با ما همراه باشید

ورزشی

ایران و المپیک توکیو؛ کابوس یا شگفتی؟

منتشر شده

در

نرسیدن کیانوش رستمی و سهراب مرادی به سهمیه المپیک و اعزام تیم ملی وزنه برداری فقط با دو ورزشکار به المپیک در کنار جوان و کم تجربه بودن نفرات اعزامی تیم ملی کشتی و همچنین وضع نه چندان مطلوب آمادگی تکواندوکاران المپیکی در ماههای اخیر دغدغه های بزرگ ورزش ایران برای المپیک توکیو بود، اما حالا یک امید بزرگ دیگر برای کسب مدال در این رویداد بزرگ هم از دست رفته است. کاراته که اضافه شدنش به المپیک توکیو اتفاقی خوشایند برای ورزش ایران بود، حالا دیگر فقط یک نماینده در بخش مردان خواهد داشت و ملی پوش باتجربه تر و پرامیدتر ایران به خاطر دوپینگ نمی تواند در توکیو حاضر شود.

حتی احسان حدادی که سابقه کسب مدال نقره المپیک لندن در رشته پرتاب دیسک را هم داشته، این روزها با دیسک کمر دست و پنجه نرم می کند و شرایط مساعدی ندارد.

بد نیست نگاهی به وضعیت رشته های مدال آور ایران در المپیک به شکلی دقیق تر و ریزبینانه تر بیاندازیم.

 

* در رشته کشتی که ایران دارای 6 سهمیه در کشتی آزاد و 5 سهمیه در کشتی فرنگی است، پرامیدترین کشتی گیر و یا حتی پرامیدترین ورزشکار ایران در المپیک، حسن یزدانی است. این نابغه جویباری که با نمایش بی نظیر خود در سال های اخیر توجه همه را به خود جلب کرده، قصد تکرار مدال طلای المپیک ریو را در توکیو دارد، اما یک رقیب سرسخت به نام دیوید تیلور پیش روی خود می بیند. در کشتی آزاد می توان رضا اطری، محمدحسین محمدیان و امیرحسین زارع را جزو دیگر مدعیان کسب مدال دانست و در کشتی فرنگی نیز می توان روی تجربه بالای محمدعلی گرایی حتی برای کسب مدال طلا هم حساب باز کرد. در سایر اوزان نفراتی به مراتب کم تجربه تر و کم امیدتر روی تشک می روند، اما هم غلامرضا محمدی و هم محمد بنا امیدوار به درخشش شاگردان خود در توکیو هستند.

* در تکواندو، ایران دو سهمیه در بخش مردان توسط میرهاشم حسینی و آرمین هادی پور کسب کرده و یک سهمیه هم در بخش بانوان توسط ناهید کیانی به دست آورده است. نتایج اخیر تکواندوکاران المپیکی ایران در رقابت های آسیایی خیلی ها را بابت المپیک نگران کرده، اما به هر حال باید امیدوار بود اتفاقات دوره قبلی برای تکواندوکاران به ویژه در بخش مردان تکرار نشود.

* در وزنه برداری علی هاشمی در 109کیلو و علی داوودی در فوق سنگین نمایندگان ایران هستند و با وجود تلاش های فدراسیون در آخر هیچ سهمیه ای به کیانوش رستمی و سهراب مرادی به عنوان دو طلایی ایران در المپیک ریو تعلق نگرفت. بدون شک نباید از این دو وزنه بردار انتظار کسب مدال طلا را داشته باشیم، اما ملی پوشان ایران می توانند با ثبت وزنه های مدنظر کادرفنی، حداقل یک برنز یا نهایتا نقره برای ایران کسب کنند؛ اتفاقی که البته با توجه به آمادگی بالای رقبا چندان راحت نخواهد بود.

* در کاراته هم ایران نتوانست در آخرین مسابقه گزینشی، سهمیه ای به 4 سهمیه قبلی اضافه کند. بهمن عسکری و سجاد گنج زاده در بخش مردان و حمیده عباسعلی و سارا بهمنیار در بخش بانوان نمایندگان ایران هستند که اتفاقا یکی از پرامیدترین تیم های کاروان ورزشی ایران را تشکیل می دادند، اما مثبت شدن تست دوپینگ یکی از ملی پوشان شوک بزرگی را به کاراته و البته ورزش ایران وارد کرد و شانس اصلی کسب مدال طلا در این رشته را از ایران گرفت.

* در والیبال هم که صحبت از گرفتن مدال و رفتن روی سکو می شد، نتایجی که در لیگ ملت ها برای شاگردان آلکنو به ثبت رسید، خیلی ها از صحبت کردن درباره این ماجرا هم ناامید کرده است. با این حال باید دید والیبال ایران در المپیک چه روزهایی را پشت سر می گذارد و آیا برای نخستین بار می تواند از کاروان ایران در المپیک یک رشته تیمی را صاحب مدال کند یا خیر.

 

 

به امید سورپرایز از ستاره های جدید

با وضعیتی که در کاروان ایران می بینیم، نباید خیلی امیدوار به ثبت یک خاطره فوق العاده از المپیک توکیو در ذهن ایرانی ها باشیم. البته که نباید در فاصله اندک باقی مانده تا المپیک دست از حمایت و تلاش برداشت و باید به اتفاقات و سورپرایزهای المپیک هم امیدوار بود. در رشته هایی همچون تیراندازی، شمشیربازی، بوکس و تنیس روی میز با اینکه سابقه کسب مدال در المپیک وجود نداشته و الان هم کسی از آنها چندان توقعی برای مدال آوری در المپیک ندارد، به نظر می رسد پتانسیل رقم زدن اتفاقات بزرگ در ورزشکاران ایرانی وجود داشته باشد. کمتر از یک ماه تا شروع المپیک باقی مانده و فعلا باید به امید همین سورپرایزها روزهایمان را شب کنیم.

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

پایان کار ورزشکاران ایران در روز افتتاحیه المپیک + نتایج

منتشر شده

در

توسط

پایان کار ورزشکاران ایران در روز افتتاحیه المپیک + نتایج

در نخستین روز از رقابت ورزشکاران ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو، نازنین ملایی به مرحله یک چهارم نهایی روئینگ تک نفره راه یافت و میلاد وزیری در مرحله مقدماتی ریکرو شصت و سوم شد.

 بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو بعد از یک وقفه یک‌ساله به دلیل شیوع ویروس کرونا، ساعت ۱۵:۳۰ به وقت تهران امروز با برگزاری مراسم افتتاحیه، رسما آغاز می‌شود.

اما در نخستین روز از رقابت ورزشکاران ایرانی، مسابقات نازنین ملایی قبل از شروع رسمی مسابقات در مرحله گروهی رویینگ تک نفره مسابقه داد که موفق به صعود به مرحله یک چهارم نهایی شد.

*قایقرانی:
نازنین ملایی به عنوان اولین نماینده ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ در مرحله گروهی روئینگ یک نفره زنان پارو زد و در گروه خود سوم شد تا به مرحله یک چهارم نهایی راه یابد.

*تیروکمان:

میلاد وزیری نیز به عنوان تنها نماینده ایران در تیروکمان در مرحله مقدماتی ریکرو انفرادی مسابقه داد که از میان ۶۴ تیرانداز حاضر در این ماده در رده شصت و سوم قرار گرفت. او روز سه‌شنبه در مرحله حذفی مسابقه خواهد داد.

ایران در المپیک توکیو ۶۶ نماینده دارد که به تدریج به رقابت با حریفان خود می‌پردازند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

ورزشی

محرومیت داور لیگ برتری از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت ۲۰روز

منتشر شده

در

توسط

محرومیت داور لیگ برتری از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت ۲۰روز

کمیته اخلاق از محرومیت داور دیدار ملوان بندرانزلی و بادران تهران به علت اشتباهات این داور در این دیدار خبر داد.

بعد از اشتباه محرز رضا کرمانشاهی در دیدار سرنوشت ساز ملوان و بادران، کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال او را از هر گونه فعالیت محروم کرد.

در بیانیه این کمیته آمده است: «مستنداً به مواد ٦٥ آئین نامه اخلاق و بند الف ماده ٧٣ مقررات انضباطی با توجه به گزارش واصله مبنی بر رفتارهای غیرحرفه ای داوری، رضا کرمانشاهی (داور دیدار ملوان بندرانزلی و بادران)، نظر به اینکه تمام اشخاص تابع اساسنامه فدراسیون فوتبال و مقررات آئین نامه اخلاق متعهد و مکلف هستند که از ارتکاب هرگونه رفتاری که به سلامت مسابقات لطمه وارد می‌کند خودداری نمایند، لذا رضا کرمانشاهی از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت بیست روز محروم است. جلسه رسیدگی به تخلف وی متعاقبا اعلام می‌شود.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

ورزشی

دستمال کثیف، شیشه تمیز!

منتشر شده

در

توسط

دستمال کثیف، شیشه تمیز!

احضار و محرومیت چند بازیکن فقط مُسکن است، درمان نیست، برای این که متخلفان واقعاً احساس ناامنی کنند لازم است یک عزم ملی شکل بگیرد. نهادهای امنیتی و نظارتی و قضایی لازم است نه فقط مشارکت سلبی کنند بلکه به سمت فرهنگ‌سازی و پیشگیری بروند وگرنه گذاشتن تمام تخم مرغ‌های گندیده در سبد فدراسیون فوتبال نه منصفانه است و نه چاره کار.

در یادداشتی در عصر ایران به قلم احسان محمدی آمده است: «دو سال پیش مجری یک سلسله‌نشست در مورد مسائل اجتماعی بودم. در جلسه‌ای با حضور مقامی از قوه قضاییه و چهره‌ای دانشگاهی در خصوص لزوم حمایت از سوت‌زنان فساد حرف زدیم. سوت‌زن فساد کسی است که با محض آگاهی از شکل‌گیری یا رخ‌دادن فساد در هر حوزه‌ای مقامات قضایی را در جریان می‌گذارد. فارغ از مسئولیت اجتماعی بعضی اوقات نهادهای نظارتی مشوق‌های مالی هم برای این افراد در نظر می‌گیرند. مهمان برنامه بارها این جمله را تکرار کرد: با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را تمیز کرد.

مقصودش این بود که وقتی در یک ساختار افراد خودشان آلوده هستند انتظار این که بتوانند با فساد مبارزه کنند خیالپردازانه است. حرفش منطقی بود اما در پاسخ این سوال که نمی‌توانیم برای مبارزه با فساد فرشته استخدام کنیم و چطور افراد منزه را پیدا کرد وقتی ساختاری وجود دارد که در آن فساد تکثیر می‌شود جواب قانع‌کننده‌ای داشت. پاسخی که بتوان از آن به عنوان راهکاری «عملی» در شرایط حال حاضر کشور بهره گرفت.

این روزها بحث فساد در فوتبال و تبانی به‌ویژه در لیگ یک‌ و دو داغ است. تصاویری وجود دارد که اکثر بینندگان را متقاعد می‌کند که جز شرط‌بندی و تبانی هیچ عامل دیگری نمی‌تواند رقم‌زننده آن باشد. فشار زیادی بر فدراسیون فوتبال وارد است که هم جلوی رخ‌دادن این اتفاقات را بگیرد، هم آن را اثبات‌ و افشا کند و هم با متخلفان قاطعانه برخورد شود. رئیس فدراسیون فوتبال قول برخورد بدون تعارف داده است اما آیا می‌توان این کار را به‌تنهایی انجام داد؟ فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ قادر هستند ریشه این تخلفات را بخشکانند؟

برخی بازیکنان، مربیان و حتی داوران که زیست و ارتزاق‌شان از فوتبال است متهم‌ شده‌اند که در این فساد دخیل هستند. همان کسانی که انتظار می‌رود دستمال سفید پاک‌کننده شیشه کثیف باشند خودشان قسمتی از معضل هستند.

این اتفاق خاص ایران نیست. رسوایی کالچوپولی در ایتالیا یا حتی تبانی داوران در فوتبال آلمان به عنوان دو کشور ممتاز در فوتبال جهان که لیگ‌های باکیفیتی دارند نشان داد که هر جا پای‌ پول وسط بیاید آدم‌ها زانوهایشان سست می‌شود. نه از شعار برخورد قاطع می‌ترسند و نه آن قدر اهل زهد و تقوا هستند که از عذاب الهی خوف کنند. بازیکنی که قراردادش در یک لیگ ۶۰ میلیون تومان است وقتی پیشنهاد وسوسه‌انگیزی از سوی سایت‌های شرط‌بندی دریافت می‌کند که مثلا ۲۰ میلیون تومان بگیرد و در رقم‌خوردن یک‌ نتیجه سهیم باشد احتمالاً به ۲۰ میلیون تومان بیشتر از شعار بازی جوانمردانه فکر می‌کند. البته که همه از این قماش نیستند و بازیکنان و مربیان شریفی هستند که تحت هیچ شرایطی تن به این رفتارها نمی‌دهند.

این اتفاقات از قبل وجود داشته و حالا به مدد نظارت رسانه‌ها امکان علنی‌شدن آن فراهم آمده و هیچ فدراسیونی به‌تنهایی قادر به برگرداندن دیو فساد به شیشه نیست. مگر روسای قوه قضاییه و نهادهای نظارتی و حسابرسی توانستند ریشه اختلاس بانکی را بخشکانند؟ آنجا ورودی و خروجی به ریال مشخص است و این همه سوراخ دارد، در فوتبال که گاهی امکان اثبات این که دروازه‌بان لیز خورده یا عمداً به‌ توپ راه داده است که اثبات آن محال است، چطور می‌شود به‌راحتی این کار را کرد؟

وقتی اقتصاد یک کشور به هم ریخته شده، پول جای اخلاقیات را گرفته، نمودار مثل موشک در حال حرکت عمودی و آینده ناروشن است نمی‌توان با شعار جلوی فساد را گرفت. بنگاه‌های زیرزمینی شرط‌بندی همه جا ریشه دارند، بازیکنان‌ وحتی گاهی مربیان و داوران را آلوده‌ کرده‌اند و فدراسیون فوتبال اجازه‌ و اختیار برخورد با آنها را ندارد چطور می‌شود از مبارزه بنیادین با فساد در فوتبال حرف زد. احضار و محرومیت چند بازیکن فقط مُسکن است، درمان نیست، برای این که متخلفان واقعاً احساس ناامنی کنند لازم است یک عزم ملی شکل بگیرد. نهادهای امنیتی و نظارتی و قضایی لازم است نه فقط مشارکت سلبی کنند بلکه به سمت فرهنگ‌سازی و پیشگیری بروند وگرنه گذاشتن تمام تخم مرغ‌های گندیده در سبد فدراسیون فوتبال نه منصفانه است و نه چاره کار.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها