با ما همراه باشید

اخبار 41

اعطای لوح تقدیر و تندیس جایزه حقوق بشر اسلامی به المنظری

منتشر شده

در

اعطای لوح تقدیر و تندیس جایزه حقوق بشر اسلامی به المنظری

در هجدهمین آیین پویش ره سلامت که با حضور معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر برگزار شد، لوح تقدیر و تندیس جایزه حقوق بشر اسلامی، به «احمد المنظری» مدیر منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی اهدا گردید.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سید مجید تفرشی، معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر، در مراسم هجدهمین آیین پویش سلامت و افتتاح پروژه‌ بهداشتی در استان‌های مختلف کشور که با حضور معاون رئیس جمهور، وزیر بهداشت، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، معاونین و مدیران ارشد وزرات بهداشت و مدیر منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی برگزار شد، در خصوص ماموریت و فعالیت‌های ستاد حقوق بشر و ارتباط مستقیم آن با حقوق غیر قابل انکار و غیر قابل نقضی چون حق بر سلامت و حق بر حیات توضیحاتی ارایه کرد.
وی ضمن تقدیر از تلاش‌های آقای احمد المنظری، مدیر منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی، خصوصا طی یک سال گذشته و کمک به جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای منطقه در کارزار مبارزه با ویروس کرونا و صیانت از بهداشت و سلامت ملت‌های منطقه، شکل‌گیری اعلامیه جهانی حقوق بشر اسلامی موسوم به اعلامیه قاهره در سال ۱۹۹۰ میلادی و متعاقب آن تصمیم اعضای سازمان کنفرانس اسلامی در تعیین روزی به نام حقوق بشر اسلامی را تبیین و تشریح کرد.
تفرشی در ادامه با جامع تر خواندن ادبیات اعلامیه حقوق بشر اسلامی در مقایسه با اعلامیه جهانی حقوق بشر ۱۹۴۸، افزود: امروز اهمیت و حساسیت ماموریت سازمان بهداشت جهانی خصوصا در حوزه تامین و دفاع از حقوق مسلم حق بر سلامت و ‌حق بر بهداشت بر کسی پوشیده نیست؛ مولفه‌هایی که مستقیما بر صلح و امنیت بین‌المللی اثر گذار بوده فلذا می‌بایست در بالاترین حد ممکن مورد توجه و احترام قرار گیرند.‌
وی ضمن محکوم کردن برخی کشورهای مدعی غربی و نقض فاحش حقوق بشر از سوی آنها، تصریح کرد: در جهانی زندگی می‌کنیم که علی‌رغم شیوع جهانی ویروس کرونا و بر خلاف توصیه‌های اکید سازمان بهداشت جهانی در ضرورت همگرایی بین‌المللی در این عرصه، تحریم ملت بزرگ ایران از سوی دول مدعی حقوق بشر به حوزه بهداشت کشیده شده و در طول یک سال گذشته از دریافت ابتدایی‌ترین تجهیزات پزشکی و حتی ماسک محروم بودیم.
معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر، بیان کرد: هم اینک علی‌رغم تمامی اقدامات ضد بشری فوق به اذعان سازمان بهداشت جهانی نه تنها ملت بزرگ ایران در مبارزه با ویروس کرونا یکی از کشورهای پیشتاز و موفق بوده بلکه بزودی واکسن بومی خود را به جهانیان عرضه خواهد کرد؛ واکسنی که به دلیل نگاه اسلامی ایران به حقوق بشر، امکان استفاده آن برای کلیه کشورهای جهان ولو دولت‌های ظالمی که از ارائه دارو به بیماران تالاسمی و پروانه‌ای کشورمان نیز استنکاف ورزیده‌اند، فراهم خواهد بود.
وی‌ تاکید کرد: همانطور که کشورهای جهان سال‌ها قبل در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار عدم سو استفاده از این سازمان به بهانه کمک‌های مالی توسط برخی اعضا شدند، سازمان بهداشت جهانی نیز در ایفای مسئولیت خطیر خود هرگز نباید تحت تاثیر دول بزرگ قرار گرفته و کمک و حمایت مالی آنها موجب به خطر افتادن ماموریتش و دخالت در اجرای سیاستهای حقوق بشر محور این سازمان شود.

ضرورت توجه و اولویت بخشی سازمان بهداشت جهانی به کشورهای آسیب پذیر در جریان مبارزه با ویروس کرونا و سایر چالش‌ها و تهدیدات بهداشتی و پاسداشت از کرامت انسان‌ها فارغ از ملیت و محل جغرافیایی و نهایتا ضرورت تلاش در سیاست زدایی از این حوزه از دیگر مطالب ارایه شده از سوی معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر در مراسم فوق بود.
در ادامه احمد المنظری مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی با بیان اینکه بیماری کووید-۱۹ نشان داد که سیستم بهداشتی کشورها چقدر شکننده است،افزود: پاندمی اخیر فرصتی است تا نظام های بهداشتی در سراسر دنیا با ایجاد تغییراتی ساختاری، خود را در برابر اپیدمی‌های محتمل آتی مهیا سازند.
مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی با تاکید بر لزوم انتقال دانش و تجربیات ایران به سایر کشورهای منطقه خصوصا در حوزه‌های مرتبط با پاندمی کووید و بیماری‌های غیرواگیر ابراز امیدواری کرد: با ایجاد شبکه‌های منطقه‌ای و جهانی از مراکز همکار در حوزه بیماری‌های غیرواگیر بتوان تعاملات در این خصوص را وسعت داد.ایران شریک خوبی برای ما است زیرا عملکرد فوق‌العاده‌ای در سطح منطقه و حتی جهان داشته است.
در این مراسم سعید نمکی وزیر بهداشت، با اشاره به تحریم‌ها و ممانعت از واردات دارو به کشورمان، اظهار کرد: با وجود تمام مشکلات دستاوردی در جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با کووید-۱۹ به دست آمد که بسیار ارزشمند است و حتی یک بیمار هم پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نشد. در همان ابتدای شیوع این بیماری ما توانستیم در مدت کوتاهی ۲۵۰۰ تخت آی سی یو و ۸۰ تخت آماده برای پشتیبانی تأمین کنیم و پرستاران تبدیل به مدافعان خط مقدم جبهه شدند. با کمک بسیج و سپاه و نیروهای مسلح در اسفند و فروردین گذشته توانستیم به سرعت میزان مرگ و میر و بستری‌ها را کاهش دهیم.
وزیر بهداشت در ادامه با تاکید بر اینکه دنیا باید بفهمد، جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم‌ها، توانسته روی پای خود بایستد، تصریح کرد: طبق برآوردها در آن ایام باید روزی ۱۲۰۰ مرگ داشته باشیم اما در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی توانستیم در حدود ۴۰ روز تعداد فوتی‌ها را به حد دورقمی برسانیم و این دستاورد بزرگ تنها با تکیه بر همدلی و وفاق و اندیشه مدیریتی برای ایران سرافراز رقم خورد و آنها که بزرگترین و کهن‌ترین زیرساخت‌های نظام سلامت و برخوردارترین خزانه‌های جهان را داشتند، خود سرگردان شدند و متاسفانه هزاران مرگ را در روز شاهد بودند.
حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این مراسم ضمن تقدیر از تلاش کادر بهداشت و درمان و گرامی‌داشت یاد و خاطره ۳۰۰ نفر از عزیزان کادر درمان که در این دوران جان خود را از دست دادند، با اشاره به تولید واکسن در ایران اظهار داشت: واکسن کرونایی که در ایران در حال تولید است قطعا از تمام واکسن‌هایی که در دنیا ساخته شده، کارآیی بیشتری خواهد داشت و طبق گقته وزیر بهداشت صادر کننده واکسن نیز خواهیم بود.
وی در ادامه با اشاره به کمک کوچک بانک جهانی به کشورمان بعد از ۱۵ سال، تصریح کرد: ما از سازمان‌های جهانی گلایه‌مند هستیم که مدعی حقوق بشرند و جمهوری اسلامی را خطاب قرار می‌دهند اما برای تأمین دارو و اقلام بیماران به ویژه بیماران سرطانی در ایران کوچک‌ترین گامی برنمی دارند.
محمد باقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه نیز در این مراسم ضمن تقدیر از خدمات وزارت بهداشت و مدافعان سلامت و تجلیل از مقام شهدای راه سلامت، اظهار داشت: بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری همه امکانات کشور برای مقابله با بیماری کرونا در اختیار حوزه سلامت قرار گرفته است و با اختصاص ۳۳۰۰ میلیارد تومان در یک ماه از سوی سازمان برنامه و بودجه برای تجهیز و تقویت کادر درمان این وزارتخانه ماه های آینده ۱۱ هزار تخت در بیمارستان‌ها راه‌اندازی خواهد شد.
وی در ادامه با قدردانی از آقای المنظری، مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، به مسدود بودن میلیاردها دلار از پول ایران به صورت غیرقانونی در برخی بانک‌ها و کشورها اشاره و ابراز امیدواری کرد همکاری ها برای رفع تحریم‌ها ادامه یابد.
در پایان مراسم نیز معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر ضمن قدردانی از تلاش‌های آقای المنظری، گزارشی کوتاه از تاریخچه و نحوه گزینش برندگان ششمین دوره‌ی اعطای لوح تقدیر و تندیس جایزه حقوق بشر اسلامی ارائه کرد.
همچنین اعطای لوح تقدیر و تندیس فوق که به دلیل شیوع کرونا و عدم امکان سفر وی به کشورمان به تعویق افتاده بود، توسط وزیر بهداشت و معاون برنامه و بودجه رییس جمهور به احمد المنظری، مدیر منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی اهدا گردید.
انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها