با ما همراه باشید

اقتصادی

افتتاح کارخانه ای که مواد اولیه ندارد!/ آلومینیوم منتظر آلومینا ماند

منتشر شده

در

اردیبهشت سال ۹۹ بود که رئیس جمهور فاز اول مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب با ظرفیت تولید ۱۲۰ هزار تن شمش آلومینیوم را افتتاح کرد. کارخانه‌ای عظیم که  مشکل کمبود آلومینیوم کشور را برطرف کند. در همان زمان رضا رحمانی وزیر وقت صمت گفت: آلومینیوم جنوب کامل‌ترین مجتمع آلومینیوم ایران است که تمامی واحد‌های جانبی، سیستم مدرن محیط‌زیست و بندر اختصاصی در پارسیان را در اختیار دارد.

او در جواب سوال رئیس‌جمهور درباره بخش بالادستی و پایین‌دستی آلومینیوم گفت: انجام اکتشاف در حوزه بوکسیت و همچنین اجرای طرح تولید آلومینا از نفلین‌سینیت مربوط به بخش بالادستی است و از دیگر سو برنامه ایجاد شهرک آلومینیوم در لامرد جزو پایین‌دست این مجتمع محسوب می‌شود.

ارتقای جایگاه ایران در تولید آلومینیوم

رحمانی اظهار کرد: با راه‌اندازی آلومینیوم جنوب، جایگاه جهانی ایران در آلومینیوم از رتبه ۱۸ به ۱۴ در جهان ارتقا یافت.

وی درباره تکنولوژی کارخانه گفت: تکنولوژی این طرح برای نخستین‌بار در کشور استفاده می‌شود.

اما  گویا توجهی به این موضوع نشده بود. رحمانی بعد از مدتی وزارتخانه را ترک کرد و مدیران و مسئولان وزارت خانه هم قصد رسیدگی به این موضوع را نداشتند. بیش از یک سال از افتتاح این کارخانه گذشت و خبری از تامین مواد اولیه برای تولید آلومینیوم نبود. موارد بسیاری از جمله تامین نشدن مواد اولیه باعث شد تا این کارخانه تا مدت‌ها پس از افتتاح اکنون با حدود ۱۵ درصد ظرفیت تولید خود فعال کند و بسیاری پیش بینی می‌کردند تا تکمیل آن چندسال دیگر زمان لازم باشد.

این به معنای آن است که علی رغم وجود معادن مختلف برای تامین آلومینا مورد نیاز تولید آلومینیوم، این ماده از طریق واردات تامین شود. کارخانه‌ای با این عظمت بدون برنامه ریزی برای تامین مواد اولیه افتتاح شد و چاره ای  به جز واردات آلومینا وجود نداشت.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

وعده پوشالی برای یارانه!

منتشر شده

در

توسط

وعده پوشالی برای یارانه!

پس از سال‌ها که تکلیف قانون بودجه برای ثبت نام از جاماندگان یارانه‌ نقدی مشخص نبود، دولت امسال از اقدام در این رابطه خبر داد و تعداد زیادی را امیدوار کرد اما تا کنون و در چند روز مانده به اتمام دوران خود خبری از این وعده نیست و آن را اجرایی نکرد.

به گزارش ایسنا، از سال ۱۳۹۳ که دولت تصمیم گرفت مجددا از متقاضیان دریافت یارانه ثبت نام کند، با توجه به محدودیت زمانی و برخی شرایط، تعدادی از داوطلبان موفق به ثبت نام نشدند و به همین منظور در سال های بعد و در چندین دوره ، قانون بودجه دولت را مکلف به ثبت نام از این افراد کرد؛ چه در زمانی که تعدادی از یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی جامانده بودند و چه زمانی که یارانه معیشتی به میان آمد.

در هر صورت اقدامی صورت نگرفت تا اینکه این بار دولت در اواخر دوران حضور خود در اداره کشور و در خرداد ماه سال جاری تصمیم گرفت جاماندگان را ثبت نام کند؛ اقدامی که با اما و اگرهایی مواجه بود مبنی بر اینکه چرا این چند سال این اتفاق نیفتاده و از سویی با توجه به اینکه حذفی از پردآمدها صورت نگرفته چگونه قرار است منابع این افزایش تامین شده و بر تعداد یارانه بگیران افزوده شود.

به هر صورت با مصوبه هیات وزیران مقرر شد که ثبت نام کلیه افراد متقاضی دریافت یارانه نقدی، یارانه حمایت معیشتی خانوار و سایر یارانه ها از جمله افراد جدید، افرادی که تاکنون ثبت نام نکرده اند و افرادی که منصرف شده اند و همچنین پرداخت یارانه نقدی به افراد واجد شرایط، براساس دستورالعمل مشترک وزارت رفاه و سازمان هدفمندی یارانه ها تعیین و در حد وصولی دریافتی ها (منابع) جدول تبصره (۱۴) انجام شود.

وزارت رفاه  موظف شد که امکانات مورد استفاده متقاضیان دریافت یارانه نظیر سامانه ثبت اعتراضات، پاسخگویی، آزمون وسع و پیامکی را ضمن انجام آموزش های لازم در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار دهد.

بعد از آن سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام کرد طی جلساتی با وزارت رفاه ، مقدماتی آماده و تبادل اطلاعات صورت گرفته است و قرار است بعد از انجام ثبت نام و بررسی ها از سوی وزارت رفاه، لیست به سازمان هدفمندی اعلام و این سازمان پرداخت را انجام دهد، حتی تاکید کرد که منابع این افزایش نیز بر اساس قانون آماده است و هیچ مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

اما با گذشت بیش از دوماه از این جریان ، هیچ اتفاقی نیفتاد و وزارت رفاه اقدامی در رابطه با ثبت نام متقاضیان صورت نداده و اعلامی نداشته است و جریان ثبت نام دیگر در این دولت به نتیجه نخواهد رسید.

در این شرایط به نظر می رسد تنها اتفاقی که افتاده ، امیدواری بوده که دولت به متقاضیان داده است و شاهد آن بودیم که بارها افراد با شنیدن خبر ثبت نام مجدد حضورا برای اقدام در این رابطه به سازمان هدفمندی یارانه ها مراجعه کردند ، در حالی که ظاهرا در حد یک وعده انجام نشده بوده است و اگر دولت به طور جدی تصمیم به این ثبت نام داشت حتما در سال های قبل که در قانون مکلف شده بود اقدام می‌کرد نه در روزهای پایانی.

در حال حاضر حدود ۷۸ میلیون نفر از پردرآمد و نیازمند یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می کنند و حدود ۶۰ میلیون نفری هم از این جمع، یارانه معیشتی می‌گیرند که سالانه بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد تومان هزینه دارد، اینکه دولت جدید چه تصمیمی در مورد این روند پرداخت یارانه خواهد گرفت و یا برای جاماندگان و اقدام  نیمه کاره دولت دوازدهم برای آنها چه خواهد کرد مشخص نیست و تاکنون موضعی نداشته است.

ادامه مطلب

استانها

ابلاغ ۲۸۵ میلیارد تومان اعتبار برای شهر زلزله زلزله زده سی سخت

منتشر شده

در

توسط

ابلاغ ۲۸۵ میلیارد تومان اعتبار برای شهر زلزله زلزله زده سی سخت

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه ‌و بویراحمد گفت: ۲۸۵ میلیارد تومان اعتبار برای شهر زلزله زلزله زده سی سخت به استان ابلاغ شده که در جلسه امروز (یکشنبه) این اعتبار توزیع و پروژه های آن مشخص شد.

علی شهابی نسب روز یکشنبه دهم مرداد ماه ۱۴۰۰ در سومین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان افزود: سال گذشته حدود ۴۳۱ میلیارد تومان از محل اعتبارات دولت و تسهیلات بانکی (حدود ۱۶۱میلیارد تومان بودجه دولت و ۲۷۰ تسهیلات بانکی) برای بحث زلزله سی سخت به استان اختصاص یافت و در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفت.

وی اظهارکرد:  ۲۸۵ میلیارد تومان مذکور علاوه بر اعتبارات قبلی بوده که در این خصوص مسئولان تلاش کردند بر اساس میزان خسارات وارده به تاسیسات دولتی و عمومی، موارد به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال، این عدد ابلاغ شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه ‌و بویراحمد خاطرنشان کرد: این اعتبار بین ۳۳ پروژه در سطح شهرستان دنا و شهر سی سخت توزیع شد و حدود ۵۰ درصد این اعتبار تاکنون به طور کامل به استان تخصیص پیدا کرده است.

شهابی نسب تصریح کرد: با این عدد بسیاری از پروژه ها که آسیب دیده اند دیده می شود و بازسازی آن ها سرعت می گیرد.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: ۳۶ میلیارد و ۱۶۸ میلیون تومان اعتبارات از محل جز ۲۸ برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار فاقد طرح هادی استان اختصاص یافته که بین شهرستانهای استان با توجه به فاقد طرح هادی بودن، محرومیت بیشتر، و بالای ۲۰ خانواد و جمعیت بیشتر توزیع شده است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

اتفاقات خوبی در جذب سرمایه گذاری خارجی در آذربایجان غربی رقم زده شده است

منتشر شده

در

توسط

اتفاقات خوبی در جذب سرمایه گذاری خارجی در آذربایجان غربی رقم زده شده است

  مراسمی با حضور استاندار آذربایجان غربی عملیات احداث بزرگترین واحد ذخیره سازی و بسته بندی محصولات کشاورزی با سرمایه گذاری خارجی در ارومیه آغاز شد.

محمد شهریاری امروز ۱۰ مرداد در این مراسم با اشاره به اینکه نبود واحد بسته بندی با قابلیت های جهانی یکی از خلاهای چرخه تولید محصولات کشاورزی در استان بود، گفت: با نگاه ویژه دولت و سیاستگذاری استان برای رفع مشکل سورتینگ و بسته بندی از ظرفیت سرمایه گذار خارجی برای این مهم استفاده شد.

وی گفت: در دو سال اخیر چند واحد بسته بندی دیگر نیز در استان افتتاح شده است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه این واحد ظرفیت ذخیره سازی و نگهداری ۴۳ هزار تن موادغذایی در سال را دارد، افزود: این واحد مجهز به سردخانه ۱۱هزار تنی است که ۶۶۰۰ تن آن اتمسفری است.

شهریاری اشتغال زایی ۳۰۰ نفری،سهولت در دسترسی به مراکز تخصصی تجارت محصولات کشاورزی و حذف واسطه ها ، ایجاد ارزش افزوده، کاهش ضایعات محصولات ، ساماندهی مکانیزه و کاهش بهای تمام شده را از مهمترین نتایج این طرح برشمرد.

وی توجه به سرمایه گذاری خارجی را از اقدامات شاخص مدیریت استان در سه سال اخیر برشمرد و گفت: با وجود مشکلات تحریمی ولی اتفاقات خوبی در جذب سرمایه گذاری خارجی در استان رقم زده شده است.

استاندار آذربایجان غربی سرمایه گذاری ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار یورویی این واحد را فرصتی مناسب برای افزایش بهره وری کشاورزی استان دانست.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها