با ما همراه باشید

اخبار 16

امیدوارم مناطق زلزله زده به فراموشی سپرده نشود/مسئله اساسی بازسازی و نوسازی است

منتشر شده

در

امیدوارم مناطق زلزله زده به فراموشی سپرده نشود/مسئله اساسی بازسازی و نوسازی است

ایسنا/هرمزگان نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان گفت: ارائه خدمات اورژانسی مثل توزیع چادر خوب است اما مسئله اساسی بازسازی و نوسازی مجدد خانه‌های مردم است و همه باید در این زمینه پای کار آیند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد عبادی‌زاده ظهر امروز(۲۸ آبان ماه) در نماز جمعه این هفته بندرعباس، اظهار کرد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی مربوط به خانواده، بخشی از این آسیب‌ها مربوط به آسیب‌های قبل و بعد از ازدواج جوانان است.

وی افزود: به جوانان و خانواده‌ها توصیه می‌کنم فاصله بین عقد و عروسی جوانان را طولانی نکنند چراکه طولانی شدن آن موجب آسیب‌های بسیاری می‌شود. آمارها گویای این حقیقت است که اکثر ازدواج‌هایی که در آن‌ها دوران بین عقد و عروسی طولانی بوده، دچار مشکل شده‌اند. تصوراتی که از گذشته در ذهن جوانان شکل گرفته، ممکن است در ارتباط با یکدیگر موجب ایجاد آسیب‌هایی شده و بعضاً به طلاق منجر شود.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان تصریح کرد: دوران عقد دوره شناخت نیست و شناخت مربوط به دوران قبل از عقد است. پدر و مادرها باید قبل از ازدواج به فرزندان خود کمک کنند که به یک انتخاب درست برسند. آسیب دیگر مسئله مهریه‌های بالاست. مشکلات بسیاری برای زندگی جوانان در اثر تعیین مهریه‌های بالا به وجود آمده است. خوشبختی زن و مرد به این است که مهریه‌شان اندک باشد. هرچه مهریه کمتر باشد سعادت در زندگی مشترک بیشتر خواهد بود. مهریه هیچ‌گاه پشتوانه خوبی برای حفظ و حراست از زندگی نیست.

عبادی‌زاده عنوان کرد: مهریه حضرت زهرا(س) به عنوان مهرالسنه باید در دستور کار جوانان و والدین قرار بگیرد که در روایات بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ درهم و معادل حدود ۲۱ سکه بهار آزادی امروز است. این مهریه یک مهریه متوسط جامعه در زمان پیامبر(ص) بوده و افراط و تفریط در تعیین مهریه جایز نیست. اگر می‌خواهیم فرزندانمان در زندگی خوشبخت شوند این سعادت را پیامبر گرامی اسلام(ص) در مهریه بالا نمی‌داند.

وی بیان کرد: برای جلوگیری از آسیب‌های بعد از ازدواج نیز والدین باید به جوانان کمک کنند. مربیان معلمان اساتید، روحانیون باید دست به دست یکدیگر دهند و به جوانان کمک کنند تا از مراحل اولیه زندگی عبور کنند. آسیب‌های مختلفی دامن‌گیر جوانان ما می‌شود و اولین مسئله مسائل عاطفی است. اظهار عشق و عاطفه در تمام طول زندگی مشترک از اهمیت بالایی برخوردار است. پیامبر گرامی اسلام(ص) به مردان و زنان سفارش کرده‌اند که حداقل در هفته یک بار محبت خود به همسرشان را ابراز کرده و به زبان آورند.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان اضافه کرد: انسان‌ها نیاز به محبت دارند و عواطف آنان می‌طلبد که محبت را از همسر خود بشنوند. مردان غرور همسران خود را نشکنند و بگذارند مفهوم مقدس نقش مادری آنان در بین فرزندان پررنگ باقی بماند. در زمینه مسائل فرهنگی خانواده‌ها نیز باید بسیار مراقب باشیم و نباید بگذاریم تفاوت‌ها فرهنگی در زندگی مشترک تأثیرات منفی بگذارد.

عبادی‌زاده اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که زندگی خانواده‌ها را متزلزل می‌کند، ازدواج‌های متعدد و ازدواج‌های موقت است. برخی می‌گویند اسلام اجازه داده اما تعدد زوجات در اسلام اصل نیست و مربوط به موارد ضرورت است. کارهای بسیاری برای ثواب کردن وجود دارد و نیازی نیست که افراد به بهانه ثواب به ازدواج موقتی که از آن بی‌نیاز هستند، روی آورند.

وی افزود: یکی دیگر از آسیب‌های مربوط به خانواده مشکلات اقتصادی است که به جوانان سفارش می‌کنم سعی کنند سطح انتظارات خود را پایین آورند و ان‌شاءالله خداوند  متعال در زمان معین خود نیز ما را از فضل خود بی‌نیاز می‌کند. خداوند رزق ما را مقدر کرده از این رو باید عجله نکرده و به حلال بسنده کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان تصریح کرد: خودم و همه را به تقوای الهی سفارش می‌کنم که تقوا خانواده را از همه آسیب‌ها حفظ می‌کند و به زندگی نشاط و آرامش می‌دهد. تقوا باعث می‌شود انسان بتواند از زندگی لذت ببرد و موجب سعادت و خوشبختی خانواده و جامعه می‌شود. هر مقدار که جامعه به سمت تقوا حرکت کند به همان اندازه خداوند عنایات خود را به جامعه افزون می‌کند.

عبادی‌زاده ضمن گرامیداشت هفته بسیج عنوان کرد: بسیج شجره طیبه الهی و معجزه انقلاب اسلامی است. تشکیل بسیج به دستور امام(ره) جزء معجزات الهی برای انقلاب اسلامی بود و امروز نیز در جریان مقاومت، هر جا معادله‌های کشورهای درگیر مقاومت بیشتر می‌شود، کلید حل مشکلات بسیج مردمی است.

وی با اشاره به زلزله اخیر استان هرمزگان اضافه کرد: مردم هرمزگان باید از خداوند متعال شکرگزاری کنند. مردم آیه خدا را و لطف خدا را در کنار آن دیدند. در شهر بم زلزله ۶,۶ ریشتری و در شهر بندرعباس ۶.۴ ریشتر اتفاق افتاد و اختلاف این دو تنها ۰.۲ ریشتر بود اما فاجعه‌ای که در بم اتفاق افتاد با هرمزگان قابل قیاس نبود و مردم استان ما لطف خداوند را به چشم دیدند. مردم نماز آیات و همچنین نماز شکر را به جا آورند و به درگاه خداوند متعال سر تعظیم فرو آورده و به دلیل بلیه‌ای که از سرمان گذراند شکرگزاری کنند.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان بیان کرد: مشکلاتی که زلزله اخیر در برخی مناطق هرمزگان برای مردم ایجاد کرد، اگرچه اندک بود اما باید اساسی حل شوند. در بازدیدی که از بخش فین داشتم و به مسئولین عالی کشور نیز منتقل کردم، مشاهده کردم که مشکلات مردم در این منطقه اساسی است. ۶۰ سال است که فین بخش است اما بسیار محروم از نعماتی است که باید به آن برسد. اکثریت خانه‌های مردم بدون ایمنی بوده و ترک برداشته است. این اتفاق یک تلنگر الهی برای ما بود.

عبادی‌زاده ادامه داد: خداوند به ما فرصتی داد تا هم فقر و مشکلات مردم را ببینیم و هم کاری اساسی برای آنان انجام دهیم. ارائه خدمات اورژانسی مثل توزیع چادر خوب است اما مسئله اساسی بازسازی و نوسازی مجدد خانه‌های مردم است و همه باید در این زمینه پای کار آیند.

وی در پایان ضمن قدردانی از حضور به موقع معاون اول رئیس‌جمهور در هرمزگان، یادآور شد: از جمعیت هلال‌احمر، ستاد حوادث غیرمترقبه و استاندار هرمزگان و همه افرادی که در این زمینه کمک کردند سپاسگزارم و امیدوارم که فین به دست فراموشی سپرده نشود. من نیز پیگیر رفع مشکلات این بخش خواهم بود و در صورت جدی گرفته نشدن، مجدداً تذکر خواهم داد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 16

آغاز فعالیت مرکز نوآوری لجستیک هوشمند پست اصفهان

منتشر شده

در

توسط

آغاز فعالیت مرکز نوآوری لجستیک هوشمند پست اصفهان

ایسنا/اصفهان مرکز نوآوری لجستیک هوشمند و تجارت الکترونیک پست استان اصفهان به عنوان نخستین رویداد کارآفرینی و نوآوری پست استان فعالیت خود را آغاز کرد.

مرکز نوآوری پست استان اصفهان در حال حاضر دارای بخش‌های کلینیک کسب و کار با هدف ارائه مشاوره کسب و کار و ارائه آموزش های تخصصی در حوزه پست و تجارت الکترونیک و همچنین مرکز جذب و پرورش ایده‌ها با همکاری دانشگاه آزاد اصفهان و شتاب‌ دهندهای فعال استان شروع به فعالیت کرده است.

مدیرکل پست استان اصفهان با اشاره به سهم ۸ درصدی استان اصفهان در واحدهای پستی کشور و انتخاب استان به عنوان پایلوت، در راه اندازی مرکز نوآوری افزود: سیاست گذاری این مرکز زیر نظر وزارت ارتباطات و پارک علم و فناوری کشور انجام شده و در راستای تسریع در ارائه خدمات نوین پستی فعالیت خواهد کرد.

به نقل از روابط عمومی پست استان اصفهان، حمید باقری با اشاره به اهمیت توسعه اقتصاد دیجیتال در دنیا، اضافه کرد: برای اینکه از دنیا و کسب و کارها در این زمینه عقب نباشیم ناگزیر به ایجاد فعالیت های نوآوری هستیم.

وی با بیان اینکه رفع مشکلات بسته بندی در حوزه پست، طراحی اپلیکیشن‌های پیگیری مرسولات پستی، طراحی تمبر دیجیتال از جمله اقدامات اولیه در دستور کار این مرکز است گفت: ارائه پست هوشمند، لجستیک یکپارچه، سیستم‌های پرداخت، حمل و نقل پاک و برقی، سکوی تجارت الکترونیک و استفاده از فناوری‌های حمل و نقل پیشرفته هوشمند از جمله ویژگی‌ها و کارکردهای این مرکز در استان است.

به گفته مدیرکل پست استان اصفهان، بخش‌های خصوصی در طرح ستاپ(سکوی تجارت الکترونیک پست) و این طرح، به عنوان بازوی توانمند پست قرار می‌گیرند و به تحقق تجارت الکترونیک کمک می‌کنند و امیدواریم همه فعالان نفش آفرین حضور پیدا کنند.

وی افزود: پست استان با ۹۹۷ واحد پستی سهم هشت درصدی از واحدهای پستی کشور را به خود اختصاص داده است و در زمان حاضر یکی از استان های شاخص در امر ارتباطات و شبکه پستی کشور محسوب می‌شود.

باقری گفت: لجستیک هوشمند و توسعه تجارت الکترونیک موجب افزایش سرانه مرسولات و توسعه محصول(ترافیک پستی) را به دنبال خواهد داشت که در این زمینه هم از ورود و همکاری شتاب دهنده‌ها و کسب و کارها استقبال می‌کنیم.

به گفته این مسئول، در حال حاضر جهت استقرار شتابده‌ها و دفاتر مشاوره و آموزشگاه‌های تخصصی در این مرکز فراخوان عمومی اعلام شده است که تاکنون استقرار یک شتاب دهنده تصویب شده است و یک مرکز آموزشی و یک مرکز مشاوره نیز تقاضای خود را جهت استقرار به مرکز نوآوری اعلام کرده اند که روند استقرار آنها نیز در حال پیگیری است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 16

کلیه مبادی ورودی و خروجی فرعی هرمزگان بسته خواهد شد

منتشر شده

در

توسط

کلیه مبادی ورودی و خروجی فرعی هرمزگان بسته خواهد شد

ایسنا/هرمزگان فرمانده انتظامی استان با اشاره به قاطعیت پلیس در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از کلیه مسافران نوروزی خواست با پایان دادن به سفر خود، هرچه سریعتر برنامه بازگشت به شهر محل سکونت خود را تنظیم کنند.

سردار غلامرضا جعفری ظهر امروز(هشتم فروردین ماه) در جمع خبرنگاران، گفت: با توجه به آغاز طرح فاصله گذاری اجتماعی و اجرای تشدید محدودیت های تردد، از شهروندانی که به مسافرت رفته اند، خواست ضمن لغو کردن سفر خود به خانه بازگردند.

وی افزود: باتوجه به شیوع روزافزون ویروس کرونا در کشور، پلیس هرمزگان همراه با دستگاه‌های مرتبط، طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری را با قاطعیت اجرا می کند و از هم استانی های عزیز و مسافرانی که به هرمزگان مسافرت کرده اند می خواهیم در این خصوص با پلیس خدمتگزار خود، همکاری کنند.

این مقام ارشد انتظامی تأکید کرد: شهروندان برای حفظ سلامتی خود و سایر هموطنان و قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا، در خانه بمانند و مسافران نوروزی که در استان حضور دارند هرچه سریعتر به استان محل سکونت خود بازگردند.

وی با تاکید بر همکاری شهروندان با پلیس در ریشه کنی ویروس کرونا، افزود: توجه به شعار “ما در خانه می مانیم” و “به خانه برگردیم” در این ایام برای پیشگیری از شیوع این بیماری بسیار مهم و ضروری است و این امر با تلاش شبانه روزی کارکنان پلیس و تلاش و همراهی شهروندان محقق خواهد شد.

سردار جعفری با بیان اینکه کلیه مبادی ورودی و خروجی فرعی بسته خواهد شد و خودروهای غیر بومی نیز از کنار گذرشهرها استفاده و از استان خارج و از ورود به داخل شهرها خودداری کنند تصریح کرد: پلیس بدون اغماض با خودروهای متخلف برخورد و برابر قانون مشمول ۵ میلیون ریال جریمه نقدی و خودرو متخلف به مدت یک ماه توقیف خواهد شد.

فرمانده انتظامی هرمزگان در پایان اجرای این طرح را مطالبه عمومی دانست و عنوان کرد: نیروی انتظامی با قاطعیت کامل این طرح را اجرا می کند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 16

معرفی ۱۰۰ نویسنده در شهر تهران

منتشر شده

در

توسط

معرفی ۱۰۰ نویسنده در شهر تهران

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات با اشاره به نمایش بیش از دوهزار کتاب از ۱۰۰ نفر از نویسندگان ایران در بیش از ۶۰۰ تابلو شهری و عرشه پل در سطح شهر تهران گفت: این شروع اقداماتی است تا شهر به فضایی زیبا، فرهنگی و مفتخر به نویسندگان حوزه‌های مختلف تبدیل شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از ستاد خبری بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران، علی‌ رمضانی (مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران) در نشست معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با خبرنگاران حوزه کتاب که در روز ۲۷ آبان ۱۴۰۰ برگزار شد، با اعلام خبر آغاز طرح «پاییزه کتاب ۱۴۰۰» از ۲۹ آبان، گفت: هم‌اکنون بیش از ۹۷۰ کتابفروشی در سراسر کشور عضو این طرح شده‌اند. به کتابفروشی‌هایی که در خارج از مراکز استان‌ها قرار دارند، اعتبار بیشتری اختصاص داده‌ایم و علاوه بر این تلاش کردیم در ۱۰۰ شهر از مناطق کمتر برخوردار کتاب‌فروشی‌هایی را فعال کنیم و اعتبار بیشتری برای آن‌ها درنظر بگیریم.

او افزود: مجموع اعتبار طرح «پاییزه» کمتر از طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ نیست اما نحوه توزیع آن متفاوت است. نحوه توزیع یارانه‌ها تغییر کرده است و تلاش کردیم یارانه‌ها به سمت مناطقی برود که تاکنون کمتر از این یارانه‌ها استفاده کرده‌اند.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران درباره برپایی نمایشگاه کتاب در استان‌ها نیز اظهار کرد: بنا داریم بخش فروش و عرضه این نمایشگاه‌ها را به صورت مجازی برگزار کنیم. یکی از مهم‌ترین دلایل این اقدام، ایجاد عدالت در دسترسی به همه ناشران و توزیع یارانه‌های کتاب به همه اقشار  مردم است. زمانی که نمایشگاه‌های استانی را در مرکز استان (به ویژه در استان‎های بزرگ) برگزار می‌کنیم، در شهرستان‌ها امکان مراجعه افراد به این نمایشگاه‌ها بسیار کم است. بنابراین بخش فروشگاهی نمایشگاه‌های مجازی را به منظور استفاده همه مردم آن استان در تمام مناطق فعال می‌کنیم.

او افزود: با همت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و خانه کتاب و ادبیات ایران، موضوع نشست‌ها و شور و شعف فرهنگی در استان‌ها و دیگر مواردی که تا به الان بخش جنبی بوده است‌، تبدیل به بخش اصلی ‌می‌شود. به این صورت به جای درگیرشدن در یک فعالیت اجرایی طاقت‌فرسا، بخش‌های جنبی را به بخش‌های اصلی تبدیل می‌کنیم. مانند نشست رونمایی، بحث و بررسی در مورد کتاب،  تبلیغات محیطی و …. نمایشگاه مجازی کتاب استان اصفهان در نیمه دوم آذرماه برگزار می‌شود و تا پیش از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، نمایشگاه‌های استانی دیگری نیز در یکی از استان‎ها برگزار خواهد شد و به تدریج در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

دبیر بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران در ادامه با تقدیر از فعالیت‌های تمام رسانه‌ها و سازمان صداوسیما در هفته کتاب گفت: در این هفته اقدام بی‌نظیری در سطح شهر تهران انجام شد و بیش از دوهزار کتاب از ۱۰۰ نفر از نویسندگان کشورمان در بیش از ۶۰۰  تابلو شهری و عرشه پل  به نمایش عمومی گذاشته شد. تاکنون چنین اقدامی برای معرفی مفاخر اهل قلم و نویسندگان کشور انجام نگرفته بود. این اقدام نتیجه همگرایی چند دستگاه از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانه کتاب و ادبیات ایران، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و سازمان زیباسازی شهرداری تهران است. این آغاز اقداماتی است تا شهر به فضایی زیبا و فرهنگی تبدیل شود. امیدواریم با توجه به الگودهی تهران، در سایر شهرها نیز شاهد چنین اتفاق عظیمی باشیم و نویسندگان و مفاخر ادبی معرفی شوند.

او افزود: این اقدام برای به نمایش گذاشتن کتاب است تا در مقابل چشمان مخاطبان قرار بگیرد. همان‌طور که معاون محترم امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کردند ما باید در زمینه در دسترس بودن و در  برابر چشم بودن کتاب تلاش کنیم. کتاب مانند کالاهای دیگر نیست که فقط لازم باشد، بگوییم: کتاب بخوان؛ بلکه نیاز است کتاب خوب به مردم معارفه و ترویج شود تا به سمت آن بروند.

رمضانی سپس مهم‌ترین حلقه مفقوده کتاب در کشور را مساله ترویج دانست و گفت: حوزه‌های دیگر در این سال‌ها حمایت‌هایی داشته‌اند اما به ترویج، توجه کمتری شده است. بال پرواز کتاب رسانه‌ها هستند و رسانه‌ها باید کمک کنند کتاب از ذهن نویسنده، دفتر و انبار ناشر، قفسه کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌ها به خانه‌های مردم  برود و خوانده شود.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، این اقدامات را موجب اهمیت پیداکردن کتاب دانست و افزود: پیش از این در تبلیغات شهری و صداوسیما محصولات تجاری تبلیغ می‌شد و تبلیغات حوزه فرهنگی بیشتر به  فیلم‌های سینمایی یا در حوزه کتاب به پوستر «هفته کتاب» محدود می‌شد. اما الان چهره نویسندگان، کتاب‌ها و آثارشان به نمایش گذاشته شده است و امکان خرید این کتاب‌ها در طرح پاییزه کتاب ۱۴۰۰ از کتابفروشی‎ها فراهم شده است. این اقدام بزرگ مقدمه کارهای بزرگ دیگری از همین گونه خواهد بود.

بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران از بیست‌وچهارم آبان‌ماه آغاز شده و تا یکم آذرماه ١٤٠٠ با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُر کنیم» در سراسر کشور ادامه دارد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها