با ما همراه باشید

اخبار 46

اهمیت برقراری تهویه مناسب درمنازل در دوران کرونا

منتشر شده

در

اهمیت برقراری تهویه مناسب درمنازل در دوران کرونا

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت بر نقش و اهمیت برقراری تهویه مناسب در منازل در دوران همه گیری کرونا تاکید کرد و گفت: جریانات هوا می تواند قطرات را جابجا کند که گاهی رعایت فاصله، پیشگیری کامل از انتقال بیماری را تامین نمی کند و توصیه می شود از ماسک نیز استفاده شود.

به گزارش ایسنا، دکتر عباس شاهسونی درخصوص نقش و اهمیت برقراری تهویه در منازل در همه گیری کووید ۱۹، با بیان اینکه شناسایی راه های انتقال ویروس کرونا نقش مهمی در کنترل و مدیریت بیماری کووید ۱۹ دارد، اظهار کرد: فرضیه های اولیه سازمان بهداشت جهانی بر اساس تجربیات SARS-COV۲ در سال ۲۰۰۲ این بود که ویروس کووید ۱۹ از طریق هوا و قطرات تنفسی (دراپلت) پتانسیل ایجاد بیماری را دارد.

وی افزود: براساس شیوه نامه های بهداشتی وزارت بهداشت، استراتژی هایی که جهت کاهش انتقال ویروس از طریق تماس دست ها با محیط و سطوح آلوده به ویروس استفاده می شود، شامل گندزدایی سطوح با احتمال آلودگی و ضد عفونی کردن و شستن دست ها با آب و صابون پس از تماس با هر فرد یا اشیای مشکوک و در صورت در دسترس نبودن آب و صابون، ضد عفونی کردن دست ها است. همچنین، راهکارهایی که به منظور قطع زنجیره انتقال و مدیریت بیماری از طریق انتقال با قطرات تنفسی ارائه شده است، شامل رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک است.

شاهسونی ادامه داد: براساس آخرین اطلاعات و با توجه به شواهد موجود و نتایج مطالعات مشاهده ای، مدلسازی و شبیه سازی های انجام شده درخصوص نحوه انتشار ویروس کووید ۱۹ گزارش شده است که ویروس کووید ۱۹علاوه بر تماس با سطوح آلوده و قطرات تنفسی می توانند از طریق آلاینده های هوا از قبیل آئروسل ها (ذرات معلق در هوا) که به شکل هوابرد هستند، انتقال یابند.

وی گفت: قطرات تنفسی دارای قطر بالاتر از ۵ میکرون هستند که در طی فاصله ۲ متر ته نشین می شوند که با رعایت فاصله می توان از شدت مواجهه کاست. از طرف دیگر جریانات هوا می تواند قطرات را جابجا کند که رعایت فاصله، پیشگیری کامل از انتقال بیماری را تامین نمی کند که توصیه می شود از ماسک نیز استفاده شود.

نقش پراهمیت تهویه مطبوع در کاهش انتشار ویروس کووید ۱۹

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت همچنین درخصوص انتقال ویروس توسط آئروسل بیان کرد: قطر آئروسل های محتوی ویروس کمتر از ۵ میکرون است که می توانند به صورت هوابرد در فضا معلق و پراکنده شوند. یافته های مطالعات نشان می دهد که برای کاهش خطر انتقال ویروس علاوه بر استراتژی های ذکر شده، نیاز به تهویه مناسب است. تهویه هوا و تهویه مطبوع به خصوص در فضاهای شلوغ، نقش مهمی در کیفیت هوای داخل و کاهش انتشار ویروس کووید ۱۹ را دارند.

نکاتی برای تهویه منازل در دوران کرونا

شاهسونی در ادامه به ارائه توصیه هایی برای تهویه منازل و واحدهای مسکونی در زمان همه گیری کووید ۱۹ پرداخت و افزود: نکته مهم این است که خانه امن ترین مکان است. صرف نظر از نوع خانه ای که در آن زندگی می کنیم، باید تا آنجا که ممکن است در آنجا بمانیم تا شیوع بیماری کووید ۱۹ را کاهش دهیم. تا زمانی که یکی از اعضای خانه آلوده نشود، خانه ها به طور کلی امن ترین محیط زندگی ما هستند. از طرفی تماس با دنیای خارج اجتناب ناپذیر است و احتمال وجود منبع عفونت در خانه یا ورود آن به خانه وجود دارد. احتیاط است که اقدامات احتیاطی منطقی در خانه افراد انجام شود تا در حین شیوع بیماری تا آنجا که ممکن است ایمن باشند.

وی ادامه داد: بر اساس توصیه های مندرج در راهنماهای مرکز کنترل بیماری ها، تاحد امکان تماس افراد به حداقل برسد. باید ترجیحا تهویه طبیعی با استفاده از پنجره ها و درب ها فراهم شود. نرخ تهویه بستگی به مساحت منزل و فضای بسته، تعداد افراد ساکن، تعداد پنجره ها و درب ها دارد. باید به گونه ای برنامه ریزی شود که به ازای هر نفر در منزل و فضاهای بسته حداقل ۷ الی ۱۰ لیتر در ثانیه هوا تامین شود. همچنین، باید هوای منزل و فضاهای بسته ۲.۵ تا ۶  بار در ساعت تعویض شود. در صورتیکه هوای فضای بسته ۴ بار در ساعت تعویض شود، پس از مدت زمان ۳۷ دقیقه ۹۰ درصد از هوای آلوده از فضای بسته خارج می شود.

شاهسونی با بیان اینکه بهترین حالت تهویه طبیعی زمانی فراهم می شود که پنجره های مقابل هم در ساختمان باز شوند، خاطرنشان کرد: در صورت باز بودن پنجره های مقابل هم در ساختمان ظرف مدت زمان ۵ دقیقه، ۹۰ درصد آلودگی کاهش می یابد.

وی عنوان کرد: به منظور حفظ شرایط آسایش حرارتی معمول و قابل قبول، سیستم های تهویه مطبوع باید فعال و مطابق با دستورالعمل های آن نگهداری شوند، که به طور معمول در محدوده ۲۵-۲۰ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی ۶۰-۴۰ درصد است.

ضرورت استفاده مداوم از فن های مکشی در سرویس های بهداشتی 

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با تاکید براینکه سیستم های تهویه مکانیکی (فن های مکشی) منزل به منظور تأمین حداقل میزان جریان هوای مورد نظر، باید همواره روشن باشند، گفت: فن های مکشی در سرویس های بهداشتی و توالت باید در هر وضعیت ممکن استفاده شوند. حتی المقدور، باید به طور مداوم فعال و درب توالت ها بسته باشند.

وی با بیان اینکه در صورتیکه شرایط آب و هوایی اجازه دهد می توان از سیستم های سرمایش تابستانی (کولر) جهت تهویه هوا در منازل استفاده کرد، یادآور شد: اگر سیستم های تهویه مکانیکی (فن های مکشی) در منزل وجود نداشته باشد، باز کردن چند پنجره و دریچه قابل قبول است.

شاهسونی بیان کرد: در صورت وجود، دستگاه های تصفیه کننده هوای مجزا و مجهز به فیلتر ذرات باید به طور مداوم فعال باشند. در صورت تعداد ناکافی، باید در محلی که بیشتر افراد خانوار وقت خود را می گذرانند، قرار گیرند. همچنین، در صورت خرید دستگاه های تهویه جدید، سیستم های با فیلترهای با بازده بالا مانند MERV۱۴  یا بالاتر انتخاب شوند.

وی در ادامه درخصوص توصیه های لازم برای منازل دارای سیستم تهویه مطبوع در زمان همه گیری کووید ۱۹، گفت: بعضی از منازل دارای سیستم های تهویه مطبوع با هوای اجباری هستند که هوا را در خانه از طریق کانال دوباره وارد گردش می کنند. در این منازل اغلب دستگاه های کنترل هوا دارای قابلیت تعبیه و تعویض فیلتر هستند. درصورت امکان چنین فیلترهایی باید به فیلترهای با راندمان بالا مانند MERV۱۴ یا بالاتر مجهز شوند.

سیستم های تهویه مطبوع باید تا حد امکان به طور مداوم فعال باشند

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با بیان اینکه هنگام تعویض فیلترها که ممکن است حاوی ذرات مملو از ویروس باشند، استفاده از تجهیزات حفاظت فردی توصیه می شود، عنوان کرد: سیستم های تهویه مطبوع باید تا حد امکان به طور مداوم فعال باشند، مانند استفاده از ترموستات های هوشمند؛ همچنین، از اشعه ماوراء بنفش میکروب کش بر اساس دستورالعمل های سازنده و با تاکید بر رعایت اصول ایمنی و حفاظتی استفاده از آنها نیز می توان استفاده کرد.

شاهسونی در ادامه همچنین در خصوص توصیه های لازم برای آپارتمان ها در زمان همه گیری کووید ۱۹، اظهار کرد: در ساختمان هایی که چندین واحد مسکونی وجود دارند (به عنوان مثال آپارتمان) و فردی در ساختمان مبتلا باشد، باید مراقبت بیشتری جهت کاهش خطر سرایت آلودگی از یک واحد به واحد دیگر صورت گیرد و همیشه مقداری آب در سیفون های لوله کشی وجود داشته باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی ادامه داد: در این ساختمان ها، سیفون ها در کلیه زهکشی های لوله کشی نباید خشک شوند. ساده ترین اقدام این است که از هر سینک ظرفشویی، دوش، وان و آبگیری کف، حداقل یک بار در روز استفاده شود. ۳۰ ثانیه جریان کافی است.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت همچنین گفت: توصیه می شود که واحد مسکونی را نسبت به هر فضای مشترک مجاور، مانند یک راهرو تحت فشار مثبت نگه دارید. پنجره های باز را به حداقل برسانید، مگر اینکه به منظور رعایت حداقل شرایط تهویه یا حفظ سطح قابل قبول درجه حرارت و رطوبت داخلی ضروری باشد و هر روزنه ای که ممکن است باعث جریان هوا به محل سکونت شود باید با درزگیر، کف، پلاستیک یا مواد مشابه مهر و موم شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها