با ما همراه باشید

اخبار 8

با ۴ گالری‌ نامتعارف دنیا آشنا شوید

منتشر شده

در

با ۴ گالری‌ نامتعارف دنیا آشنا شوید
این گالری پیشتر یک پناهگاه جنگی بوده است

تجربه ثابت کرده که همیشه موزه‌های هنری و گالری هایی که در بناهای تاریخی پرزرق و برق و کلاسیک واقع شده و توسط معماران بزرگ طراحی شده‌اند، از سوی علاقمندان به هنر، به عنوان مکانی جذاب برای بازدید انتخاب نمی‌شوند، بلکه گاهی واقع شدن یک گالری در بنا یا مکانی غیرمتعارف و خلاقانه، خود معیاری مهم برای بازدید از آن تلقی می‌شود.

به گزارش ایسنا، چندی پیش در گزارشی به گالری‌هایی پرداختیم که به واسطه قرار گرفتن در دخمه‌ها، سردابه‌های کلیسا یا حتی توالت‌های عمومی و اداره پلیس، مکانی جذاب از سوی علاقمندان به هنر و همچنین گردشگران تشخیص داده شدند. اکنون قصد داریم تعداد دیگری از این گالری های غیرمتعارف دنیا را به انتخاب از سایت آرتلند، معرفی کنیم.

هنر در مترو

ایده «هنر در مترو» در سال ۲۰۰۸ توسط گروهی از دانش‌آموزان دانشکده هنر شیکاگو شکل گرفت تا فرصتی برای لذت بردن از هنر توسط عموم مردم را فراهم کند. با بهره‌مندی از علاقه‌مندان به هنر و هنرمندان، متروها به صورت رایگان در اختیار هنرمندان برای نمایش آثارشان قرار می‌گیرد و به آنها اجازه می‌دهد با اجرای ایده‌های خلاقانه خود بر سطح گسترده‌ای از مخاطبان اثرگذار باشند. از سال ۲۰۰۸ «هنر در مترو» به بزرگترین گالری هنری سیار جهان تبدیل شده است.

 

پناهگاه جنگی که گالری شد

اگر بخواهیم به یک گالری عجیب در برلین اشاره کنیم، می‌توانیم از Sammlung Boros نام ببریم؛ یک گالری عظیم که محلی برای نگهداری مجموعه آثار هنری متعلق به کریستین بوروس، کارآفرین رسانه‌ای آلمانی و مجموعه‌دار مشتاق آثار هنری محسوب می شود. این گالری که درهایش صرفا با قرار قبلی به روی بازدیدکنندگان باز می‌شود، آثار هنرمندان بین المللی را از سال ۱۹۹۰ تا امروز در فضایی با متراژ بیش از ۳۰۰۰ متر مربع به نمایش می‌گذارد. این مکان در سال ۱۹۴۳ توسط نازی ها به عنوان یک پناهگاه در برابر انفجار بمب‌ها با دیوارهایی به ضخامت دو متر ساخته شد. پس از سقوط نازی ها در سال ۱۹۴۵ به دست ارتش سرخ روسیه، از این فضا به عنوان اردوگاه اسرای جنگی و سپس به عنوان محلی برای ذخیره سازی منسوجات و میوه‌های گرمسیری استفاده شد. این محل در دهه ۱۹۹۰ به یک کلوپ شبانه نمادین در برلین تبدیل شد که البته بنا بر نظارت هایی در سال ۱۹۹۶ بسته و خالی ماند. سرانجام گالری بوروس در سال ۲۰۰۸ بازگشایی شد و امروز پذیرای بازدیدکنندگان خوش شانسی است که از قبل وقتی برای بازدید رزرو می‌کنند.

خانه چاپ لهستان

«خانه چاپ لهستان» که سابقا به عنوان «خانه واژه لهستان» از آن یاد می‌شد، زمانی بزرگترین شرکت چاپ در این کشور بود. این فضا که در سال ۱۹۴۸ با بیش از پنج هکتار در ورشوی لهستان تأسیس شد، بزرگترین چاپگر در سراسر بلوک شرق کمونیست بود. در طول دهه ۱۹۷۰، چاپخانه سالانه تقریباً ۲۷ میلیون کتاب، ۵۱۰ میلیون روزنامه و ۱۹۵ مجله تولید می‌کرد. در سال ۲۰۰۷ این چاپگر دولتی، خصوصی سازی و به یک شرکت سهامی تبدیل شد که دیگر نقش مهمی در بازار ایفا نمی‌کرد. این فضای عظیم اکنون رها شده است و اهداف فرهنگی متعددی را در اختیار دارد و به عنوان گالری هنری، محل تولید موسیقی الکترونیک و برگزاری وورک شاپ‌های فرهنگی هنری فعالیت می‌کند.

مخازن آب

مخزن آب زیرزمینی در تپه Frederiksberg دانمارک، واقع در ۳۱ متر بالاتر از سطح دریا (به طور قابل توجهی بالاتر از هر مکان دیگر در پایتخت)، در سال‌های ۱۸۵۶ تا ۱۸۵۹ برای بهبود آب شهری منطقه کپنهاگ ساخته شده است. ورودی این مخزن که در اصل در مقابل بنای قلعه فردریکسبرگ باز می‌شد، در سال ۱۸۹۱ برای کاهش خطرات بهداشتی و آلودگی بسته شد. این مخزن آب در سال ۱۹۳۳ فعالیت خود را به عنوان محلی برای ذخیره آب متوقف کرد و به فراموشی سپرده شد. با این حال، این فضا در سال ۲۰۰۱ برای میزبانی از موزه هنرهای مدرن شیشه‌ای باز شد. در حال حاضر، این سالن با بنای تاریخی، محل استقرار نمایشگاه‌های هنری معاصر در طول سال است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 8

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

منتشر شده

در

توسط

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که به دلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

محمد میری دراین خصوص اظهار کرد: عمده شهرستان‌های تولیدکننده این محصولات در استان شامل چناران، مشهد، طرقبه شاندیز، نیشابور، تربت‌جام  و فریمان هستند که بخش عمده سطح زیرکشت و تولید این محصولات را به خود اختصاص داده‌اند. رقم عمده گیلاس در استان تک دانه و سیاه مشهد و در آلبالو ارقام مجاری و محلی است و در کنار آن سایر ارقام نیز به صورت محدود تولید می‌شود.

پیش‌بینی برداشت ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان امسال از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که بدلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان استفاده از ارقام پایه رویشی به جای باغ‌های سنتی و غیر اقتصادی بوده تا بتوان افزایش کیفی و کمی محصول را رقم زد.

میری عنوان کرد: آلبالو و گیلاس تولیدی در استان خراسان رضوی از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و عمده آن در این استان مصرف تازه‌خوری داشته و مازاد آن به استان‌های همجوار فرستاده می‌شود، ضمن اینکه بخشی از محصول تولیدی نیز به کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، افغانستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: از مشکلات عمده گیلاس کاران باروری کم درختان گیلاس به خصوص رقم تکدانه مشهدی است که پیشنهاد می‌شود باغداران با اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گیلاس نسبت به جایگزینی ارقام معرفی شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی اقدام کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح نمود:  باغداران برای کاهش خسارت نسبت به بیمه کردن باغ‌ها نزد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تقویت درختان، استفاده از سامانه‌های ضد تگرگ، مه پاش، سیستم‌های گرمایشی و استفاده از ارقام دیرگل ومتحمل به سرما اقدام کنند.

میری گفت: در طول دوره برداشت به طور متوسط در هر هکتار ۳۰ نفرروز مشغول به کار می‌شوند که در مجموع حدود ۳۴۰ هزار نفر روز در محدوده زمانی برداشت این محصولات در سطح استان مشغول به کار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وی عنوان کرد:  از جمله اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر در راستای بهبود کمی وکیفی عملکرد محصول می‌توان به (اجرای برنامه‌های اصلاحی از قبیل توصیه‌های فنی در زمینه کاشت ارقام سازگار و پرمحصول و کاشت ترکیبی ارقام در خصوص افزایش گردافشانی، استفاده از کندوی زنبور عسل همزمان باگرده افشانی در باغات گیلاس، اجرای طرح سرشاخه‌کاری در باغات قدیمی و کم‌بازده و استفاده از ارقام جدید وارداتی پرمحصول و با بازارپسندی مناسب، احداث باغات مدرن متراکم  و اصلاح و نوسازی و هرس باغات قدیمی)  اشاره کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

منتشر شده

در

توسط

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان نامه را برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان‌نامه با محوریت رشته‌های علوم انسانی ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار خواهد شد. دکتر غزاله حجتی و دکتر علیرضا صالحی، مدرسان این دوره آموزشی برخط خواهند بود.

براساس اعلام روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، علاقه‌مندان به شرکت در این دوره می‌توانند تا ۲۵ تیرماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. ثبت نام در این دوره از طریق پست الکترونیکی به نشانی Research@isba.ir یا پیام‌رسان به شماره 09108445943 میسر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

منتشر شده

در

توسط

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

تهیه‌کننده فیلم «تکخال» با اعلام فروش یک میلیاردی این فیلم در سینماها از استقبال مخاطب در اکران آنلاین می‌گوید که تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

فیلم «تکخال» که یکی از فیلم‌های اکران نوروزی سینماها بود، چند روزی است در پلتفرم‌های اینرنتی در حال اکران است و محمدحسین فرحبخش در این باره به ایسنا گفت: در روزهای گذشته اکران آنلاین «تکخال» همزمان با اکران پرده‌ای در سینماها آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

او با اشاره به استقبال مخاطبان اکران آنلاین افزود: نمایش فیلم در سینماها تاکنون یک میلیارد و 100 میلیون تومان فروش داشته و تا وقتی سینمادارها بخواهند همچنان روی پرده خواهد بود.

به گفته فرحبخش پیش از شروع ماه محرم که تقریبا یک ماه دیگر خواهد بود، نسخه نمایش خانگی «تکخال» در ‌VOD‌ها می‌شود.

«تکخال» به کارگردانی مجید مافی یک کمدی موزیکال است که پوریا پورسرخ، سحرقریشی، شبنم قلی‌خانی، امیر کربلایی‌زاده و یوسف تیموری در آن بازی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها