با ما همراه باشید

سیاسی

ایران یا آمریکا؛ چه‌کسی برتری نظامی متحدانش در منطقه را حفظ کرده است؟

منتشر شده

در

روز گذشته وزیر دفاع آمریکا در دیدار با وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفته است که کشورش به حفظ برتری نظامی اسرائیل متعهد است.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، لوید آستین در این دیدار به بنی گانتس گفته است که واشنگتن به برتری نظامی و اطمینان از قدرت دفاعی اسرائیل در برابر آنچه او آن را تهدید ایران خوانده است، متعهد خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
دیدار بنی گانتس و لوید آستین

این صحبت‌های وزیر دفاع آمریکا در حالی منتشر می‌شود که چند روز بیشتر از نبرد 12روزه میان ارتش رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطینی نمی‌گذرد؛ نبردی که طی آن برای نخستین مرتبه جنبش حماس و جهاد اسلامی راکت‌هایی با برد، دقت و قدرت تخریب بیشتر نسبت به گذشته را به‌کار گرفتند که سامانه پدافند گنبد آهنین را نیز با چالش جدی مواجه کرد.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
اصابت راکت‌ به تأسیسات نفتی عسقلان در جریان جنگ 12روزه در حالی که سامانه‌ گنبد آهنین در نزدیکی این تأسیسات مستقر شده است

به‌نظر می‌رسد تعهد آمریکا به حفظ برتری نظامی رژیم صهیونیستی اما با تردیدهایی همراه باشد، این صحبت مقامات آمریکایی در حالی مطرح می‌شود که همین دو ماه پیش فرانک مکنزی فرمانده سنتکام به از دست رفتن برتری هوایی آمریکا در منطقه غرب آسیا توسط پهپادهای ایرانی اعتراف کرده بود.

25 بهمن سال 96 نیز دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا به هدر دادن هفت‌هزار میلیارد دلار در منطقه اذعان کرده بود. ترامپ در این باره گفته بود که “ما هفت‌هزار میلیارد دلار در خاورمیانه هزینه کردیم، در واقع هدر دادیم، مهمتر از همه، خیلی‌ها جان‌شان را از دست دادند. نزدیک به دو ماه پیش هزینه‌کرد ما در خاورمیانه به 7هزار میلیارد دلار رسید.”

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,

از سوی دیگر آمریکا روند خروج نیروهای خود از منطقه را نیز سرعت بخشیده است و بعد از حدود 20 سال از حمله به افغانستان و اشغال این کشور، حالا مجبور به ترک افغانستان شده است، این در حالی است که هنوز هم بخش‌های وسیعی از افغانستان عملاً در کنترل طالبان است.

چند روز پیش نیز پس از حمله به محل استقرار هواپیمای سیا در اربیل عراق، یک مقام آمریکایی گفته بود که “تهدید در حال تکامل پهپادها، بزرگترین نگرانی عملیاتی ارتش آمریکا در عراق است.”

شاید بتوان آخرین مرتبه‌ای را که حمایت آمریکا موجب پیروزی صهیونیستها در منطقه شده است به جنگ 1973 اعراب با اسرائیل نسبت داد. در جریان این نبرد، کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به رژیم صهیونیستی مانع از آن شد که سوریه و مصر به تمامی اهداف خود دست پیدا کنند و در نتیجه صهیونیستها موفق شدند بخش‌هایی از خاک سوریه در بلندی‌‌های جولان و صحرای سینا را  به اشغال خود درآورند.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
هواپیمای C-5 ارتش آمریکا در حال تخلیه تانک در فرودگاه تل‌آویو در جریان نقل و انتقال تجهیزات در جنگ 1973

از سال 2006 و پس از شکست ارتش اسرائیل در جنگ 33روزه قدرت نظامی این رژیم به‌طور محسوسی کاهش پیدا کرده است. در جریان این جنگ بود که رژیم صهیونیستی بار دیگر پس از عقب‌نشینی از جنوب لبنان در سال 2000، شکست دیگری را تجربه کرد و بعد آن در جنگ‌های سه‌گانه با گروه‌های فلسطینی در نوار غزه نیز از دستیابی به اهداف خود باز ماند.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
تخلیه مجروحان ارتش رژیم صهیونیستی در جریان جنگ 33روزه

در نبرد اخیر نیز ارتش رژیم صهیونیستی نتوانست علی‌رغم حملات هوایی گسترده، مانع از شلیک راکت‌ توسط حماس و جهاد اسلامی شود و حتی از درگیری زمینی با گروه‌های مقاومت نیز خودداری کرد.

همزمان با این اتفاقات و خصوصاً طی سال‌های اخیر، جبهه مقاومت با تجهیز به انواع تسلیحات و به‌ویژه قدرت پهپادی در حال افزایش قدرت و برتری نظامی خود در منطقه است و بررسی وضعیت میدانی نشان می‌دهد تا حد چشمگیری نیز در این روند موفق بوده‌اند.

عربستان سعودی متحد آمریکا در منطقه علی‌رغم دریافت حمایت‌های گسترده آمریکا نتوانسته است در جبهه یمن به توفیقی دست یابد و تلاش می‌کند تا هرچه زودتر به این جنگ پایان دهد.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
تصاویر هوایی از آثار حملات پهپادی انصارالله به تأسیسات نفتی آرامکو

حملات گسترده و دقیق پهپادی انصارالله علیه مراکز حساس حیاتی عربستان مانند تأسیسات نفتی آرامکو و همچنین پایگاه‌های نظامی آل‌سعود و ناتوانی سامانه‌های پدافندی آنها از مقابله با پهپادهای یمن یکی از معضلات و مشکلات جدی عربستان است. در جبهه زمینی نیز عربستان با وجود خرید‌های گسترده تسلیحاتی نتوانسته است مقابل نیروهای یمنی کاری از پیش ببرد.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
پهپاد شهاب متعلق به حماس/ این پهپاد شباهت‌های زیادی به پهپاد قاصفK-2 یمن و ابابیل2 ایرانی دارد

در این بین، جمهوری اسلامی ایران نقش قابل‌توجهی در افزایش قدرت جبهه مقاومت و به چالش کشیدن برتری نظامی آمریکا و متحدانش در منطقه داشته است؛ موضوعی که مقامات آمریکایی نیز به آن اذعان دارند و مدعی هستند در نتیجه حمایت‌های ایران است که گروه‌های مقاومت قدرت خود را افزایش داده‌اند و این امر موجب نفوذ بیش از پیش ایران در منطقه شده است.

پیام‌های تشکر فرماندهان جهاد اسلامی و حماس در جریان نبرد «شمشیر قدس» را شاید بتوان نمونه‌ای از حمایت‌های ایران از گروه‌های مقاومت دانست.

بررسی این روند نشان می‌دهد که آمریکا در حفظ برتری نظامی خود و متحدانش در منطقه با چالشی جدی مواجه است و روند قدرت‌افزایی آمریکا در منطقه سیر نزولی پیداکرده است، حال باید بار دیگر این سؤال را پرسید؛ آیا  آمریکا قادر به حفظ برتری نظامی خود و متحدانش در منطقه خواهد بود؟

منبع :تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاسی

در مسجد دانشگاه شریف منتظر شما هستیم

منتشر شده

در

توسط

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، شورا‌های اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری و اولین میان‌دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت ۷صبح روز جمعه ٢٨ خرداد ١۴٠٠ برگزار می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان از ابتدای آغاز فرآیند‌های مربوط به هر چهار انتخابات ١۴٠٠ همواره تلاش داشته تا تمامی اخبار، اطلاعات و نقطه نظرات نامزد‌های انتخابات را به اطلاع شما مردم ایران برساند.

تیم خبری باشگاه خبرنگاران جوان فردا از ساعت ۷ صبح تا پایان زمان رای‌گیری در مسجد دانشگاه صنعتی شریف حضور دارد تا به صورت زنده حضور سبز شما پای صندوق‌های رای را ماندگار کند.

همچنین شما می‌توانید آخرین اخبار مربوط به انتخابات‌های ١۴٠٠ را در صفحه انتخابات سایت باشگاه خبرنگاران جوان و کانال‌های خبری ما در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب

سیاسی

گاف‌های لفظی دنباله‌دار بایدن/ این بار استفاده از اسم لیبی به جای سوریه!

منتشر شده

در

توسط

به نقل از روزنامه المرصد، روز یکشنبه «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در نشست مطبوعاتی بعد از اختتامیه نشست گروه هفت که در انگلیس برگزار شد، قصد داشت در خصوص تعامل با روسیه در خصوص کشور آسیایی سوریه صحبت کند، ولی به جای نام این کشور به اشتباه به طور مکرر از نام کشور آفریقایی لیبی استفاده کرد.

او سخنرانی حود گفت: در مسائل زیادی می‌توانیم با روسیه تعامل کنیم و اتفاقات زیادی در پی این تعاملات خواهد بود، به عنوان مثال «لیبی» (سوریه) جایی که آمریکا سعی دارد با باز کردن راه‌های اقتصادی و غذایی، به کمک مردم این منطقه برود و از رنج آن‌ها بکاهد.

«جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مقصود رئیس‌جمهور آمریکا از همکاری با روسیه در لیبی، کشور سوریه بود؟ گفت: بله، رئیس جمهور اشتبا‌ها از اسم لیبی استفاده کرد و منظور او کشور سوریه بود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب

سیاسی

مذاکرات کمیسیون برجام فردا از سر گرفته می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پایگاه سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد فردا (شنبه) مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران در وین، پایتخت اتریش از سرگرفته خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: «مذاکرات کمیسیون مشترک برجام به صورت حضوری فردا (۱۲ ژوئن/ ۲۲ خرداد) در وین اتریش از سر گرفته خواهد شد.»

این بیانیه در ادامه اعلام کرد: «همانند گذشته، در نشست فردا نیز “انریکه مورا” به معاونت از “جوزپ بورل” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریاست این نشست را برعهده خواهد داشت. همچنین نمایندگان چین،فرانسه،آلمان، انگلیس،روسیه و ایران نیز در این نشست حضور خواهند داشت.»

براساس این بیانیه، در نشست فردا «بازگشت کامل آمریکا به برجام» و «اجرایی کردن کامل این توافق» از محورهای اصلی خواهد بود.

هفته گذشته پنجمین دور مذاکرات وین درباره برجام در گراند هتل برگزار شد. اما پس از آن، در حالیکه منابع خبری از برگزاری دور ششم مذاکرات در پایان هفته جاری خبر می‌دادند، «لارنس نورمن» خبرنگار وال استریت ژورنال در پیامی در حساب کاربری توئیتر خود اعلام کرده بود: «دور ششم مذاکرات وین با هدف احیای برجام بعید است پیش از روز شنبه برگزار شود.»

ساعاتی پیش «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات وین بر سر توافق هسته‌ای ایران ابراز امیدواری کرد و در پیامی نوشت: «دور بعدی نشست کمیسیون مشترک برجام به زودی برگزار می‌شود. این شروع ششمین دور مذاکرات وین بر سر احیای توافق هسته‌ای خواهد بود؛ آیا این آخرین دور خواهد بود؟ کسی نمی‌داند، اما همه مذاکره‌کنندگان امیدوارند اینطور باشد.»

به‌تازگی «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، در اظهاراتی مدعی شده بود: «چنانچه احیای برجام صورت گیرد و آمریکا و ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بازگردند، همچنان تحریم‌های واشنگتن علیه تهران رفع نخواهد شد.»

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها