با ما همراه باشید

ورزشی

این تیم رویا نمی‌بافد خود رویاست!

منتشر شده

در

عکس‌هایی که از اردوی تیم ملی مخابره می‌شود امیدوارکننده است. چهره‌های خندان و با نشاطی که خود را مهیای یک اتفاق خجسته در فوتبال ایران کرده‌اند. بازیکنانی که پیشرو تر از همه ارکان فوتبال و حتی مردم، به صعود فکر می‌کنند.

 

خوب می‌دانیم که اوضاع نابسامان فدراسیون فوتبال در یک سال اخیر، امکان فراهم کردن یک تدارکات مناسب را از تیم ملی گرفت؛ تدارکاتی متناسب با اهمیت بازی‌های پیش روی تیم ملی. اما مگر نه اینکه به جز معدودی موارد، همواره تدارکات برای تیم ملی درخور و مناسب ماموریت محول شده به آن نبوده؟ مگر نه اینکه اغلب با بازی تدارکاتی کم پا به مسابقات رسمی گذاشته‌ایم؟ درست مثل الان که اولین بازی ما مقابل هنگ‌کنگ حکم بازی تدارکاتی را برای تیم ملی‌مان خواهد داشت. اما آنچه امیدوارمان می‌کند که به صعودی شیرین امیدوار باشیم بازیکنانی هستند که بیش از همه خود را برای یک صعود آماده کرده‌اند. فضای فوتبال ما بالاخره از قیل و قال دعواهای فوتبال باشگاهی تا حدودی خالی شده و در اردوی تیم ملی هیچ خبری از آن همه دعوا نیست. در اردو آبی و قرمز و زرد و لژیونر همه دغدغه‌های باشگاهی خود را پشت در اردوی تیم ملی گذاشته‌اند و آمده‌اند تا یک‌دل و همراه، انتقام دو باخت مقابل بحرین و عراق را بگیرند. انگار که به غرورشان برخورده و می‌خواهند کاری کنند که سال بعد در قطر همدیگر را ملاقات کنند.

 

 

 

برای مایی که اردوهای بی‌نظم و سرشار از دودستگی در تاریخ بازی‌های تیم‌ ملی‌مان کم ندیده‌ایم، جو اردوی این روزهای تیم ملی امیدوار کننده است. زمانی می‌شد از روی صفحه تلویزیون و از نحوه پاس دادن‌های بازیکنان به هم پی به دودستگی و چند دستگی در تیم ملی برد. می‌شد از کنار هم ایستادن بازیکنان در تمرینات تیم ملی فهمید که این تیم یکدل نیست. ما زمانی را به یاد داریم که تیم ملی پر از ستاره چنان غرق در دعواها و باندبازی‌های خود شده بود که به راحتی جام ملت‌ها را از دست دادند. زمان‌هایی بود که بازیکن لژیونر تیم ملی بیشتر مراقب ساق پایش بود تا فکر کردن به موفقیت تیم ملی. ما آن زمان‌ها را دیده‌ایم. دیده‌ایم که گاهی چنان فضای اردوهای تیم ملی بی‌قید و بند اداره می‌شد که بازیکن به راحتی برای خوشگذرانی اردو را ترک می‌کرد و برمی‌گشت بی‌آنکه توبیخ شود. و دیده بودیم زمان‌هایی را هم که فضای اردوها چنان پادگانی اداره می‌شد که کوچکترین انرژی مثبتی از آن اردوها به جامعه تزریق نمی‌شد.

 

اما حالا با نسلی از بازیکنان در تیم ملی روبروییم که به جرات می‌توان گفت از نظر فکری، بالاترین شخصیت حرفه‌ای را در بین بازیکنان ادوار تیم ملی دارند. وقتی در خدمت تیم ملی هستند فقط به تیم ملی فکر می‌کنند و آن قدر بالغ شده‌اند که بدانند موفقیت بیشتر آنها در گروی موفقیت تیم ملی است. زمانی مگر می‌شد این همه لژیونر از اروپا را به اردوی تیم ملی آورد و مسئله‌ای بین‌شان بوجود نیاید. زمان‌هایی که بازیکنانی خود را بالاتر و رئیس تیم ملی می‌دیدند اما حالا تیم ملی در بین بازیکنانش رئیس خودمختار ندارد. دسته و باند ندارد. می‌توان بدون اغراق همدلی و رفاقت را در بین آنها دید بی‌آنکه ناظمی سخت‌گیر آنها را مجاب به رعایت نظم کرده باشد. با نسلی مواجهیم که خود بهتر از هر کسی می‌داند رفتار حرفه‌ای چه المان‌هایی دارد و چگونه باید از خود و حرفه‌اش و شخصیت حرفه‌ایش مراقبت کند. باور کنید برای کسانی که شکست تیم‌های پرستاره ما را به خاطر بی‌نظمی‌ها و چند دستگی‌های درون اردویی دیده اند، تماشای سیمای بازیکنانی که بدون حسادت، بدون زیر‌آب‌زنی و بدون دسته و باند تشکیل دادن، خندان و مصمم کنار هم تمرین می‌کنند یک مایه ی دلخوشی و مهمترین دلیل برای خوشبین بودن به موفقیت است.

 

 

 

 

 

 

روزی روزگاری یکی از بازیکنان بزرگ تیم ملی در دهه هفتاد گفته بود اگر بهترین مربی را هم بالای سر تیمی بگذاری تا وقتی بازیکنان نخواهند هیچ موفقیتی حاصل نمی‌شود. حرفی که او در سال ۷۹ زد و چند ماه بعدش حذف تیم ملی پرستاره در جام‌ ملت‌های ۲۰۰۰، سندی بر اثبات حرفش شد. حالا خوب می‌دانیم که بازیکنان تیم ملی می‌خواهند. می‌خواهند که با چهار برد رویای حضور خود در جام جهانی را زنده نگه دارند. دیگر کسی نمی‌گوید که من ستاره فلان تیم هستم و فلان تیم مرا می‌خواهد پس در همه چیز من باید اول باشم. کسی نمی‌گوید برای فیکس بازی کردن همبازیم در فلان باشگاه به مربی فشار بیاورم. همه یاد گرفته‌اند که برای تیم ملی بجنگند. بازیکنانی که امیدوارتر از همه هستند حتی از هواداران تیم ملی که همیشه دل در گرو موفقیت آن داشته‌اند.

 

 

 

 

 

 

 

خیلی حرف است که کسانی که بیش از همه این روزها به اهمیت بازی‌های پیش روی تیم ملی واقف‌اند، بازیکنان هستند. حتی بیشتر از مدیران و حتی فراتر از مردم. مردمی که این بار به اندازه سال‌های قبل انرژی مثبت خود را حواله تیم ملی و بازیکنانش نکرده‌اند. اما خیال‌مان راحت است که با همه کمبودها و بی‌برنامگی‌هایی که در سر راه تقویت تیم ملی و آماده کردن آن وجود داشته، بازیکنانی داریم که هم آن قدر میدان دیده و باتجربه شده‌اند که از جدال با عراق و بحرین هراسی به خود راه ندهند و هم آنقدر حرفه‌ای و مصمم هستند که همه انرژی خود را برای موفقیت تیم ملی ایران بگذارند. ما دل‌مان به این بازیکنان، به این چهره‌های مصمم و خندان و به همدلی و اتحاد آنها خوش است که خوب می‌دانیم بازیکن ایرانی اگر با همه دلش و توانش بجنگد و اگر متحد با تیمش باشد، اگر اهمیت بردن و موفقیت تیم ملی را با همه وجودش درک کند، نتیجه گرفتن در مقابل تیم‌هایی چون بحرین و عراق برایش آسان است.

منبع : ورزش 3

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

بدترین گل به خودی تاریخ؛ همه‌کار کرد تا گل بخورد(عکس)

منتشر شده

در

توسط

صبح امروز دو تیم کانادا و هائیتی در مرحله دوم رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2022 قطر در منطقه کونکاکاف، به مصاف یکدیگر رفتند که نهایتاً این کانادا بود که موفق شد با اقتدار و نتیجه 3-0 حریف خود را شکست دهد.

 

اما شاید وقتی که همه حواس هواداران فوتبال به رقابت های یورو و کوپا آمه ریکا است کمتر کسی علاقه ای به پیگیری مقدماتی جام جهانی در کونکاکاف نشان می دهد اما در جریان همین مسابقه یعنی کانادا و هائیتی یک اتفاق شگفت انگیز رخ داد.

 

در واقع بسیاری از هواداران فوتبال ویدئویی از دیدار کانادا و هائیتی را بعد از بیدار شدن ازخواب تماشا کردند که شاید باور آن برای‌شان بسیار دشوار باشد زیرا واقعاً بی نظیر است.

در حالیکه مسابقه در اوایل نیمه اول با تساوی بدون گل دنبال می‌شد، مدافع تیم ملی هائیتی یک پاس آرام را به سمت دروازه بان این تیم ارسال کرد. در ابتدا تصور می‌شد که ژوزه دوورگر مشکلی برای کنترل این توپ نداشته باشد. با این حال توپ را به شکل عجیبی از زیر پای او وارد دروازه کرد.

 

تا اینجای کار هم شاید خیلی اتفاق حیرت‌انگیزی رخ نداده باشد چرا که پیش از این نیز شاهد بوده ایم که برخی دروازه‌بان‌ها بعد از کنترل بد توپ دروازه خود را باز شده دیده اند. اما در این صحنه دروازه‌بان‌ هائیتی این فرصت را داشت که اشتباه خود را جبران کند و توپ را دور کند اما او هنگامی که قصد داشت این کار را انجام دهد، به شکلی عجیب توپ را وارد دروازه خودی کرد.

 

 

ارسال پاس به عقب آرام از سوی مدافع هائیتی برای دروازه بان این تیم

 

 

اشتباه دروازه‌بان در کنترل توپ

 

 

اشتباه عجیب و غریب دوورگر و باز کردن دروازه خودی

 

 

 

حسرت و اندوه گلر هائیتی بعد از گل به خودی باورنکردنی

 

این اشتباه باورنکردنی دروازه‌بان هائیتی به سوژه هواداران فوتبال در توئیتر تبدیل شده و آنها به شوخی به این اتفاق پرداخته اند که در اینجا برخی از آنها را می‌خوانید.

 

وقتی می گوییم هر توصیفی نمی تواند عمق این فاجعه را بیان کند به ما اعتماد کنید. این گل به خودی یک بی آبرویی محض برای دروازه بان بود.

 

بدون شک حالا هواداران این واقعیت را پذیرفته اند که دوورگر در کانادا متولد شده است.

 

حالا شک نداریم که دوورگر دیگر می تواند با خیال راحت دستکش های خود را آویزان کند و فوتبال را کنار بگذارد.

 

این گل به خودی باورنکردنی بود. بدترین گل به خودی تاریخ زده شد.

 

خیلی دوست دارم بدانم که آن لحظه در مغز دروازه‌بان هائیتی چه گذشته است.

منبع :ورزش سه

ادامه مطلب

ورزشی

درگذشت یک مدافع خشن با قلب مهربان(عکس)

منتشر شده

در

توسط

احمد آقا این اواخر هر وقت که در جمع جوان‌ترها قرار می‌گرفت، به آنها می‌گفت مواظب سلامتی‌تان باشید. او سال‌ها بعد از جنگ با بیماری سرطان، سرانجام روز گذشته تسلیم این درد بی‌درمان شد؛ ناخوشی سختی که سال‌ها بدترین دردها را به تن رنجور شده او تحمیل کرد.

 

احمد جانعلی برای بسیاری از هواداران فوتبال ایران نام شناخته شده‌ای نیست، اما گهگاه انتشار تصویر او با سبیل پُرپشت و موهای فرفری با پیراهن سایپا که لوگوی بزرگ کارخانه خودروسازی را روی سینه خود دارد، فوتبالی‌ترها را پیگیر خواندن درباره تیمی می‌کرد که در دو فصل ۷۴ و ۷۵ ، دو سال متوالی قهرمان ایران شد، بدون اینکه ستاره خاصی داشته باشد.

 

سایپا، تیم نوظهوری که با گودرز حبیبی قهرمان مسابقات سوپرجام تهران شد و سپس با حضور در لیگ برتر، با بیژن ذوالفقارنسب در دو فصل متوالی با عبور از همه مدعیان به مقام قهرمانی لیگ رسید؛ آن تیم ستونی بزرگ در قلب دفاعی خود داشت؛ احمد جانعلی، مدافع بسیار خشن و مستحکمی که با حسن اسپیلی یک دژ نفوذناپذیر را در قلب دفاعی نارنجی پوشان تشکیل می‌دادند؛ به این دو حسین عسگری هم اضافه می‌شد تا سایپا با شیوه ۲-۵-۳ اغلب مهاجمان گلزن لیگ را متوقف کند. این خط دفاعی بود که البته کمتر مهاجمی دوست داشت با آنها تنه به تنه بشود؛ کمااینکه ادموند بزیک، مهاجم سابق آرارات و پرسپولیس در این باره می‌گوید: «بازی مقابل سایپا همیشه برای ما سخت بود چون احمد آقا و حسن اسپیلی هیچ رحمی نسبت به مهاجمان نداشتند.»

 

با این حال، صرف نظر از کاراکتر ترسناک فوتبالی در قلب دفاع سایپا، احمد جانعلی برای فوتبال دوستان و نزدیکانش یک مرد مهربان بود که او را به مجید حلوایی، مدافع ملی‌پوش دهه ۴۰ تشبیه می‌کردند و البته بیرون از زمین شخصیتی کاملا متفاوت را به نمایش می‌گذاشت، او بچه‌ی محله کن تهران بود و در طبیعت و بالا بلندی‌های آنجا رشد کرده و به سمت فوتبال کشیده شده بود.

 

 

از احمد آقا نقل می‌کنند که او مدت زمانی در حالی که یک بازیکن حرفه‌ای بود، مینی‌بوسی هم داشت که با آن مسافر جابجا می‌کرد؛ مسافرانی که می‌خواستند به امامزاده داوود(ع) بروند و احمد آقا در سربالایی‌های مسیر، تا آنجا که می‌شد پایش را روی گاز می‌گذاشت تا این سینه‌کش تند را رد کند. جانعلی پس از مدتی، مینی بوس را اجاره داد و به‌صورت جدی‌تر فوتبال را پیگیری کرد؛ اگرچه با وجود درخشش در مسابقات باشگاهی هرگز از طرف مربیان تیم ملی روی خوشی ندید.

 

جانعلی البته تجربه دعوت به یکی، دو اردوی تیم ملی را دارد، اما مربیانی که در آن دوره هدایت تیم ملی را برعهده داشتند، بازیکنان دیگر را به او ترجیح می دادند. جانعلی پس از دوران فوتبال در تیم‌های پایه سایپا مشغول به کار بود و یکبار هم با تیم ۷ نفره معلولان ایران به مقام قهرمانی آسیا رسید؛ افتخاری که بزرگترین نقطه کارنامه مربیگری این کاپیتان سابق و خوش اخلاق سایپا محسوب می‌شود و کمتر کسی از آن خبر دارد؛ بازیکنی که اگرچه روی سر همه مهاجمان سر می‌زد و ساق و کفش‌های آنها را با تکل‌های خشن هدف قرار می‌گرفت، در نهایت حریف این حریف بزرگ و بی‌رحم(سرطان) نشد. او حالا به حسین عسگری پیوسته است؛ دوست صمیمی او و دیگر مدافع و کاپیتان دو دهه قبل سایپا که در جوانی درگذشت و جامعه فوتبال را عزادار کرد؛ روحش شاد و یادش گرامی.

منبع :ورزش سه

ادامه مطلب

ورزشی

ایران، کی‌روش را سرمربی عراق می‌کند؟

منتشر شده

در

توسط

شکست مقابل ایران برای مدیران عراقی و هواداران تیم ملی این کشور سخت تمام شده و حالا رسانه های این کشور به نقل از منابع آگاه از فدراسیون فوتبال عراق خبر می دهند سرکو کاتانچ سرمربی اسوونیایی این تیم به پایان کار خود نزدیک شده و او از هدایت شیرهای بین النحرین اخراج شده است.

سرکو کاتانچ که پیش از این سابقه هدایت تیم های ملی اسلوونی، امارات و مقدونیه را در کارنامه داشت، در سپتامبر 2018 هدایت تیم ملی عراق را برعهده گرفت. او به طور کلی 25 بازی سرمربی عراق بود و میانگین 1.96 امتیاز را در هر بازی به دست آورد.

 

کاتانچ پس از قبول هدایت عراق، تنها تیم مطرحی که با آن روبرو شد، آرژانتین بود. او در اولین تجربه مربیگری عراق مقابل این تیم با نتیجه 4 بر صفر شکست خورد و طی این مدت تنها با تیم های آسیایی و بعضا عربی و آفریقایی از جمله تونس روبرو شد. با این وجود، او آمار خوبی از خود بجا گذاشت ولی از هدایت عراقی ها کنار گذاشته شد.

او در نخستین دیداری که هدایت عراق را برعهده داشت، در یک دیدار دوستانه مقابل آرژانتین شکست خورد و در ادامه تنها در دو بازی برابر قطر و تونس متحمل شکست شده بود تا اینکه سه شنبه گذشته نیز پس از 19 بازی شکست ناپذیری، با تک گل سردار آزمون مغلوب شاگردان دراگان اسکوچیچ شد.

او در 14 بازی از 25 مسابقه ای که مربی عراق بود، به برتری دست یافت و در 7 دیدار نیز به تساوی رسید. با وجود این نتایج خوب و قابل قبول، اما کمیته عادی سازی فدراسیون فوتبال عراق که وظیفه تصمیم گیری در قبال مسائل فوتبالی این کشور را برعهده دارد، تصمیم گرفت تا با پایان قرارداد کاتانچ، اقدام به تمدید آن نکند و این مربی از تیم ملی عراق جدا شود.

 

در رقابت های جام ملت های آسیا 2019، کی روش و کاتانچ در جریان دیدار ایران و عراق بارها با یکدیگر به مجادله لفظی پرداختند. در دیداری که با تساوی بدون گل به پایان رسید و حالا از کی روش به عنوان نخستین گزینه کمیته عادی سازی فدراسیون فوتبال عراق برای جایگزینی کاتانچ نام برده می شود.

 

شکست برابر ایران و از دست دادن صدر جدول و صعود به دلیل نتایج بهتر نسبت به سایر تیم های دوم گروه ها، همگی دست به دست هم داد تا رسانه های عراقی و پیشکسوتان فوتبال حاضر در این کشور از عملکرد کاتانچ انتقاد کنند. بخصوص اینکه آنها برابر ایران حرف خاصی برای گفتن نداشتند و شاید اگر مهاجمین تیم ملی دقت بیشتری به خرج می دادند، عراق با یک شکست سنگین و تحقیر آمیز زمین بازی را ترک می کرد.

بخش اعظم بازیکنان سابق تیم ملی عراق شیوه بازی تیم کاتانچ را غیر قابل قبول نامیده و اعلام کردند که این مربی باید جایش را به یک فرد جدید بدهد. شکست برابر ایران پس از 10 سال، برای عراقی ها تلخ و غیرقابل باور بود و آنها انتظار داشتند با در اختیار داشتن نسل طلایی فوتبال خود، به رکوردهای شکست ناپذیری خود ادامه داده و به عنوان تیم نخست راهی مرحله بعد شوند.

 

پس از شکست برابر ایران و راهیابی عراق به دور اصلی و نهایی مقدماتی جام جهانی، آنها نتیجه گرفتند که در مرحله بعدی و در تقابل با تیم های قدرتمند آسیا، با سبک بازی کاتانچ راه به جایی نمی برند و به همین دلیل با پایان قرارداد این مربی، تمایلی به تمدید آن نداشته تا نیمکت عراق طی روزهای آینده به فرد جدیدی واگذار شود.

طی روزهای گذشته بسیاری از رسانه های عراقی از آغاز مذاکرات با کارلوس کی روش سرمربی سابق تیم ملی ایران خبر داده بودند. روز گذشته وب سایت المعلومة به نقل از یک منبع موثق در فدراسیون فوتبال عراق خبر داد که کمیته عادی سازی فدراسیون فوتبال عراق، کارلوس کی روش سرمربی پرتغالی و سابق ایران را به عنوان اولین گزینه برای جانشینی کاتانچ معرفی کرده و تماس ها برای مذاکره با او آغاز شده است.

امروز نیز روزنامه بغداد الیوم همین ادعا را مجددا تکرار کرد. این روزنامه نوشت منابعی از کمیته عادی سازی فدراسیون فوتبال عراق به بغداد الیوم گفته اند که عدنان درجال وزیر ورزش و جوانان عراق، به آنها چراغ سبز نشان داد تا مربی جدیدی برای هدایت تیم ملی عراق انتخاب شود.

این منابع در مصاحبه اختصاصی با بغداد الیوم افزودند که اکنون توجهات این کمیته به مربی معروف پرتغالی، کارلوس کی روش معطوف شده است که کار خود را به عنوان دستیار مربی منچستر یونایتد یعنی الکس فرگوسن آغاز کرده است. کی روش که سالها هدایت ایران را برعهده داشت، آنها را به راحتی به جام جهانی 2018 روسیه رساند.

به هر حال با اخباری که از عراق منتشر می شود، باخت به ایران به منزله پایان کار سرکو کاتانچ بود. مربی اسلوونیایی که طی سالهای گذشته بارها برای تیم ملی ایران کری خوانده بود، در نهایت بازی بزرگ آسیا را به دراگان اسکوچیچ باخت و حالا با وجود کسب نتایج قابل قبول، باید برای مدت نامعلومی خانه نشین شود.

منبع :ورزش سه

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها