با ما همراه باشید

اخبار 18

برخی از مسئولان مشکلات و شرایط مردم سیل‌زده جنوب کرمان را هنوز لمس نکرده‌اند

منتشر شده

در

برخی از مسئولان مشکلات و شرایط مردم سیل‌زده جنوب کرمان را هنوز لمس نکرده‌اند

ایسنا/کرمان فرمانده بسیج دانشجویی استان کرمان با انتقاد شدید از عدم مسئولیت‌پذیری برخی از مسئولان در موضوع سیل جنوب استان کرمان، گفت: عمده‌ترین مشکلات ما در این منطقه تخلیه فاضلاب‌هاست و این کار که جزء تعهد فرمانداری، بخشداری و شهرداری بوده متاسفانه تاکنون انجام نشده این در حالی است که مقرر بود فرماندار منطقه از بندرعباس و شهرهای اطراف تعدادی دستگاه برای این موضوع منتقل کند؛ که پس از گذشت ۱۰ روز تا این لحظه محقق نشده است!!

سرهنگ “ناصر بهروز” در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده جنوب استان کرمان، گفت: در زمان بحران یکسری نهادها همچون دهیاری‌ها، بخشداری‌ها، جمعیت هلال احمر، فرمانداری‌ها، شوراها و … در حوزه خدمت‌رسانی متولی هستند اما به نظر می‌رسد که بعضی از این دستگاه‌ها و نهادها وظیفه خود را فراموش کرده‌اند.

وی با تشریح کمبودها و نارسایی‌ها در مناطق سیل‌زده جنوب استان کرمان، عنوان کرد: درست است در این روزها با تعطیلی هایی مواجهه شده ایم اما معتقدیم در این شرایط خاص نباید خواسته‌ها و نیازهای مردم به دست فراموشی سپرده شود، اما متاسفانه به نظر می‌رسد برخی از مسئولین از این شرایط سوء استفاده کرده و کار خدمت‌رسانی را رها کرده‌اند.

فرمانده بسیج دانشجویی استان کرمان با اشاره به حضور فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان در مناطق سیل‌زده جنوب استان اظهار کرد: سردار معروفی فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان برای پیگیری وضعیت مناطق سیل زده جنوب استان از روز گذشته در منطقه حضور پیدا کرده اند ضمن آنکه در ۱۰ روز گذشته از وقوع سیلاب در جنوب استان کرمان، ایشان تاکنون دو سفر دیگر نیز به این منطقه داشته‌اند.

وی با انتقاد شدید از عدم مسئولیت‌پذیری برخی از مسئولان، گفت: ادارات این منطقه تعطیل، درب آنها بسته‌ و همه رفته‌اند! متاسفانه برخی از مسئولان مشکلات و شرایط مردم را لمس نکرده‌اند. درست است در روزهای اول وقوع سیلاب در جنوب استان کرمان جمعیت هلال احمر تاحدودی ضعیف عمل کرد اما در ادامه جمعیت هلال احمر استان در منطقه خوب عمل کرد و تسهیل‌گری مناسبی را انجام دادند اما معتقدیم نیازهای مردم سیل زده جنوب استان کرمان بیش از این موارد است.

بهروز ضمن تبیین اقدامات سپاه در مناطق سیل‌زده جنوب استان کرمان، تصریح کرد: مجموعه‌های مختلفی از سپاه در مناطق سیل‌زده جنوب استان کرمان حضور دارند. به‌طورمثال هم اکنون بیش از ۵۰ دستگاه فنی و مهندسی سپاه برای اصلاح، بهبود و ایجاد سیل‌بند، خاکریز، بهسازی و بازسازی راه‌ها در منطقه حضور دارند ضمن آنکه تیم های فنی سپاه در حال ترمیم سیل‌بندهای دور تا دور شهرهایی که در سیل اخیر در جنوب استان کرمان خسارت دیده و باعث ورود آب به شهر شده بودند، هستند.

وی به حضور گردان جنگ نوین در مناطق سیل زده جنوب استان کرمان برای ضدعفونی کردن شهر و روستاها در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: تاکنون از قابلیت‌های این گردان در کرمان استفاده نشده بود(این گردان در زمان شیمیایی وارد عمل می‌شود) و استفاده از این قابلیت در منطقه محروم جنوب نشان دهنده اهمیت سپاه به مردم و پای کار بودن سپاه است.

فرمانده بسیج دانشجویی استان کرمان تخلیه آب از شهر زهکلوت را اولویت اول بسیج دانشجویی در این منطقه دانست و اظهار کرد: باتوجه سابقه بسیار خوب بسیج دانشجویی استان در مناطق سیل زده پل دختر و امکانات در دسترس این بسیج در بخش تخلیه آب، بلافاصله از همان ساعات اولیه وقوع سیلاب در منطقه حضور پیدا کردیم و تخلیه آب از شهر زهکلوت را در دو روز اول سیل انجام و سپس به تخلیه گل و لای از منازل پرداختیم ضمن آنکه در این منطقه نیز دست به اقدام جدیدی زدیم و با راه اندازی ۳۰ دستگاه کارواش در سطح شهر زهکلوت اقدام به شستن خانه ها و فرش‌های مردم این منطقه کردیم.

بهروز هدف اصلی حضور سپاه در این منطقه را برگرداندن هرچه سریعتر وضعیت زندگی مردم به قبل از زمان وقوع سیلاب در جنوب استان عنوان کرد و گفت: حدود ۹۵ درصد گل و لای از سطح شهر و منازل مردم این منطقه زدوده شده ضمن آنکه در روستاهای سیل زده نیز تقریبا وضعیت لایه روبی به همین‌ منوال است.

وی با اشاره به تقسیم‌بندی روستاها بین نهادهای مختلف در راستای امدادرسانی، عنوان کرد: بخشی از این روستاها به مجموعه جبهه انقلاب شامل بسیج، طلاب، گروه‌های مردمی و … و بخشی به سایر ارگان‌ها سپرده شده بود که باید از فرماندار منطقه پرسیده شود که چرا آن ارگان‌ها و نهادهایی که مقرر بود در منطقه در بحث امدادرسانی و کمک رسانی به مناطق سیل زده جنوب استان حضور داشته باشند، نیامده‌اند! تا به روستاهای که تحت پوشش آنها بوده، خدمات ارایه نداده‌اند و هنوز مردم منتظر آنها هستند.

بهروز با بیان این مطلب که از زمان وقوع سیلاب در جنوب استان کرمان ۱۰ روز گذشته، اما هنوز خدمت رسانی به برخی از روستاهای این منطقه صورت نگرفته است اضافه کرد: باوجود آنکه این روستاها تحت پوشش امداد و خدمات رسانی سپاه نبود، اما به محض دریافت اطلاعاتی که هنوز خدمات رسانی به این مناطق از سوی دستگاه های مربوطه صورت نگرفته است، کار امدادرسانی به این مناطق را راسا آغاز کردیم و عصر امروز نیز تعدادی بسته غذایی برای مردم این مناطق ارسال خواهیم کرد.

فرمانده بسیج دانشجویی استان کرمان با بیان اینکه خدمت‌رسانی مجموعه جبهه انقلاب در منطقه سیل زده تا عادی شدن روند زندگی مردم این منطقه ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: حدود ۸۰ درصد بسته‌های غذایی که پیش بینی توزیع در این منطقه شده بود را تاکنون توزیع کرده ایم که این بسته‌های غذایی اهدایی از طرف مردم، سپاه و مقام معظم رهبری بوده است.

وی از برنامه‌های بعدی بسیج دانشجویی در منطقه سخن به میان آورد و اظهار کرد: عمده‌ترین مشکلات ما در این منطقه تخلیه فاضلاب‌هاست و این کار که جزء تعهد فرمانداری، بخشداری و شهرداری بوده متاسفانه تاکنون انجام نشده است و مقرر بود که فرماندار منطقه از بندرعباس و شهرهای اطراف تعدادی دستگاه برای این موضوع منتقل کند؛ که پس از گذشت ۱۰ روز تا این لحظه محقق نشده است!!

بهروز به مشکلات بهداشتی به دلیل عدم تخلیه فاضلاب‌های منطقه اشاره کرد و افزود: طی چند روز آینده هوا در این منطقه گرم خواهد شد و عدم تخلیه فاضلاب‌ها، فاجعه بهداشتی را در این منطقه به بار خواهد آورد و قطعا متولیان امر کم کاری کرده‌اند و امروز ما تصمیم گرفتیم که خودمان خودجوش به این موضوع ورود پیدا کنیم زیرا پای سلامت مردم در میان است و فرمانده سپاه ثارالله این کار برزمین مانده را بین نیروهای خود تقسیم‌ کرده است.

فرمانده بسیج دانشجویی استان کرمان با اشاره به اینکه پتو و زیرانداز از نیازهای اساسی مردم این منطقه است افزود: سپاه در حال تهیه و توزیع این اقلام در بین مردم است و امیدواریم خیرین نیز به کمک ما بیایند تا بتوانیم به تعداد مورد نیاز این اقلام را تامین کنیم.

وی در پایان از توزیع ۸ هزار بسته غذایی در مناطق سیل‌زده جنوب استان کرمان خبر داد و بیان کرد: هنوز اقلام اهدایی از سوی مقام معظم رهبری به منطقه نرسیده و به محض دریافت این اقلام بلافاصله طبق دستورالمعل تعیین شده در بین مردم سیل زده منطقه توزیع خواهیم کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 18

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰ عنوان برنامه از سوی سازمان بسیج فرهنگیان استان در هفته بسیج اجرا می‌شود.

سرهنگ جاماسب بهمنیار در جمع خبرنگاران افزود: برگزاری یادواره های شهدای فرهنگی، دیدار با خانواده های معظم شهدای فرهنگی، نشست‌های بصیرتی و سیاسی، عطر افشانی گلزار شهدا از مهم‌ترین برنامه‌های هفته بسیج است.

وی اظهارکرد: همزمان با هفته بسیج از زندگینامه و وصیت نامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مسابقه کتبی برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برای کمک به نیازمندان کمک های مومنانه در قالب پویش لبخند رضایت نیز جمع‌آوری می‌شود.

به گزارش ایسنا، بهمنیار بیان کرد: دو فضای آموزشی پیش ساخته نیز به دانش‌آموزان مناطق دیشموک و زیلایی اهدا می شود ۹هزارو۸۳۰ نفر از فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد عضو بسیج فرهنگیان هستند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

منتشر شده

در

توسط

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با رد برخی اظهارنظرها مبنی بر تعلل و تاخیر دولت در اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، تاکید کرد که مرحله اول این طرح با تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به ماندن در خانه و آغاز طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا دکتر محمود واعظی روز سه شنبه در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت درخصوص مباحث شده در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت:‌ امروز در جلسه ستاد ملی کرونا گزارش‌ها و آمارهای امیدوارکننده‌ای از روند مدیریت اپیدمی کرونا ارائه شد. بحمدلله نظام بهداشت و درمان کشور با یاری همه‌جانبه سایر بخش‌های دولتی و حاکمیتی و همراهی بسیار خوب مردم، عملکرد بسیار خوبی را در مقابله با ویروس کرونا به ثبت رسانده و این مهم، علاوه بر تلاش شبانه‌روزی و فداکاری کادر درمانی و سایر دستگاههای دخیل در مدیریت بحران،‌ نتیجه سرمایه‌گذاری دولت در حوزه سلامت در سالهای گذشته بوده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کرونا یک مسئله جهانی است و بهتر است قضاوتمان درباره عملکرد کشورمان در مقابله با آن را بر مبنای قیاس با کارنامه سایر کشورها استوار کنیم، افزود:‌ آنچه از آمارهای سازمان بهداشت جهانی از روند گسترش کرونا در کشورهای مختلف قابل فهم است، این است که بر خلاف کشورهای ایتالیا، اسپانیا و آمریکا که روند گسترش بیماری در آنها هنوز به شدت صعودی است ، در کشور ما روند ابتلا و شیوع به ثبات نسبی رسیده و این نشانه کارآمدی تصمیمات و سیاست‌های ایران در زمینه مقابله با کروناست.

واعظی تشخیص زودهنگام ورود بیماری به کشور را یکی از عوامل توفیق سیستم بهداشت و درمان ایران در مقابل کرونا برشمرد و اذعان داشت:‌ ایران دومین کشوری بود که وجود بیماری را تشخیص داد و خوشبختانه بدون تعلل و از همان ابتدا تدابیر کنترلی و درمانی خود را تحت عنوان مرحله اول فاصله‌گذاری با  تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به مسافرت نرفتن و ماندن در خانه و طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به اجرا گذاشتیم که به اذعان متخصصان بهداشت و درمان، مهم‌ترین نقش را در کنترل اپیدمی در کشور داشته است.

وی افزود:‌ محصلان و دانشجویان و جوانان اگرچه مواجهه آسان‌تری با بیماری کووید 19 دارند اما جزء مهم‌ترین ناقل‌ها به شمار می‌روند و به همین دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاهها روند شیوع بیماری را به شکل قابل توجهی محدود کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ضمن رد برخی اظهارنظرها در خصوص تعلل دولت در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت:‌ بر خلاف تصور برخی، مرحله اول طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور آغاز  و قدم به قدم با توجه به نظر متخصصان امر و مصوبات ستاد ملی کرونا، تکمیل یا تشدید شده است. در اقدامات کنترلی و مدیریتی،‌ دولت کاملا مطابق با نظرات متخصصان و مصوبات ستاد ملی عمل کرده و بر خلاف آنچه که عده‌ای سعی در القای آن دارند، هیچ تاخیر یا تعللی رخ نداده است. توفیق در کنترل بیماری نسبت به کشورهای دیگر،‌ نتیجه همین تدابیر و سیاست‌ها بوده و امیدواریم انشالله با ادامه این روند، هر چه زودتر به طور کامل بر بیماری فائق آئیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ امیدوارم گروههایی که در این شرایط بسیار سخت کمکی نمی‌کنند و به دنبال ایراد و انتقاد و مخالف‌خوانی هستند، حداقل برای این مدت که کشور با این ویروس منحوس مواجه است، به خاطر سلامت مردم تسویه حساب سیاسی را به تاخیر بیندازند.

انتهای پیام/

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

منتشر شده

در

توسط

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ایسنا/خراسان جنوبی نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه‌گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

امیدشان بسته به دام‌هایشان است؛ دامی که زحمتش برای دامدار است و سودش برای واسطه. دام را پرورش می‌دهند به امید سود؛ اگرچه نهاده‌های دامی و خشکسالی دغدغه اصلی دامداران است، اما نبود کشتارگاه به رنج و سختی آنها اضافه کرده و همین مشکلات سبب شده است دامپروران تعدادی از گوسفندان را قبل از رسیدن به وزن مطلوب به فروش برسانند.

به گزارش ایسنا، نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

دامداران مجبورند تعدادی از گوسفندان را که در واقع تمام دارایی آنان است، با قیمت پایین قبل از اینکه به پروار برسند، بفروشند؛ اگر این کار را نکنند دام‌ها روی دستشان می‌مانند. خراسان جنوبی با ظرفیت پرورش سه میلیون راس دام سبک و ۷۰ هزار راس دام سنگین نباید این وضعیتش باشد.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ذبح می‌کنیم چون نهاده نداریم

جواد غریبی، رییس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی به ایسنا می‌گوید: باید فکری به خال زیرساخت‌های استان شود؛ تا چه زمانی قرار است این روند ادامه یابد.

وی افزود: وقتی قیمت در بازار آزاد به دست دلالان نرخ گذذری می‌شود؛ دیگر دادمدار باید چه کند؛ همین قیمت‌ها عرف باز می‌شود و دامدار سود نمی‌برد.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان‌جنوبی بیان کرد: حقیقت این است که کمیاب و یا گران‌شدن علوفه باعث می‌شود دامدار کشتار و فروش زیر قیمت دام را سرلوحه کار خود کند؛ کاری که به ضرر اوست؛ تاکنون این اتفاق می‌افتد اما در ماه‌های آینده این امر ما را با کمبود گوشت و شیر مواجه خواهد کرد.

وی از افزایش ۴ برابری علوفه تولید داخل نسبت به سال گذشته خبر داد  و بیان کرد: قیمت ذرت علوفه‌ای سه برابر، قیمت کاه ۵ برابر و یونجه ۳ برابر افزایش یافته است و علاوه بر مشکل تأمین علوفه برای دام ما در حوزه تولید شیر نیز با مشکل رو به رو هستیم.

خیاط، یک سرمایه گذار در خراسان جنوبی نیز گفت: استارت اجرایی پروژه کشتارگاه دام از سال ۱۳۹۸ خورد و در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع با سرمایه ۷۰ میلیارد تومانی توانسته‌ایم یکی از بزرگترین کشتارگاه‌های صنعتی شرق کشور را با ظرفیت ۵۰۰ راس دام سبک، ۵۰۰ راس دام سنگین و ۵۰ نفر شتر در خوسف راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: بارها خبر از بهره برداری این طرح بیان شده؛ طرحی که می‌تواند این روزها دردی از مردم را دوا کند همچنان تجهیزاتش خاک می‌خورد؛ این طرح آماده بهره‌برداری است اما حمایت مسئولین را می‌طلبد.

دامپزشکی می‌گوید: پروانه بهره برداری کشتارگاه توسط دامپزشکی صادر شده است، اما تا افتتاح کار دارد. این مشکل تنها برای پرورش دهندگان دام سبک و سنگین استان نیست بلکه شتر مرغداران استان هم درد نبود کشتارگاه را در سینه دارند.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

و باز هم کاغذبازی‌های اداری 

عامری، سرمایه گذار دیگری است که قصد داشته یک کشتارگاه شترمرغ در استان بنا کند تا شترمرغ‌ها به شیوه غیر اصولی کشتار نشده و یا به استان‌های دیگر بدون سود فرستاده نشوند. در این راستا در تلاش است تا کشتارگاه تخصصی شترمرغ را بنا کند اما این سرمایه گذار هم درگیر کاغذبازی‌های اداری شده است.

خراسان جنوبی رتبه دوم پرورش شترمرغ را در کشور دارد، اما باز هم ماجرای نبود کشتارگاه تکرار می‌شود و اکنون ستاد اجرای فرمان امام(ره) پا به ‌میدان گذاشته‌ است. با اجرای تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد شده خراسان جنوبی به قطب منطقه‌ای شتر یا هاب پرورش شتر تبدیل می‌شود و قرار است اولین کشتارگاه تیپ ۴ نهبندان آغاز به کار کند.

با برداشتن چند گام دیگر، سنگی بزرگ از جلوی پای دامداران استان برداشته می‌شود، ظرفیتی که اگر راه اندازی شود هم نیاز استان و هم سایر استان‌ها را تامین می‌کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها