کد خبر : 118234
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۸

ایرانی‌ها خوب هستند، تهرانی‌ها خوب‌تر!

ایرانی‌ها خوب هستند، تهرانی‌ها خوب‌تر!

حالا مشخص شده که حضور در ورزشگاه‌ها فقط برای تیم‌های تهرانی است و شهرستانی‌ها هنوز نمی‌توانند پذیرای تماشاگران خودی باشند. چنین «تبعیضی» در «روز روشن» خودش به اندازه کافی محل بحث است و گویی که هر اتفاق خوبی قرار است در این زمینه رخ دهد، تیم‌ها و علاقه‌مندان تهرانی به فوتبال باید سودش را ببرند

ایرانی‌ها خوب هستند، تهرانی‌ها خوب‌تر!

حالا مشخص شده که حضور در ورزشگاه‌ها فقط برای تیم‌های تهرانی است و شهرستانی‌ها هنوز نمی‌توانند پذیرای تماشاگران خودی باشند. چنین «تبعیضی» در «روز روشن» خودش به اندازه کافی محل بحث است و گویی که هر اتفاق خوبی قرار است در این زمینه رخ دهد، تیم‌ها و علاقه‌مندان تهرانی به فوتبال باید سودش را ببرند اما مسئولان ذی‌ربط برای توجیه چنین تبعیض بزرگی اسم «مرحله آزمایشی» را به میان آورده‌اند؛ به این امید که با اعتراض تیم‌های شهرستانی روبه‌رو نشوند.

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «هفته ششم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران در شرایطی امروز برگزار می‌شود که بر خلاف تصور، خبری از حضور تماشاگران در ورزشگاه‌های مختلف نخواهد بود. هفته گذشته و در جریان بازی تیم‌های استقلال و نساجی مازندران بود که بعد از قریب به ۲۱ماه، درهای ورزشگاه به روی تماشاگران باز شد و نزدیک به پنج ‌هزار نفر بالاخره توانستند بازی تیم مورد علاقه‌شان را از نزدیک ببینند. از آنجا که حضور تماشاگران با چراغ سبز ستاد مقابله با ویروس کرونا بود، این‌ طور برداشت شد که قرار است از این به بعد تمامی بازی‌های لیگ برتر حداقل با حضور ناچیز پنج‌درصد از کل ظرفیت ورزشگاه برگزار شود. با گذشت کمتر از یک هفته از آن اتفاق اما حالا مشخص شده که حضور در ورزشگاه‌ها فقط برای تیم‌های تهرانی است و شهرستانی‌ها هنوز نمی‌توانند پذیرای تماشاگران خودی باشند. چنین «تبعیضی» در «روز روشن» خودش به اندازه کافی محل بحث است و گویی که هر اتفاق خوبی قرار است در این زمینه رخ دهد، تیم‌ها و علاقه‌مندان تهرانی به فوتبال باید سودش را ببرند اما مسئولان ذی‌ربط برای توجیه چنین تبعیض بزرگی اسم «مرحله آزمایشی» را به میان آورده‌اند؛ به این امید که با اعتراض تیم‌های شهرستانی روبه‌رو نشوند.

مسئولان سازمان لیگ که کلا پایشان را از این ماجرا بیرون کشیده‌اند و می‌گویند این تصمیم بر عهده ستاد مقابل با کروناست و ما کاره‌ای نیستیم. حال اگر چنین باشد، باز هم ابهامات یکی – دو تا نیست. اول که در همین بازی استقلال با نساجی بسیاری از تماشاگران از شهرهای دور و نزدیک خودشان را به تهران رساندند و توانستند بازی را تماشا کنند. پس این بدان معنی است که کارهای واکسیناسیون در شهرستان‌ها بدون وقفه و شاید بهتر از تهران صورت گرفته و نگرانی از این بابت وجود ندارد. چه‌بسا اگر چنین بود، بلیتی برای این‌ همه تماشاگر شهرستانی که برای بازی استقلال به تهران آمده‌ یا احتمالا برای بازی امروز پرسپولیس به تهران خواهند آمد، صادر نمی‌شد. توجیهی که در این زمینه شده این است که فعلا سامانه ۸، ۹ باشگاه برای بلیت‌فروشی آماده است اما باید به سامانه بهداشت هم متصل شوند که به قرار سامانه بلیت‌فروشی تیم‌های شهرستانی هنوز چنین نشده‌اند. این موضوع در حالی مطرح می‌شود که بشر در عصر دیجیتال زندگی می‌کند و بعید است وصل‌کردن دو سامانه به یکدیگر به هفته‌ها، ماه‌ها و احتمالا سال‌های زیادی نیاز داشته باشد. از این گذشته خنده‌دار است که تیم‌های بزرگی که در شهرهای بزرگ از جمله اصفهان، اهواز و مثلا کرمان زندگی می‌کنند، مشکلی برای وصل‌کردن سامانه‌شان به سامانه بهداشت داشته باشند و حتی در صورت لزوم حاضرند هزینه‌ای بپردازند تا این مورد سریع‌تر رخ دهد. اصلا مگر گنجایش ورزشگاه‌های فوتبال در شهرستان چقدر است که پنج درصد از آن نیاز به دردسرهای پیچیده و امروز و فرداکردن داشته باشد؟

اگر موارد ذکر شده توجیهاتی بعضا بحث‌برانگیز برای عدم ورود تماشاگران به ورزشگاه‌ها نیست، بهتر است مسئولان امر توضیح دهند که آیا ورود به سالن‌های سینما و رفتن به نماز جمعه در شهرستان‌های مختلف هم نیاز به اتصال به سامانه بهداشت دارد؟ به‌ طور میانگین تماشای یک فیلم در سالن سربسته با آن محیط تاریک، یک‌ساعت‌ونیم زمان می‌برد. آیا آنجا نیازی به سامانه حس نمی‌شود ولی برای ورود تماشاگران به محیط غیرسرپوشیده ورزشگاه‌ها نیاز به سامانه است؟ چطور می‌شود که به‌ طور میانگین ۲۰۰ نفر با هواپیما یک مسافت یک‌ساعت و ۲۰ دقیقه‌ای را در فضای بسته سپری می‌کنند و محدودیتی ایجاد نمی‌شود ولی پای ورود به ورزشگاه که به میان می‌آید، همه‌ چیز «آزمایشی» می‌شود؟ مگر می‌شود سامانه فرودگاهی در شهرستان‌ها به سامانه وزارت بهداشت متصل شود و سامانه بلیت‌فروشی همان شهر نه؟ ظاهرا که چنین است و فقط بعضی از شهرهای خاص مثل ‌تهران، سامانه‌های بدون مشکل دارند و بقیه تیم‌های شهرستانی همچنان باید در تنگنا دست‌وپا بزنند.

البته که واضح است پشت‌ پرده نگرانی دیگری وجود دارد؛ شاید اسم و پوشش آن قشنگ باشد که برای رعایت سلامتی تماشاگران چنین تصمیماتی اتخاذ می‌شود ولی این موضوع با تناقض زیادی روبه‌رو است. مثلا عنوان شده که تماشاگران، فاصله اجتماعی در ورزشگاه را در دیدار استقلال و نساجی رعایت نکرده و اگر چنین موردی در دیدار پرسپولیس با صنعت نفت هم رخ دهد، آن‌وقت بحث ورود به ورزشگاه‌ها برای تماشاگران دوباره لغو می‌شود! در پاسخ فقط باید پرسشی طرح کرد که آیا مسافرانی که به‌ طور میانگین ۱۲ساعت در اتوبوس مسیر طولانی را طی می‌کنند تا به مقصد برسند، فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنند؟ آیا فاصله اجتماعی در هواپیما با لغو محدودیت‌های قبلی، رعایت می‌شود؟ چطور آنجا گیری وجود ندارد ولی تا موضوع حضور تماشاگران در ورزشگاه مطرح می‌شود، سلامتی در صدر قرار می‌گیرد؟ مسئولان ذی‌ربط، به‌ جای فرافکنی بهتر است روراست باشند و با شفافیت درباره موضوع ورود تماشاگران به ورزشگاه نظر دهند … حال که مسئولان، این همه برای ورود تماشاگران به ورزشگاه بند و تبصره گذاشته و فعلا هم آن را فقط به تهرانی‌ها اختصاص داده‌اند، آیا نگران چیز دیگری هستند؟ تهدیدها در زمینه برگزاری بدون تماشاگر بازی‌های استقلال و پرسپولیس و برچسب «ورود آزمایشی تماشاگران» به ورزشگاه آزادی هم به نظر می‌رسد فقط با همین موضوع قابل‌ توجیه باشد وگرنه نمی‌شود کسی که هر دو دوز واکسن را زده برای حضور در نماز جمعه، سالن‌های سینما، هواپیما و اتوبوس و هر مکان سرپوشیده دیگری مشکلی نداشته باشد ولی برای حضور در ورزشگاه با آن محیط روباز و بزرگ مشکل‌دار شود!»

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها