با ما همراه باشید

تکنولوژی

اعتبارات قطره چکانی به سازمانی که ۳۴ مخاطره طبیعی کشور را پایش می‌کند!

منتشر شده

در

اعتبارات قطره چکانی به سازمانی که ۳۴ مخاطره طبیعی کشور را پایش می‌کند!

به اعتقاد رییس سازمان زمین‌شناسی در کشور ۳۴ مخاطره طبیعی وجود دارد که از سوی این سازمان رصد شده و مورد مطالعه قرار می‌گیرند، ضمن آنکه عملیات مربوط به پیجویی و اکتشاف معدن نیز بر عهده سازمان زمین‌شناسی است و این در حالی است که اعتبارات این سازمان بر اساس برنامه‌های کاری ۶۰ سال قبل این سازمان برآورد می‌شود.

دکتر علیرضا شهیدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در زمانی که سازمان زمین‌شناسی تاسیس شد، بودجه‌ای متناسب با عملکرد این سازمان بسته شد، ولی در طول سال‌های بعد با توجه به وظایف ذاتی که دارد، برنامه‌های متنوع و بیشتری را در دستور کار قرار داد، ولی متاسفانه این بودجه تناسب درستی با نوع ماموریت‌هایی که در دستور کار داشت، ندارد.

وی ادامه داد: علی‌رغم آنکه در چند سال اخیر در سازمان تلاش کردیم که بودجه سازمان را متناسب با نوع کارهای انجام شده متناسب کنیم، هنوز موفق نشدیم؛ چرا که پایه بودجه سازمان بسیار پایین است.

شهیدی خاطر نشان کرد: به عنوان نمونه در گذشته مطالعات زمین شناسی تنها محدود به تهیه نقشه‌های زمین بود و یا در حوزه اکتشاف به صورت طرح‌های اکتشافی تعریف می‌شد که برای این منظور باید از سازمان برنامه و بودجه اعتبارات دریافت می‌شد تا در قالب طرح‌های یک تا ۵ ساله اجرایی شود، ولی الان در حوزه زمین شناسی ما حدود ۳۴ مخاطره‌ای که در کشور وجود دارد را شناسایی و رصد می‌کنیم.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اضافه کرد: این در حالی است که بودجه‌ای که برای این سازمان در نظر گرفته شده است، همانند گذشته با افزایش سالیانه ۱۰ تا ۲۰ درصد است.

وی با تاکید بر اینکه این سازمان در زمینه اکتشافی هیچ بودجه‌ای دریافت نمی‌کند، اظهار کرد: ما برای تامین اعتبارات بخش اکتشاف از ردیف ۴ بند “پ” ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه که تاکید بر “تکمیل نقشه‌های پایه زمین‌شناسی شناسایی، پی‌جویی و اکتشاف عمومی کلیه ظرفیت‌های معدنی کشور” دارد، استفاده می‌کنیم و بر این اساس سالیانه اعتباراتی را از محل طرح مستندسازی وزارت صنعت، معدن و تجارت که از محل حقوق دولتی معادن است، در اختیار سازمان قرار داده می‌شود.

شهیدی در زمینه میزان اعتبارات این سازمان، یادآور شد: اعتبارات سازمان در سال ۱۴۰۰ در زمینه بودجه‌های هزینه‌ای نسبت به سال ۹۶، ۴۰۰ درصد رشد داشته است. این رشد به یکباره نبوده است، بلکه در طول چندین سال افزایش یافته است.

به گفته این مقام مسؤول، اعتبارات این سازمان در بودجه‌های تملک ۲۰۰ درصد و بودجه طرح مستندسازی که برای اکتشاف در حال اجرا دارند، ۲۵۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶، افزایش نشان می‌دهد.

شهیدی اضافه کرد: ولی با توجه به نوع کاری که انجام می‌شود و همچنین هزینه‌هایی که در حوزه‌های مختلف وجود دارد و افزایش قیمت‌ها، علی‌رغم رشد ۲۰۰ درصدی، ۲۵۰ درصد و ۴۰۰ درصد اعتبارات، ولی اعتبارات این سازمان همچنان ناکافی است.

رییس سازمان زمین‌شناسی با تاکید بر اینکه بودجه این سازمان نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، افزود: با توجه به اینکه اعتبارات ما کم است، تلاش می‌شود تا اعتبارات افزایش یابد؛ از این رو اعتبارات ما نسبت به سال گذشته در بخش اعتبارات هزینه‌ای حدود ۵۰ درصد افزایش دارد، ولی از آنجایی که بودجه پایه ضعیف بوده، هر مقدار که اعتبارات این سازمان افزایش داشته باشد، ولی متاسفانه جوابگوی نیازها نیست.

وی تاکید کرد: بودجه و نیروهای انسانی موجود در سازمان زمین‌شناسی با فعالیت‌هایی که در حال انجام است، هیچ تناسبی ندارد.

مطالعات زمین شناسی در کشور پرمخاطره ایران

شهیدی با بیان اینکه اعتبارات مربوط به مطالعات حوزه مخاطرات جزو طرح‌های تملک به شمار می‌رود، ادامه داد: علی رغم اینکه تنوع مخاطرات در کشور زیاد است، بودجه‌های این حوزه به اندازه‌ای کم است که تنها می‌توانیم حقوق پرسنل را تامین کنیم، ولی ما از سال گذشته برای تامین اعتبارات این حوزه مطالعاتی، طرح “مشارکت با بخش خصوصی” را آغاز کردیم و در قالب آن از مشارکت بخش خصوصی در بخش‌هایی چون تولید اطلاعات پایه و ژئوفیزیک هوایی استفاده کردیم، ولی در بخش مخاطرات، اعتبارات طرح‌ها در حد تامین حقوق همکاران است.

وی با اشاره به مشارکت این سازمان برای انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی، توضیح داد: اخیرا تفاهم نامه‌ای با شرکت ملی فولاد به امضا رساندیم که بر اساس آن زمانی که این شرکت اقدام به بررسی پهنه‌های مورد نظر خود می‌کند، سازمان زمین شناسی نیز برای آنها کار برداشت ژئوفیزیک هوایی را انجام دهد و به دنبال آن چرخه ژئوفیزیک هوایی را تکمیل می‌کند و اطلاعات استخراح شده را در اختیار این شرکت قرار می‌دهد.

به گفته این محقق حوزه زمین‌شناسی ژئوفیزیک هوایی بسیار هزینه‌بر است، ولی با توجه به اینکه از طریق این روش می‌توان مساحت زیاد را در مدت زمان کمی مورد بررسی قرار داد، اقتصادی است.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با بیان اینکه این سازمان از سال‌های گذشته در زمینه مخاطرات مطالعاتی را اجرایی کرده است، اظهار کرد: گزارش سال ۵۶ سازمان به عنوان مرجعی برای گسل‌های فعال کشور به‌ویژه برای تهران به شمار می‌رود، بر این اساس در سازمان معاونت مخاطرات تشکیل شده که وظیفه این همکاران شناسایی مخاطرات است.

وی با بیان اینکه این سازمان جزو کارگروه‌های ملی چون ریز گرد و زلزله است، خاطر نشان کرد: ما سالانه گزارش مخاطرات را نیز منتشر می‌کنیم، علاوه بر آن در سال ۹۸ نیز ۵ اطلس-نقشه را در زمینه‌های “زلزله، ” آب کارستی”، “ریزگرد”، “فرونشست” و “سیلاب” منتشر کردیم.

شهیدی با تاکید بر اینکه این اطلس-نقشه‌ها به صورت ملی منتشر شدند و در سامانه پایگاه داده‌های علوم زمین این سازمان در دسترس قرار دارند، یادآور شد: این اطلس‌ها هر ساله به روز رسانی خواهند شد.

تلاش برای ادامه دار بودن پایش ۳۴ مخاطره موجود در ایران 

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، گفت: ما در زمینه کمبود اعتبارات با سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی تعاملات خوبی داریم، ضمن آنکه با مرکز پژوهش‌های مجلس در زمینه خطرات ناشی از مخاطرات طبیعی و کمبود اعتبارات برای مطالعه در این حوزه‌ها تعاملاتی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: علت اینکه بودجه سازمان زمین‌شناسی نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته، این است که همه واقف هستند که بودجه این سازمان که یک سازمان حاکمیتی مهم در زمینه زمین‌شناسی و اکتشاف است، اندک است؛ از این رو با ما همکاری شده است.

شهیدی اضافه کرد: علاوه بر این‌ها امسال فرایند دیگری که انجام داده شد و مناسب بود، همکاری‌ای است که میان ۳ معاونت سازمان زمین شناسی، سازمان ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صمت طی انعقاد تفاهم‌نامه‌ای ایجاد شد و با امضای آن، بخشی از منابع ایمیدرو در اختیار سازمان زمین‌شناسی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به جزئیات این همکاری خاطر نشان کرد: بر این اساس برنامه ۵ ساله با سازمان ایمیدرو در حوزه اکتشاف، تولید اطلاعات پایه و ژئوفیزیک هوایی تهیه شد و طی آن سفارشات ایمیدرو اخذ شد و با توجه به پتانسیل خوب سازمان زمین‌شناسی به دلیل وجود نیروی انسانی متخصص، ما این سفارشات را در حوزه‌های مربوط اجرایی می‌کنیم.

به گفته رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی این طرح در قالب یک برنامه ۵ ساله است که اگر اجرا شود، در تاریخ زمین شناسی کشور، اعتبارات خوبی را دریافت خواهیم کرد و تحول خوبی در این حوزه ایجاد خواهد شد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

ابداع نانوماده‌ای که سوخت پاک را از دریا برداشت می‌کند

منتشر شده

در

توسط

ابداع نانوماده‌ای که سوخت پاک را از دریا برداشت می‌کند

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، ماده‌ای در مقیاس نانو ارائه داده‌اند که می‌تواند به برداشت سوخت پاک از دریا کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نانومگزین، سوخت هیدروژنی که از دریا به دست می‌آید، می‌تواند یک جایگزین فراوان و پایدار برای سوخت‌های فسیلی باشد اما منبع احتمالی انرژی به خاطر چالش‌های فنی از جمله نحوه برداشت آن محدود شده است.

پژوهشگران “دانشگاه مرکز فلوریدا”(UCF) برای نخستین بار، ماده‌ای در مقیاس نانو طراحی کرده‌اند که می‌تواند آب دریا را به صورت کارآمد، به اکسیژن و سوخت پاک هیدروژن تجزیه کند. این روند تجزیه آب به هیدروژن و اکسیژن، “الکترولیز”(Electrolysis) نام دارد و انجام دادن آن به صورت کارآمد، تاکنون یک چالش بوده است.

“یانگ یانگ”(Yang Yang)، استادیار علوم نانو در دانشگاه مرکز فلوریدا و از پژوهشگران این پروژه گفت: این پیشرفت، دریچه جدیدی را برای تولید کارآمد سوخت پاک هیدروژن از آب دریا خواهد گشود.
براساس آنچه که “وزارت انرژی آمریکا”(DOE) اعلام کرده، هیدروژن نوعی انرژی تجدیدپذیر است که اگر تولید آن ارزان‌تر و آسان‌تر باشد، نقش مهمی در مقابله با تغییرات آب و هوا ایفا خواهد کرد.

یانگ ادامه داد: هیدروژن را می‌توان به الکتریسیته تبدیل کرد تا در فناوری پیل سوختی به کار رود و یک چرخه کلی انرژی پایدار به وجود بیاورد.
این فناوری چگونه کار می‌کند؟
پژوهشگران، ماده‌ای به شکل یک نوار نازک ابداع کردند که نانوساختارهایی از جنس “نیکل سلنید”(Nickel Selenide) روی آن قرار داشت و آهن و فسفر به آن اضافه شده بود. این ترکیب، عملکرد و پایداری بالایی را که برای الکترولیز در مقیاس صنعتی مورد نیاز است، ارائه می‌دهد اما دستیابی به آن به خاطر مشکلاتی مانند واکنش‌های جانبی، دشوار است.

یانگ گفت: این ماده جدید، واکنش‌های جانبی را طوری متعادل می‌کند که هزینه کم و عملکرد بالایی داشته باشد.

پژوهشگران با استفاده از این طراحی، به بازدهی بالا و پایداری بلندمدت برای بیش از ۲۰۰ ساعت دست یافتند. آنها قصد دارند کار خود را ادامه دهند تا بازدهی الکتریکی موادی را که ابداع کرده‌اند، بهبود ببخشند. همچنین پژوهشگران به دنبال فرصت و بودجه هستند تا نسبت به بهبود و تجاری‌سازی کار خود اقدام کنند.

این پژوهش، در مجله “Advanced Materials” به چاپ رسید.

ادامه مطلب

بین الملل

شکوه سحابی سر اسب

منتشر شده

در

توسط

شکوه سحابی سر اسب

ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری باشکوه از یک سحابی منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، ⁣در این تصویر زیبا سحابی سر اسب(Horsehead Nebula) قابل مشاهده است. این سحابی که در صورت فلکی شکارچی قرار دارد، یکی از ابرهای گرد و غبار میان ستاره‌ای شناخته شده در آسمان است.

ابر میان‌ستاره‌ای به توده‌ای از گاز، غبار و پلاسما در کهکشان‌ها گفته می‌شود. ابر میان‌ستاره‌ای یک ناحیه چگال‌تر از محیط میان‌ستاره‌ای است.

این سحابی واقع در صورت فلکی شکارچی، دارای ستاره‌های درخشان و جوان است و از طرفی میدان مغناطیسی آن نیز بسیار قوی است به طوری که جریان‌های گازی را بسیار تند و سریع به بیرون می‌راند. سحابی سر اسب بسیار دور است و حدود ۱۵۰۰ سال طول می‌کشد تا نور آن به چشم ما برسد. این تصویر فروسرخ در سال ۲۰۱۳ توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است.

“هابل” قوی‌ترین تلسکوپ جهان است و در سه دهه مشاهدات فضا، این تلسکوپ نگاه ما را به جهان تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های کیهانی ناسا تاکنون بوده که به مدت ۳۱ سال در حال فعالیت است و ناسا امیدوار است سال‌های بیشتری نیز فعالیت کند.

ادامه مطلب

بین الملل

درمان دقیق‌تر بیماری‌های مزمن با یک ابزار کوچک بی‌سیم

منتشر شده

در

توسط

درمان دقیق‌تر بیماری‌های مزمن با یک ابزار کوچک بی‌سیم

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، ابزار بی‌سیم کوچکی ارائه داده‌اند که می‌تواند به پژوهشگران در درک بهتر فعالیت نورون‌های مغز و درمان دقیق‌تر بیماری‌های مزمن کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، هرچه که در مغز روی می‌دهد، ناشی از ارسال و دریافت سیگنال‌ها در شبکه‌های پیچیده‌ای است که دانشمندان آنها را به طور کامل درک نکرده‌اند. این شبکه‌ها به ما اجازه می‌دهند که یک فنجان قهوه را برداریم، به یک شوخی بخندیم یا از روی صندلی بلند شویم. هنگامی که برخی از نورون‌ها، سیگنال‌ها را به طور کامل ارسال و دریافت نمی‌کنند، مشکلاتی مانند صرع، افسردگی، اعتیاد و درد مزمن پدید می‌آیند.

پژوهشگران مهندسی “دانشگاه آریزونا”(University of Arizona)، در حال ابداع ابزارهای جدیدی برای روشی موسوم به “اپتوژنتیک”(Optogenetics) هستند که نور را به نورون‌های خاصی در مغز می‌تاباند تا فعالیت آنها را تحریک یا سرکوب کند. آزمایش‌های اپتوژنتیک، با هدف افزایش درک در مورد نحوه عملکرد مغز انجام می‌شوند و به دانشمندان امکان می‌دهند تا درمان‌های احتمالی بیماری‌هایی مانند بیماری‌های عصبی را آزمایش کنند.
“جوکوباس آسرا”(Jokubas Ausra)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این روش بدین معناست که ما می‌توانیم بدون نیاز به نفوذ به جمجمه یا بافت مغز، از اپتوژنتیک استفاده کنیم و تهاجم را کاهش دهیم.

ابزار کوچک، نتایج بزرگ!
آزمایش‌های کنونی اپتوژنتیک که روی مدل‌های حیوانی انجام می‌گیرند، با معرفی یک پروتئین حساس به نور همراه هستند که به نورون‌های خاصی در مغز متصل می‌شود.

سپس دانشمندان از یک ابزار کوچک استفاده می‌کنند تا پالس‌های نور را تنها به این نورون‌ها بفرستند و فعالیت آنها را تعدیل کنند. نحوه کاربرد این ابزار، به استفاده از یک چراغ‌ قوه کوچک و پیشرفته شباهت دارد.

پژوهشگران در این پروژه، نخستین ابزار بی‌سیم شبیه‌سازی اپتوژنتیک را معرفی کرده‌اند که می‌تواند به جای نفوذ فیزیکی به سد خونی مغز، نور را از میان جمجمه ارسال کند. این کار با استفاده از یک ابزار بی‌سیم و بدون باتری انجام می‌شود که به نازکی یک ورقه کاغذ است و درست زیر پوست قرار می‌گیرد.

این پژوهش، بسیار مهم است زیرا هنگامی که اپتوژنتیک در دسترس انسان قرار می‌گیرد، ما نوعی فناوری در اختیار داریم که امکان ارسال نور به نورون‌های مغز یا نخاع را فراهم می‌کنند. “فیلیپ گوتروف”(Philipp Gutruf)، سرپرست این پژوهش گفت: این بدان معناست که ما نوعی فناوری در اختیار داریم که شاید روزی بتواند به مدیریت بیماری‌هایی مانند صرع یا درد مزمن بدون جراحی تهاجمی و استفاده زیاد از داروها کمک کند.
سرعت بخشیدن به پیشرفت‌های آینده
هنوز راه بسیاری وجود دارد تا این فناوری در دسترس انسان قرار بگیرد. روش‌های معرفی پروتئین‌های حساس به نور به مغز انسان باید به صورت ویژه پیشرفت کنند.

در این میان، دستیابی به موفقیت در روش ارسال نور، توانایی پژوهشگران را برای بررسی بیماری‌ها بهبود می‌بخشد زیرا این روش، به کاوشگرهای تهاجمی نیازی ندارد و موجب می‌شود تا پژوهش‌های اپتوژنتیک، بیشتر در دسترس باشند. در حال حاضر حتی آزمایشگاه‌هایی که تجهیزات پیچیده جراحی ندارند هم می‌توانند به پیشرفت در این زمینه کمک کنند.

گوتروف گفت: این ابزار به دانشمندان امکان می‌دهد تا طیف وسیعی از آزمایش‌ها را که پیشتر امکان‌پذیر نبود، انجام دهند. این امکانات کمک می‌کند تا جامعه علمی، پیشرفت سریع‌تری در کشف اصول کار مغز و توسعه و آزمایش‌ درمان در محیط‌های دقیق داشته باشد.

این پژوهش، در مجله “PNAS” به چاپ رسید.

ادامه مطلب

برترین ها