با ما همراه باشید

اخبار 21

ایرانی‌ها خوب هستند، تهرانی‌ها خوب‌تر!

منتشر شده

در

ایرانی‌ها خوب هستند، تهرانی‌ها خوب‌تر!

حالا مشخص شده که حضور در ورزشگاه‌ها فقط برای تیم‌های تهرانی است و شهرستانی‌ها هنوز نمی‌توانند پذیرای تماشاگران خودی باشند. چنین «تبعیضی» در «روز روشن» خودش به اندازه کافی محل بحث است و گویی که هر اتفاق خوبی قرار است در این زمینه رخ دهد، تیم‌ها و علاقه‌مندان تهرانی به فوتبال باید سودش را ببرند اما مسئولان ذی‌ربط برای توجیه چنین تبعیض بزرگی اسم «مرحله آزمایشی» را به میان آورده‌اند؛ به این امید که با اعتراض تیم‌های شهرستانی روبه‌رو نشوند.

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «هفته ششم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران در شرایطی امروز برگزار می‌شود که بر خلاف تصور، خبری از حضور تماشاگران در ورزشگاه‌های مختلف نخواهد بود. هفته گذشته و در جریان بازی تیم‌های استقلال و نساجی مازندران بود که بعد از قریب به ۲۱ماه، درهای ورزشگاه به روی تماشاگران باز شد و نزدیک به پنج ‌هزار نفر بالاخره توانستند بازی تیم مورد علاقه‌شان را از نزدیک ببینند. از آنجا که حضور تماشاگران با چراغ سبز ستاد مقابله با ویروس کرونا بود، این‌ طور برداشت شد که قرار است از این به بعد تمامی بازی‌های لیگ برتر حداقل با حضور ناچیز پنج‌درصد از کل ظرفیت ورزشگاه برگزار شود. با گذشت کمتر از یک هفته از آن اتفاق اما حالا مشخص شده که حضور در ورزشگاه‌ها فقط برای تیم‌های تهرانی است و شهرستانی‌ها هنوز نمی‌توانند پذیرای تماشاگران خودی باشند. چنین «تبعیضی» در «روز روشن» خودش به اندازه کافی محل بحث است و گویی که هر اتفاق خوبی قرار است در این زمینه رخ دهد، تیم‌ها و علاقه‌مندان تهرانی به فوتبال باید سودش را ببرند اما مسئولان ذی‌ربط برای توجیه چنین تبعیض بزرگی اسم «مرحله آزمایشی» را به میان آورده‌اند؛ به این امید که با اعتراض تیم‌های شهرستانی روبه‌رو نشوند.

مسئولان سازمان لیگ که کلا پایشان را از این ماجرا بیرون کشیده‌اند و می‌گویند این تصمیم بر عهده ستاد مقابل با کروناست و ما کاره‌ای نیستیم. حال اگر چنین باشد، باز هم ابهامات یکی – دو تا نیست. اول که در همین بازی استقلال با نساجی بسیاری از تماشاگران از شهرهای دور و نزدیک خودشان را به تهران رساندند و توانستند بازی را تماشا کنند. پس این بدان معنی است که کارهای واکسیناسیون در شهرستان‌ها بدون وقفه و شاید بهتر از تهران صورت گرفته و نگرانی از این بابت وجود ندارد. چه‌بسا اگر چنین بود، بلیتی برای این‌ همه تماشاگر شهرستانی که برای بازی استقلال به تهران آمده‌ یا احتمالا برای بازی امروز پرسپولیس به تهران خواهند آمد، صادر نمی‌شد. توجیهی که در این زمینه شده این است که فعلا سامانه ۸، ۹ باشگاه برای بلیت‌فروشی آماده است اما باید به سامانه بهداشت هم متصل شوند که به قرار سامانه بلیت‌فروشی تیم‌های شهرستانی هنوز چنین نشده‌اند. این موضوع در حالی مطرح می‌شود که بشر در عصر دیجیتال زندگی می‌کند و بعید است وصل‌کردن دو سامانه به یکدیگر به هفته‌ها، ماه‌ها و احتمالا سال‌های زیادی نیاز داشته باشد. از این گذشته خنده‌دار است که تیم‌های بزرگی که در شهرهای بزرگ از جمله اصفهان، اهواز و مثلا کرمان زندگی می‌کنند، مشکلی برای وصل‌کردن سامانه‌شان به سامانه بهداشت داشته باشند و حتی در صورت لزوم حاضرند هزینه‌ای بپردازند تا این مورد سریع‌تر رخ دهد. اصلا مگر گنجایش ورزشگاه‌های فوتبال در شهرستان چقدر است که پنج درصد از آن نیاز به دردسرهای پیچیده و امروز و فرداکردن داشته باشد؟

اگر موارد ذکر شده توجیهاتی بعضا بحث‌برانگیز برای عدم ورود تماشاگران به ورزشگاه‌ها نیست، بهتر است مسئولان امر توضیح دهند که آیا ورود به سالن‌های سینما و رفتن به نماز جمعه در شهرستان‌های مختلف هم نیاز به اتصال به سامانه بهداشت دارد؟ به‌ طور میانگین تماشای یک فیلم در سالن سربسته با آن محیط تاریک، یک‌ساعت‌ونیم زمان می‌برد. آیا آنجا نیازی به سامانه حس نمی‌شود ولی برای ورود تماشاگران به محیط غیرسرپوشیده ورزشگاه‌ها نیاز به سامانه است؟ چطور می‌شود که به‌ طور میانگین ۲۰۰ نفر با هواپیما یک مسافت یک‌ساعت و ۲۰ دقیقه‌ای را در فضای بسته سپری می‌کنند و محدودیتی ایجاد نمی‌شود ولی پای ورود به ورزشگاه که به میان می‌آید، همه‌ چیز «آزمایشی» می‌شود؟ مگر می‌شود سامانه فرودگاهی در شهرستان‌ها به سامانه وزارت بهداشت متصل شود و سامانه بلیت‌فروشی همان شهر نه؟ ظاهرا که چنین است و فقط بعضی از شهرهای خاص مثل ‌تهران، سامانه‌های بدون مشکل دارند و بقیه تیم‌های شهرستانی همچنان باید در تنگنا دست‌وپا بزنند.

البته که واضح است پشت‌ پرده نگرانی دیگری وجود دارد؛ شاید اسم و پوشش آن قشنگ باشد که برای رعایت سلامتی تماشاگران چنین تصمیماتی اتخاذ می‌شود ولی این موضوع با تناقض زیادی روبه‌رو است. مثلا عنوان شده که تماشاگران، فاصله اجتماعی در ورزشگاه را در دیدار استقلال و نساجی رعایت نکرده و اگر چنین موردی در دیدار پرسپولیس با صنعت نفت هم رخ دهد، آن‌وقت بحث ورود به ورزشگاه‌ها برای تماشاگران دوباره لغو می‌شود! در پاسخ فقط باید پرسشی طرح کرد که آیا مسافرانی که به‌ طور میانگین ۱۲ساعت در اتوبوس مسیر طولانی را طی می‌کنند تا به مقصد برسند، فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنند؟ آیا فاصله اجتماعی در هواپیما با لغو محدودیت‌های قبلی، رعایت می‌شود؟ چطور آنجا گیری وجود ندارد ولی تا موضوع حضور تماشاگران در ورزشگاه مطرح می‌شود، سلامتی در صدر قرار می‌گیرد؟ مسئولان ذی‌ربط، به‌ جای فرافکنی بهتر است روراست باشند و با شفافیت درباره موضوع ورود تماشاگران به ورزشگاه نظر دهند … حال که مسئولان، این همه برای ورود تماشاگران به ورزشگاه بند و تبصره گذاشته و فعلا هم آن را فقط به تهرانی‌ها اختصاص داده‌اند، آیا نگران چیز دیگری هستند؟ تهدیدها در زمینه برگزاری بدون تماشاگر بازی‌های استقلال و پرسپولیس و برچسب «ورود آزمایشی تماشاگران» به ورزشگاه آزادی هم به نظر می‌رسد فقط با همین موضوع قابل‌ توجیه باشد وگرنه نمی‌شود کسی که هر دو دوز واکسن را زده برای حضور در نماز جمعه، سالن‌های سینما، هواپیما و اتوبوس و هر مکان سرپوشیده دیگری مشکلی نداشته باشد ولی برای حضور در ورزشگاه با آن محیط روباز و بزرگ مشکل‌دار شود!»

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 21

23 اثر متقاضی حضور در جشنواره تئاتر اردبیل بودند

منتشر شده

در

توسط

23 اثر متقاضی حضور در جشنواره تئاتر اردبیل بودند

ایسنا/اردبیل دبیر بیست و نهمین دوره جشنواره تئاتر استانی اردبیل گفت: علاوه بر نمایش منتخب جشنواره مغان و خلخال، ۲۳ اثر ارسالی دیگر بر اساس فراخوان انتشاریافته در ۲ بخش اولی‌ها و مسابقه متقاضی حضور در این دوره از جشنواره بودند که در نهایت با تصمیم هیئت داوران ۹ اثر از پنجم تا هفتم آذرماه باهم به رقابت خواهند پرداخت.

جاوید رخشانی سوم آذر ماه با اعلام این خبر افزود: «کاغذ باطله» با نویسندگی نسرین احمدخانی و کارگردانی فرید معتمدی، «دور از دسترس اطفال نگهداری شود» به نویسندگی فرشته فرشاد و کارگردانی حسین پورقلی، «پنجره» به نویسندگی و کارگردانی سیدسعید افخمی، «بیتل‌ها» به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی زهرا منصوری، «سندرومی به نام دنیا» به نویسندگی و کارگردانی یونس امانی، «آفتابگردان» به نویسندگی فرزاد فرزانه، «ستاره‌های شط» به نویسندگی و کارگردانی لیلی سلمانی، «سرزمین آسمان» به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی یوسف دادجو و «حرمان» به نویسندگی مهدی حسن‌زاده و کارگردانی اکبر محمدی و محمد رزمی از اثرهای حاضر در بیست و نهمین دوره  جشنواره تئاتر استانی اردبیل هستند.

وی بیان کرد: از مجموع آثار منتخب سه اثر از اردبیل، ۲ اثر از پارس‌آباد، ۲ اثر از خلخال، یک اثر نیز از شهرستان‌های مشکین‌شهر و بیله‌سوار برای رقابت در بخش اولی‌ها و آزاد جشنواره تئاتر استانی اردبیل حضور خواهند داشت.

دبیر بیست و نهمین دوره جشنواره تئاتر استانی اردبیل اضافه کرد: در این دوره از جشنواره نگاه‌ها به شناسایی استعدادهای جدید در کنار آموزش و توانمندسازی نسل جوان است؛ اگرچه در سال‌های اخیر کمتر آموزشگاه‌هایی داشتیم که بتوانند آموزش رسمی ارائه دهند و این خلأ در انجمن هنرهای نمایشی استان اردبیل احساس می‌شد.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 21

تصفیه‌خانه قیطریه مجهز به نانوحباب شد

منتشر شده

در

توسط

 تصفیه‌خانه قیطریه مجهز به نانوحباب شد

مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش بنیان از اجرای موفق سامانه نانوحباب تولید شده در قیطریه به عنوان یکی از تصفیه‌خانه‌های شهر تهران خبر داد.

به گزارش ایسنا، عارف دادگستر، مدیرعامل این شرکت فناور با بیان اینکه بیش از یک سال قبل، اجرای پایلوت هوادهی با نانوحباب در تصفیه‌خانه قیطریه را شروع کردیم، گفت: آزمایش‌های متعددی روی پساب‌های این تصفیه‌خانه برای بررسی عملکرد سیستم نانوحباب توسط آزمایشگاه معتمد شرکت آب و فاضلاب انجام شد و در نهایت این فناوری مورد تایید شرکت آب و فاضلاب قرار گرفت.

دادگستر افزود: در حال حاضر سیستم‌های هوادهی در تصفیه‌خانه‌ها وارداتی بوده و علاوه بر مشکلات تحریم، هزینه سنگینی برای تعمیر و نگهداری به تصفیه‌خانه‌ها تحمیل می‌کند. این فناوری بومی می‌تواند به حل این مشکل کمک شایانی کند و از آن می‌توان به‌عنوان انقلابی در حوزه آب و پساب در داخل کشور یاد کرد. ما در آزمایش‌های انجام شده موفق شدیم با همان مقدار گاز مصرفی پیشین و با استفاده از فناوری‌ نانوحباب، عملکرد گندزدایی را دو برابر افزایش دهیم که دلیل این امر افزایش سطح اکسیژن آب و فعالیت بیشتر میکرواورگانیسم‌ها است.

مدیر عامل این شرکت فناور، مهمترین مزیت‌های هوادهی توسط ژنراتورهای نانوحباب را افزیش قابل توجه میزان اکسیژن محلول و توزیع یکنواخت آن در اعماق، عدم نیاز به دیفیوزر و خطوط انتقال هوا، تعمیرات و نگهداری آسان، کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری، کاهش میزان مصرف انرژی، ارتقای ظرفیت و کیفیت تصفیه، کاهش حجم لجن و کاهش بو دانست.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به وضعیت فعلی تاسیسات در مدار بهره‌برداری فاضلاب کشور و اهمیت تامین اکسیژن محلول در راکتورهای هوادهی، ژنراتورهای نانوحباب به راحتی قابلیت نصب و راه‌اندازی را داشته و باعث ارتقای میزان اکسیژن محلول و کیفیت پساب خروجی بدون کوچکترین تغییرات در تاسیسات موجود در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب می‌شوند.

این شرکت دانش‌بنیان به عنوان شرکت پیشگام ایرانی در دستیابی به دانش فنی فناوری نانوحباب موفق به طراحی و ساخت دستگاه‌های تولیدکننده نانو گاز برای گازهایی از قبیل هوا، اکسیژن، ازن، کلر، نیتروژن و دی اکسید کربن شده است.

دستگاه‌های تولیدکننده نانوحباب این شرکت می‌توانند گاز را با راندمان بسیار بالا توسط یک فرایند خاص انتقال دو فازی به داخل مایع تزریق کنند. به بیانی دیگر این دستگاه‌ها ظرفیت انتقال گاز را در مقایسه با تجهیزات مرسوم به طور قابل توجهی افزایش داده و در تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب علاوه بر بهبود قابل توجه کارایی واحدهای هوادهی، ازن‌زنی و کلرزنی موجب کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری، بهره‌برداری و مصرف انرژی می‌شوند.

به نقل از ستاد نانو، فرایند هوادهی و اکسیداسیون یکی از مراحل مهم در عملیات تصفیه پساب‌های صنعتی و فاضلاب‌های شهری محسوب می‌شود. در حال حاضر سیستم‌های متداول هوادهی که به انواع هواده‌های سطحی و یا بلوئرها وابسته هستند، انرژی قابل توجهی را مصرف می‌کنند ولی راندمان انتقال اکسیژن بسیار پایینی دارند. علاوه بر هزینه‌های بالای این تجهیزات که از کشورهای خارجی خریداری و تامین می‌شوند، تعمیرات و تجهیزات جانبی از قبیل دیفیوزرها و سیستم لوله‌کشی نیز هزینه‌های مجزایی را به کشور تحمیل می‌کند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 21

دلار عقب نشست

منتشر شده

در

توسط

دلار عقب نشست

پس از چهار روز صعود متوالی ارزش دلار سرانجام کم کاهش یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، برای چهارمین هفته متوالی، ارزش یورو در برابر دلار در کانال ۱.۱۲ باقی مانده که این عدد کمترین ارزش ثبت شده ارز واحد اروپایی در برابر اسکناس سبز طی ۱۶ ماه اخیر بوده است.

فرانسوا ویلروی- مدیر ارشد بانک مرکزی اروپا- با بیان اینکه به نظر می رسد دیگر ضرورتی برای خرید گسترده اوراق توسط این نهاد وجود ندارد، گفت: احتمالا این برنامه در مارس سال آینده به طور کامل متوقف می شود. البته این مدیر اروپایی به زمان افزایش نرخ بهره اشاره نکرد که باعث ناامیدی بازار شد.

 

همان طور که پیش از این نیز انتظار می رفت، دولت بایدن که از عملکرد جروم پاول- رئیس کنونی بانک مرکزی آمریکا- رضایت داشت، وی را بار دیگر برای این سمت نامزد و برای اخذ رای اعتماد به مجلس سنا معرفی کرده است.

پاول اگر چه در دوره ترامپ به این سمت منصوب شد اما با وی اختلافات زیادی داشت و ژانت یلن- وزیر خزانه داری- که خود نیز سابقه ریاست بر فدرال رزرو را در دوره زمامداری باراک اوباما در کارنامه دارد، بارها از تمدید ریاست پاول بر بانک مرکزی آمریکا حمایت کرده بود.

 

بانک های مرکزی بزرگ کماکان ترجیح می‌دهند به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه دهند.

بانک مرکزی چین تقریبا هر دو هفته یک بار معادل ۱۰۰ میلیارد دلار به بازار تزریق می کند و بانک مرکزی ژاپن نیز اعلام کرد حدود نیم تریلیون دلار برای کاستن از تبعات کرونا بر روی اقتصاد این کشور به بازارها تزریق خواهد کرد. این بسته محرک، سومین بسته محرک بزرگ از نوع خود در طول همه گیری کرونا و یکی از بزرگ ترین بسته‌های اعتباری در طول تاریخ معاصر ژاپن محسوب می شود.

 

وخیم تر شدن وضعیت اقتصادی به ویژه در حوزه تورم و رشد اقتصادی در دیگر نقاط به کمک دلار آمده و تقاضا را برای خرید اسکناس سبز افزایش داده است.

آمریکا احتمالا به نخستین کشوری در بین اقتصادهای پیشرفته تبدیل خواهد شد که بانک مرکزی آن نرخ بهره را افزایش می دهد. در حالی که مدیران بانک های مرکزی اروپا و ژاپن کماکان سیگنال مثبتی از احتمال افزایش نرخ بهره مخابره نمی کنند این مساله ممکن است در آمریکا تا پایان همین امسال (کمتر از دو ماه دیگر) رخ دهد.

 

با وجود عبور متوسط تورم کشورهای عضو منطقه یورو از چهار درصد در ماه اکتبر، رئیس بانک مرکزی اروپا تلویحا احتمال افزایش نرخ بهره در سطح منطقه یورو را رد کرده است. کریستین لاگارد با بیان اینکه چشم انداز تورمی کوتاه مدت و میان مدت در منطقه یورو در وضعیت نامناسبی قرار دارد، گفته است احتمال افزایش نرخ بهره در سال آینده اگر چه غیرممکن نیست اما بسیار بعید است. نرخ بهره منطقه یورو اکنون در قعر تاریخی منفی ۰.۲۵ تا منفی ۰.۵ درصدی قرار دارد.

 

پس از چندین ماه کشمکش، لایحه حمایتی عظیم یک تریلیون دلاری آمریکا با هدف تقویت سرمایه گذاری در زیرساخت های این کشور با امضای جو بایدن- رئیس جمهور این کشور- به قانون تبدیل شد. با این لایحه انتظار می رود رشد اقتصادی آمریکا تقویت شود و این در حالی است که در اردوگاه رقیب دلار یعنی یورو، کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا- با رد درخواست‌ها برای افزایش نرخ بهره از قعر تاریخی فعلی گفته است که بازارهای مالی از نظر وی هنوز آمادگی چنین چیزی را ندارند.

 

افزایش تورم در اقتصادهای بزرگ اروپایی خبر خوبی برای ارز واحد اروپایی نخواهد بود. نرخ تورم آلمان در ماه اکتبر باز هم بالای نرخ هدف گذاری شده دو درصدی باقی مانده و طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۴.۵ درصد بوده که ۰.۴ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده در ۲۸ سال اخیر در این کشور محسوب می‌شود.

 

همزمان با افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش کمک های دولتی به کسب و کارها برای جبران خسارات ناشی از کرونا که میزان مخارج دولت آمریکا را به شدت کاهش داده است، وزارت خزانه داری آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد کسری بودجه این کشور در ماه اکتبر به ۱۶۵ میلیارد دلار رسیده که این رقم، ۱۱۹ میلیارد دلار کمتر از رقم ثبت شده در مدت مشابه سال قبل بوده است. کاهش کسری بودجه به ویژه در شرایطی که تورم وضعیت مناسبی ندارد خبر خوبی محسوب می شود.

 

مشکل کارفرمایان آمریکایی در متقاعد کردن نیروهایشان برای بازگشت به سر کار، رفته رفته در حال جدی تر شدن است. تنها در ماه سپتامبر بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار آمریکایی به طور داوطلبانه از سمت خود استعفا داده‌اند که این رقم رکورد جدیدی از زمان ثبت این آمار از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون محسوب می شود. این استعفاها که بیشتر در بخش های تفریح و سرگرمی، تولید و مراقبت های درمانی بوده، هم به دلیل یافتن شغل بهتر و هم به دلیل دریافت مزایای بیکاری بوده است.

 

وضعیت کرونا در اروپا نسبت به بیشتر کشورهای جهان وخیم تر است و همین مساله نیز باعث افزایش فشار روی یورو مقابل دلار شده است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، شمار مبتلایان روزانه در تمامی مناطق جهان به جز اروپا سیر نزولی خود را حفظ کرده است. میزان قربانیان کرونا به ویژه در بین اقتصادهای بزرگ نظیر انگلیس مجددا رو به افزایش است. از سوی دیگر کمیسیون اروپا اعلام کرد انتظار دارد متوسط رشد اقتصادی امسال کشورهای عضو اتحادیه اروپا معادل پنج درصد باشد.

 

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، تاکنون بیش از ۲۵۸ میلیون و ۷۵۷ هزار و ۶۱ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین پنج میلیون و ۱۷۹ هزار و ۶۵۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۷۹۵ هزار و ۱۷ نفر، برزیل با ۶۱۲ هزار و ۸۴۲ نفر، هند با ۴۶۶ هزار و ۱۴۷ نفر، مکزیک با ۲۹۲ هزار و ۵۲۴ نفر و روسیه با ۲۶۶ هزار و ۵۷۹ نفر بوده است. (بروزرسانی تا ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ)

ماریو هدیجیاکاروس – استراتژیست ارشد ارزی در موسسه بروکریج ایکس ام – گفت: برای معامله گران بازار ارز رویکرد فعلی بانک مرکزی اروپا قابل درک نیست و این در بلندمدت به ضرر یورو تمام خواهد شد. انتظارات تورمی بازار با سرعت زیادی رو به افزایش است اما بانک مرکزی اروپا کماکان نه حاضر به توقف برنامه خرید اوراق قرضه شده و نه نرخ بهره را افزایش داده است. با این حال فکر می‌کنم به زودی مجبور به این کار شوند.

شاخص دلار (نرخ های زیر بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است)

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۱ درصد کاهش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۶.۵۱۰ واحد بسته شد.

شاخص دلار معمولا در برابر شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می‌شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا،  شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا،  دلار کانادا،  دلار سنگاپور،  فرانک سوییس، رینگیت مالزی،  ین ژاپن و یوان چین است.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۷۱ دلار اعلام شد.

ارزهای اروپایی

در تازه‌ترین دور از معاملات،  پوند با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۳۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۱ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۲ به ۱.۱۲۴ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۹ درصد کاهش به ۱۱۵.۰۲۷ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۸۵ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۳۹۱ یوان چین اعلام شد.

انتهای پیام

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها