با ما همراه باشید

اخبار 14

از پیوستن به اوراسیا تا حفظ آمار صادرات با وجود تحریم

منتشر شده

در

از پیوستن به اوراسیا تا حفظ آمار صادرات با وجود تحریم

سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان متولی اصلی تجارت خارجی کشور در سال ۱۳۹۸ شرایط خاصی را تجربه کرد. از یک سو تحریم‌های آمریکا در مسیر صادرات غیرنفتی کشور محدودیت‌های جدی به وجود آورد و از سوی دیگر، با توجه به کاهش درآمدهای نفتی، عملا چاره‌ای جز استفاده از منابع صادرات غیرنفتی وجود نداشت.

به گزارش ایسنا، سال ۱۳۹۸ در شرایطی آغاز شد که اقتصاد ایران در بسیاری از ماه‌های سال ۱۳۹۷ شرایط خوبی را پشت سر نگذاشته بود. اقتصادی که تحت تاثیر اجرایی شدن برجام به سمت توسعه فعالیت‌ها و بهبود عملکرد حرکت می‌کرد، با بازگشت تحریم‌های آمریکا مجبور شد بسیاری از طرح‌های خود را متوقف کند و به مقابله با این تحریم‌های بپردازد.

با وجود محدودیت‌های جدید، در پایان سال ۱۳۹۷، صادرکنندگان ایرانی توانستند بیش از ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به ثبت برسانند که هرچند نحوه بازگشت ارز حاصل از آن میان آنها و بانک مرکزی، اختلاف نظرهایی به وجود آورد اما سرانجام با طرح این بانک برای بخش‌بندی کردن تعهد ارزی به سامانه نیما، واردات در ازای صادرات و انتخاب صادرکننده این مسئله نیز تا حدودی برطرف شد.

در سال گذشته، همچنان تحریم‌های اقتصادی آمریکا پا برجا بود و از سوی دیگر با عدم همکاری بانک‌های بین المللی، حفظ آمار صادراتی ایران با دشواری مواجه شد؛ از این‌رو سازمان توسعه تجارت، به عنوان اصلی‌ترین متولی سیاست‌های صادراتی ایران نیاز به پیگیری جدی این سیاست‌ها داشت.

این سازمان در سال گذشته، برنامه‌های خود را در چند محور اصلی پیگیری کرد که نخستین آن برگزاری دائمی کارگروه توسعه صادرات بود. این کارگروه که بسیاری از جلسات آن با حضور وزیر صمت برگزار شد، نظرات کارشناسی فعالان اقتصادی و مسئولان سابق را در کنار یکدیگر تجمیع می‌کرد که بسیاری از آنها با ابلاغ وزیر صمت به مرحله اجرا درآمد یا حداقل برای بررسی‌های بیشتر به دستگاه‌های مربوط ارجاع شد. البته سایت رسمی این سازمان از چند سال قبل مصوبات جدید این کارگروه را در تارنمای خود قرار نمی‌دهد.

موضوع دیگری که در سال جاری اهمیت فراوانی داشت بحث گشایش مسیرهای جدید برای صادرات ایران بود. آمارها نشان می‌دهد که امروز بیش از ۷۰ درصد از تجارت جهان میان کشورهای همسایه یا کشورهای حاضر در یک منطقه انجام می‌شود و ایران با وجود آنکه بخش زیادی از صادرات خود را در سطح منطقه انجام می‌دهد اما عملا از این فرصت به طور کامل بهره نبرده است. بر اساس ارزیابی های صورت گرفته کشورهای همسایه ایران در طول یک سال بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار واردات دارند و این در حالی است که سهم ایران از این بازار تنها ۲۴ میلیارد دلار بوده است.

از این‌رو؛ یکی از سیاست‌هایی که کارشناسان بر لزوم پیگیری آن تاکید داشتند افزایش مبادلات با کشورها همسایه و منطقه در قالب توافقنامه‌های رسمی تجاری بود که یکی از آنها سرانجام در سال ۱۳۹۸ نهایی شد. عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا در آبان سال گذشته کلید خورد. این عضویت به شکل موقت و سه ساله خواهد بود و پس از پایان این دوره دو طرف بر دائمی شدن آن توافق خواهند کرد.

سازمان توسعه تجارت در ماه‌های گذشته تلاش کرده با برگزاری جلسات مشترک با اعضای اتحادیه اوراسیا و مذاکرات دو و چند جانبه مقدمات اجرای کامل این توافق را برقرار کند.

بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، فعلا در چارچوب این توافق تعدادی از کالاهای صادراتی دو طرف با تحفیف و تسهیلات صادراتی مواجه خواهد بود و در مراحل بعدی می‌تواند به یک تجارت آزاد منجر شود.

در سالی که گذشت چند تغییر عمده نیز در فرایند کاری سازمان توسعه تجارت رقم خورد. از سویی ریاست این سازمان که با سرپرستی محمدرضا مودودی اداره می‌شد، به حمید زادبوم رسید تا پس از مدت‌ها اداره با سرپرست، سرانجام معاون وزیر جدید رسما منصوب شود.

موضوع دیگر محدودیت‌های اقتصادی کشور و تاثیر آن بر عملکرد سازمان توسعه تجارت بود. یکی از برنامه‌هایی که این سازمان بنا داشت در سال جاری اجرایی کند، گسترش تعداد فرستادگان و رایزنان تجاری کشور به سایر مناطق دنیا بود که با توجه به محدودیت‌های اقتصادی و تحریم‌ها، عملا گزارشی از تفاوت جدی در عملکرد آن منتشر نشد.

آخرین اتفاقی که عملکرد این سازمان را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد نیز، شیوع کرونا در کشور است. در شرایطی که ایران آماده می‌شد امسال نیز صادرات غیر نفتی خود را به عددی بالاتر از ۴۰ میلیارد دلار برساند اما با شیوع این ویروس و تحت تاثیر قرار گرفتن اقتصاد جهان، به نظر، رسیدن به آمارهای سال قبل قدری دشوار خواهد بود.

چین به عنوان اصلی‌ترین واردکننده کالا از ایران در ماه‌های گذشته محل اصلی شیوع این ویروس بوده و عراق به عنوان دومین کشور، مرزهای خود را بسته یا محدود کرده است؛ از این رو به نظر می‌رسد سازمان توسعه تجارت سال جدید را با مسئله کرونا و چگونگی یافتن راه حلی برای کاهش اثرات آن بر تجارت ایران آغاز خواهد کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 14

تاکید بر اقناع مردم برای پوشش هشتاد درصدی جمعیت هدف

منتشر شده

در

توسط

تاکید بر اقناع مردم برای پوشش هشتاد درصدی جمعیت هدف

جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی کرونا بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

به گزارش ایسنا، محمد مخبر در این جلسه با اشاره به آمار پوشش صد میلیونی تزریق واکسن کرونا در سراسر کشور، تاکید کرد: با تلاش و اهتمام دولت و همچنین کمک و همراهی مردم توانستیم به این آمار از تزریق واکسیناسیون در سطح کشور برسیم و امیدواریم با ادامه روند واکسیناسیون و همچنین رعایت دستورالعمل های بهداشتی به سمت ریشه کنی ویروس کرونا در کشور حرکت کنیم.

وی بر افزایش اقدامات و ضرورت اقناع مردم برای تکمیل پوشش هشتاد درصدی تزریق واکسن کرونا در مجموع دو دوز تاکید کرد.

در این جلسه که رییس دفتر رییس جمهور، وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نماینده برخی دستگاه ها حضور داشتند، گزارشی از میزان واکسیناسیون در سطح کشور، میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی، آمار بستری بیماران کرونایی و روند درمانی آنها، تعداد فوتی های ناشی از ویروس کرونا و همچنین جدیدترین رنگ بندی های کرونایی در سطح کشور ارائه شد.

گفتنی است در این جلسه مقرر شد تا با افزایش همکاری های بین دستگاهی فعالیت های غربالگری در مرزهای کشور تقویت شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 14

رژیم صهیونیستی درصدد ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی در قدس اشغالی

منتشر شده

در

توسط

رژیم صهیونیستی درصدد ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی در قدس اشغالی

منابع عبری‌زبان از طرح جدید رژیم صهیونیستی برای ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی جدید در قدس اشغالی خبر دادند.

به گزارش ایسنا، رژیم صهیونیستی در ادامه شهرک‌سازی‌های خود برای صهیونیست‌ها، قصد ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی جدید را در قدس شرقی دارد.

در همین رابطه، کانال هفت تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که شرکت پیمانکاری «شیمنی پراپرتز»، بازاریابی برای این ۴۰۰ واحد مسکونی را آغاز کرده است.

این واحدها قرار است در شهرک «نوف تیسون» واقع در «جبل المکبر» در قدس شرقی ساخته شوند.

رژیم صهیونیستی سال گذشته ۹۰ واحد مسکونی برای شهرک‎نشینان در این منطقه احداث کرد.

این در حالی است که قوانین حقوق بین‌الملل، کرانه باختری و قدس را جزو «اراضی اشغالی» می‌داند و تمامی فعالیت‌های شهرک سازی در این مناطق «غیرقانونی» محسوب می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 14

تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت اولویت وزارت علوم در دولت سیزدهم

منتشر شده

در

توسط

 تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت اولویت وزارت علوم در دولت سیزدهم

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت به عنوان یک اولویت در دولت سیزدهم برای وزارتخانه است.

هاشم داداش پور روز چهارشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰ در مراسم تکریم و معارفه رئیس سابق و جدید دانشگاه یاسوج افزود: وقتی دانشگاه و صنعت کنار هم قرار بگیرند می‌توانند موجب شکل‌گیری تحول شگرفی در جامعه و توسعه چشم‌گیر باشد.

وی با اشاره به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد دارای ظرفیت بالای کشاورزی است، اظهار کرد: قرار گرفتن دو عنصر صنعت و دولت در کنار دانشگاه در کشوری مثل هلند نشان داد که می‌توان شاهد تحول باشیم.

معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: مدیر دانشگاه باید بتواند مسائل داخلی را مدیریت کند و باید درصدد اتصال نهادهای مختلف جامعه به دانشگاه باشد تا دانشگاه محلی برای تحول در جامعه باشد.

داداش پور بیان کرد: هماهنگی و قدرت دادن به دانشگاه از طرف دولت می‌تواند به رشد و توسعه استان مطابق با ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب شکل بگیرد.

به گزارش ایسنا در پایان مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه یاسوج که روز چهارشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰ در سالن مرحوم دکتر عسکریان موسس این دانشگاه برگزار شد و از خدمات احمد عریان در سه سال و ۹ ماه گذشته تقدیر و بهادر کرمی به عنوان رئیس جدید دانشگاه یاسوج معرفی شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها