کد خبر : 194339
تاریخ انتشار : یکشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹

اوکراین در چهارمین روز حمله روسیه / ورود نیروهای روسی به خارکیف

اوکراین در چهارمین روز حمله روسیه / ورود نیروهای روسی به خارکیف

عملیات نظامی روسیه در اوکراین وارد چهارمین روز خود شد و در حالی که اخبار از ورود نیروهای روس به شهر خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین حکایت دارد رسانه‌های روسی از تصرف چند شهر دیگر این کشور توسط نیروهای روس خبر داده‌اند.  نیروهای روسیه از ۲۴ فوریه حمله‌ای را به اوکراین آغاز کرده‌اند. روز سوم

اوکراین در چهارمین روز حمله روسیه / ورود نیروهای روسی به خارکیف

عملیات نظامی روسیه در اوکراین وارد چهارمین روز خود شد و در حالی که اخبار از ورود نیروهای روس به شهر خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین حکایت دارد رسانه‌های روسی از تصرف چند شهر دیگر این کشور توسط نیروهای روس خبر داده‌اند.

 نیروهای روسیه از ۲۴ فوریه حمله‌ای را به اوکراین آغاز کرده‌اند.

روز سوم جنگ در اوکراین، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که عملیات تهاجمی از همه طرف «گسترده‌تر» خواهد شد.

چهارمین روز:

وزیر خارجه انگلیس: باید برای یک دوره طولانی جنگ آماده باشیم

لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس در گفتگو با اسکای نیوز گفت، عملیات روسیه در اوکراین در صورتی که متوقف نشود ممکن است نهایتا به درگیری با ناتو منجر شود.

تراس افزود: اگر ما پوتین رئیس جمهور روسیه را در اوکراین متوقف نکنیم شاهد تهدید علیه کشورهای دیگر – حوزه بالتیک، لهستان و مولداوی خواهیم بود و این می‌تواند نهایتا به سطح درگیری با ناتو برسد.

لژیون بین‌المللی” برای دفاع از سرزمین اوکراین/کی‌یف از روسیه به لاهه شکایت می‌کند

رئیس جمهوری اوکراین، با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت ریاست جمهوری آن کشور، اعلام کرد کشورش در حال ایجاد یک یگان بین‌المللی از نیروهای خارجی داوطلب برای کمک در جنگ علیه روسیه است.

رئیس جمهور اوکراین همچنین گفت: کی‌یف شکایتی علیه روسیه به دادگاه بین المللی در لاهه تسلیم کرده است.

ترکیه حمله روسیه به اوکراین را “جنگ” خواند

این موضع جدید آنکارا می تواند راه را برای ممنوعیت تردد کشتی‌های روسی از طریق تنگه داردانل و بسفر که دریای مدیترانه و دریای سیاه را به هم متصل می کند، هموار کند.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری در توییتر نوشت: در چهارمین روز از جنگ اوکراین، ما درخواست رئیس جمهور اردوغان برای توقف فوری حملات روسیه و آغاز مذاکرات آتش بس را تکرار می کنیم.

کره شمالی: آمریکا مقصر بحران اوکراین است

کره شمالی، درگیری و تنش‌های کنونی اوکراین را به “خودسری و زورگویی” آمریکا نسبت داد و واشنگتن را به دلیل اینکه به دنبال “برتری نظامی” است و به “دغدغه‌های امنیتی روسیه” بی‌توجهی می‌کند، متهم کرد.

فؤاد حسین: آتش جنگ اوکراین به منطقه خواهد رسید

وزیر خارجه عراق در سخنانی نسبت به تاثیر جنگ اوکراین و روسیه بر منطقه و کشورهای عربی هشدار داد.

فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق در مصاحبه با روزنامه الشرق الأوسط با اشاره به بحران شکل گرفته میان روسیه و اوکراین و تاثیر آن بر خاورمیانه اظهار کرد: ما بسیار نگران این وضعیت هستیم، اگر خدای ناکرده به یک جنگ بزرگ تبدیل شود، منجر به یک جنگ جهانی خواهد شد که در بسیاری از نقاط جهان ویرانی به بار خواهد آورد. این درگیری ممکن است منطقه عربی را تحت تأثیر قرار دهد، چراکه روسیه یک کشور بزرگ است و منافع زیادی در منطقه و نفوذ زیادی دارد و آمریکا نیز یک ابر قدرت است که در کنار اتحادیه اروپا در منطقه حضور دارند.

هشدارهای وزیر دفاع انگلیس به غرب درباره پوتین

بن والاس، وزیر دفاع انگلیس مدعی شد به دلیل مماشات “فاجعه‌بار” غرب در مقابل آنچه که او “رژیم مرگبار” ولادیمیر پوتین دانست، غربی‌ها با “توهمات” این رئیس‌جمهوری روسیه به مدت ۱۰ سال روبرو هستند. او اذعان کرد، ولادیمیر پوتین ممکن است یک دهه دیگر همچنان در قدرت باشد.

والاس گفت: هنگامی که کی‌یف سقوط کند، اوکراین احتمالاً وارد جنگی چریکی خواهد شد. همانطور که در عراق دیدیم، حمله به یک کشور کاملاً ساده است، اما اشغال یک کشور ۴۴ میلیونی به طرزی باور نکردنی سخت است. کاری که پوتین امروز انجام داده است، بذرهای پایان نهایی کار پوتین را خواهد گذاشت، چه ۱۰ سال دیگر چه یک سال دیگر. اجساد را نمی‌توان پنهان کرد.

هیات روسی در بلاروس: هیات اوکراینی تا ساعت ۳ نیاید می‌رویم!

هیات روسی که برای گفتگو با اوکراین به بلاروس رفته اعلام کرد تا ساعت ۳ بعد از ظهر منتظر خواهد ماند و اگر هیات اوکراینی حاضر نشود محل جلسه را ترک خواهد کرد.

ولادیمیر مدینسکی، رئیس هیات روسی در مذاکره با اوکراین گفت تا ساعت ۳ اوکراین وقت دارد اعلام کند که آیا برای مذاکره به گومل خواهد آمد یا خیر.

این هیات هم اکنون در سفارت روسیه در مینسک به سر می‌برد.

“حمله به اوکراین روزانه ۲۰ میلیارد دلار هزینه برای روسیه دارد”

لارنس فریدمن، “رئیس مطالعات استراتژیک بریتانیا” در مقاله‌ای برای وب سایت کینگز کالج لندن با عنوان “ماجراجویی بی پروا: جنگ‌ها به ندرت طبق برنامه پیش می‌روند، به خصوص اگر سخنان خود را باور داشته باشید” نوشت: اگر کی‌یف فقط ۱۰ روز مقاومت کند، روسیه با کمبود پول و تسلیحات مواجه خواهد شد.

وی افزود: جنگ روزانه معادل ۲۰ میلیارد دلار هزینه دارد که برای خزانه‌داری روسیه مبلغ هنگفتی است.

لوکاشنکو: اوکراین شرایط روسیه برای مذاکره را نپذیرفت

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس گفت که اوکراین ابتدا با شرایط روسیه درخصوص مذاکرات موافقت کرد اما سپس شرایط را نپذیرفت و درخواست مذاکره را رد کرد.  او گفت: آن‌ها (اوکراین) با تمام نکاتی که فهرست کردم، موافقت کردند. در واقع با همه آن‌ها موافقت شد. عصر روز شنبه، ولادیمیر پوتین تماس گرفت اما آن‌ها نپذیرفتند. به نظرم این انتخاب آنهاست.

“فهرست مرگ” انگلیس برای الیگارش‌های روس

لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد، وزارتخانه متبوعش در حال آماده‌سازی “فهرست مرگ” برای الیگارش‌های روسی است که در ماه‌های آتی هدف تحریم‌ها بابت حمله مسکو به اوکراین قرار می‌گیرند.  به گفته او، دیگر هیچ جایی برای پنهان شدن متحدان فوق ثروتمند کرملین پوتین وجود ندارد و اسامی جدیدی هر چند هفته یک‌ بار به این فهرست اضافه می‌شود، چون وزرای انگلیسی به دنبال فشار بر پوتین هستند.

جانسون: همه چیز مطابق خواسته پوتین پیش نمی‌رود/ مردم اوکراین “قهرمانانه” می‌جنگند

بوریس جانسون قبل از اظهار نظر در این خصوص که “همه چیز به خواست ولادیمیر پوتین پیش نمی‌رود و خیلی با خواسته او فاصله دارد”، از “شجاعت” ولودیمیر زلنسکی و مردمش تحسین کرد.

بوریس جانسون همچنین یکبار دیگر خاطرنشان کرد که انگلیس از اوکراین حمایت می‌کند و افزود که جامعه بین‌المللی باید اقدامات بیشتری را علیه “منزوی کردن روسیه” انجام دهد.

بوریس جانسون قبل از حضور در برایز نورتون نیروی هوایی انگلیس در آکسفوردشایر جهت دیدار با پرسنل نظامی، با ولودیمیر زلنسکی، تلفنی صحبت کرد.

مخالفت چین با تحریم روسیه و حمایت از مذاکرات ناتو با مسکو

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین گفت کشورش حامی از سرگیری مذاکرات امنیتی ناتو و اتحادیه اروپا با روسیه با هدف ایجاد یک مکانیسم امنیتی اروپایی متعادل، موثر و پایدار و دستیابی به ثبات بلندمدت در قاره اروپاست.

وزیر خارجه چین گفت که موافق حل مشکلات از طریق تحریم‌ها نیست و با تحریم‌های یک‌جانبه‌ای که مبنایی در حقوق بین‌الملل ندارند، مخالف است. به گفته او، تحریم‌ها نه تنها از نظر اقتصادی سناریوی “باخت-باخت” یا “باخت چندگانه” را در پی دارند، بلکه روند حل و فصل سیاسی را نیز مختل می‌کنند.

کوبا: تصمیم آمریکا برای توسعه ناتو، وضعیت غیرقابل پیش‌بینی ایجاد کرد

وزارت امور خارجه کوبا اعلام کرد، پافشاری آمریکا برای توسعه ناتو در جناح شرقی منجر به پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی شده است و این امکان وجود داشت از آنها اجتناب شود. استقرارهای اخیر آمریکا و ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و ارسال تسلیحات به کی‌یف برابر با یک “محاصره نظامی پیش‌رونده” بود.

زلنسکی: بلاروس نمی‌تواند محل مذاکره باشد

در حالیکه اخبار از ورود هیات روسی به مینسک، پایتخت بلاروس حکایت دارد، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت: در حال حاضر، ما به مینسک نه می‌گوییم. شهرهای دیگر می‌توانند مکانی برای ملاقات باشند. البته، ما صلح می‌خواهیم، ​​ما می‌خواهیم ملاقات کنیم، می‌خواهیم جنگ پایان یابد.

وی افزود: ورشو، براتیسلاوا، بوداپست، استانبول، باکو – ما همه اینها را به روسیه پیشنهاد کرده‌ایم و هر شهر دیگری، در کشوری که موشک‌ها از قلمرو آن پرواز نمی‌کنند. این تنها راهی است که مذاکرات می‌تواند صادقانه باشد و واقعاً به جنگ پایان دهد.

وزارت امور خارجه روسیه: غرب به مدت ۸ سال بی‌تفاوت شاهد کشتار در دونباس بود

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که کشورهای غربی در واقع در نسل کشی طولانی مدت ساکنان جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک شریک هستند، نه ایالات متحده و نه ناتو علاقه‌ای به حل و فصل بحران اوکراین ندارند.

نیکی هیلی: دولت بایدن باید خواستار اخراج روسیه از شورای حقوق بشر شود

نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای به شبکه خبری فاکس نیوز گفت: دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا بلافاصله پس از پیوستن روسیه به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد عجله کرد تا به این شورا بازگردد. اکنون دولت بایدن باید خواستار اخراج فوری روسیه از این شورا شود.

پاپ به زلنسکی زنگ زد

سفارت اوکراین در واتیکان در توئیتی تماس تلفنی پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان را با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد و یکی از مقام‌های سفارتخانه گفت که این تماس تلفنی در ساعت ۱۶ به وقت محلی صورت گرفت اما از ذکر جزئیات آن اجتناب کرد.

سفارت اوکراین در واتیکان همچنین در توئیتش نوشت: پدر مقدس درد و رنج عمیق خود را بابت رویدادهای ناگوار اتفاق افتاده در اوکراین ابراز داشت.

تشکر پوتین از نیروهای “عملیات ویژه” فعال در اوکراین

سخنگوی کرملین امروز (یکشنبه) گفت، ولادیمیر پوتین از سربازان و کهنه سربازان نیروهای “عملیات ویژه” نیروهای مسلح روسیه و از کسانی که در اوکراین خدمت می‌کنند، تشکر ویژه بجای آورد.

مدیرکل آژانس: نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین در وضعیت عادی هستند

رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: نیروگاه‌های برق هسته‌ای اوکراین در ضمن تداوم اقدام نظامی روسیه وضعیتی پایدار داشته و به طور عادی کار می‌کنند.

گروسی از همه طرف‌ها خواست از هرگونه اقدامی که ممکن است امنیت سایت‌های هسته‌ای در اوکراین را به خطر اندازد، خودداری کنند.

گوگل درآمدزایی رسانه‌های دولتی روسیه را متوقف می‌کند

رسانه‌ها گزارش دادند، گوگل توانایی رسانه‌های دولتی روسیه برای درآمدزایی از محتوا از طریق تبلیغات در تمامی پلتفورم‌هایش را متوقف کرد.

مایکل آسیمن، سخنگوی گوگل امروز (یکشنبه) اعلام کرد: شبکه راشاتودی و همچنین دیگر رسانه‌های دولتی روسیه دیگر قادر نخواهند بود در یوتیوب یا دیگر سرویس‌های گوگل تبلیغات انجام دهند.

ترکیه دریای سیاه را به روی کشتی‌های روس بست/ زلنسکی تشکر کرد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین گفت که رئیس جمهوری ترکیه با ممنوعیت دسترسی کشتی‌های جنگی روسیه به دریای سیاه از طریق تنگه‌های “بسفر و داردانل” موافقت کرده است.

او گفت: من از دوستمان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به خاطر حمایت‌های بی‌دریغ او از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تشکر می‌کنم. ما توافق کردیم که امروز ممنوعیت عبور کشتی‌های جنگی روسیه به دریای سیاه از اهمیت بالایی برخوردار است. این کار انجام شد.

سفر هیات روسی به بلاروس برای مذاکره با اوکراین

کرملین امروز یکشنبه از سفر هیات روسی به بلاروس برای مذاکره با اوکراینی‌ها خبر داد.

گروه ۷ امروز درباره تحریم‌های روسیه تصمیم می‌گیرد

وزیر خارجه ژاپن امروز (یکشنبه) گفت که ژاپن با همتایان خود در گروه ۷ درخصوص اینکه آیا تحریم‌های بیشتری علیه روسیه اعمال کنند یا خیر، تصمیمات و هماهنگی‌هایی را انجام خواهد داد. وزرای خارجه کشورهای گروه هفت (G۷) امروز ۲۷ فوریه (هشتم اسفند ماه) در خصوص اوضاع اوکراین و عملیات نظامی ویژه روسیه نشست برگزار خواهند کرد.

حریم هوایی اتحادیه اروپا به روی خطوط هوایی روسیه بسته می‌شود

ماتیاس دیس، خبرنگار شبکه آلمانی آ.ار.د در پیامی توییتری نوشت: کشورهای اتحادیه اروپا حریم هوایی خود را به روی خطوط هواپیمایی روسی می‌بندند. این را یک منبع موثق تایید کرده است. هنوز مشخص نیست که این ممنوعیت چه موقع اعمال خواهد شد.

در حال حاضر کشورهای انگلیس، بلغارستان، جمهوری چک، لهستان، رومانی، اسلوونی، لتونی، لیتوانی و استونی حریم هوایی خود را به روی خطوط هواپیمایی روسیه بسته‌اند. شرکت هواپیمایی لوفتهانزا هم پروازهای خود در حریم هوایی روسیه را به مدت یک هفته به حالت تعلیق در می‌آورد.

افشای سندی از وزارت بهداشت روسیه درباره تدارک برای تلفات جنگ اوکراین

بر اساس گزارش آی.تی.وی نیوز، اسناد فاش شده نشان می‌دهند که روسیه در حال تدارک برای تلفات زیاد در نتیجه حمله به اوکراین است و در تدارک است تا پزشکان غیرنظامی را از سراسر این کشور برای این منظور به خدمت بگیرد. این اسناد که امضای معاون وزیر بهداشت روسیه پای آن‌هاست، از تیم‌های پزشکی می‌خواهد “به سرعت در فعالیت‌ها با هدف نجات جان و حفظ سلامت مردم در روسیه مشارکت کنند.”

سردبیر آی.تی.وی نیوز نوشت که این “نشان می‌دهد روسیه به پیش‌بینی یک وضعیت اضطراری پزشکی گسترده پرداخته است و ممکن است مجبور شود پزشکان سازمان‌های بهداشتی را از سراسر این کشور به خدمت بگیرد.”

یک مقام نظامی اوکراینی گفت، این سند نشان می دهد که روس‌ها “انتظار نداشتند با چنین سطحی از مقاومت و تلفات روبرو شوند” و آنها “از دستیابی به اهدافشان ” یعنی رقم زدن یک حمله سریع و غافلگیرانه” فاصله زیادی دارند.

ورود نیروهای روسی به شهر خارکیف

بنابر اعلام مقام‌های وزارت کشور اوکراین، نیروهای روسی پس از ورود به شهر خارکیف با خودروهای نظامی، درگیری‌های سنگینی در داخل این شهر آغاز شده است.

از غیرنظامیان خواسته شده است که داخل خانه‌ها بمانند و از خانه و پنجره به‌سمت اشغالگران تیراندازی و کوکتل‌مولوتف پرتاب کنند.

رئیس ام‌آی۶ به “غیر قابل برد” بودن جنگ پوتین در اوکراین معتقد است

ریچارد مور، رئیس سرویس اطلاعات خارجی انگلیس موسوم به ام‌آی۶ معتقد است جنگ ولادیمیر پوتین در اوکراین احتمالاً “غیر قابل برد” خواهد بود، زیرا این رئیس‌جمهوری روسیه هرگز یک “پیروزی سیاسی گسترده‌تر” را تضمین نخواهد کرد.

مور همچنین گفت: جوامع اطلاعاتی آمریکا و انگلیس نقشه‌های پوتین برای اوکراین را فاش کردند.

استرالیا از طریق ناتو برای اوکراین تسلیحات ارسال می‌کند

چند روز پس از آنکه کانبرا اعلام کرده بود که برای کی‌یف تنها کمک‌های “غیرکشنده” فراهم می‌کند، اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا امروز (یکشنبه) گفت که کشورش از طریق شرکای ناتو در اروپا برای اوکراین تسلیحات ارسال خواهد کرد.

نبرد شدید در خارکیف/ انفجار خط لوله گاز و یک پایانه نفتی در دومین شهر بزرگ اوکراین

مقامات اوکراینی می‌گویند، نیروهای روسیه یک خط لوله گاز در شهر خارکیف (دومین شهر بزرگ اوکراین) را منفجر کرده‌اند؛ همچنین شهر واسیلکیف هدف موشک‌های روسیه قرار گرفته و یک پایانه نفتی در این شهر دچار حریق شده است.

دادستان ارشد اوکراین هم گفت که نیروهای روسی هنوز نتوانسته‌اند خارکیف را تصرف کنند  و نبرد شدیدی در این شهر در جریان است.

این شهر با ۱.۵ میلیون نفر جمعیت، در  ۴۰ کیلومتری مرز روسیه قرار دارد.

تلفات غیرنظامیان اوکراین: ۶۴ کشته و ۲۴۰ مجروح

به گفته سازمان ملل، در اوکراین دست کم ۲۴۰ غیرنظامی زخمی شده و ۶۴ تن کشته شده‌اند.

سازمان ملل متحد اعلام کرد که باور دارد تعداد واقعی تلفات به شکل چشمگیری بیشتر باشد، چرا که بسیاری از گزارش‌ها در انتظار تایید هستند.

سوئیفت: آماده اجرای تحریم‌ها علیه روسیه هستیم

سیستم نقل و انتقال بین المللی بین بانکی “سوئیفت” اعلام کرد که آماده اجرای تصمیم کشورهای غربی برای اعمال تحریم‌ها علیه بانک‌های روسیه است.

ایلان ماسک استارلینک را در سراسر اوکراین در دسترس قرار داد

ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا،‌ در توییتی خطاب به معاون نخست‌وزیر اوکراین گفت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در سرتاسر اوکراین در دسترس است.

ماسک در پاسخ گفت: “سرویس استارلینک اکنون در اوکراین فعال است. پایانه‌های بیشتری در مسیر هستند.”

 

انتهای پیام

شورای امنیت درباره نشست ویژه مجمع عمومی درخصوص اوکراین رای‌گیری می‌کند

شورای امنیت امروز (یکشنبه) در اقدامی نادر پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای برگزاری جلسه ویژه مجمع عمومی سازمان ملل درباره اوکراین به رای خواهد گذاشت.

از سال ۱۹۵۰ این یازدهمین بار است که مجمع عمومی سازمان ملل متحد چنین جلسه اضطراری را تشکیل می‌دهد.

ترامپ: پوتین باهوش،زلنسکی شجاع و رهبر آمریکا ابله است

دونالد ترامپ دوباره ولادیمیر پوتین را شخصی “باهوش” توصیف کرد و گفت مشکل آمریکا در این نهفته است که “رهبری ابله و احمقی” دارد.

او با ستودن ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، او را که در کی‌یف مانده است، “شجاع” توصیف کرد.

این رئیس جمهوری پیشین آمریکا گفت که پوتین از “ضعف” بایدن برای حمله به اوکراین استفاده کرد. او همچنین این حمله را به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا مرتبط کرد و گفت پیروزی بایدن با تقلب به دست آمد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هم شنبه در مصاحبه‌ای به سخنان ترامپ درباره “باهوش” بودن پوتین واکنش نشان داد و آن را به تمسخر گرفت. او گفت: همانقدر به حرف ترامپ که پوتین را “باهوش” میخواند، اطمینان دارم که خودش را “باهوش و باثبات” می‌نامد.

سازمان ملل، زلسنکی را جواب کرد

سخنگوی گوترش در پاسخ به درخواست رئیس جمهور اوکراین از دبیرکل این سازمان جهت اعلام عملیات نظامی روسیه در دونباس به‌عنوان “کشتار جمعی” گفت: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نمی‌تواند به تنهایی تصمیم بگیرد که یک اتفاق در هر مکانی از جهان کشتار جمعی است یا خیر.

تماس تلفنی ماکرون با لوکاشنکو/  لوکاشنکو احتمال استقرار تسلیحات اتمی در بلاروس را رد کرد
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به الکساندر لوکاشنکو، همتای بلاروسی خود تاکید کرد تا به روسیه فشار بیاورد نیروهای خود را خیلی زود از اوکراین خارج کند.

ماکرون از لوکاشنکو خواست از اینکه “رعیت روسیه و شریک جرم دوفاکتوی آن در جنگ علیه اوکراین باشد”، خودداری کند و به او برادری بین مردم بلاروس و اوکراین را یادآور شد.

لوکاشنکو نیز احتمال استقرار تسلیحات اتمی در بلاروس را رد کرد و چنین گمانه‌زنی‌هایی را “جعلی” خواند.

جانسون: اولین قدم را در حذف روسیه از سیستم مالی جهانی برداشتیم

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس گفت: تصمیم محدود سازی دسترسی برخی بانک های روسی به سیستم بین المللی سوئیفت، اولین گام در جهت حذف کامل روسیه از سیستم مالی جهانی است.

رئیس کنست: عملیات نظامی روسیه “نقض آشکار مقررات جهانی” است
رئیس پارلمان رژیم صهیونیستی در سخنانی عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین را “نقض آشکار مقررات جهانی” توصیف کرد.

درخواست اوکراین برای پیوستن اسرائیلی‌ها به جنگ با روسیه

سفارت اوکراین در تل‌آویو از شهروندان اسرائیلی حاضر در این کشور خواست به دفاع از اوکراین و مبارزه با روسیه بپیوندند.

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز به نوبه خود اعلام کرد که “اتحادیه اروپا، آمریکا، انگلیس و کانادا در حال تفکیک برخی بانک‌های روسیه از سیستم سوئیفت و مسدود کردن دارایی‌های آنها هستند.”

پیش از این، سخنگوی دولت آلمان گفت: آلمان، انگلیس، ایتالیا، کانادا، آمریکا، فرانسه و کمیسیون اروپا با تحریم‌های مالی جدید و شدید علیه روسیه از جمله قطع ارتباط برخی بانک‌های روسی از سیستم سوئیفت موافقت کرده‌اند.

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که با ایجاد «محدودیت هدفمند» برای مسکو در این زمینه موافق است.

در همین راستا، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن به کمیسیون اروپا و دیگر کشورهای غربی در جداسازی برخی بانک‌های روسیه از سیستم سوئیفت و اعمال تحریم‌های مالی جدید پیوسته است.

چین: خطر واقعی برای جهان آمریکا است

سفارت چین در روسیه با درخواست برای مطالعه لیست کشورهایی که آمریکا پس از جنگ جهانی دوم آنها را بمباران کرده، تاکید کرد که تهدید واقعی برای جهان ایالات متحده است.

آلمان “بالاخره” به اوکراین سلاح می‌فرستد

آلمان در چرخشی چشمگیر، تصمیم به ارسال ۱۰۰۰ قبضه سلاح ضدزره و ۵۰۰ موشک دوش‌پرتاب دفاع هوایی “استینگر” به اوکراین گرفته است.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در توییتر نوشت: حمله روسیه به اوکراین نشانگر یک نقطه عطف است. این وظیفه ماست که تمام تلاشمان را برای حمایت از اوکراین در دفاع از خود در برابر تهاجم روسیه بکنیم.

بایدن: تنها جایگزین تحریم روسیه، جنگ جهانی سوم است

رئیس جمهور آمریکا گفت که تنها جایگزین تحریم‌های گسترده‌ واشنگتن علیه روسیه، «شروع جنگ جهانی سوم» است.

جو بایدن گفت: «شما دو راه دارید: وارد شدن جنگ با روسیه و شروع جنگ جهانی سوم یا مطمئن شوید که کشوری که قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند، بهای آن را بپردازد».

وی خاطرنشان کرد، هیچ تحریم فوری وجود ندارد، اما روسیه بهای سنگینی را برای اقدامات خود در کوتاه مدت و همچنین در دراز مدت خواهد پرداخت.

بیانیه ایکوموس درباره تهدید آثار تاریخی اوکراین

ایکوموس (شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها) به دنبال تهاجم روسیه به خاک اوکراین بیانیه‌ای را درباره میراث فرهنگی اوکراین صادر کرد.

به گزارش ایسنا، ایکوموس در این بیانیه برای جان‌هایی که از دست رفته‌اند و یا به سمت وخامت اوضاع در اوکراین تهدید می‌شوند، ابراز تاسف و در عین حال، اعلام کرد که نگران است این تهدیدات جدی بر میراث اوکراین تاثیرگذار باشد.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها