با ما همراه باشید

اخبار 14

افراد دیابتی می‌توانند ورزش کنند؟

منتشر شده

در

افراد دیابتی می‌توانند ورزش کنند؟

ایسنا/کرمانشاه پزشک ورزشی هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه با مفید دانستن انجام برخی ورزش‌ها برای افراد دیابتی، به این افراد توصیه کرد از انجام ورزش های سنگین، استقامتی و هیجانی پرهیز کنند.

دکتر تورج خدیری در گفت و گو با ایسنا، یکی از مشکلات جوامع امروزی بویژه جوامع صنعتی را کم تحرکی خواند و اظهار کرد: کم تحرکی، شیوع انواع بیماری ها از جمله دیابت را به همراه دارد.

وی افزود: بجز موارد ژنتیکی و کمبود تولید انسولین در بدن، ابتلاء به دیابت در درجه اول ناشی از کم تحرکی است، چراکه کم تحرکی حساسیت سلول های بدن به انسولین را کاهش می دهد.

پزشک ورزشی هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه با بیان اینکه انسولین هورمونی است که قند خون فرد را کاهش می دهد و از ایجاد دیابت در بدن جلوگیری می کند، گفت: زمانی که کم تحرکی یا عواملی همچون استرس پیش می آید، میزان حساسیت سلول های بدن نسبت به انسولین کم می شود و در نتیجه انسولین نمی تواند عملکرد واقعی خود را برای کاهش قند خون بدن انجام دهد و به تبع افزایش قند خون بدن را به همراه دارد.

وی از ورزش به عنوان یکی از عواملی که می تواند میزان حساسیت سلول های بدن به انسولین را افزایش دهد نام برد و افزود: ورزش با افزایش حساسیت سلول های بدن به انسولین باعث کاهش قند خون می شود.

خدیری در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا همه ورزش ها می توانند به فرد دیابتی برای کاهش قند خون بدنش کمک کنند، گفت: اکثر ورزش ها بویژه ورزش های هوازی می توانند قند خون فرد را کاهش دهند و با کاهش قند خون بدن، فرد دیابتی داروهای کمتری استفاده می کند.

وی تاکید کرد: در مقابل برخی ورزش ها مانند ورزش های استقامتی، ورزش هایی که بیشتر با بالا تنه بدن کار دارد و دو سرعت می تواند در کوتاه مدت قند خون فرد را افزایش دهد، اما در دراز مدت می تواند کاهش آن را به همراه داشته باشد.

پزشک هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه ادامه داد: افرادی که بیماری دیابت دارند، باید بدانند که ورزش های سنگین و استقامتی می تواند باعث افزایش قند خون آنها شود و مشکلاتی را برایشان به همراه بیاورد، بنابراین یک فرد دیابتی برای اینکه متوجه شود که آیا ورزشی که انجام می دهد بر افزایش قند خونش تاثیر دارد یا خیر، می تواند قبل، حین و بعد از انجام آن ورزش قند خون خود را اندازه گیری کند و آن را جدول بندی کند که پس از مدتی به راحتی متوجه می شود که آیا این ورزش در کاهش قند خونش تاثیر داشته، یا برعکس.

وی متذکر شد: به همه افراد دیابتی توصیه می شود که بدون انجام این آزمایش ساده و اندازه گیری قند خون به دنبال یک ورزش بخصوص نروند.

خدیری در ادامه به مصرف داروی “متفورمین” و تزریق انسولین بین بیماران دیابتی اشاره کرد و گفت: مصرف این داروها کاهش قند خون بدن فرد را به همراه دارد، بنابراین این دسته از افراد چون با مصرف این داروها دچار کاهش قند خون می شوند، نباید ورزش های سنگین انجام دهند، چرا که ورزش های سنگین هم کاهش قند خون فرد را بدنبال دارد و افت شدید قند خون بجای اینکه سلامت فرد را تضمین کند، آسیب های زیادی را برایش به همراه می آورد.

وی در ادامه با بیان اینکه در سالهای اخیر رابطه بین یوگا و کاهش دیابت مورد توجه قرار گرفته، گفت: در این مدت یوگا طرفداران زیادی پیدا کرده و در کشور ما نیز تقریبا شکل حرفه ای تری به خود گرفته است، با این حال سوالاتی مطرح می شود که این ورزش می تواند به کنترل و کاهش بیماری دیابت کمک کند یا خیر که پاسخ آن مثبت است.

پزشک هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه افزود: یوگا هم مانند سایر ورزش ها می تواند به کاهش قند خون کمک کند و از طرفی استرس های  ذهنی را که خود عاملی برای کاهش حساسیت سلول های بدن به انسولین هستند را کم می کند، بنابراین یوگا از جمله ورزش هایی است که برای بیماران دیابتی مفید است.

وی یادآور شد: به بیماران دیابتی توصیه می شود از انجام ورزش های سنگینی مانند صخره نوردی، پاراگلایدر، موج سواری و… که با میزان آدرنالین بدن رابطه مستقیم دارند، پرهیز کنند.

خدیری ادامه داد: این نوع از ورزش ها باعث ایجاد هیجان در فرد می شوند و این هیجان سطح آدرنالین بدن را بالا می برد که مشکلاتی را  در بحث تنظیم قند خون برای فرد به همراه خواهد آورد، لذا توصیه می شود افراد دیابتی و بویژه آنهایی که دیابت کنترل نشده دارند و مجبورند در طول روز داروهای زیادی مصرف کنند، از انجام ورزش های هیجانی دوری کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 14

تاکید بر اقناع مردم برای پوشش هشتاد درصدی جمعیت هدف

منتشر شده

در

توسط

تاکید بر اقناع مردم برای پوشش هشتاد درصدی جمعیت هدف

جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی کرونا بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

به گزارش ایسنا، محمد مخبر در این جلسه با اشاره به آمار پوشش صد میلیونی تزریق واکسن کرونا در سراسر کشور، تاکید کرد: با تلاش و اهتمام دولت و همچنین کمک و همراهی مردم توانستیم به این آمار از تزریق واکسیناسیون در سطح کشور برسیم و امیدواریم با ادامه روند واکسیناسیون و همچنین رعایت دستورالعمل های بهداشتی به سمت ریشه کنی ویروس کرونا در کشور حرکت کنیم.

وی بر افزایش اقدامات و ضرورت اقناع مردم برای تکمیل پوشش هشتاد درصدی تزریق واکسن کرونا در مجموع دو دوز تاکید کرد.

در این جلسه که رییس دفتر رییس جمهور، وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نماینده برخی دستگاه ها حضور داشتند، گزارشی از میزان واکسیناسیون در سطح کشور، میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی، آمار بستری بیماران کرونایی و روند درمانی آنها، تعداد فوتی های ناشی از ویروس کرونا و همچنین جدیدترین رنگ بندی های کرونایی در سطح کشور ارائه شد.

گفتنی است در این جلسه مقرر شد تا با افزایش همکاری های بین دستگاهی فعالیت های غربالگری در مرزهای کشور تقویت شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 14

رژیم صهیونیستی درصدد ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی در قدس اشغالی

منتشر شده

در

توسط

رژیم صهیونیستی درصدد ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی در قدس اشغالی

منابع عبری‌زبان از طرح جدید رژیم صهیونیستی برای ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی جدید در قدس اشغالی خبر دادند.

به گزارش ایسنا، رژیم صهیونیستی در ادامه شهرک‌سازی‌های خود برای صهیونیست‌ها، قصد ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی جدید را در قدس شرقی دارد.

در همین رابطه، کانال هفت تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که شرکت پیمانکاری «شیمنی پراپرتز»، بازاریابی برای این ۴۰۰ واحد مسکونی را آغاز کرده است.

این واحدها قرار است در شهرک «نوف تیسون» واقع در «جبل المکبر» در قدس شرقی ساخته شوند.

رژیم صهیونیستی سال گذشته ۹۰ واحد مسکونی برای شهرک‎نشینان در این منطقه احداث کرد.

این در حالی است که قوانین حقوق بین‌الملل، کرانه باختری و قدس را جزو «اراضی اشغالی» می‌داند و تمامی فعالیت‌های شهرک سازی در این مناطق «غیرقانونی» محسوب می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 14

تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت اولویت وزارت علوم در دولت سیزدهم

منتشر شده

در

توسط

 تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت اولویت وزارت علوم در دولت سیزدهم

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت به عنوان یک اولویت در دولت سیزدهم برای وزارتخانه است.

هاشم داداش پور روز چهارشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰ در مراسم تکریم و معارفه رئیس سابق و جدید دانشگاه یاسوج افزود: وقتی دانشگاه و صنعت کنار هم قرار بگیرند می‌توانند موجب شکل‌گیری تحول شگرفی در جامعه و توسعه چشم‌گیر باشد.

وی با اشاره به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد دارای ظرفیت بالای کشاورزی است، اظهار کرد: قرار گرفتن دو عنصر صنعت و دولت در کنار دانشگاه در کشوری مثل هلند نشان داد که می‌توان شاهد تحول باشیم.

معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: مدیر دانشگاه باید بتواند مسائل داخلی را مدیریت کند و باید درصدد اتصال نهادهای مختلف جامعه به دانشگاه باشد تا دانشگاه محلی برای تحول در جامعه باشد.

داداش پور بیان کرد: هماهنگی و قدرت دادن به دانشگاه از طرف دولت می‌تواند به رشد و توسعه استان مطابق با ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب شکل بگیرد.

به گزارش ایسنا در پایان مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه یاسوج که روز چهارشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰ در سالن مرحوم دکتر عسکریان موسس این دانشگاه برگزار شد و از خدمات احمد عریان در سه سال و ۹ ماه گذشته تقدیر و بهادر کرمی به عنوان رئیس جدید دانشگاه یاسوج معرفی شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها