با ما همراه باشید

اخبار

افزایش روزافزون بیماران کرونایی در خوزستان/ امیدی به کنترل بیماری نیست

منتشر شده

در

افزایش روزافزون بیماران کرونایی در خوزستان/ امیدی به کنترل بیماری نیست

  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در حال برنامه‌ریزی هستیم و تعداد تخت‌های بیمارستانی اختصاص یافته به بیماران کرونا افزایش می‌یابد اما این مساله می‌تواند مشکلات دیگری برای ما ایجاد کند زیرا بیماران دیگری نیز داریم.

دکتر سید محمد علوی اظهار کرد: زمانی که کرونا جهان را گرفت، پاندمی اعلام شد. زمانی که پاندمی رخ می‌دهد یعنی بیش از دو قاره درگیر بیماری می‌شوند اما این بیماری همه قاره‌ها را فرا گرفت. در ۱۰ سال اخیر هیچ بیماری مانند کووید – ۱۹ بشر را غافلگیر نکرده است و حتی سازمان جهانی بهداشت و کشورهای صاحب تکنولوژی غافلگیر شدند. شیوع کرونا سبک زندگی و نگرش‌ها را تغییر داد و بر مسائل زیادی اثر گذاشت.
به گزارش ایسنا، وی افزود: زمانی که ویروس دلتا در جامعه ظهور پیدا کرد، نگرش‌ها را نسبت به ویروس قبلی تغییر داد. کروناویروس‌ها در صورت استمرار انتقال، جهش پیدا می‌کنند. در بدن افراد مبتلا به این بیماری، آنتی بادی ایجاد می‌شود و به تدریج بیماری فروکش می‌کند اما زمانی که ویروس جهش پیدا می‌کند ویروس جدیدی پیدا می‌شود که آنتی بادی که در بدن افرادی که یک بار مبتلا شده‌اند، دیگر در مقابل ویروس جدید کارساز نیست.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بنابراین زمانی که ویروس تغییر پیدا می‌کند دیگر ماهیت متفاوتی دارد. در ویروس قبلی در صورت کاهش حس چشایی و بویایی بدون تست گرفتن متوجه می‌شدیم که فرد به کرونا مبتلا شده است و آبریزش بینی از علائم کرونا نبود اما اکنون علائم ابتلا به کرونا متفاوت شده و بیشتر بیماران با آبریزش بینی مراجعه می‌کنند.
وی افزود: دوره کمون ویروس قبلی ۲ تا ۱۴ روز بود اما دوره کمون این ویروس کمتر است. در مورد ویروس قبلی می‌گفتیم در صورت ۱۵ دقیقه تماس یا فرد بیمار، بیماری منتقل می‌شود اما در ویروس جدید در صورت ۵ ثانیه تماس، بیماری منتقل می‌شود یعنی ممکن است با یک سلام و علیک در خیابان بیماری منتقل شود. ویروس قبلی در فضای بسته منتقل می‌شد اما احتمال انتقال ویروس دلتا در فضای باز هم وجود دارد.
علوی تصریح کرد: در گونه ویروس قبلی در بررسی ترشحات بزاق یک بیمار تعداد ثابتی ویروس مشاهده می‌شد اما در سوش دلتا هزار برابر ویروس قبلی، ویروس در ترشحات حلق و بینی فرد آلوده وجود دارد بنابراین ویروس دلتا به شدت آلوده‌کننده است.
وی بیان کرد: در گذشته می‌گفتیم یک فرد مبتلا به ویروس ووهان ۱.۹ تا ۲ نفر را مبتلا می‌کند اما ویروس دلتا ۷ تا ۹ برابر بیشتر از ویروس قبلی افراد را آلوده می‌کند بنابراین این ویروس به شدت واگیر است. فاصه زمانی شروع تا رسیدن به فاز حاد ریه نیز در سوش دلتا کمتر است و تعداد بیماران نیازمند بستری و تعداد مرگ نیز بیشتر است.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان افزود: همه شیوه‌نامه‌های بهداشتی باید با هم رعایت شوند. کسی که واکسن تزریق کرده نباید ماسک را کنار بگذارد. مشاهده کردیم در انگلستان با وجود پوشش واکسیناسیون خوب، با برگزاری مسابقات فوتبال با تماشاچی موارد بیماری بسیار زیاد شد.
وی گفت: در کنار هر کاری باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی رعایت شوند. شست‌وشوی مرتب دست‌ها، رعایت فاصله‌گذاری و استفاده از ماسک رمز و راز سلامت هستند.
علوی عنوان کرد: همواره رابطه‌ای بین موارد بیماری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی وجود دارد. هر زمان رعایت پروتکل‌ها کاهش یافته، موارد بیماری افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: در سطح جهان موارد متعددی از ابتلای افراد پس از دریافت واکسن مشاهده شده است؛ واکسیناسیون تنها یکی از راه‌های کنترل بیماری است اما به تنهایی کافی نیست. تزریق واکسن، شناسایی و جداسازی بیماران، درمان به موقع بیماران و رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید توام انجام شود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: در حال حاضر در استان خوزستان میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی بر اساس خوداظهاری، ۷۵ درصد است اما بر اساس بررسی میدانی در مراکز شهرها این رقم ۶۵ تا ۷۰ و در حاشیه شهرها ۱۵ تا ۲۰ درصد است. در مجموع، متوسط رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خوزستان ۵۰ تا ۵۵ درصد یعنی بسیار پایین است و با این روند، هیچ امیدی به کنترل بیماری وجود ندارد.
وی با بیان اینکه بیشتر افراد پس از دریافت واکسن در صورت ابتلا به بیماری به نوع خفیف مبتلا می‌شوند، گفت: واکسن ۳۰ تا ۴۰ درصد از ابتلا، بیش از ۷۵ از ابتلا به نوع شدید بیماری و بیش از ۹۵ درصد از مرگ ناشی از بیماری جلوگیری می‌کند.
علوی افزود: بر اساس گفته سازمان جهانی بهداشت بهترین واکسن، واکسنی است که در اولین فرصت در دست باشد. اثربخشی واکسن‌ها متفاوت است اما همه واکسن‌ها از ابتلا به نوع شدید بیماری و مرگ جلوگیری می‌کنند.
وی بیان کرد: تفاوت واکسن‌ها در نحوه کارکردشان است. برخی  واکسن‌ها از ویروس غیرفعال تولید شده‌اند و برخی واکسن‌ها نیز از قسمتی از پیکره ویروس تولید شده‌اند بنابراین هیچ واکسنی خطری برای انسان ندارد. برخی واکسن‌ها نیز به دلیل اینکه کل ویروس را غیر فعال کردند، نوع ایمنی که ایجاد می‌کنند از ایمنی طبیعی تقلید می‌کند.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: واکسن‌هایی که به تازگی وارد عرصه تولید شده‌اند، از هوشمندی برخوردارند و ممکن است در آینده اگر تغییراتی در ویروس ایجاد شود، تغییرات را هم پوشش دهند.
وی افزود: انواع واکسن‌ها وجود دارند و قطعا واکسن‌هایی که وزارت بهداشت وارد می‌کند و دارای مجوز سازمان جهانی بهداشت هستند، اثربخشی دارند.
علوی با اشاره به روند واکسیناسیون کرونا در استان خوزستان بیان کرد: تاکنون حدود ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا به خوزستانی‌ها تزریق شده است که ۶۵۰ هزار دوز این تعداد، در یک نوبت و ۱۵۰ هزار نوبت در دو نوبت تزریق شده است بنابراین تاکنون ۲۰ درصد افراد واجد شرایط و ۱۴ درصد کل جمعیت خوزستان واکسینه شده‌اند که نسبت به کشور که ۱۶ درصد است ۲ درصد عقب هستیم. تنها ۳ درصد افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند، دو دوز را نیز دریافت کرده‌اند و دو هفته از تزریق دوم‌شان گذشته است.
وی گفت: هر چند پوشش واکسیناسیون ایده‌آل نیست اما به دلیل اینکه واکسیناسیون هدفمند بوده، تقریبا تمام گروه‌های سنی که در صورت ابتلا احتمال مرگ‌شان زیاد است، ایمن شده‌اند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: در استان خوزستان حدود ۸۷ درصد افراد بالای ۸۰ سال واکسینه شده‌اند اما هنوز ۱۳ درصد این افراد واکسن را دریافت نکرده‌اند.  بیش از ۹۰ درصد افراد ۷۰ تا ۷۹ سال و حدود ۸۵ درصد افراد بالای ۶۰ سال (۶۰ تا ۶۹ سال)  نیز سال واکسن دریافت کرده‌اند.
وی بیان کرد: بیش از ۸۰ درصد مرگ‌های ناشی از کرونا در افراد بالای ۶۰ سال رخ می‌دهد که اگر این افراد، واکسن را دریافت کنند از ۸۵ درصد مرگ‌ها جلوگیری می‌شود.
علوی تصریح کرد: بیماران دیابت، بیماران خاص و گروه‌های خاص دیگر نیز تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفته‌اند و در این خصوص نگرانی نداریم زیرا در صورت ابتلای این افراد، میزان مرگ بسیار کمتر می‌شود.
وی با بیان اینکه برای پوشش خوب واکسیناسیون باید روازنه ۳۰ تا ۳۲ هزار دوز واکسن تزریق شود، گفت: در صورتی که واکسن به دست‌مان برسد می‌توانیم این کار را انجام بدهیم. روند واکسیناسیون بسیار خوب است و در یک روز تا ۳۵ هزار دوز واکسن هم تزریق کرده‌ایم.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان افزود: در برخی شهرها، مردم استقبال زیادی از واکسن نداشته‌اند. در بررسی انجام‌شده، ۴۰ درصد مردم علاقه‌ای به دریافت واکسن نداشتند اما با اقدامات انجام‌شده اکنون این عدد به ۳۰ درصد رسیده است.
وی با اشاره به وضعیت بیماری در خوزستان بیان کرد: در حال حاضر ۹ شهر خوزستان در وضعیت قرمز، ۹ شهر نارنجی و ۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. فعلا وضعیت استان خوزستان نسبت به بسیاری از استان‌های دیگر بهتر است اما باید توجه شود که در آغاز پیک هستیم و در دو هفته اخیر روز به روز موارد بیماری افزایش یافته است و سیر صعودی با شیب زیادی در شتاب است بنابراین اگر رعایت نشود در آینده نزدیک ممکن است همه شهرهای خوزستان قرمز شوند.
علوی گفت: در حال حاضر بیمارستان‌ها با انبوهی از مراجعه‌کنندگان مواجه هستند. تاکنون بیمارستان‌ها جوابگو بوده‌اند و بیمار پشت درهای بیمارستان نمانده است اما این موضوع به این معنی نیست که تاب‌آوری بیمارستان‌ها همچنان ادامه پیدا کند. اگر موارد بیماری، فراتر از گنجایش و تخت‌های بیمارستانی باشد قطعا دچار مشکل خواهیم شد.
وی افزود: در حال حاضر بر اساس تعداد مراجعه‌کنندگان، مرتب در حال برنامه‌ریزی هستیم و تعداد تخت‌های بیمارستانی اختصاص یافته به بیماران کرونا افزایش می‌یابد اما این مساله می‌تواند مشکلات دیگری برای ما ایجاد کند زیرا بیماران دیگری نیز داریم. نمی‌توانیم همه تخت‌ها را به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص دهیم و بیماران دیگر دچار مشکل شوند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: اگر تعداد بیماران باز هم افزایش یابد، دیگر نمی‌توان همه بیماران را بستری کرد. راه کنترل بیماری، از بیمارستان نمی‌گذرد بلکه از بهداشت و پیشگیری می‌گذرد.
وی بیان کرد: در قرارگاه عملیاتی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان در خصوص اعمال محدودیت‌ها صحبت و مقرر شده است که محدودیت‌ها به شدت اعمال شود. برخی مشاغل نیز در شرایط قرمز، مجاز به فعالیت نیستند. در خوزستان با پدیده برگزاری مراسم عروسی و عزا نیز مواجه هستیم که باید این موارد کنار گذاشته شوند.
علوی با اشاره به در پیش بودن مراسم محرم و صفر، افزود: امیدواریم پروتکل‌ها به گونه‌ای رعایت شود که حداقل عفونت در این مراسم رخ دهد. البته در خصوص این موارد، ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم‌گیری می‌کند.
وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، گفت: وزیر بهداشت از رهبری درخواست کرد که کل کشور دو هفته تعطیل شود. در زمانی که بیماری لجام‌گسیخته افزایش می‌یابد این کار خوب و مُسکن است تا دست و پای‌مان را جمع کنیم و کارهای دیگری انجام دهیم. این موضوع به ستاد ملی مقابله با کرونا واگذار شد و قطعا خروجی آن، تصمیمی به نفع کنترل بیماری خواهد بود.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها