با ما همراه باشید

اخبار 13

افزایش شیوع آنفلوآنزا تا دو ماه آینده/مراقب ابتلا همزمان آنفلوآنزا و کرونا باشید

منتشر شده

در

افزایش شیوع آنفلوآنزا تا دو ماه آینده/مراقب ابتلا همزمان آنفلوآنزا و کرونا باشید

ایسنا/هرمزگان رئیس آزمایشگاه مرجع تشخیص کووید دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: علی رغم انجام واکسیناسیون کووید لازم است همچنان سختگیرانه در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی اهتمام ورزیده و افراد واجد الشرایط جهت واکسیناسیون آنفلوآنزا اقدام کنند.

دکتر حامد گوکلانی صبح امروز (۲۵ آبان ماه) ضمن هشدار در خصوص اپیدمی آنفلوآنزا در دو ماه آینده، افزود: علی رغم انجام واکسیناسیون کووید لازم است همچنان سختگیرانه در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی اهتمام ورزیده و افراد واجد الشرایط جهت واکسیناسیون آنفلوآنزا اقدام کنند.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی آزمایشگاه مرجع استان این است که با هوشیاری، پایش و نظارت دقیق برای پیشگیری از بیماری‌ها و به صورت ویژه بیماری‌های ویروسی حساس بوده و موارد وقوع را گزارش کند، اظهار کرد: در این آزمایشگاه از ابتدای همه گیری کووید هم زمان با تست کووید رصد آنفلوآنزا هم انجام می شد.

گوکلانی با اشاره به اینکه به صورت معمول اپیدمی آنفلوآنزا در پاییز و زمستان اتفاق می افتد، بیان کرد: عمدتا ویروس‌هایی که قرار است در پاییز و زمستان اپیدمی ایجاد کنند، در فصل بهار موجب ایجاد موج کوچک طغیان منطقه ای  آنفلوآنزا می‌شوند که به آن‌ها موج پیش رو گفته می شود و  این موج های پیشرو ناشی از همان ویروس‌های بهاری هستند که در پاییز و زمستان اپیدمی ایجاد می کنند.

وی ادامه داد: در مهرماه علی رغم کاهش میزان موارد ابتلا و بستری کووید، تعدادی بیمار بستری با مشکل تنفسی و تست منفی کووید داشتیم و جهت بررسی دقیق تر پنل ۱۷ ویروسی تهیه شد که ۱۷ نوع ویروس تنفسی را همزمان بررسی می کند، طی بررسی های انجام شده بر روی حدود ۳۰ نفر از این بیماران وجود کرونا ویروس فصلی که قبلا هم در طبیعت بوده و همچنین آنفلوآنزا محرز شد.

رئیس آزمایشگاه مرجع تشخیص کووید دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ادامه داد: بعد از آن به منظور پایش آنفلوآنزا روی بیماران بستری چه آن‌هایی که کووید مثبت بودند و چه آنهایی که کووید منفی بودند، انجام شد طبق بررسی‌ها تاکنون مواردی را نداشتیم که همزمان تست کووید و آنفلوانزا مثبت باشد اما قطعا اگر پروتکل‌ها رعایت نشود، در دو سه ماه آینده موارد ابتلای همزمان را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در بررسی یک هزار و ۲۸۸ بیمار بستری و سرپایی تا بیست و دوم آبان‌ماه تعداد ۴۴ مورد آنفلوانزا تشخیص داده شده که ۳۸ مورد آن آنفلوآنزای نوع H۳N۲ و ۶ مورد آنفلوآنزای B است، عنوان کرد: احتمالا در چند ماه آینده میزان آنفلوآنزای بیشتری را خواهیم داشت و همچنین ممکن است شاهد بیمارانی باشیم که همزمان مبتلاء به آنفلوآنزا و کووید هستند.

گوکلانی با اشاره به اینکه تشخیص و افتراق آنفلوانزا با کووید از طریق علایم بالینی و انجام سی تی اسکن دشوار خواهد بود و تشخیص نهایی با انجام تست آنفلوآنزا خواهد بود، بیان کرد: مهمترین راهکار برای پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا و کرونا علاوه بر تزریق دو دوز واکسن، رعایت دستورالعمل های بهداشتی، شستشوی مرتب دست‌ها، استفاده از ماسک وحفظ فاصله اجتماعی است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 13

فعال برجسته فضای مجازی کشور همراه با خانواده اش در حادثه ای دلخراش در قم جان سپرد

منتشر شده

در

توسط

فعال برجسته فضای مجازی کشور همراه با خانواده اش در حادثه ای دلخراش در قم جان سپرد

ایسنا/قم محمدحسین فرج نژاد دیشب با موتور در بلوار غدیر در تصادف با یک خودرو به همراه خانواده اش به دیارباقی شتافت.

مهدی فراهانی سخنگوی اورژانس امروز در جمع خبرنگاران گفت:این حادثه که در بلوار الغدیر روبروی ورودی پردیسان رخ داده است متاسفانه 5 کشته برجای گذاشته است.

وی افزود: در این حادثه طبق گزارشات میدانی، موتورسیکلت دارای 5 سرنشین بوده است که پس از برخورد با خودروی سواری 206، 4 سرنشین موتورسیکلت در دم جان باختند و مصدوم دیگر که کودکی 4 ساله بدحال بوده است پس از دریافت اقدامات درمانی مناسب توسط کارشناسان فوریت‌های پزشکی به مرکز درمانی منتقل شده است.

وی گفت: راننده خودروی سواری نیز در این تصادف جان خود را از دست داده است و سرنشین خودرو پس از دریافت اقدامات درمانی به مرکز درمانی منتقل شده است.

وی اظهارکرد: خودرو پس از واژگونی دچار حریق شده است.

گفتنی است، فرد راکب موتور سیکلت دکتر محمدحسین فرج نژاد از مولفان و محققان و اساتید برجسته سواد رسانه ای کشور و از اعضای هیئت مدیره فضای مجازی حوزه بود که سالهای سال خدمات ارزشمندی در جبهه بندی علمی و سازمان دهی فضای مجازی جبهه انقلاب اسلامی ارایه کرده بود.

بیشتر فعالان فضای مجازی و علوم انسانی وی را به عنوان یکی از متخصص ترین کارشناسان کشور در زمینه صهیونیست شناسی می دانستند. تمرکز بخش مهمی از تحقیقات اخیر وی در زمینه رویکردهای ضد صهیونیستی بود.

وی به رغم مسئولیت ها و فعالیت های فراوان در منطقه پردیسان قم اجاره نشین بود و با موتور سیلکت تردد می کرد که متاسفانه شب گذشته، به همراه تمام اعضای خانواده اش دارفانی را وداع گفت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 13

۹ شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی

منتشر شده

در

توسط

۹ شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی

ایسنا/بوشهر طبق آخرین آمار رنگ‌بندی کشور، از ۱۰ شهرستان استان بوشهر به جز شهرستان دیّر همگی در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

طبق اعلام سامانه ماسک ۹ شهرستان گناوه، دیلم، تنگستان، عسلویه، کنگان، جم، دشتستان و دشتی، در شرایط قرمز کرونایی هستند و تنها شهرستان دیّر در وضعیت نارنجی قرار دارد.

پیش از این ۸ شهرستان بوشهر، گناوه، تنگستان، عسلویه، کنگان، جم، دشتی و دشتستان در شرایط قرمز کرونایی خواهند بود و ۲ شهرستان دیّر و دیلم در وضعیت نارنجی قرار داشتند.

به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین آمار رنگ‌بندی کشور، ۲۳۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۹۹ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 13

پیش بینی برداشت مکانیزه برنج در ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

منتشر شده

در

توسط

پیش بینی برداشت مکانیزه برنج در ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

ایسنا/گیلان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: پیش بینی می شود بیش از ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه برداشت شود.

علی موسوی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با رعایت تقوویم زراعی از سوی برنج کاران نتایج خوبی از شالیزارها حاصل شد، اظهار کرد: از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان، بیش از ۷۰ درصد در مرحله خوشه دهی است که متناسب با عملیات زراعی و مطابق با تقویم زراعی است.

وی افزود: پیش بینی می شود بیش از ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه برداشت شود.

موسوی ادامه داد: انجام به موقع عملیات کاشت، کاهش هزینه ‌تولید، صرفه جویی در وقت، افزایش بهره‌وری نیروی کار و افزایش تولید محصول ‌از جمله مزایای تولید مکانیزه برنج است.

وی تصریح کرد: عواملی نظیر سختی کار، ‌هزینه بالا ،عدم توجیه اقتصادی در کشت سنتی برنج  وحمایت سازمان جهاد کشاورزی در اعطای تسهیلات کشاورزی در راستای رونق تولید و کاهش میزان ضایعات برنج  موجب شده تا شالیکاران از ‌ورود ماشین آلات و تجهیزات مکانیزه کشت برنج استقبال کنند.

وی همچنین به کمباین داران توصیه کرد قبل از دروی مکانیزه برنج حتما نسبت به معاینه فنی دستگاهشان اقدام کنند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها