با ما همراه باشید

سیاسی

افزایش اختلافات بین دولت رام الله و حماس بر سر بازسازی غزه

منتشر شده

در

افزایش اختلافات بین دولت رام الله و حماس بر سر بازسازی غزه

در سایه اختلافات بین دولت وابسته به تشکیلات خودگردان فلسطین مستقر در رام الله و جنبش حماس بر سر پرونده بازسازی غزه، حماس تصمیم دولت برای تشکیل کمیته ملی نظارت بر این پرونده را رد کرد به این ترتیب این مساله باعث شد نماینده وزارت مشاغل عمومی و اسکان در غزه که حماس اداره می‌کند از کمیته دولتی استعفا کند.

 به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، تا این لحظه توافقی فراگیر بین دولت وابسته به تشکیلات خودگردان و حماس بر سر تشکیل این کمیته شکل نگرفته در حالی‌که دولت تاکید دارد آن تنها طرف مکلف برای نظارت بر این پرونده است.

به رغم نبود دیدگاه بین‌المللی تا این لحظه درباره این پرونده و در سایه شرط‌گذاری اسرائیل به منظور به ثمر رسیدن توافق تبادل اسیران و بازسازی حماس می‌خواهد طرف‌های اداری‌اش در وزارتخانه‌های غزه نقشی در این مساله داشته باشند و این امر از طریق توافق ملی بر سر پرونده انجام شود.

دولت فلسطین مقرر کرد تیم بازسازی غزه تشکیل شود و فعالیتش را دفتر نخست‌وزیر رام الله و به عضویت وزیر مشاغل عمومی و اسکان، وزیر دولت محلی، وزیر اقتصاد ملی، وزیر کار، رئیس سازمان آب، رئیس سازمان برق و منابع طبیعی هماهنگ کند.

دولت همچنین تشکیل تیم مشورتی از سوی جامعه مدنی و بخش خصوصی را مقرر کرد که شامل ماجد ابو رمضان، عصام یونس، نبیل ابومعیلق،‌ علی ابوشهلا، داوود ترزی، زینب الغنیمی و حلیم حلبی می‌شوند.

دولت وابسته به تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین تصمیم به تشکیل تیمی فنی برای بازسازی متشکل از سعدی علی هماهنگ‌کننده تیم، رافت سعد الله، ناجی سرحان، وائل صلاح، ایاد ابوحمام، فضل سکیک، هانی فرح، خالد جبر، جمانه شلبی و ناصر الفار گرفت.

محمد اشتیه، نخست‌وزیر دولت مستقر در رام الله تاکید کرد، کمیته بازسازی که دولت آن را تشکیل داده عنوانی برای پیگیری و بازسازی آنچه است که اسرائیل ویران کرده است.

او به دیدارهای هیئت وزارتی که اخیرا به قاهره رفت و با موفقیت پرونده بازسازی را بررسی کرد، اشاره کرد.

همچنین محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد: رهبری فلسطین با اردن، مصر و قطر و بقیه کشورهای عربی و جامعه جهانی برای بازسازی غزه در ارتباط کام است.

او تاکید کرد: کشور فلسطین عنوان شرعی برای بازسازی است و این مستلزم توقف کامل و فراگیر جنگ در کل خاک فلسطین است. اما در غزه ناجی سرحان، نماینده وزارت مشاغل عمومی نسبت به اعلام دولت رام الله درباره تشکیل تیم بازسازی غزه بدون رجوع و هماهنگی به طرف‌های مربوطه در غزه اظهار تعجب کرد.

سرحان با انتقاد از این گام گفت، این اعلام دال بر نبود مفهوم مشارکتی است که غزه تلاش می‌کند در تمام زمینه‌ها آن را تقویت کند. او از آوردن نامش در تیم فنی بدون مشاورت و اطلاعش اظهار تعجب کرد.

این مقام وزارت مشاغل عمومی ضمن اعلام استعفایش از تیم فنی تصریح کرد: اسامی در تیم فنی و مشورتی هستند که بدون اطلاع‌، اسامی‌شان ثبت شده و ما از این شیوه تعامل در مساله مهم و حیاتی ملی انتقاد داریم. من ترجیح می‌دادم تیمی ملی حرفه‌ای و متخصص برای بازسازی غزه تشکیل شود.

شبکه سازمان‌های محلی نیز مخالفت خود را با تصمیم کابینه در نشست خود در رام الله در خصوص تشکیل تیم بازسازی غزه اعلام کرد و افزود: این تصمیم بدون مشورت و رایزنی و توافق با گروه‌های مربوطه در راس آنها طرف‌های متضرر در غزه و بدون مشارکت واقعی سازمان‌های جامعه مدنی انجام شد.

این شبکه خواستار کنار گذاشتن موضوع بازسازی غزه از اختلافات سیاسی و نیز انجام مذاکرات و رایزنی جدی بین طرف‌های مختلف و توافق بر سر سازوکار بازسازی غزه به شکلی سریع شد.

مصر قبلا به گروه‌های فلسطینی پیشنهاد کرده بود کمیته‌ای متشکل از نمایندگان مشاغل در غزه و کرانه باختری در قالب کمیته بازسازی تشکیل دهد.

منبع:ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاسی

دولت سه لایحه به مجلس تقدیم کرد

منتشر شده

در

توسط

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: دولت سه لایحه جدید تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

 سید محمد حسینی اظهار کرد: لایحه های « موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری بلاروس در زمینه نظام ارتقای بازرگانی دو جانبه»  و «موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ژاپن درباره کمک و همکاری متقابل اداری در امور گمرکی» و لایحه « مدیریت بدهی های عمومی» تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور  در توضیح ضرورت تقدیم لایحه فوق گفت: با عنایت به اهمیت گسترش روابط اقتصادی در توسعه اقتصادی کشورها و نظر به ثمربخش بودن استقرار بستر قانونی برای فعالیت های تجاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری بلاروس به منظور ایجاد تسهیلات مناسب در روابط اقتصادی بین دو کشور و نیز در جهت ارتقای سطح همکاری های دو جانبه و تحکیم مناسبات میان آنها ، لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی گردیده است.

حسینی افزود: این موافقتنامه با هدف بهبود سطح همکاری های بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری بلاروس به منظور حفاظت از منافع اقتصادی و اجتماعی و با توجه به افزایش بهره وری کنترل گمرکی کالا و وسایل نقلیه در حال تردد بین دو کشور  و همچنین به منظور ایجاد شرایط لازم و ساده تر کردن کنترل گمرکی کالاو وسایل نقلیه در حال تردد و با تضمین اینکه  نظام ارتقاء بازرگانی دوجانبه،  شفاف ، قابل پیش بینی و بدون تبعیض خواهد بود ،  تدوین و تقدیم مجلس گردیده است .

وی همچنین در توضیح لایحه « موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ژاپن درباره کمک و همکاری متقابل اداری در امور گمرکی» گفت: با عنایت به اهمیت هماهنگی مناسبات گمرکی در فرآیند توسعه تجاری و تامین اهداف اقتصادی آن و ثمربخش بودن استقرار یک بستر قانونی مناسب جهت گسترش تجارت سالم بین اتباع دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ژاپن به منظور ایجاد تسهیلات مناسب در روابط اقتصادی بین دو کشور و در راستای ارزیابی دقیق حقوق گمرکی ، مالیات ها و سایر عوارض و هزینه ها در مورد کالاهای وارداتی و صادراتی و حصول اطمینان از اجرای صحیح اقدامات مربوط به ممنوعیت ، محدودیت و کنترل کالاهای یاد شده ، لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی گردیده است .

حسینی افزود :با توجه به اینکه تخلف از قوانین گمرکی به زیان امنیت عمومی و منافع اقتصادی ، مالی ، اجتماعی ، فرهنگی ، تجاری و سلامت عمومی کشورها می باشد و قاچاق مواد مخدر ، مواد روانگردان ، سلاح ، مواد منفجره و ….. خطری جدی برای سلامت عمومی و جامعه به شمار می آید،  لذا می بایست از اجرای صحیح اقدامات راجع به ممنوعیت ها ، محدودیت ها و اقدامات کنترلی توسط گمرکات  اطمینان حاصل کرد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور  در ادامه بیان کرد : طرف های متعاهد از طریق گمرکات خود در جهت اطمینان از اجرای صحیح قوانین گمرکی و جلوگیری ، تحقیق و مبارزه با تخلفات گمرکی طبق مفاد این موافقتنامه به یکدیگر کمک خواهند نمود .  همچنین باید تلاش های مشترکی را برای ساده سازی و هماهنگ سازی رویه های گمرکی از طریق گمرکات خود به انجام برسانند .

وی همچنین در توضیح ضرورت تقدیم لایحه « مدیریت بدهی های عمومی» گفت: به منظور اطمینان نسبت به تامین نیازهای مالی دولت ، بازپرداخت تعهدات آن با کمترین احتمال خطر (ریسک) و هزینه ممکن و ارتقای ظرفیت تامین مالی دولت از طریق بکارگیری رویه های مناسب و مدیریت و نظارت موثر بر ایجاد و تسویه بدهی های عمومی و ساماندهی ، حفظ و تنظیم بازار شفاف ، منصفانه و کارای اوراق بهادار دولت و سازگاری رویه های مدیریت مالی عمومی از جمله بودجه ریزی ، مدیریت نقدینگی ، حسابداری ، گزارشگری و حسابرسی با فرآیند های مدیریت بدهی های عمومی ، لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.

حسینی افزود : مدیریت بدهی های عمومی یکی از پایه های ثبات و سلامت مالی کشور و نیز عامل کلیدی در اطمینان بخشی از وجود پایداری بدهی ها در بخش عمومی محسوب می شود . باتوجه به نقش موثر اوراق اسلامی و بازار بدهی ها در تامین منابع قوانین بودجه سنواتی و اقتصاد کشور و همچنین اهمیت وجود بستر حقوقی بهینه در زمینه شفافیت و پاسخگویی به عنوان یکی از مهمترین اجزاء زنجیره نظام مالی بخش عمومی،  دولت در راستای احصاء رفع نقاط ضعف و کاستی های موجود در حوزه قوانین و مقررات بدهی ها، لایحه یاد شده را تدوین نموده است .

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پایان، خاطر نشان کرد: این لایحه انسجام بیشتری میان ثبت، ضبط و گزارش دهی بدهی و مطالبات مربوط را به دولت برقرار می نماید . همچنین تشکیل بازار مستقیم و مجزای بدهی ، ملزم نمودن سایر دستگاه های ذیربط به همکاری بیشتر با وزارت امور اقتصادی و دارایی ، سر و سامان دادن به تضمین های صادره و بدهی های احتمالی دولت و کاهش ریسک بازپرداخت بدهی های دولت به منظور تامین نیازهای مالی خود با هزینه کم ، از دیگر اهداف این لایحه تلقی می شود که خلاء آن در قوانین کشور مشهود بوده است.

 

ادامه مطلب

بین الملل

رئیس سیا: موهایم از دست روسیه و ایران سفید شد!

منتشر شده

در

توسط

رئیس سیا: موهایم از دست روسیه و ایران سفید شد!

رئیس سازمان سیا در بخشی از گفت‌وگو با یک روزنامه آمریکایی به دشواری فعالیتش به عنوان سفیر آمریکا در مسکو و فعالیت به عنوان یک دیپلمات در مذاکرات پیش از توافق برجام اذعان کرد.

 به نقل از شبکه راشا تودی، ویلیام برنز رئیس سازمان سیا که حدود بیست سال قبل سفیر آمریکا در روسیه بود، در گفت‌‎وگوی روز دوشنبه‌اش با روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گفت بیشتر موهایش در مدتی سفید شد که در مسکو از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ سفیر بود.

برنز در این گفت‌وگو ادامه داد: بقیه موهایم نیز در مذاکره با ایرانی‌ها سفید شد، به ویژه مذاکرات غیرعلنی در سال ۲۰۱۳. منظور برنز از این مذاکرات با ایران، مذاکرات عمانی است که در نهایت در سال ۲۰۱۵ به توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی منجر شد.

به گزارش ایسنا، همچنین خبرگزاری اسپوتنیک با ارائه گزارشی درباره اظهارات ویلیام برنز در این گفت‌وگو،‌ به نقل از او مطرح کرد: سیا هنوز هیچ شواهدی درباره تصمیم ایران برای تسلیحاتی کردن برنامه هسته‌ای نمی‌بیند. درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین که هفته گذشته برگزار شد، ایرانی‌ها در این مقطع هنوز مذاکره را جدی نگرفته‌اند. به زودی خواهیم دید چقدر جدی هستند.

آمریکا و اسرائیل در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای خود متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است. ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته، پیدا نکرده‌اند.

 

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

تنها راه تضمین عدم خروج مجدد واشنگتن از برجام از نگاه یک سناتور آمریکایی

منتشر شده

در

توسط

تنها راه تضمین عدم خروج مجدد واشنگتن از برجام از نگاه یک سناتور آمریکایی

یک سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در واکنش به خواست ایران از واشنگتن برای تضمین عدم خروج مجدد از برجام گفت که تنها راه آن، تصویب توافق هسته ای به عنوان یک معاهده است.

 

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس روز جمعه بار دیگر با انتشار یک توئیت به درخواست ایران از آمریکا برای تضمین عدم خروج دوباره از توافق هسته‌ای در آینده واکنش نشان داد.

تد کروز در حساب کاربری خود در توئیتر تاکید کرد که تضمین عدم خروج دوباره ایالات متحده از توافق هسته ای در آینده تنها با تصویب برجام به عنوان یک معاهده در سنا ممکن است.

وی در این توییت به گزارش اخیر شبکه بلومبرگ درخصوص درخواست ایران برای ازسرگیری دور جدید مذاکرات هسته‌ای واکنش نشان داد و نوشت: علیرغم رویاهای آنها، طبق قانون اساسی [آمریکا] تنها راه برای تحقق آن، این است که [برجام] را به عنوان یک معاهده برای تایید سنا ارائه کنند. کاری که بایدن از انجام آن هراس دارد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که دور هفتم مذاکرات ایران و ١+٤ برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) قرار است روز ٢٩ نوامبر (هشتم آذرماه) در وین از سر گرفته شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها