با ما همراه باشید

اخبار 18

انسان گاهی باید طبیعت را فراموش کند/ آفات و ویروس ها نتیجه طغیان اکولوژیک است

منتشر شده

در

انسان گاهی باید طبیعت را فراموش کند/ آفات و ویروس ها نتیجه طغیان اکولوژیک است

ایسنا/گیلان عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات تهران، با بیان اینکه گاهی انسان باید طبیعت را به حال خودش رها کند، گفت: همه منفعت طلب شده ایم و برای نابودی طبیعت دست به دست هم داده ایم و با طبیعت کاسب مابانه رفتار می کنیم، اما با بی احترامی به طبیعت، در نهایت انسان نابود می شود.

هادی کیادلیری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تفاوت روز طبیعت امسال با سال های گذشته، اظهار کرد: شاید شیوع بیماری کرونا موجب شده باشد که طبیعت و محیط زیست را فراموش کنیم، اما گاهی انسان باید طبیعت را به حال خودش رها کند.

وی با بیان اینکه توجه بشر به طبیعت و منابع طبیعی چیزی جز بهره کشی و سوءاستفاده نبوده است، افزود: انسان ها همواره به منافع خودشان فکر می کنند و این روزها فرصتی شده تا دست از سر طبیعت برداریم.

عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تهران، با اشاره به چالش های محیط زیست در ایران، عنوان کرد: بشر در تمام دنیا طبیعت را تخریب کرده و محیط زیست در کشور ما نیز به واسطه موقعیت جغرافیایی و اقلیم خشک و نیمه خشک بسیار شکننده است.

کیادلیری، وسعت جنگل های ایران را تنها هفت درصد دانست و گفت: جنگل های کم، اما با ارزشی داریم و جنگل های باستانی شمال با تخریب زیاد مواجه هستند لذا مسئولیت ما برای حفاظت از آن دوچندان می شود.

وی چالش های محیط زیست را به دو بخش طبیعی و غیر طبیعی تقسیم کرد و ادامه داد: در جنگل یکسری درختان در رقابت با سایر گونه ها خشک می شوند، حشرات برخی از گونه ها را از بین می برند و گاها آتش سوزی در فصل های خاص اتفاق می افتد، اما همه این عوامل طبیعی و گاها مفید است. در مقابل، با چالش هایی مواجه هستیم که انسان ایجادکننده آنهاست و حالت طبیعی ندارد. در واقع چالش های طبیعی به دلیل بهره برداری مضاعف انسان تشدید شده و حالت غیر طبیعی پیدا کرده و قدرت بازسازی و ترمیم طبیعت را گرفته و به محیط زیست فشار وارد کرده است.

عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات، با بیان اینکه امروزه با آتش سوزی های وسیع و خارج از فصل در سطح جنگل ها مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: متاسفانه انسان الگوهای زمانی و مکانی و شدت و حدت چالش های طبیعی محیط زیست را تغییر داده و دیگر پروسه های طبیعت اکولوژیک نیست و طبیعت نمی تواند در زمان کم خودش را سازگار کند.

کیادلیری، با اشاره به تخم گذاری پرندگان در فصل بهار در داخل جنگل، عنوان کرد: آتش سوزی طبیعی جنگل به خاطر رطوبت در فصل بهار رخ نمی دهد، اما شاهد حریق جنگل در بهار نیز هستیم که حیات موجودات را به خطر می اندازد.

وی سازگار شدن مجدد یک مجموعه اکوسیستمی دگرگون شده را زمان بر دانست و گفت: افزایش استعداد آتش سوزی در سطح جنگل ها موجب شده درختان توان ترمیم پیدا نکنند. البته جهان با پدیده تغییر اقلیم مواجه است و تنها کاری که می توان انجام داد کاهش اثرات این تغییر اقلیم است.

عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات، با بیان اینکه برخی افزایش آتش سوزی و آفات و… را ناشی از تغییر اقلیم می دانند، اظهار کرد: با افزایش گرما و کاهش رطوبت استعداد این پدیده ها در طبیعت بیشتر می شود.

وی تجاوز به حریم طبیعت از طریق تصرف و ویلاسازی را نمونه ای از زیاده خواهی بشر دانست و افزود: همه منفعت طلب شده ایم و برای نابودی طبیعت دست به دست هم داده ایم و با طبیعت کاسب مابانه رفتار می کنیم، اما با بی احترامی به طبیعت، در نهایت انسان نابود می شود.

کیادلیری، جنگل های هیرکانی را میراث طبیعی جهانی و نگین ایران دانست و یادآور شد: ما نقشی در ایجاد این ارزش نداشتیم؛ حداقل در نگهداری از آن نقش آفرینی کنیم و زباله ها را به طبیعت جنگلی نسپاریم و درختان را قطع نکنیم و با ویلاسازی وارد حریم محیط زیست نشویم. مادامی که حس منفعت طلبی انسان نسبت به طبیعت از بین نرود، روند نابودی ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه رد پای انسان در تجاوز به حریم رودخانه ها و دریا نیز مشاهده می شود، عنوان کرد: شاید شیوع کرونا طی دو ماه گذشته اندکی از فشار بر طبیعت کاسته باشد، اما طبیعت در کوتاه مدت نمی تواند خودش را ترمیم کند و نیاز به زمان دارد لذا نباید اجازه دهیم برخی از این مسئله بهره ببرند و طی چند ماه، سال ها تخریب طبیعت را توجیه کنند.

عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: جنگل های شمال که ۵۰ سال است با فشار مواجه شده، تنها برای بازسازی تخریب میزان چوب به ۱۵۰ سال زمان نیاز دارد تا به شرایط قبل بازگردد. البته روندهای خوبی در پیش است که از جمله آن می توان به کاهش بهره برداری از جنگل های طبیعی اشاره کرد.

کیادلیری، ثبت جهانی جنگل های هیرکانی را گامی موثر در حراست از این گنجینه دانست و اضافه کرد: در سال های طولانی به جنگل فشار وارد کردیم و باید توانایی ترمیم را بازگردانیم.

وی انسان را یکی از حلقه های چرخه اکوسیستم دانست و تصریح کرد: طبیعت همواره به انسان هشدار می دهد و اگر خطری طبیعت را تهدید کند، قطعا انسان نیز دچار آن تهدید خواهد شد. اگر تعادل اکولوژیک حفظ شود چیزی طغیان نمی کند لذا آفات و ویروس ها می تواند هشداری باشد که نتیجه بر هم خوردن تعادل اکولوژیک و طغیان طبیعت است.

عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات، با بیان اینکه در تقابل انسان و طبیعت در نهایت طبیعت برنده می شود، گفت: بلایای طبیعی همچون سیل و رانش و… نوعی پس گرفتن زمین هایی است که از جنگل ها گرفتیم و لذا روز طبیعت فرصتی است تا انسان به بهره کشی خود از طبیعت پایان دهد و حداقل امروز طبیعت را فراموش کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 18

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰ عنوان برنامه از سوی سازمان بسیج فرهنگیان استان در هفته بسیج اجرا می‌شود.

سرهنگ جاماسب بهمنیار در جمع خبرنگاران افزود: برگزاری یادواره های شهدای فرهنگی، دیدار با خانواده های معظم شهدای فرهنگی، نشست‌های بصیرتی و سیاسی، عطر افشانی گلزار شهدا از مهم‌ترین برنامه‌های هفته بسیج است.

وی اظهارکرد: همزمان با هفته بسیج از زندگینامه و وصیت نامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مسابقه کتبی برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برای کمک به نیازمندان کمک های مومنانه در قالب پویش لبخند رضایت نیز جمع‌آوری می‌شود.

به گزارش ایسنا، بهمنیار بیان کرد: دو فضای آموزشی پیش ساخته نیز به دانش‌آموزان مناطق دیشموک و زیلایی اهدا می شود ۹هزارو۸۳۰ نفر از فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد عضو بسیج فرهنگیان هستند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

منتشر شده

در

توسط

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با رد برخی اظهارنظرها مبنی بر تعلل و تاخیر دولت در اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، تاکید کرد که مرحله اول این طرح با تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به ماندن در خانه و آغاز طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا دکتر محمود واعظی روز سه شنبه در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت درخصوص مباحث شده در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت:‌ امروز در جلسه ستاد ملی کرونا گزارش‌ها و آمارهای امیدوارکننده‌ای از روند مدیریت اپیدمی کرونا ارائه شد. بحمدلله نظام بهداشت و درمان کشور با یاری همه‌جانبه سایر بخش‌های دولتی و حاکمیتی و همراهی بسیار خوب مردم، عملکرد بسیار خوبی را در مقابله با ویروس کرونا به ثبت رسانده و این مهم، علاوه بر تلاش شبانه‌روزی و فداکاری کادر درمانی و سایر دستگاههای دخیل در مدیریت بحران،‌ نتیجه سرمایه‌گذاری دولت در حوزه سلامت در سالهای گذشته بوده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کرونا یک مسئله جهانی است و بهتر است قضاوتمان درباره عملکرد کشورمان در مقابله با آن را بر مبنای قیاس با کارنامه سایر کشورها استوار کنیم، افزود:‌ آنچه از آمارهای سازمان بهداشت جهانی از روند گسترش کرونا در کشورهای مختلف قابل فهم است، این است که بر خلاف کشورهای ایتالیا، اسپانیا و آمریکا که روند گسترش بیماری در آنها هنوز به شدت صعودی است ، در کشور ما روند ابتلا و شیوع به ثبات نسبی رسیده و این نشانه کارآمدی تصمیمات و سیاست‌های ایران در زمینه مقابله با کروناست.

واعظی تشخیص زودهنگام ورود بیماری به کشور را یکی از عوامل توفیق سیستم بهداشت و درمان ایران در مقابل کرونا برشمرد و اذعان داشت:‌ ایران دومین کشوری بود که وجود بیماری را تشخیص داد و خوشبختانه بدون تعلل و از همان ابتدا تدابیر کنترلی و درمانی خود را تحت عنوان مرحله اول فاصله‌گذاری با  تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به مسافرت نرفتن و ماندن در خانه و طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به اجرا گذاشتیم که به اذعان متخصصان بهداشت و درمان، مهم‌ترین نقش را در کنترل اپیدمی در کشور داشته است.

وی افزود:‌ محصلان و دانشجویان و جوانان اگرچه مواجهه آسان‌تری با بیماری کووید 19 دارند اما جزء مهم‌ترین ناقل‌ها به شمار می‌روند و به همین دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاهها روند شیوع بیماری را به شکل قابل توجهی محدود کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ضمن رد برخی اظهارنظرها در خصوص تعلل دولت در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت:‌ بر خلاف تصور برخی، مرحله اول طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور آغاز  و قدم به قدم با توجه به نظر متخصصان امر و مصوبات ستاد ملی کرونا، تکمیل یا تشدید شده است. در اقدامات کنترلی و مدیریتی،‌ دولت کاملا مطابق با نظرات متخصصان و مصوبات ستاد ملی عمل کرده و بر خلاف آنچه که عده‌ای سعی در القای آن دارند، هیچ تاخیر یا تعللی رخ نداده است. توفیق در کنترل بیماری نسبت به کشورهای دیگر،‌ نتیجه همین تدابیر و سیاست‌ها بوده و امیدواریم انشالله با ادامه این روند، هر چه زودتر به طور کامل بر بیماری فائق آئیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ امیدوارم گروههایی که در این شرایط بسیار سخت کمکی نمی‌کنند و به دنبال ایراد و انتقاد و مخالف‌خوانی هستند، حداقل برای این مدت که کشور با این ویروس منحوس مواجه است، به خاطر سلامت مردم تسویه حساب سیاسی را به تاخیر بیندازند.

انتهای پیام/

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

منتشر شده

در

توسط

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ایسنا/خراسان جنوبی نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه‌گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

امیدشان بسته به دام‌هایشان است؛ دامی که زحمتش برای دامدار است و سودش برای واسطه. دام را پرورش می‌دهند به امید سود؛ اگرچه نهاده‌های دامی و خشکسالی دغدغه اصلی دامداران است، اما نبود کشتارگاه به رنج و سختی آنها اضافه کرده و همین مشکلات سبب شده است دامپروران تعدادی از گوسفندان را قبل از رسیدن به وزن مطلوب به فروش برسانند.

به گزارش ایسنا، نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

دامداران مجبورند تعدادی از گوسفندان را که در واقع تمام دارایی آنان است، با قیمت پایین قبل از اینکه به پروار برسند، بفروشند؛ اگر این کار را نکنند دام‌ها روی دستشان می‌مانند. خراسان جنوبی با ظرفیت پرورش سه میلیون راس دام سبک و ۷۰ هزار راس دام سنگین نباید این وضعیتش باشد.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ذبح می‌کنیم چون نهاده نداریم

جواد غریبی، رییس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی به ایسنا می‌گوید: باید فکری به خال زیرساخت‌های استان شود؛ تا چه زمانی قرار است این روند ادامه یابد.

وی افزود: وقتی قیمت در بازار آزاد به دست دلالان نرخ گذذری می‌شود؛ دیگر دادمدار باید چه کند؛ همین قیمت‌ها عرف باز می‌شود و دامدار سود نمی‌برد.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان‌جنوبی بیان کرد: حقیقت این است که کمیاب و یا گران‌شدن علوفه باعث می‌شود دامدار کشتار و فروش زیر قیمت دام را سرلوحه کار خود کند؛ کاری که به ضرر اوست؛ تاکنون این اتفاق می‌افتد اما در ماه‌های آینده این امر ما را با کمبود گوشت و شیر مواجه خواهد کرد.

وی از افزایش ۴ برابری علوفه تولید داخل نسبت به سال گذشته خبر داد  و بیان کرد: قیمت ذرت علوفه‌ای سه برابر، قیمت کاه ۵ برابر و یونجه ۳ برابر افزایش یافته است و علاوه بر مشکل تأمین علوفه برای دام ما در حوزه تولید شیر نیز با مشکل رو به رو هستیم.

خیاط، یک سرمایه گذار در خراسان جنوبی نیز گفت: استارت اجرایی پروژه کشتارگاه دام از سال ۱۳۹۸ خورد و در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع با سرمایه ۷۰ میلیارد تومانی توانسته‌ایم یکی از بزرگترین کشتارگاه‌های صنعتی شرق کشور را با ظرفیت ۵۰۰ راس دام سبک، ۵۰۰ راس دام سنگین و ۵۰ نفر شتر در خوسف راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: بارها خبر از بهره برداری این طرح بیان شده؛ طرحی که می‌تواند این روزها دردی از مردم را دوا کند همچنان تجهیزاتش خاک می‌خورد؛ این طرح آماده بهره‌برداری است اما حمایت مسئولین را می‌طلبد.

دامپزشکی می‌گوید: پروانه بهره برداری کشتارگاه توسط دامپزشکی صادر شده است، اما تا افتتاح کار دارد. این مشکل تنها برای پرورش دهندگان دام سبک و سنگین استان نیست بلکه شتر مرغداران استان هم درد نبود کشتارگاه را در سینه دارند.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

و باز هم کاغذبازی‌های اداری 

عامری، سرمایه گذار دیگری است که قصد داشته یک کشتارگاه شترمرغ در استان بنا کند تا شترمرغ‌ها به شیوه غیر اصولی کشتار نشده و یا به استان‌های دیگر بدون سود فرستاده نشوند. در این راستا در تلاش است تا کشتارگاه تخصصی شترمرغ را بنا کند اما این سرمایه گذار هم درگیر کاغذبازی‌های اداری شده است.

خراسان جنوبی رتبه دوم پرورش شترمرغ را در کشور دارد، اما باز هم ماجرای نبود کشتارگاه تکرار می‌شود و اکنون ستاد اجرای فرمان امام(ره) پا به ‌میدان گذاشته‌ است. با اجرای تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد شده خراسان جنوبی به قطب منطقه‌ای شتر یا هاب پرورش شتر تبدیل می‌شود و قرار است اولین کشتارگاه تیپ ۴ نهبندان آغاز به کار کند.

با برداشتن چند گام دیگر، سنگی بزرگ از جلوی پای دامداران استان برداشته می‌شود، ظرفیتی که اگر راه اندازی شود هم نیاز استان و هم سایر استان‌ها را تامین می‌کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها