با ما همراه باشید

اخبار 25

افرادی که خود را شایسته می‌بینند در انتخابات ثبت‌نام کنند

منتشر شده

در

افرادی که خود را شایسته می‌بینند در انتخابات ثبت‌نام کنند

ایسنا/زنجان استاندار زنجان گفت: افرادی که در خود شایستگی لازم را می‌بینند، برای شرکت در انتخابات شوراها ثبت‌نام کنند.

آیت‌الله علی خاتمی شامگاه امروز (۲۳ اسفندماه) در جلسه شورای اداری استان که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: سالی که گذشت از جهات مختلف دارای فراز و نشیب‌هایی بود. مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب نیز به مقایسه چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب‌های دنیا تاکید کردند و این در حالی است که سایر انقلاب‌ها با مشکلاتی همچون تحریم، بایکوت سیاسی، گروهک‌های مسلحانه و تجزیه‌طالبانه مواجه نبودند و اقتضای عدالت این است که مسائل را منصفانه مطرح کنند.

وی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه انقلاب اسلامی پیشرفت‌های زیادی داشته اما راه نرفته زیادی داریم و به نقطه مطلوب نرسیدیم، ابراز کرد: در سال جهش تولید با موضوع کرونا مواجه بودیم و مجموعه بهداشت و درمان با وجود تنگناها نمره اول را در خط مقدم مبارزه با این ویروس گرفتند و تلاش‌های جهادگران بهداشت و درمان در کارنامه تاریخ به شکل برجسته ثبت خواهد شد.

امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه مسئولان استان در دو بخش به‌طور ویژه میدانی عمل کردند، یادآور شد: یک بخش به مجموعه بهداشت و درمان اختصاص داشت.‌ حوزه دیگر تلاش‌های مجموعه آموزش‌وپرورش برای آموزش دانش‌آموزان به روش غیرحضوری بود؛ چراکه آموزش مجازی روش جدیدی بوده و در آستانه کار فعالیت در شبکه شاد مشکلاتی داشت که تلاش دوستان برای پوشش تحصیلی و محرومیت‌زدایی قابل توجه است.

وی با بیان اینکه پروژه‌هایی در حوزه کشت و صنعت بدون بودجه‌های دولتی افتتاح شده است، بیان کرد: جهادکشاورزی در مقاطع مختلف کارهای خوبی انجام داده است. در مقاطعی کمرنگ شدن نظارت مشکلاتی را در جامعه به‌ وجود می‌آورد. در استان زنجان تلاش‌ مسئولان برای پایین‌تر بودن قیمت مرغ از میانگین کشوری قابل تقدیر است و از تولیدکنندگانی که مجاهدانه انصاف را رعایت کردند نیز قدردانی می‌کنیم.

آیت‌الله خاتمی به بررسی عملکرد مسئولان توسط خودشان تاکید کرد و افزود: ما باید در دو دادگاه پاسخ‌گو باشیم؛ یک دادگاه عدل الهی و دیگری قضاوت عمومی مردم، بنابراین باید با شناسایی نقاط ضعف و قوت به جبران کاستی‌ها بپردازیم.

وی در مورد باغ‌موزه دفاع‌مقدس زنجان نیز اظهار کرد: این موضوع از ۱۲ سال قبل کلید خورده است و ۱۰ سال پیشرفت فیزیکی آن ۱۰ درصد بود، این در حالی است که طی دو سال گذشته این رقم ۴۰ درصد شده اما هنوز هم از برنامه عقب هستیم. برای برگزاری کنگره ملی ۳۵۳۵ شهید استان نیز قدم‌های خوبی برداشته شده و باید با استفاده از تجربیات سایر استان‌ها به هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن آن کمک کنیم.

کسی در انتخابات تماشاچی نباشد

استاندار زنجان نیز در ادامه جلسه به ایجاد مدیریت منسجم و یکپارچه برای خدمت‌رسانی به مردم تاکید کرد و گفت: عملکرد مسئولان باید به گونه‌ای باشد که بیکاری پنهان ایجاد نکند و با حضور میدانی، عمل‌گرایی را حاکم کنند و عملکرد دستگاه‌ها باید دارای شاخص، مستند و قابل ارزیابی باشد.

فتح‌الله حقیقی با اشاره به اینکه طبق آمارهای مستند، بیمه بیکاری دی‌ماه امسال در مقایسه با سال گذشته حدود ۳۹۸ نفر کاهش یافته است، ادامه داد: صادرات استان زنجان به ۲۶۵ میلیون دلار رسیده است که افزایش ۲۱.۶ درصدی را نشان می‌دهد و این درحالی است که صادرات متوسط کشوری ۱۹ درصد کاهش یافته است. البته باید توجه داشت که حدود سه ماه مرز ترکیه بسته بود و اکنون ۲۵۰ هزار تن به ارزش ۷۰ میلیون دلار ورود موقت داشتیم که تبدیل به احسن و مجدد صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه هفت واحد مهم تولیدی امسال مورد بهره‌برداری قرار گرفت که چهار واحد آن از سال ۹۷ آغاز و در سال‌جاری به مرحله افتتاح رسید، عنوان کرد: پنج واحد تولیدی و ۱۶۰ واحد کوچک و متوسط نیز در دست اجرا است که در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد و علاوه بر ایجاد فرصت‌های شغلی، مورد استفاده عموم قرار خواهد گرفت. ۶۰ واحد تولیدی از سال ۹۷ تاکنون به چرخه تولید برگردانده شده و از بین ۷۵ واحدی که دفتر مرکزی آن‌ها در تهران مستقر بود، ۵۷ واحد به استان وارد شده است.

این مسئول در مورد طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، تصریح کرد: از ۱۵ هزار واحدی که قرار است در زنجان احداث شود، عملیات اجرایی ۱۱ هزار و ۵۰۰ واحد آغاز شده و تلاش داریم بخشی از واحدها تا مهرماه سال آینده به متقاضیان تحویل داده شود. همچنین تعدادی از شهرها در استان طرح جامع نداشتند که این طرح‌ها مصوب و تحویل داده شده است.

استاندار زنجان، تعیین تکلیف پسماند روی، باغ‌شهرها، تکمیل کمربندی قیدار و دوخطه کردن راه‌آهن زنجان – قزوین را از پروژه‌ها و اقدامات مهم در سال‌های اخیر خواند و گفت: با تلاش‌های انجام شده در حال حاضر پوشش شبکه اینترنت استان از ۶۴ درصد به ۸۶ درصد رسیده است. همچنین زنجان در موضوع کنترل کرونا و طرح‌های غربالگری نیز موفق عمل کرده که این موضوع نتیجه تلاش مجموعه بهداشت و درمان و همراهی مردم است اما باید بدانیم رفتار ویروس در پیک‌های مختلف، متفاوت بوده و اکنون با یک ویروس جهش یافته مواجه هستیم که باید رعایت پروتکل‌ها نیز افزایش یابد.

وی به نمایش باشکوه اقتدار وحدت در روز ۲۸ خردادماه با برگزاری انتخابات سالم، قانونی و مشارکت حداکثری تاکید کرد و افزود: در حال حاضر بخشی از ثبت‌نام نامزدهای انتخابات شوراها انجام شده و این مهلت در ۲۶ اسفندماه پایان می‌پذیرد و قابل تمدید نیست و از همه افرادی که در خود شایستگی حضور در انتخابات را می‌بینند، تقاضا داریم تا در اسرع وقت نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند تا با فعالیت تخصصی کار مدیریت هم قوی‌تر شود و هیچ کس نباید در انتخابات تماشاچی باشد.

حقیقی در مورد بخش تنظیم بازار تصریح کرد: در شأن استان نیست که محصولاتی که وارد این منطقه می‌شود با چند نرخ عرضه شود، بنابراین مسئولان ضمن رسیدگی به این موضوع باید با محتکران کالاها نیز به شدت برخورد کنند. نرخ میوه شب عید باید از نرخ بازار پایین‌تر بوده و توزیع به شکل گسترده انجام شود تا موجب تجمع نشود و مردم مناطق محروم مورد توجه قرار گیرند.

وی با بیان اینکه امسال به دلیلی شیوع کرونا، زنجان پذیرای مهمانان نوروزی نخواهد بود، ادامه داد: امکان تغییر رنگ شهرها در روزهای آینده وجود دارد. دست‌فروشان بومی باید شناسنامه‌دار شده و دست‌فروشان غیربومی امکان فعالیت نداشته باشند. شرکت‌های خدمات‌رسان و امدادی باید در تعطیلات نوروز آماده‌باش باشند و مدیران نباید استان را ترک کنند و در صورت لزوم این کار با موافقت کتبی انجام شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 25

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شناسایی ۱۰ فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای استان خبر داد.

دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به شناسایی ۱۴ فرد دیگر که مبتلا به کرونای انگلیسی شده‌اند، اظهار کرد: در آزمایش‌های تخصصی انجام شده ۱۴ بیمار مبتلای دیگر به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان شناسایی و شمار مبتلایان در استان به ۲۶ نفر افزایش یافت.

وی افزود: متاسفانه ۱۰ نفر از ساکنان یک روستا که از نظر تقسیمات جغرافیایی جزو شهرستان صحنه بوده، اما مراودات ساکنان آن بیشتر با شهرستان سنقر و کلیایی است به ویروس جهش یافته کرونا مبتلا شده اند.

شکیبا اظهار کرد: این افراد در یک مراسم عروسی در یکی از شهرستانهای استان لرستان شرکت کرده بودند و هم اکنون تعدادی از آنان در بیمارستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال پایش و بیماریابی از افرادی که با بیمار ساکن ماهشهر که به گیلانغرب سفر کرده بود در ارتباط بودند، ابتدا سه نفر و امروز نیز دو نفر دیگر بیمار مبتلا به این گونه ویروس در شهرستان گیلانغرب شناسایی شدند.

شکیبا گفت: تمامی این پنج نفر به واسطه فردی که اقدام به سفر به این شهرستان کرده بود به این ویروس خطرناک مبتلا شده‌اند.

وی اظهار کرد: دو بیمار دیگر استان در شهرستان سرپل ذهاب شناسایی شده اند. این دو بیمار در یک کارخانه در استان ایلام کار می کنند که متاسفانه اکثرا به این واریانت ویروس مبتلا شده اند.

به گفته شکیبا از مجموع ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در استان، ۲۵ نفر به دنبال سفر یا پذیرش مهمان گرفتار شده اند که این امر اهمیت خودداری از سفر و دورهمی را بیشتر از گذشته نشان می دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

رئیس جمهور موقت سابق بولیوی امروز، شنبه به همراه دو وزیر سابق به اتهام خیانت، توطئه چینی و فساد بازداشت شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اداوردو دِل کاستیلو، وزیر کشور بولیوی اظهار کرد: “جنین آنی‌یز “، رئیس جمهور موقت سابق این کشور توسط پلیس بازداشت شد. آنی‌یز به همراه آلوارو کویمبرا و رودریگو گوسمن، وزیر دادگستری و انرژی بازداشت شد.

کاروس ادواردو دل کاستیلو با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک تصریح کرد: «به اطلاح مردم بولیوی می‌رسانم که جینین آنز دستگیر شده و هم‌اکنون تحت بازداشت پلیس قرار دارد.»

وزیر کشور بولیوی گفت که حکم قرار بازداشت به دلیل دست داشتن در پرونده کودتای سال ۲۰۱۹ از سوی دادستانی عمومی این کشور علیه جنین آنی‌یز صادر شده بود.

اوو مورالس در واکنش به این مساله گفت، باید تمام مسؤولان کودتای نوامبر ۲۰۱۹ مجازات شوند.

اوو مورالس سال ۲۰۱۹ در پی تشدید اعتراض‌ها به عملکرد دولت و نیز ادعای مطرح شده مبنی بر تقلب در انتخابات از سمت خود استعفا داد و از بولیوی گریخت.

وی که به آرژانتین پناه برده بود چندی بعد پس از پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر گذشته که به قدرت گرفتن لوئیس آرسه، متحد و وزیر سابق وی منجر شد وعده داد به زودی به کشور باز می‌گردد.

خانم آنی‌یز، سیاستمدار محافظه‌کاری که پس از سرنگونی مورالس به مدت ۱۱ ماه از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به صورت موقت ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده داشت روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

منتشر شده

در

توسط

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان گفت: سیاست نهاد رهبری در امور اهل سنت استان، صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری است.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی در نشست علمای شاخص اهل سنت استان گفت: از ابتدای ماموریت در سیستان‌و بلوچستان مبنای فعالیت ما بر تعامل و مشارکت حداکثری اهل سنت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ها بوده و سیاست ما صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری بوده و هست.

امام جمعه زاهدان افزود: در جلسات مختلف و گفتگو های متعدد با علمای اهل سنت به برخی از بی اعتمادی ها اشاره کردیم و خواستار تلاش برای رفع بی اعتمادی ها در استان شدیم و در خصوص برخی مطالبات صورت گرفته باید بدانیم که مطالبات دو طرفه خواهد بود وهمت وتلاش دوطرفه را نیز می طلبند.

محامی بیان داشت: تلاش های زیادی در سطح استانی وکشوری، برای ایجاد نگاه واحد بین مسئولان در تعامل با اهل سنت صورت گرفته و خوشبختانه در شرایط کنونی وفاق خوبی بین مسئولان برای پیگیری و حل مشکلات استان ایجاد شده است، ولازمه نتیجه بخش بودن آن هم، هماهنگی و یک صدایی ماست.

وی ادامه داد: با دسته بندی و فهرست بندی مشکلات استان و با حضور جمعی‌ مسئولان استان در مرکز و جلسه با مسئولان ارشد کشور پیگیر مطالبات و مشکلات مردم استان بوده ایم که این مشکلات به تدریج قابل حل خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان اظهار کرد: یک صدایی استان در بیان مشکلات به مرکز کشور و حفظ آرامش و همدلی در بین مردم منجر به آغاز پروژه‌های مختلف و شتاب قطار پیشرفت در استان شده و باید توجه داشته باشیم که ناهماهنگی، آشوب و التهاب ترمز دستی پیشرفت استان را خواهد کشید.

وی عنوان کرد: تشکیل شوراهای مختلف از جمله راه اندازی شورای افتاء از دیگر برنامه های مدنظر بوده که سعی داریم تا با برنامه ریزی های لازم شورای افتاء را بر اساس فقه حنفی تشکیل دهیم تا مبنای بسیاری از کارها قرار گیرد.

وی به لزوم ایجاد تحول در حوزه های علمیه اهل سنت تاکید کرد و افزود: نیاز است تا حوزه های علمیه اهل سنت پاسخگوی نیاز های روز جامعه باشد که در این جهت تلاش های زیادی صورت گرفته و همچنان باید ادامه دار باشد.

وی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان مجموعه مستقلی است که با شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل سنت همکاری می‌کند و ارائه طرح های شورای برنامه ریزی  در صورتی در سیستان ‌وبلوچستان به اجرا درخواهد آمد که متناسب با اقتضائات استان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محامی گفت: طبق گفتمان های صورت گرفته در جلسات شورای آموزش در نهایت مقرر شد مشکلات و چالش ها در استان مشخص و همه یکصدا شویم و سپس به دنبال پیگیری مسائل از مرکز کشور باشیم.

وی با بیان این که پیشنهاد به شورای آموزش این بود که خدمات را برشمرده و هرکدام با استقلال مدارس منافات دارد را حذف خواهیم نمود، ادامه داد: مدیران مدارس اهل سنت در خصوص ارائه خدمات به مدارس اولا از مجموع خدمات فقط یک مورد را منافی استقلال دانستند که گفتیم حذف گردد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان ادامه داد: خدمات به دو شکل خدمات عمومی و خدمات خصوصی در نظر گرفته شد و در نهایت پیشنهاد بر این شد که شورای هماهنگی مدارس علمیه اهل سنت آیین نامه ای را برای ارائه اطلاعات با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان تنظیم کند که اینکار صورت نگرفت و با نامه های دیگری مواجه شدیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: آزادی مذهبی که در قانون اساسی آمده است به معنای این است که وقتی اکثریت کشور مذهب جعفری هستند اینگونه نباشد که مذاهب دیگر را اجازه فعالیت ندهند بلکه سایر مذاهب باید در امور مذهبی خود آزادانه عمل کنند البته به معنای این نیست که اینها از شیعیان بالاتر هستند و از قوانین کشور نیز مستثنی هستند زیرا برخی مسائل حیث مذهبی ندارد و همه ملزم به رعایت آن هستند از جمله ساخت مدارس یا مساجد که از حیث قانون و مدیریت هیچ فرقی بین شیعه و سنی نیست، وچهارچوب وضوابط خاص خودش را دارد.

وی گفت: حوزه‌های علمیه شیعه زیر نظر شورای مدیریت و برنامه ریزی حوزه علمیه فعالیت می‌کنند و نظارت  به حوزه های علمیه اهل سنت توسط مرکزی زیر نظر سازمان اوقاف تعریف شده است که از میان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان نیز چند نماینده در این مرکز حضور دارند و تصمیم گیری در این خصوص توسط خود آن ها صورت می گیرد و باید توجه داشت که نظارت بر حوزه های علمیه شیعه به مراتب بیشتر از مدارس علمیه اهل سنت است.

محامی بیان کرد: در گذشته نیز اعلام کردیم که بنای دخالت در مدارس علوم دینی اهل سنت را نداریم و پیشنهاد دادیم تا آیین نامه همکاری به گونه ای دقیق و منصفانه تهیه ، تدوین و تصویب شود که ماندگار باشد و به شخص خاصی ارتباط پیدا نکند.

وی در ادامه به ارائه چند پیشنهاد پرداخت و گفت: بر اساس  آنچه که در نامه ۶ بندی نوشته و تصویب شده مبنای ارائه خدمات بر اساس آمارها و امتحانات و نمرات کسب شده باشد.

وی ادامه داد: ارائه اطلاعات افراد چه از طریق مدیران مدارس و چه از طریق شورای هماهنگی باید ارائه شود و در ادامه مدارس برای همکاری بیشتر شورای هماهنگی و نهاد آیین نامه ای را تنظیم و گفتمان هایی را صورت دهند و نسبت به شورای برنامه ریزی نیز بهتر است ابتدا صحبت ها در استان یکی شود و سیستم به گونه ای طراحی شود که شائبه دخالت در آن وجود نداشته باشد.

در ابتدای این جلسه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز تاکید کرد: علمای اهل سنت هیچ گونه خصومتی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند و همواره دوستدار نظام و همراه رهبر معظم انقلاب ومسئولین بوده اند.

وی ادامه داد: وحدت موجود در منطقه با تلاش های نظام جمهوری اسلامی و علما ایجاد شده است و همه علمای ما در مسیر اعتدال و وحدت حرکت و در برابر ناامنی ها ایستادگی می کنند.

مولوی اسماعیل زهی بیان داشت: ما با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکلی نداریم و نظارت را حق نظام می دانیم اما معتقدیم که استقلال مدارس باید حفظ شود.

وی گفت: به همه مسئولان اطمینان می‌دهیم که هیچگونه نگرانی از بابت مدارس علمیه اهل سنت نداشته باشند زیرا کار ما کار فرهنگی است و علمای ما با هیچ گروهک تندرو و افراط گری همراه نیست و به دنبال انجام کار سیاسی نیستیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها