرد.

وی افزود: اخیرا هنگامی که در جلسه سالانه پرسش و پاسخ با خبرنگاران به سوالی درباره روابط میان روسیه و اوکراین پاسخ می‌دادم گفتم که روس‌ها و اوکراینی‌ها یک ملت و یک کلیت مشترک هستند. این حرفها صرفا بابت مقتضیات سیاسی کنونی مطرح نشده‌اند. من قبلا هم چندین بار در این خصوص صحبت کرده‌ام. این عقیده من است.

پوتین اظهار داشت: اجازه دهید در همین ابتدا تاکید کنم که من این دیوار در روابط میان روسیه و اوکراین و در میان بخش‌هایی از آنچه که در اصل یک فضای تاریخی و معنوی واحد است را به عنوان یک تراژدی و یک بدشانسی مشترک بزرگ تلقی می‌کنم.

وی تاکید کرد: وضعیت کنونی امور مهم‌تر از هر چیزی پیامدهای اشتباهات روسیه در دوران‌های مختلف تاریخ است. اما این اوضاع همچنین نتیجه تلاش تعمدی نیروهایی است که همیشه تلاش کرده‌اند اتحاد ما را متزلزل کنند. فرمول استفاده شده “تفرقه بنداز و حکومت کن” از زمانهای بسیار قدیم شناخته شده است و چیز جدیدی در اینجا وجود ندارد.

پوتین گفت: استفاده از این فرمول است که منجر به تلاش‌هایی برای به بازی گرفتن مسائل ملی، برای ایجاد تفرقه میان مردم و به عنوان یک وظیفه اصلی برای دو دسته کردن آنها و به بازی گرفتن بخش‌های مختلف علیه یکدیگر شده است.

وی یادآور شد: مردمان اسلاوی شرقی یعنی روس‌ها، اوکراینی‌ها و بلاروس‌ها همگی وارثان روس باستان، یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اروپا هستند که با یک زبان مشترک، روابط اقتصادی، حکومت شاهزادگان سلسله روریک و نهایتا مذهب ارتدوکس متحد بود. کی‌یف پایتخت کشور روس باستان بود اما نهایتا این کشور به خاطر تضعیف قدرت مرکزی و حملات خارجی فروپاشید. بعدها مسکو مرکز تاریخی اتحاد مجدد شد و موظف بود تا سنت روس باستان را ادامه دهد، به همین خاطر شاهزادگان مسکو که از نوادگان شاهزاده الکساندر نوسکی بودند، یوغ خارجی را برانداختند و شروع به جمع‌آوری اراضی تاریخی روسی کردند.

پوتین تاریخ اوکراین در دوران حکومت “بوگدان خملنیتسکی” را که قیام علیه اتحادیه مشترک‌المنافع لهستان–لیتوانی را رهبری کرد و در سال ۱۶۵۴ میلادی پیمانی را با تزار مسکو امضا کرد و منجر به اتحاد مجدد اوکراین و روسیه شد، یک نقطه عطف دانست.

وی خاطرنشان کرد: اوکراینی‌ها به اوج مشاغل سیاسی، دیپلماتیک و نظامی می‌رسیدند در حالی که فارغ‌التحصیلان از دانشگاه سراسری کی‌یف-موهیلا نقش اساسی در زندگی کلیسا ایفا می‌کردند. اوکراینی‌ها به شیوه‌های مختلف به ساخت یک کشور بزرگ جامع، وضعیت، فرهنگ و علوم آن کمک کردند. آنها در اکتشاف و توسعه اورال، سیبری، قفقاز و خاور دور مشارکت کردند. اتباع اوکراین در دوران جماهیر شوروی مسئولیت مهم‌ترین پست‌ها در رهبری را برعهده داشتند. حزب کمونیست جماهیر شوروی به مدت ۳۰ سال توسط اوکراینی‌هایی چون نیکیتا خروشچف و لئونید برژنف رهبری شد.

پوتین گفت: اوکراین مدرن کاملا زاییده افکار دوران شوروی و برگرفته از روسیه تاریخی است. پس از سال ۱۹۹۱ میلادی، روسیه نه تنها این واقعیت‌های ژئوپلیتیکی جدید را به رسمیت شناخت بلکه به طور فعالانه به کشور جدید اوکراین کمک کرد.

وی افزود: روسیه و اوکراین طی قرن‌ها به عنوان یک سیستم اقتصادی واحد رشد کردند و عمق همکاری که از ۳۰ سال پیش بین این دو کشور وجود داشت، چیزی است که اتحادیه اروپا امروز به آن حسادت می‌کند. ما شرکای اقتصادی طبیعی و مکمل یکدیگر هستیم. چنین روابط نزدیکی می‌تواند مزایای رقابتی را تقویت و پتانسیل هر دو کشور را افزایش دهد.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: این روابط برای اوکراین نیز حائز اهمیت بوده چرا که به آن اجازه می‌دهد تا از زیرساخت‌های توسعه‌یافته، یک سیستم انتقال گاز، کشتی‌سازی پیشرفته، صنعت هواپیمایی، موشک سازی، علوم در سطح جهانی، طراحی و مدارس مهندسی برخوردار باشد.

وی گفت: رهبران اوکراین با وجود چنین وراثتی، استقلال خود را اعلام کرده و متعهد شدند تا اوکراین را به یک کشور پیشتاز تبدیل کنند و استانداردهای زندگی مردم را به یکی از بالاترین استانداردها در اروپا برسانند. امروز، صنعت غول‌های فناوری صنعتی که زمانی افتخار اوکراین و کل جماهیر شوروی سابق بود، نابود شده است. در ۱۰ سال گذشته، تولید محصولات مهندسی مکانیک ۴۲ درصد کاهش یافته است. میزان تولید ناخالص داخلی اوکراین در سال ۲۰۱۹ میلادی حتی پیش از پاندمی کرونا کمتر از ۴۰۰۰ دلار بود. این مقدار پایین‌تر از آلبانی، مولداوی و کوزووی به رسمیت شناخته نشده، محسوب می‌شود. اوکراین در حال حاضر فقیرترین کشور در اروپاست.

پوتین افزود: چه کسی مقصر این شرایط است؟ مردم اوکراین؟ بدون شک نه. این مقامات اوکراینی بودند که دستاوردهای نسل‌های گذشته را کنار گذاشتند. ما می‌دانیم که مردم اوکراین چقدر سخت‌کوش و با استعداد هستند.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: تا سال ۲۰۱۴ میلادی روسیه و اوکراین صدها توافق در زمینه اقتصادی، فرهنگی، امنیتی، اجتماعی و موضوعات محیط زیستی داشتند و حتی پس از رویدادهای آن سال در کی‌یف، من به دولت مسکو دستور دادم تا از هر فرصتی برای حفظ روابط اقتصادی با اوکراین استفاده کنند. اما چنین علاقه‌ای در طرف مقابل وجود نداشت. اگرچه روسیه همچنان یکی از سه شریک تجاری اصلی اوکراین است و صدها هزار اوکراینی در روسیه مشغول به کار هستند اما این موضوع امروز نیز است.

وی افزود: تلاش‌های نظام‌مند و مداوم آمریکا و اتحادیه اروپا برای تحت فشار گذاشتن اوکراین به منظور محدود کردن همکاری اقتصادی‌اش با روسیه مدت‌ها پیش از سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز شده بود و اوکراین را قدم به قدم در یک بازی ژئوپلتیکی خطرناک فرو برد که هدف نهایی آن تبدیل کردن اوکراین به مانعی میان اروپا و روسیه بود. طبیعتا زمانی فرا رسید که دیگر عبارت “اوکراین روسیه نیست” مناسب نبود. اوکراین به عنوان یک کشور ضد روسیه ضروری شد و این چیزی است که ما هرگز آن را قبول نخواهیم کرد.

توتین تصریح کرد: در فوریه ۲۰۱۴ میلادی نیز منافع مردم اوکراین مد نظر قرار نگرفت. نارضایتی‌های عمومی از مشکلات حاد اجتماعی-اقتصادی و اقدامات نامناسب مقامات مورد سوء استفاده قرار گرفت و غرب در حمایت از کودتایی که توسط ناسیونالیستهای افراطی به راه افتاده بود، مستقیما مداخله کرد.

پوتین در نهایت نسبت به اوضاع موجود در اوکراین امروز از جمله درگیری‌ها در دونباس و درگیری‌ها میان جوامع ارتدوکس اوکراینی و روسی ابراز نگرانی کرد و گفت: این اتفاقات در یک فضای کنترل خارجی مستقیم از جمله سلطه مشاوران خارجی بر مقامات، سرویس‌های ویژه و نیروهای مسلح اوکراین و استقرار زیرساخت‌های ناتو در اوکراین رخ می‌دهند.

وی افزود: در همین حال سیستم سیاسی اوکراین به گونه‌ای طراحی شده که هر کسی که درباره سازش جامعه و درباره گفت‌وگو صحبت می‌کند، به او برچسب ماموران “حامی روسیه” می‌خورد. در چنین شرایطی و در این پروژه ضد روسیه، هیچ جایی برای یک اوکراین مستقل یا برای نیروهای سیاسی که برای دفاع از استقلال واقعی‌شان تلاش می‌کنند، وجود ندارد.

پوتین تاکید کرد: روسیه برای گفت‌وگو با اوکراین آماده است و حاضر است درباره موضوعات مختلف مذاکره کند. اما برای ما مهم است که درک کنید یک شریک از منافع ملی دفاع می‌کند و برای دیگران خدمت نمی‌کند و بازیچه کشورهای دیگر برای مبارزه با ما نمی‌شود.

پوتین در پایان تصریح کرد: روسیه هرگز ضد اوکراین نبوده و نخواهد بود. و این مردم اوکراین هستند که باید تصمیم بگیرند کشورشان چگونه باشد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 9

معرفی ۶۸ طرح کشاورزی و صنعتی به بانک‌های استان سمنان برای دریافت تسهیلات

منتشر شده

در

توسط

معرفی ۶۸ طرح کشاورزی و صنعتی به بانک‌های استان سمنان برای دریافت تسهیلات

ایسنا/سمنان معاون ‌هماهنگی ‌امور اقتصادی استاندار سمنان از معرفی ۶۸ طرح کشاورزی و صنعتی به بانک‌های استان سمنان برای دریافت تسهیلات رفع موانع در جلسه امروز کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان، خبر داد.

علیرضا شریفی نژاد، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان در دویست نود و یکمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان، اظهار کرد: بانک‌ها باید همچون گذشته توجه جدی به بحث رفع موانع تولید داشته باشند و تا یک ماه پس از ارسال مصوبات فرصت دارند تا نتیجه اجرا و یا عدم اجرای مصوبات را به دبیرخانه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان ارائه کنند.

معاون استاندار سمنان افزود: بانک‌های عامل در استان تاکنون عملکرد مطلوبی داشتند، اما نیاز است تا اقدامات تقویت شود تا بتوانیم به کیفیت و نقطه مطلوب نهایی در بحث حمایت از تولید و تقویت صنعت در استان گام برداریم.

وی ادامه داد: امروز حمایت از تولید و ایجاد شتاب در روند تولید داخلی، از اصول اصلی و مهم شرایط فعلی کشور است که همه ما باید در این راستا پای کار باشیم.

شریفی‌نژاد با بیان اینکه مسائل بین دستگاهی باید با تقویت ارتباطات برطرف شود، اظهار کرد: برای یک تولیدکننده و سرمایه گذار، زمان بسیار حائز اهمیت است و هر ثانیه در امر تولید و اقتصاد، می توان تاثیر شایانی داشته باشد؛ لذا نیاز است تا توسط دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها، در سامانه ثبت اطلاعات طرح های پرداختی، بروز رسانی شود.

معاون‌ هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان در پایان با بیان اینکه فلسفه وجودی ما حمایت،‌ پشتیبانی و مانع زدایی در بحث تولید است تا بنگاه‌های اقتصادی بتوانند فعال بوده و با قدرت به کار خود ادامه دهند، تصریح کرد: در این جلسه ۳۷ طرح در بخش صنعت برای ایجاد ۴۵ فرصت شغلی جدید و دریافت تسهیلات با اعتباری حدود ۴۱۴ میلیارد تومان و ۳۱ طرح در بخش کشاورزی برای ایجاد ۴۰ فرصت شغلی جدید و دریافت تسهیلات با اعتباری حدود ۳۰ میلیارد تومان با موافقت اعضا، به بانکهای عامل معرفی شدند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 9

تزریق بیش از ۱۱۰ هزار دوز واکسن در استان یزد/ واکسینه شدن ۸۱ هزار یزدی

منتشر شده

در

توسط

تزریق بیش از ۱۱۰ هزار دوز واکسن در استان یزد/ واکسینه شدن ۸۱ هزار یزدی

ایسنا/یزد معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد اعلام کرد: تاکنون ۸۱ هزار یزدی نوبت اول واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده اند.

دکتر «محمدرضا شریفی» در یان باره گفت: با جمع بندی واکسن های تزریق شده در نوبت اول و دوم به گروه های هدف در استان یزد، تاکنون ۱۱۶ هزار و ۷۹۰  دوز واکسن در استان یزد تزریق شده است.

وی ادامه داد: از ابتدای انجام واکسیناسیون در استان، ۸۱ هزار و ۸۰۰ دوز واکسن در نوبت اول و ۳۴ هزار و  ۹۹۰ دوز واکسن در نوبت دوم تزریق شده است.

وی افزود: براساس بخشنامه سازمان جهانی بهداشت، افرادی که دوز اول واکسن را دریافت کرده اند به عنوان جمعیت واکسینه شده معرفی می شوند.

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد با اشاره به این که واکسن های کرونا دو مرحله ای است و تزریق دوز دوم صرفا به دریافت کنندگان دوز اول تزریق می شود اظهار داشت: تاکنون در استان یزد ۸۱ هزار و  ۸۰۰ نفر در برابر کرونا ویروس واکسینه شده اند.

وی افزود: از اغاز واکسیناسیون گروه های سنی ، بیش از ۴۸ هزار سالمند بالای ۶۵ سال در استان یزد واکسینه شده اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از وبدا یزد، معاون فنی مرکز بهداشت استان با اشاره به درصد پوشش واکسیناسیون گروه های هدف در استان تصریح کرد: ۹۶ درصد از کادر درمان، ۹۲ درصد از کارکنان بهداشتی،  ۱۱۵ درصد از بیماران خاص،۸۰ درصد از سالمندان سرای سالمندان، ۸۲ درصد از جانبازان بالای ۵۰ درصد، ۴۲ درصد از پاکبانان و ۱۱۹ درصد از بیماران سرطانی واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها