با ما همراه باشید

ورزشی

اولین زنی که به جام‌جهانی صعود کرد!

منتشر شده

در

سه روز قبل بود که خبری ویژه از سوی فیفا مخابره شد و داوران قضاوت‌کننده در رقابت‌های جام جهانی فوتسال 2021 لیتوانی معرفی شدند؛ در لیست اسامی اعلام شده، نام یک داور برجسته بود و آن کسی جز گلاره ناظمی بود. چرا که برای اولین بار یک داور زن از ایران نامش در میان قاضیان رقابت‌های جام جهانی به ثبت رسیده بود.

 

براساس خبری که از سوی فیفا اعلام شد گلاره ناظمی و ابراهیم محرابی افشار از ایران داوران قضاوت کننده در جام جهانی لیتوانی 2021 خواهند بود؛ تجربه‌ای بزرگ و فوق‌العاده برای گلاره ناظمی که پیش از این دستاورد تاریخی، سنت‌شکنی‌های دیگری را هم رقم زده بود و رقابت‌های المپیک جوانان و مقدماتی جام جهانی مردان را نیز قضاوت کرده بود.

 

به واسطه این انتخاب ویژه از سوی فیفا برای قضاوت در جام جهانی فوتسال، با او به صحبت پرداختیم.

تنها کشور آسیایی بودیم که چهار نامزد داشتیم

 

برای انتخاب داوران حاضر در جام جهانی فوتسال، کنفدراسیون فوتبال آسیا با توجه به قضاوت ها و سوابقی که وجود داشت نامزدهای مورد نظر خود که 16 داور بودند را به فیفا معرفی کردند و جالب اینکه چهار داور از شانزده نفر مورد نظر از ایران بودند و ما تنها کشوری بودیم که چهار داور برای معرفی به فیفا داشتیم.

 

با تعامل FIFA و AFC داوران جام جهانی انتخاب شدند

 

بعد از آن هم با توجه به شرایط کرونا، کلاس های آنلاین و آموزش های از راه دور و وبینارهای مختلف برای همه معرفی شده ها برگزار شد و پس از آن AFC برای قضاوت در بازی های مقدماتی جام جهانی و پلی آف که در دبی برگزار می شد، داوران مورد نظر خود را فراخواند و به این ترتیب با تعامل AFC و  FIFA نام های نهایی انتخاب شدند و به این ترتیب من و آقای محرابی افشار از ایران برای قضاوت در بازی های جام جهانی انتخاب شدیم.

 

 

این موفقیت ثمره تلاش داوران فوتسال است

 

بی اغراق باید بگویم این موفقیت برای فوتسال ایران و ثمره تلاش همه داوران است، برای همه پیشکسوتان دلسوز است. در این دوره برای اولین بار است که دو داور از ایران برای قضاوت در جام جهانی انتخاب شدند و این هم نشان دهنده موفقیت داوران ایرانی و فعالیت های آنهاست که چه در فوتسال خانم ها و چه در فوتسال آقایان، داوران ایرانی مورد نظر فیفا و ای اف سی هستند و حالا هم که می بینم خود را مجاب می کنند تا دو داور از ایران انتخاب کنند.

 

برای اولین بار از داوران خانم در جام جهانی مردان استفاده می شود

 

دو سال قبل و پس از قضاوت در المپیک، مسئولان داوری فیفا و ناظرهای حاضر در آن بازی ها اعلام کردند برای رقابت های جام جهانی فوتسال آقایان تصمیم گیری شده است تا برای اولین بار از داوران خانم استفاده شود، البته به غیر از من که از آسیا به این بازی های خواهم رفت، داورهای خانم دیگری هم از نقاط مختلف اروپا و آمریکا و … حضور دارند تا برای اولین حضور خانم های داور برای قضاوت در جام جهانی مورد بررسی قرار بگیرد.

 

هرگز بی خیال رقبایم نشدم

 

به لطف خداوند تاکنون در تورنمنت های مهمی همچون جام باشگاه های جهان، بازی های المپیک، جام باشگاه های اروپا، جام دانشجویان جهان، جام ملت ها آسیا و … سوت زده ام تا خودم را در جام جهانی ببینم و به همین دلیل سعی می کردم علاوه بر این قضاوت ها، با تلاش بیشتر به این هدف برسم البته باید بگویم که حضور در بازی های المپیک باعث شد تا کمی برای حضور در جام جهانی دلگرم شوم اما هرگز باعث نشد که خیال من از رقبایم راحت باشد.

 

بیست سال در انتظار این رقابت ها بودم

 

برای من به عنوان یک داور این اهمیت زیادی دارد که در دوران حرفه ای کارم به بازی های جام جهانی بروم و آنجا به قضاوت بپردازم و حالا با این انتخاب خوشحالم که به امید خدا به مهم ترین هدفم در دنیای داوری خواهم رسید. جام جهانی برای همه داوران، سقف همه آرزوهاست. در این بیست سالی که من دوران حضور در داوری و قضاوت را پشت سر گذاشتم، همیشه چشم به حضور در جام جهانی به عنوان بزرگترین آرزوی ورزشی داشتم.

 

 

پدرم همه دغدغه هایمان را از بین برد

 

من معتقدم که همیشه باید یک حامی در کنار هر داور حضور داشته باشد. تا چند سال پیش که مادرم حضور داشت مهم ترین حامی من بود و پس از درگذشت او پدرم همیشه در کنارم بود. او به مانند پروانه دور ما می چرخید تا کم و کاستی در زندگیمان به وجود نیاید و به همین دلیل باید بگویم من هیچ کم و کسری نداشتم و تنها به داوری و موفقیت در آن فکر می کردم. در این باره این نکته را نیز اضافه کنم که حضور برادرم، نعمت بزرگی برای من بود، او هم در قامت  یک برادر و هم به عنوان یک داور کمک های فراوانی به من داشت و حالا به این ترتیب می توانم بگویم که به ترتیب خدا، پدرم، برادرم، دعاهای خیر مادر و مردم خوب کشورم مهم ترین حامیان من بودند و امیدوارم بتوانم روسفیدشان کنم.

 

دلخور هایم را برای خودم نگه می دارم

 

در دنیای داوری مسیر پر پیچ و خم و البته سختی داشتم اما خدارا شکر می کنم که در این میان سرمایه های فراوانی داشتم که از من حمایت کردند. از جامعه فوتبال و فوتسال ممنونم، از داوران و پیشکسوتان و از همه آن کسانی که به دنبال پیشرفت من بودند ممنونم و امیدوارم بتوانم با قضاوت هایم همه آنها را روسفید کنم.

 

هر چند در این میان شیطنت هایی نیز وجود داشت اما من یادگرفته ام که دلخوری هایم را برای خودم نگه دارم و آنها را با مردم را در میان نگذارم. من همیشه دنبال این هستم تا حال خوبم را با مردم به اشتراک بگذارم.

 

گلاره ناظمی نماینده داوران مظلوم فوتسال ایران است

 

در پایان باید بگویم جامعه داوران فوتسال خیلی مظلوم هستند. البته فوتبالی ها هم همین طور هستند اما آنها حداقل در پخش زنده دیده می شوند اما برای داوران فوتسال این گونه نیست و تنها می توان گفت عشق آنها را در این رشته نگه داشته است و باز هم می گویم رقابت سالم و فنی همین داوران باعث شده تا فیفا هم مانند ای اف سی جامعه داوری ایران را غنی بداند و داوران ایرانی را همیشه در لیست قرار دهد و فکر می کنم بیراه نباشد اگر بگویم که گلاره ناظمی به عنوان نماینده داوران مظلوم فوتسال به جام جهانی خواهد رفت.

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

پایان کار ورزشکاران ایران در روز افتتاحیه المپیک + نتایج

منتشر شده

در

توسط

پایان کار ورزشکاران ایران در روز افتتاحیه المپیک + نتایج

در نخستین روز از رقابت ورزشکاران ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو، نازنین ملایی به مرحله یک چهارم نهایی روئینگ تک نفره راه یافت و میلاد وزیری در مرحله مقدماتی ریکرو شصت و سوم شد.

 بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو بعد از یک وقفه یک‌ساله به دلیل شیوع ویروس کرونا، ساعت ۱۵:۳۰ به وقت تهران امروز با برگزاری مراسم افتتاحیه، رسما آغاز می‌شود.

اما در نخستین روز از رقابت ورزشکاران ایرانی، مسابقات نازنین ملایی قبل از شروع رسمی مسابقات در مرحله گروهی رویینگ تک نفره مسابقه داد که موفق به صعود به مرحله یک چهارم نهایی شد.

*قایقرانی:
نازنین ملایی به عنوان اولین نماینده ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ در مرحله گروهی روئینگ یک نفره زنان پارو زد و در گروه خود سوم شد تا به مرحله یک چهارم نهایی راه یابد.

*تیروکمان:

میلاد وزیری نیز به عنوان تنها نماینده ایران در تیروکمان در مرحله مقدماتی ریکرو انفرادی مسابقه داد که از میان ۶۴ تیرانداز حاضر در این ماده در رده شصت و سوم قرار گرفت. او روز سه‌شنبه در مرحله حذفی مسابقه خواهد داد.

ایران در المپیک توکیو ۶۶ نماینده دارد که به تدریج به رقابت با حریفان خود می‌پردازند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

ورزشی

محرومیت داور لیگ برتری از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت ۲۰روز

منتشر شده

در

توسط

محرومیت داور لیگ برتری از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت ۲۰روز

کمیته اخلاق از محرومیت داور دیدار ملوان بندرانزلی و بادران تهران به علت اشتباهات این داور در این دیدار خبر داد.

بعد از اشتباه محرز رضا کرمانشاهی در دیدار سرنوشت ساز ملوان و بادران، کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال او را از هر گونه فعالیت محروم کرد.

در بیانیه این کمیته آمده است: «مستنداً به مواد ٦٥ آئین نامه اخلاق و بند الف ماده ٧٣ مقررات انضباطی با توجه به گزارش واصله مبنی بر رفتارهای غیرحرفه ای داوری، رضا کرمانشاهی (داور دیدار ملوان بندرانزلی و بادران)، نظر به اینکه تمام اشخاص تابع اساسنامه فدراسیون فوتبال و مقررات آئین نامه اخلاق متعهد و مکلف هستند که از ارتکاب هرگونه رفتاری که به سلامت مسابقات لطمه وارد می‌کند خودداری نمایند، لذا رضا کرمانشاهی از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت بیست روز محروم است. جلسه رسیدگی به تخلف وی متعاقبا اعلام می‌شود.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

ورزشی

دستمال کثیف، شیشه تمیز!

منتشر شده

در

توسط

دستمال کثیف، شیشه تمیز!

احضار و محرومیت چند بازیکن فقط مُسکن است، درمان نیست، برای این که متخلفان واقعاً احساس ناامنی کنند لازم است یک عزم ملی شکل بگیرد. نهادهای امنیتی و نظارتی و قضایی لازم است نه فقط مشارکت سلبی کنند بلکه به سمت فرهنگ‌سازی و پیشگیری بروند وگرنه گذاشتن تمام تخم مرغ‌های گندیده در سبد فدراسیون فوتبال نه منصفانه است و نه چاره کار.

در یادداشتی در عصر ایران به قلم احسان محمدی آمده است: «دو سال پیش مجری یک سلسله‌نشست در مورد مسائل اجتماعی بودم. در جلسه‌ای با حضور مقامی از قوه قضاییه و چهره‌ای دانشگاهی در خصوص لزوم حمایت از سوت‌زنان فساد حرف زدیم. سوت‌زن فساد کسی است که با محض آگاهی از شکل‌گیری یا رخ‌دادن فساد در هر حوزه‌ای مقامات قضایی را در جریان می‌گذارد. فارغ از مسئولیت اجتماعی بعضی اوقات نهادهای نظارتی مشوق‌های مالی هم برای این افراد در نظر می‌گیرند. مهمان برنامه بارها این جمله را تکرار کرد: با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را تمیز کرد.

مقصودش این بود که وقتی در یک ساختار افراد خودشان آلوده هستند انتظار این که بتوانند با فساد مبارزه کنند خیالپردازانه است. حرفش منطقی بود اما در پاسخ این سوال که نمی‌توانیم برای مبارزه با فساد فرشته استخدام کنیم و چطور افراد منزه را پیدا کرد وقتی ساختاری وجود دارد که در آن فساد تکثیر می‌شود جواب قانع‌کننده‌ای داشت. پاسخی که بتوان از آن به عنوان راهکاری «عملی» در شرایط حال حاضر کشور بهره گرفت.

این روزها بحث فساد در فوتبال و تبانی به‌ویژه در لیگ یک‌ و دو داغ است. تصاویری وجود دارد که اکثر بینندگان را متقاعد می‌کند که جز شرط‌بندی و تبانی هیچ عامل دیگری نمی‌تواند رقم‌زننده آن باشد. فشار زیادی بر فدراسیون فوتبال وارد است که هم جلوی رخ‌دادن این اتفاقات را بگیرد، هم آن را اثبات‌ و افشا کند و هم با متخلفان قاطعانه برخورد شود. رئیس فدراسیون فوتبال قول برخورد بدون تعارف داده است اما آیا می‌توان این کار را به‌تنهایی انجام داد؟ فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ قادر هستند ریشه این تخلفات را بخشکانند؟

برخی بازیکنان، مربیان و حتی داوران که زیست و ارتزاق‌شان از فوتبال است متهم‌ شده‌اند که در این فساد دخیل هستند. همان کسانی که انتظار می‌رود دستمال سفید پاک‌کننده شیشه کثیف باشند خودشان قسمتی از معضل هستند.

این اتفاق خاص ایران نیست. رسوایی کالچوپولی در ایتالیا یا حتی تبانی داوران در فوتبال آلمان به عنوان دو کشور ممتاز در فوتبال جهان که لیگ‌های باکیفیتی دارند نشان داد که هر جا پای‌ پول وسط بیاید آدم‌ها زانوهایشان سست می‌شود. نه از شعار برخورد قاطع می‌ترسند و نه آن قدر اهل زهد و تقوا هستند که از عذاب الهی خوف کنند. بازیکنی که قراردادش در یک لیگ ۶۰ میلیون تومان است وقتی پیشنهاد وسوسه‌انگیزی از سوی سایت‌های شرط‌بندی دریافت می‌کند که مثلا ۲۰ میلیون تومان بگیرد و در رقم‌خوردن یک‌ نتیجه سهیم باشد احتمالاً به ۲۰ میلیون تومان بیشتر از شعار بازی جوانمردانه فکر می‌کند. البته که همه از این قماش نیستند و بازیکنان و مربیان شریفی هستند که تحت هیچ شرایطی تن به این رفتارها نمی‌دهند.

این اتفاقات از قبل وجود داشته و حالا به مدد نظارت رسانه‌ها امکان علنی‌شدن آن فراهم آمده و هیچ فدراسیونی به‌تنهایی قادر به برگرداندن دیو فساد به شیشه نیست. مگر روسای قوه قضاییه و نهادهای نظارتی و حسابرسی توانستند ریشه اختلاس بانکی را بخشکانند؟ آنجا ورودی و خروجی به ریال مشخص است و این همه سوراخ دارد، در فوتبال که گاهی امکان اثبات این که دروازه‌بان لیز خورده یا عمداً به‌ توپ راه داده است که اثبات آن محال است، چطور می‌شود به‌راحتی این کار را کرد؟

وقتی اقتصاد یک کشور به هم ریخته شده، پول جای اخلاقیات را گرفته، نمودار مثل موشک در حال حرکت عمودی و آینده ناروشن است نمی‌توان با شعار جلوی فساد را گرفت. بنگاه‌های زیرزمینی شرط‌بندی همه جا ریشه دارند، بازیکنان‌ وحتی گاهی مربیان و داوران را آلوده‌ کرده‌اند و فدراسیون فوتبال اجازه‌ و اختیار برخورد با آنها را ندارد چطور می‌شود از مبارزه بنیادین با فساد در فوتبال حرف زد. احضار و محرومیت چند بازیکن فقط مُسکن است، درمان نیست، برای این که متخلفان واقعاً احساس ناامنی کنند لازم است یک عزم ملی شکل بگیرد. نهادهای امنیتی و نظارتی و قضایی لازم است نه فقط مشارکت سلبی کنند بلکه به سمت فرهنگ‌سازی و پیشگیری بروند وگرنه گذاشتن تمام تخم مرغ‌های گندیده در سبد فدراسیون فوتبال نه منصفانه است و نه چاره کار.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها