با ما همراه باشید

اخبار 2

افتتاح ساختمان فناوری اطلاعات کانون سردفتران و دفتریاران در هفته قوه قضاییه

منتشر شده

در

افتتاح ساختمان فناوری اطلاعات کانون سردفتران و دفتریاران در هفته قوه قضاییه

ساختمان فناوری اطلاعات کانون سردفتران و دفتریاران در هفته قوه قضاییه افتتاح شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، مراسم افتتاح ساختمان فناوری اطلاعات کانون سردفتران و دفتریاران شامل ساختمان اداری و مرکز داده روز گذشته به مناسبت پنجمین روز هفته قوه قضاییه با نام هوشمند سازی و فن آوری‌های نوین برگزار شد.

ذببح اله خدائیان رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این جلسه با گرامیداشت هفته قوه قضاییه و همچنین تسلیت مجدد به جهت درگذشت مرحومه ناصری از اعضای هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران مرکز از همه تلاش‌های انجام شده برای به ثمر رسیدن این طرح تقدیر و تشکر کرد.

خدائیان با بیان اینکه قدیمی ترین و موفق ترین نهاد مردمی در ارائه خدمت به مردم در امور حاکمیتی، جامعه سردفتری است، گفت: تاریخ تاسیس سردفتری که سال ۱۳۱۶ است و کمتر جامعه مدنی داریم که این قدمت را داشته باشد و به لطف خدای متعال در این مدت با کوشش و تلاش پیشکسوتان شما امروزه این جامعه مورد اعتماد مردم است.

وی ادامه داد: با اقداماتی که سردفتران و دفتریاران انجام می دهد، امنیت روانی و روحی در جامعه افزایش می‌یابد. بیش از ۸۰ سال قدمت و خدمت این اعتماد را به همراه داشته است. خدمت صادقانه اما سنتی. امروزه فناوری‌های اطلاعات انقلابی در ارائه خدمت بهینه به مردم ایجاد کرده‌اند و آن نهاد و سازمانی می تواند در ارائه خدمت به مردم پیشقدم باشد که از این فناوری ها استفاده کند.

خداییان اظهار کرد: شما امروزه در ارائه خدمت به مردم رقبایی دارید. همه ادعا دارند که بهتر از شما می‌توانند این خدمت را ارائه دهند و شایسته نیست که دفاتر اسناد رسمی به عنوان قدیمی ترین نهاد مردم نهاد در کشور از این دور عقب بماند. دفتر اسناد رسمی باید در این راستا پیشتاز باشند. مردم در آینده نباید نیازی به مراجعه به دفاتر داشته باشند و باید بتوانند خدمات مورد نظر خود را به صورت الکترونیکی دریافت کنند، در این صورت است که دفاتر می‌توانند رقابت و ادعا کنند که بهترین خدمت را به مردم ارائه می‌دهند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه هزینه‌هایی در این رابطه انجام شده در حقیقت سرمایه‌گذاری است نه هزینه و سرمایه برای کل کشور، گفت: باید به سمت هوش مصنوعی حرکت کنیم و بسیاری از کارهایی که در سازمان ثبت انجام می شود این قابلیت را دارد که از هوش مصنوعی استفاده شود، البته در برخی از زمینه ها کارهایی آغاز شده و برخی طرح ها عملیاتی شده است.

خداییان گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان دستگاه برتر در استفاده از فناوری اطلاعات از طرف ریاست قوه قضاییه مورد قدردانی قرار گرفت است. طی یک سال گذشته حدود ۱۰۵ میلیون خدمت به مردم ارائه کرده‌ایم که بیش از ۹۹ درصد از این خدمات به صورت الکترونیکی بوده است. معدود مواردی که هنوز مردم نیاز دارند به سازمان مراجعه کنند به ویژه در زمینه املاک است که در این قسمت ها نیز امیدواریم روش سنتی را حذف کنیم و با استفاده از فناوری نوین خدمت رسانی داشته باشیم. شایسته نیست سازمان ثبت پیش قدم باشد اما دفاتر اسناد رسمی که بیشترین خدمت را به مردم ارائه می‌دهند به صورت سنتی باقی بمانند.

وی اعلام کرد: این آمادگی را داریم هر آنچه امکان برون سپاری و واگذاری به بخش خصوصی را دارد، به دفاتر اسناد رسمی ارجاع دهیم و از ظرفیت دفاتر اسناد رسمی استفاده کنیم.

ریس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: من اعتقاد دارم مردم نه تنها نباید به ثبت مراجعه کنند بلکه به دفاتر اسناد رسمی هم نباید مراجعه داشته باشند و احراز هویت آنها به صورت الکترونیک از راه دور انجام شود و خدمت را به صورت الکترونیکی دریافت کنند. باید در سریع‌ترین فرصت ممکن بهترین خدمت به مردم ارائه شود.

علی خندانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران هم در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر به ویژه شهید آیت‌الله بهشتی سید شهدای انقلاب و معمار قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: بسیار خوشحالیم در طلیعه چهلمین سالگرد شهادت دکتر بهشتی، مردی از تبار شهید بهشتی و ادامه دهنده راه ایشان، سکان اجرایی کشور را به دست خواهد گرفت و مشکلات و مسائل موجود در کشور به مدد الهی و با کمک مردم و با اخلاص ایشان برطرف خواهد شد.

وی به اهمیت فناوری و آی تی در همه مجموعه ها پرداخت و آن را امری غیرقابل انکار دانست و افزود: هیچ مجموعه‌ای در کلیت کشور و جهان نمی تواند کاری را بدون فعال کردن حوزه فناوری اطلاعات به سرانجام برساند. این حوزه همواره مورد توجه کانون در سال‌های اخیر بوده و همه هیئت مدیره ها در دوره های مختلف به این مسئله به عنوان یک دغدغه نگاه کردند اما به دلایل مختلف به سرانجام نرسید.

وی با اشاره به تصمیم قاطع هیئت مدیره کانون در این دوره برای به سرانجام رسیدن این طرح گفت: ما موظف هستیم که اموال و سرمایه حوزه سردفتری را در جای مناسبی هزینه کنیم که کمترین ضرر و زیان احتمالی را داشته باشد. در هیئت مدیره جدید با حمایت رئیس سازمان ثبت، تصمیم قاطع گرفته شد که این پروژه برای واحد فناوری کانون حتما به سرانجام برسد چون واقعاً وضعیت حوزه فناوری و در شرایط مناسبی قرار نداشت. اگر قرار باشد واسپاری هایی به دفاتر اسناد رسمی واگذار شود، لازم است امکانات مورد نیاز و بسترهای ضروری وجود داشته باشد.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به اینکه این مرکز علیرغم همه نامهربانی هایی که اتفاق افتاد بالاخره امروز افتتاح می شود، ادامه داد: اگر به سمت و سوی پیشرفت در حوزه فناوری حرکت نکنیم از سوی رقبا حذف می شویم. این امر واقعیت موجود است است که باید ضعف‌ها و نواقص را در حوزه فناوری برطرف کنیم.

خندانی این مراسم را نقطه عطفی در حوزه کانون سردفتران و دفتریاران و سازمان ثبت دانست و از دکتر خداییان و دوستان در سازمان درخواست کرد این فناوری و نوآوری را در کنار سازمان ببینند.

وی با بیان اینکه آمادگی کامل خود را از سوی کانون اعلام می‌کنیم که در راستای سیاست های قوه قضاییه و طرح تحول قضایی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: انتظار داریم در ادامه واسپاری هایی که تا امروز محقق شده، دیگر موارد واسپاری نیز ادامه یابد.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران از حمایت‌های پدرانه دکتر خداییان رئیس سازمان ثبت تشکر و قدردانی کرد و افزود: از هیئت مدیره کانون که این طرح را تصویب کردند تا به سرانجام برسد نیز قدردانی می کنم و از علیرضا سلیمی عضو هیئت مدیره و مسئول واحد فناوری اطلاعات کانون به طور ویژه تشکر می‌کنم که در به ثمر رسیدن این طرح کمر همت بسته و زحمات بسیاری را متقبل شدند.

وی در پایان صحبت‌های خود یاد و خاطره مرحومه زهرا ناصری عضو هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران را گرامی داشت.

جهانگرد نماینده رئیس جمهور در حوزه فناوری اطلاعات در این مراسم با بیان اینکه نزدیک دو دهه است که در حوزه قضایی در خدمت دوستان هستم و در بسیاری از موارد با کانون سردفتران و دفتریاران در ارتباط هستم گفت: از نزدیک پیگیر این تحول اساسی در نظام ثبتی کشور بوده ام. در برنامه‌ای که در سطح ملی است، دور از انتظار بود که سازمان ثبت اسناد و مجموعه‌های اطراف پیرامون آن به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ساختارهای اداری ایران زودتر و پیشتازتر از دیگر دستگاه‌های اداری اجرایی کشور به سمت دنیای دیجیتال حرکت کردند و مکانیزه شدند و یکی از بهترین سرویس‌های الکترونیکی کشور را در خانواده ثبت اسناد شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم این خدمت با شتاب بیشتری به عمق نظام ارتباطی با مردم که در دفاتر اسناد رسمی است منتقل شود، گفت: امیدواریم شاهد ثبت نوینی برای دنیای اقتصادی دیجیتال باشیم. اقتصادی که پیش روی کشور ماست به شدت در حال شتاب و تحول است و ما نیاز به خدمات مدرن و جدید داریم که زمینه های ارائه آن به شکل نوین به وجود می آید.

جهانگرد ادامه داد: تصمیمی که امروز شاهد به نتیجه رسیدن آن هستیم، مجموعه ای از تلاش ها و مجاهدت های دوستان در هیئت مدیره های گذشته است اما در این دوره عزم جدی و محکمی برای این طرح وجود داشت. از ریاست سازمان ثبت که پشتیبان این طرح بودند تشکر می کنم.

نماینده رئیس جمهور در حوزه فناوری اطلاعات گفت: انتظار نداشتم که در زمان فشرده‌ای این طرح گسترده به نتیجه برسد.شما صاحب بستر الکترونیکی هستید که می تواند حتی به عنوان نقطه بحرانی برای ثبت اسناد نیز سرویس‌دهی لازم را داشته باشد، یعنی مرکز داده که اینجا تاسیس شده می‌تواند به عنوان نقطه دوم جایگزینی برای ثبت اسناد کشور خدمت کند و این با حفظ استقلال مدیریتی سازمان ثبت اسناد خواهد بود.

جهانگرد افزود: مطمئن هستم که این ظرفیت می‌تواند در کنار کارهای بسیار بزرگی که در نظام ثبتی کشور انجام شده و اکنون شاهد آن هستیم، در دوره جدید شتاب گرفته و به صورت یک پیکربندی شبکه ای در سراسر کشور خدمات بزرگ‌تری را ارائه کند.

سلیمی مدیر واحد فناوری اطلاعات کانون سردفتران و دفتریاران به ارایه گزارشی از روند اجرای این طرح پرداخت و اظهار داشت: طرح تحول فناوری اطلاعات کانون از 30 مرداد ماه سال گذشته ارایه و آغاز شد و ازطریق رییس کانون تحویل رییس سازمان ثبت  شد و پس از آن به تایید مهندس جهانگرد رسید. بعد از دریافت تاییدها، طرح جامع فناوری و اطلاعات، اواخر آبان ماه سال گذشته به تصویب هیئت مدیره کانون رسید و مفاد آن به مورد اجرا گذارده شد. این طرح ۵ محور اصلی داشت که در سه حوزه جداگانه برنامه ریزی شده بود اول توسعه کسب و کار دفاتر اسناد رسمی، دوم توانمندسازی کانون در حوزه فناوری و اطلاعات، سوم ایفای نقش جدی کانون در نگهداری توسعه مدیریت و پشتیبانی سامانه ثبت الکترونیک اسناد.

وی ادامه داد: بنای این مجموعه پس از خریداری به تملک کانون درآمد و دیتاسنتر خریداری شد. قراردادهای نرم‌افزاری در فاز اول به مرحله مناقصه و اجرا گذاشته شد. قرارداد ساخت این محل از طریق مناقصه محدود برگزار شد و با فاصله طولانی تر، قرارداد خرید یک دستگاه ژنراتور و خرید سخت افزار های لازم که برای دیتاسنتر لازم بود برگزار و اجرا شد.

وی با بیان اینکه این فضا در حال حاضر با قرارداد ۲۰ ساله در اختیار کانون است و زمین خریداری شده است، اظهار داشت: یک دستگاه دیتاسنتر خریداری شد که کارهای مطالعاتی روی آن انجام شد.

این عضو هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در حال حاضر آمادگی کامل داریم تا تاکیدات رئیس قوه قضاییه در حوزه سند تحول قضایی به اجرا برسد گفت: آمادگی کامل خود را برای نگهداری، بازنویسی، توسعه پشتیبانی و هرگونه خدمتی که درخصوص سامانه ثبت الکترونیک اسناد لازم است اعلام می‌کنیم.

سلیمی به اقدامات انجام شده این واحد در سال گذشته اشاره و اعلام کرد: طی یک سال گذشته بر دو سامانه احراز هویت کار کرده‌ایم که هردو آماده ارائه هستند، سامانه احراز هویت حضوری که آمادگی داریم به دستگاه‌ها و همه نهادها در کشور که قابلیت دارند احراز هویت خود را برون‌سپاری کنند در ۸ هزار نقطه در کشور ارائه خدمت کنیم و سامانه احراز هویت غیرحضوری که براساس ویژگی‌های بیومتریکی است و می‌توان از طریق اینترنت، احراز هویت انجام داد. همچنین مطالعه کامل اپلیکیشن دفاتر اسناد رسمی به پایان رسیده و نسخه موبایلی دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران را آماده تولید هستیم.

سلیمی افزود: آمادگی کامل داریم معاملات عادی مردم را با هماهنگی سازمان ثبت ساماندهی کنیم. معاملات املاک، خودرو، پیش فروش و مشارکت در ساخت، تسهیل و تسریع خدمات تنظیم اسناد برای ایرانیان خارج از کشور انجام وظیفه کنیم. بانک جامع قوانین ثبتی با امکان جستجو در کانون وجود دارد. طراحی و ایجاد زیرساخت آموزش الکترونیک اسناد که فراهم شده و همانند سامانه ثبت الکترونیک اسناد بدون سامانه‌های وابسته در کانون نوشته شده و با همین کیفیت درحال آزمایش است.

وی آخرین اقدام در حوزه فناوری را در زمینه یکپارچگی در نرم افزارهای داخلی کانون نام برد.

مدیر واحد فناوری اطلاعات کانون گفت: احداث این بنا از نیمه اسفندماه سال گذشته آغاز شد و علیرغم برخی مشکلاتی که وجود داشت و مشکلاتی که ایجاد شد در سایه حمایت علی خندانی، رئیس کانون، محمد عظیمیان، نایب رئیس کانون و علی اکبر اسکندری دیگر عضور هیات مدیره کانون در کمتر از ۴ ماه به نتیجه رسید و امروز به بهره‌برداری می‌رسد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 2

گازرسانی تا کجا پیش رفت؟

منتشر شده

در

توسط

گازرسانی تا کجا پیش رفت؟

با اتکا به افزایش ۲.۵ برابری برداشت گاز از میدان گازی پارس جنوبی از سال 1392 تاکنون و نیز مجموعه اقدام‌های انجام شده در زمینه توسعه شبکه انتقال و گاز طبیعی، تعداد روستاهای بهره‌مند از نعمت گاز طبیعی از ۱۴ هزار روستا در سال 1392 به نزدیک ۳۵ هزار روستا در سال گذشته یعنی بیش از ۲.۵ برابر رسیده که به این ترتیب، پوشش گازرسانی به کل کشور هم‌اکنون از مرز ۹۵ درصد گذشته است.

به گزارش ایسنا،  در سال 1392، به منظور تأمین بهینه انرژی مورد نیاز شهرها و روستاها و روستاهای محروم از نعمت گاز، یک مشاور دانشگاهی انتخاب شد و گزینه های مختلفی شامل استفاده از برق در این مناطق و خانه‌ها، انرژی‌های نو، گاز مایع به صورت شبکه، CNG محلی و LNG محلی مورد بررسی قرار گرفت.

خروجی این مطالعه به ما این نتیجه را داد که از میان گزینه‌های مختلف تأمین انرژی تا هزینه معادل ۲۰۰۰ دلار برای هر مشترک، گازرسانی از دیگر عرصه‌های صنعتی، اقتصادی‌تر است، از این رو، گازرسانی با خط لوله به شهرها و روستاها به عنوان گزینه بهینه یا برتر در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت، ضمن آن که همه این گزینه‌ها در سال ۹۲ و پیش از این که هیچ اقدامی در این زمینه، صورت گرفته باشد، بررسی شده است.

تاکنون به بیش از ۲۰ هزار روستا با بیش از یک میلیون و ۷۷۰ هزار خانوار و ۱۹۴ شهر با نزدیک ۶۵۰ هزار خانوار گازرسانی شده، هم‌اکنون ۹۸.۴ درصد جمعیت شهری و ۸۴.۶ جمعیت روستایی و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند، این در حالی است که سال 1392، جمعیت شهری ۹۵ درصد و جمعیت روستایی ۵۴ درصد و در مجموع ۸۵ درصد تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار داشتند.

برنامه توسعه گاز تا سال ۱۴۰۱ تعریف شده است

غلامرضا مشایخی -مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران نیز به تازگی اعلام کرد که با برنامه‌ریزی انجام‌شده، امسال نیز گازرسانی به دیگر روستاهای کشور با شتاب تداوم دارد، طبق مصوبه شورای عالی اقتصاد برای حمایت از بخش تولید و کاهش آلودگی هوا، یارانه ویژه‌ای برای گازرسانی به واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور اختصاص یافته و طبق آن، این واحدها تا سقفی مشخص از پرداخت هزینه گازرسانی معاف خواهند بود.

به گفته وی امسال همچنین برنامه توسعه گاز تا سال ۱۴۰۱ نیز تعریف شده است تا شرکت‌های گاز استانی بتوانند با دورنمای مناسب بهتر به مردم خدمات‌رسانی کنند.

آنطور که وزارت نفت اعلام کرده مجموعه طرح‌های گازرسانی و انتقال گاز با استفاده از ظرفیت بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۳ و ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر انجام شده که هیچ تحمیل بار مالی به بودجه دولت نداشته و تنها از محل ایجاد درآمد جایگزینی سوخت مایع با گاز طبیعی، اجرایی شده است.

تاکنون بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان در این مجموعه هزینه شده که به قیمت امروز معادل ۱۳ میلیارد دلار است، از این رقم ۴۱ هزار میلیارد تومان برای گازرسانی روستایی و شهرهای کوچک و ۴۳ هزار میلیارد تومان در حوزه شبکه انتقال گاز هزینه شده است.

افزایش ۴ برابری صادرات فرآورده‌های نفتی به مدد توسعه گازرسانی

به تازگی بیژن زنگنه – وزیر نفت اعلام کرد که یکی از دلایل بالا رفتن صادرات فرآروده‌های مایع در سال‌های اخیر نیز، همین توسعه گازرسانی بوده که با استفاده از جایگزینی گازطبیعی با سوخت مایع، توانستیم حجم زیادی از فرآورده‌ها را صرفه‌جویی و صادر کنیم.

به گفته وی از ابتدای سال 1393 تاکنون، بیش از ۵۸ میلیارد لیتر فرآورده مایع به ارزش حدود ۶ میلیارد دلار آزاد شده، ضمن آن که صادرات فرآورده‌های نفتی نیز در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۲، بیش از چهار برابر شده است.

صرف سالانه ۴۵ میلیارد دلار یارانه انرژی در کشور

با وجود بعضی انتقادها، کاری که در حوزه گازرسانی انجام‌شده منطبق بر منطق اقتصادی است و محاسبات اقتصادی نشان می‌دهد استفاده از برق ارزان‌تر از این توسعه گازرسانی‌ها نبوده است. طبق گفته های محمدرضا صدیقی- مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران از محل این توسعه گازرسانی و اجرای بند ق، از سال ۹۳ تاکنون ۱۶ میلیارد دلار فرآورده جایگزین و صادر شده است. هم‌اکنون سالانه ۴۵ میلیارد دلار برابر با ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه انرژی کشور است که باید برای آن فکری کرد و راه‌حلی اندیشید.

آخرین آمار مصرف گاز چقدر است؟

بر اساس آخرین آمار ارائه شده درباره میزان مصرف گاز در کشور نیز باید گفت که در نخستین روز تابستان امسال ۵۷۲ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در کشور مصرف شد. سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از این مقدار، ۱۹۲ میلیون مترمکعب بود که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۲ میلیون مترمکعب افزایش یافت.

مصرف صنایع عمده هم ۱۴۲ میلیون مترمکعب و نیروگاه‌ها ۲۳۸ میلیون مترمکعب بوده است. در نخستین روز تابستان امسال، مقدار گاز تزریق‌شده به شبکه خطوط سراسری ۶۵۲ میلیون مترمکعب بود که این مقدار نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش ۲۲ میلیون مترمکعبی را نشان می‌دهد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 2

انتقاد ذاکر از به تاخیر افتادن تصویب طرح رفع موانع تولیدات کشاورزی

منتشر شده

در

توسط

انتقاد ذاکر از به تاخیر افتادن تصویب طرح رفع موانع تولیدات کشاورزی

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از به تاخیر افتادن تصویب طرح رفع موانع تولید کشاورزی در صحن مجلس به دلیل طرح پیشنهاد از سوی یکی از نمایندگان انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سید سلمان ذاکر در جلسه علنی امروز مجلس در تذکری با استناد به ماده ۲۲ آیین‌نامه داخلی مجلس حفظ شأن و حقوق نمایندگان را یاداور شد و گفت: کمیسیون کشاورزی طرح تقویت امنیت غذایی و رفع موانع تولیدات کشاورزی را از ماه‌ها قبل با حضور کارشناسان بند به بند بررسی کرد و کلیات آن تصویب شد اما یک باره امروز یک همکار پیشنهاد حذف یک ماده آن را می‌دهد که منجر به از دست رفتن کل طرح می‌شود، به آرای نمایندگان احترام می‌گذارم اما از یک سال قبل قرار بود با تصویب این طرح مشکل کشاورزان حل و آنها را نجات دهیم، اما امروز در حالی این طرح از دست رفت که وزارت صمت گفته است که مکلف به حل مشکلات تجاری کشاورزان نیست و وزارت جهاد کشاورزی باید این کار را انجام دهد که نیاز به قانون دارد، ما قانون آوردیم اما در صحن به کما رفت.

علی نیکزاد نایب رییس مجلس در پاسخ به تذکر ذاکر بیان کرد: از دغدغه شما در رابطه با مسائل کشاورزان سپاسگزارم و از اینکه بین وزرای دولت دوازدهم هماهنگی نیست، خبر دارم اما تقصیر هیات رئیسه مجلس چیست؟ پیشنهادی مطرح شد و موافقان و مخالفان آن صحبت کردند و نمایندگان به آن رأی دادند، ما خلاف آیین‌نامه عمل نکردیم و اگر پیشنهاد نماینده را مطرح نمی کردیم خلاف آیین‌نامه بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 2

الکاظمی: دبیرخانه دائمی برای هماهنگی تلاش‌ها با مصر و اردن تاسیس می‌کنیم

منتشر شده

در

توسط

الکاظمی: دبیرخانه دائمی برای هماهنگی تلاش‌ها با مصر و اردن تاسیس می‌کنیم

نشست سه جانبه رئیس‌جمهوری مصر، پادشاه اردن و نخست‌وزیر عراق با محوریت بررسی پرونده‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی برگزار شد. رئیس جمهوری مصر و پادشاه اردن امروز، یکشنبه وارد بغداد شده و مورد استقبال رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر عراق قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، امروز اجلاس سه جانبه سیسی، رئیس‌جمهوری مصر، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن و مصطفی الکاظمی در بغداد برگزار شد.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق از تلاش برای ایجاد دبیرخانه دائمی جهت هماهنگی تلاش‌ها بین سه کشور خبر داد.

او در سخنرانی خود در افتتاحیه این اجلاس گفت: به هماهنگی در پرونده‌های منطقه‌ای اصلی نظیر، لیبی، سوریه، فلسطین، یمن ادامه می‌دهیم و تصور مشترکی را در قبال این مسائل با همکاری و هماهنگی متجلی می‌سازیم تا به برادران‌مان در این کشورها برای عبور از چالش‌ها و مشکلات کمک کنیم.

نخست‌وزیر عراق افزود: ما در نشست قبلی بر سرمایه‌گذاری و همکاری اقتصادی و نیز روی دیدگاه مشترک توافق کردیم و موفق شدیم به تصوراتی برسیم. اکنون در مرحله دستیابی به اجرای این طرح‌ها در زمینه انتقال برق، کشاورزی، حمل و نقل و نیز امنیت غذایی هستیم که ملک عبدالله دوم در نشست قبلی مطرح کرد. در زمینه روابط آبی و بانکی و توسعه زیرساخت‌ها نیز تلاش می‌کنیم.

الکاظمی اشاره کرد: تعداد زیادی یادداشت تفاهم قبلا بین سه کشور امضا شد و در آینده نزدیک نیز یادداشت تفاهم‌ها و توافقاتی دیگر امضا خواهیم کرد.

او خاطرنشان کرد: برای ایجاد دبیرخانه دائمی به منظور هماهنگی بین سه کشور و توسعه آن تلاش می‌کنیم و به دنبال هماهنگی بین سه کشور در زمینه‌های امنیتی و اطلاعاتی به خصوص در زمینه تروریسم و منابع مالی آن و نیز هماهنگی در زمینه آموزش، فرهنگ، جوانان، ورزش، تکنولوژی و بهداشت هستیم.

او در پایان گفت: امیدورام ملت‌های برادر ما در مصر و اردن در امنیت و ثبات و آرامش باشند و بار دیگر به شما در عراق خوش‌آمد می‌گویم.

در این راستا بسام راضی، سخنگوی ریاست‌جمهوری مصر اظهار کرد: حضور رئیس‌جمهوری مصر در عراق در قالب سفری رسمی تاکیدی بر حمایت از روابط بین دو کشور است.

سیسی مقابل اجلاس سران دو کشور گفت: حضورم در بغداد تجلی قدرت روابط بین کشورها و ملت‌های‌ ماست. این روابط دلیلی بر تقویت وحدت هدف و سرنوشت و در راستای پاسخ‌گویی منافع مشترک است.

رئیس‌جمهوری مصر اظهار کرد: اهمیت این نشست به تاریخی بودن و برگزاری آن در بغداد بوده و این نشست تکمیل کننده اجلاس قاهره و امان است.

سیسی افزود: امیدواریم اجلاس سران بغداد آغاز مرحله جدید مشارکت استراتژیک و همکاری مستحکم بین دو کشور است که سعی می‌کنیم برای سال‌های آینده ادامه یابد و به مرحله پیشرفت پایدار و راحتی ملت‌هایمان برسیم.

سفر مقامات مصر و اردن در چارچوب چهارمین دور از مکانیزم همکاری سه جانبه میان کشورهای مذکور قرار دارد که مارس ۲۰۱۹ در قاهره کلید خورد.

در پی ورود رهبران مصر و اردن نخست وزیر عراق اعلام کرده بود، بغداد، مصر و اردن آینده‌ای می‌سازند که مطابق با منطق همکاری و ادغام شایسته ملت‌های این کشورها باشد.

الکاظمی در توییتی خطاب به پادشاه اردن و رئیس‌جمهوری مصر نوشت: به عراق خود خوش آمدید، با هم مطابق با منطق همکاری و ادغام میان همسایگان، دوستان و برادران آینده‌ای شایسته برای ملت‌های خود را می‌سازیم.

وی افزود: بغداد صلح پذیر و با هویت عربی امروز با نهایت دوستی و استقبال، میزبان دو مهمان بزرگوار خود عبدالله دوم و رئیس جمهور عبدالفتاح سیسی برای برگزاری نشست سه جانبه مصر، اردن و عراق است.

الکاظمی داخل مقر دولتی در منطقه سبز از سیسی استقبال کرد و کمی پیش از آغاز نشست با یکدیگر دیدار کردند.

همچنین دفتر اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، صالح ضمن استقبال از سیسی با وی دیدار کرد و گفت، این سفر اقدامی مهم و بزرگ در حمایت از عراق و تقویت روابط دوجانبه مشترک است.

وی از عمق و توسعه روابط دوستانه میان دو کشور که روابط تاریخی دارند و از قدیمی‌ترین تمدن برخوردار هستند، قدردانی کرد.

در این بیانیه آمده است که در دیدار صالح و سیسی همکاری سه جانبه بررسی و بر اهمیت تقویت سطح هماهنگی میان سه کشور، بهره مندی از ارتباطات جغرافیایی در توسعه چشم انداز همکاری گسترده در زمینه‌های اقتصادی، تجارت و توسعه، تاسیس پروژه‌هایی در زمینه زیرساخت، انتقال انرژی و لوله کشی نفت، ادامه تلاش‌ها برای مقابله با چالش‌های موجود در مبارزه با تروریسم و افراطی گری و تبعات کرونا، تغییرات آب و هوا و حفظ محیط زیست، تداوم نشست دوره‌ای برای هماهنگی مواضع و تقویت همکاری سه جانبه تاکید شد.

همچنین در این دیدار تحولات اوضاع منطقه، نقش محوری مصر در منطقه عربی و منطقه‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

براساس این بیانیه بر این امر تاکید شد که عراق ایمن و باثبات و دارای حاکمیت و با احیای نقش عربی و منطقه‌ای آن در تحکیم امنیت و ثبات و توسعه منطقه بسیار مهم است و هماهنگی سه جانبه مشترک در کاهش تنش‌ها و تقویت ثبات منطقه‌ای، دستیابی به راه حل‌ها برای بحران‌های سوریه، یمن و لیبی حائز اهمیت است.

عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز وارد بغداد شد و مورد استقبال صالح و دیگر مسؤولان عراق قرار گرفت.

دفتر اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد، برهم صالح در دیدار با پادشاه اردن بر اهمیت تقویت همکاری سه جانبه مشترک از طریق ارتباطات جغرافیایی و نیز ادغام اقتصادی و تجاری از طریق سرمایه‌گذاری، شهرهای صنعتی مشترک، همکاری در زمینه انرژی، برق تاکید کرد.

پادشاه اردن نیز بلافاصله پس از فرود در فرودگاه بین‌المللی بغداد با رئیس جمهوری عراق دیداری کرد و دو طرف بابت سطح روابط ممتاز میان دو کشور و تمایل دو طرف برای توسعه این روابط در همه زمینه ها ابراز خوشوقتی کردند.

پادشاه اردن در این دیدار بر حمایت کشورش از عراق و ملت آن در تحکیم امنیت و ثبات آن تاکید کرد.

بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و در راس آن مساله فلسطین از دیگر مباحث مورد بررسی دیدار دو طرف بود.

رئیس جمهور عراق و پادشاه اردن بر تداوم هماهنگی و رایزنی میان دو کشور پیرامون مسائل مختلف مهم مشترک در راستای منافع دو طرف و مسائل عربی تاکید کردند.

همچنین در این دیدار نخست وزیر، معاون وی، وزیر خارجه، مدیر دفتر پادشاه اردن، رئیس سرویس اطلاعات، سفیر اردن در بغداد و تعدادی از مسوولان ارشد عراق حضور داشتند.

براساس بیانیه نهاد ریاست جمهوری عراق، الکاظمی نیز با پادشاه اردن در کاخ دولتی بغداد دیدار کرد.

در این دیدار راه‌های تقویت روابط دوجانبه و همکاری مشترک در راستای منافع مشترک در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و تبادلات دوجانبه بررسی شد.

دو طرف پرونده‌های همکاری مشترک در زمینه‌های مبارزه با تروریسم، کنار گذاشتن افراطی گری، کمک به تحکیم ثبات منطقه در مسیر توسعه پایدار و رعایت منافع ملت‌های دوست و برادر را بررسی کردند.

مقامات عراق اقدامات امنیتی شدیدی به ویژه در خیابان‌هایی که هیئت‌های مهمان از طریق آنها از فرودگاه بغداد به سمت مکان نشست حرکت کردند، برقرار کردند.

در خیابان‌های عراق پرچم‌های کشور مصر و اردن جهت استقبال از مهمانان برافراشته شده است و رسانه‌های عراق هم بخشی از برنامه خود را به پوشش این نشست اختصاص داده‌اند.

بسام راضی، سخنگوی نهاد ریاست جمهوری مصر در بیانیه رسمی اعلام کرد، سفر تاریخی عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری این کشور به بغداد نخستین سفر وی در ۳۰ سال اخیر است.

براساس این بیانیه، برهم صالح در فرودگاه بین‌المللی بغداد به استقبال سیسی رفت.

راضی گفت، این سفر بیانگر قدرت روابط تاریخی میان مصر و عراق است و تمایل مصر را در حمایت از این روابط و توسعه آن در راستای اتحاد سرنوشت و چالش‌ها و برآورده کردن منافع مشترک دو کشور نشان می‌دهد.

راضی گفت، همچنین قرار است سیسی در این سفر با پادشاه اردن جهت ادامه رایزنی‌ها پیرامون مسائل مهم مشترک، بررسی راه‌های تقویت روابط دوجانبه میان مصر و اردن در سطوح مختلف نیز دیدار کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها