با ما همراه باشید

اخبار 5

برگزاری مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزی در ۱۴ رشته

منتشر شده

در

برگزاری مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزی در ۱۴ رشته 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه علیرغم همه مشکلات و سختی‌های ناشی از بیماری کرونا خوشحالیم که توانستیم مشعل فروزان مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان و فرهنگیان را روشن نگه داریم، اظهار کرد: این مسابقات چراغ راه بسیاری از فعالیت‌های قرآنی و دینی در سطح کشور است.

به گزارش ایسنا، علیرضا کاظمی، درباره نحوه برگزاری مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان و فرهنگیان گفت: سی و نهمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان سراسر کشور در دو بخش آوایی و پژوهشی همچنین ششمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز فرهنگیان کشور برگزار می شود.

وی افزود: بخش دانش آموزی مسابقات در ۱۴ رشته قرآن، عترت و نماز برگزار می شود که سرفصل های کاملاً متنوعی دارد و به نظرم با برنامه ریزی هایی که انجام داده ایم، توانستیم سبد متنوعی از فعالیت های قرآنی را متناسب با استعدادهای دانش آموزان مهیا و همچنین رشته هایی را برای توانمند سازی معلمان عزیز سراسر کشور، طراحی کنیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در حوزه دانش آموزی رشته های تفسیر، صحیفه سجادیه، نهج البلاغه، احکام ، انشای نماز، قرائت، قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ عمومی، حفظ ۵ جزء، حفظ ۱۰ جزء، حفظ ۲۰ جزء، حفظ کل، مداحی و اذان از مهم ترین رشته هایی است که برای دانش آموزان پسر و دختر برگزار کرده ایم. که این مسابقات برای فرهنگیان فقط در ۵ رشته برگزار می شود که شامل قرائت، حفظ کل، حفظ ۱۰ جزء، نهج البلاغه و روش تدریس احکام است.

وی خاطر نشان کرد: یکی از بهترین زمینه ها برای شکوفایی استعدادهای دانش آموزان و توانمندسازی فرهنگیان، مسابقات قرآن، عترت و نماز است. برگزاری مسابقات زمینه ای است تا بتوانیم حس انس و الفت دانش آموزان را در حوزه دین و قرآن پیوند بزنیم و بتوانیم باورها و اعتقادات آن ها را توسعه و تعمیق ببخشیم.

کاظمی افزود: فعالیت های تربیتی قرآنی می تواند به سلامت جسمی و روانی دانش آموزان و ایجاد آرامش روحی و روانی آن ها کمک شایانی داشته باشد و می تواند به سلامت زندگی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و همه ابعاد زندگی را ارتقا دهد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: نکته دیگر شکوفاشدن استعدادهای دانش آموزان در عرصه های قرآنی و دینی است و برنامه ریزی های انجام شده متناسب با استعدادهای دانش آموزان، موجب جذب حداکثری دانش آموزان برای حضور در مسابقات قرآن، عترت و نماز است.

 

میزبانی دو استان خراسان رضوی و سمنان از مسابقات قرآن، عترت و نماز ۱۴۰۰

وی گفت: امسال این مسابقات به میزبانی ۲ استان برگزار می شود که در «بخش آوایی» دانش آموزان و فرهنگیان، استان خراسان رضوی، میزبان مسابقات است

کاظمی تصریح کرد: همچنین بخش پژوهشی مسابقات دانش آموزان به میزبانی استان سمنان برگزار می شود و استان سمنان از استان هایی است که زمینه قرآنی در آنجا به خوبی دنبال می شود.

وی ادامه داد: با توجه به زیست بوم جدید و استفاده از فضای مجازی محدودیت هایی ایجاد کرده است، اما همواره تلاش می کنیم تا مسابقات و مسیر مسابقات را زنده نگاه داریم و با وجود همه مشکلات، در بخش های مختلف با تلاش ها و برنامه ریزی های انجام گرفته، توانستیم  این مسابقات را در«بستر فضای مجازی»، به نحو مطلوب و شایسته برگزار کنیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: برگزاری مسابقات قرآن، عترت و نماز یکی از بزرگ ترین رخداد های فرهنگی در حوزه قرآن، عترت و نماز است که در دو بخش «فرهنگیان» و «دانش آموزان» در همه دوره های تحصیلی و البته بخش «بین الملل» که معمولاً دوسالانه است، برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 5

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو

منتشر شده

در

توسط

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو
عکس آرشیوی است

ایسنا/یزد پای درد دل مردم اردکان نشستیم، مردمی که در ثروتمندترین شهر ایران زندگی می‌کنند اما از کمترین سرمایه حیات خود یعنی آب برخوردار هستند.

هرسال با آغاز فصل تابستان و گرمای طاقت فرسا، شهرهای کویری ایران دچار بحران آبی می‌شوند تا جایی که این روزها جیره بندی آب، امان مردم این شهرها  را بریده است. هر چند ایران سالیانی است که با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند اما این وضعیت در شهرهای کویری کشور مانند یزد که با کمبود منابع آبی روبروست، وخیم‌تر است.

این روزها کیفیت آب در برخی از نقاط استان یزد به ویژه شهرستان اردکان به پایین‌ترین میزان ممکن رسیده و راه‌اندازی ایستگاه‌های برداشت آب در سطح شهر، تنها راهکاری بوده که اندکی از سنگینی بار این مشکل بر دوش مردم کاسته است؛ اما مسئله تامل برانگیز اینجاست که امروز مردم شهری که به ثروتمندترین شهر ایران شهره است، با دبه‌های آب در صف ایستگاه‌های برداشت آب ایستاده‌اند.

البته مدتهاست که گلایه‌ و فریاد مردم اردکان سر به آسمان کشیده ولی گویا گوش مسئولان و متولیان امر از این فریادها پر است و در هیاهوی کم آبی، لب‌ و دست فروبسته‌ و سر به لاک خود فرو برده‌اند.

کاهش بارندگی در این منطقه و افزایش مصرف آب در بخش‌های مختلف خصوصاً در حوزه آب شرب، کاهش کیفیت و فشار آب، مردم این شهر صنعتی را از آینده زندگی خود در این شهر ناامید کرده است.

در همین راستا پای حرف‌های مردمان اردکان نشستیم، خلیلی، فتوحی، سروی و … شهروندان اردکانی هستند که وقتی پای حرف‌هایشان می‌نشینیم، از سخنانشان بوی اهتمام‌شان به ترک دیار آبا و اجدادیشان به مشام می‌رسد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

منتشر شده

در

توسط

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی های المپیک چهارشنبه برگزار نمی شود و بجای آن هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از کمیته ملی المپیک، مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰ با شرایط ویژه و به هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

به دلیل شرایط و محدودیت‌های جدید اعمال شده از سوی وزارت بهداشت و در راستای حفظ سلامت اعضای کاروان در مکان و زمان دیگری برگزار خواهد شد.

در راستای قدرشناسی و ایجاد انگیزه در بین ورزشکاران و کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰،  کمیته ملی المپیک در نظر داشت ابتدا مراسم بدرقه را در فضای فرهنگی اراضی عباس آباد برگزار نماید که به دلیل شرایط کرونایی کشور مقرر شد این مراسم بصورت محدود در فضای باز آکادمی ملی المپیک برگزار شود ولی با توجه به شرایط حاد کرونایی و قرارگرفتن شهر تهران در وضعیت قرمز شیوع کرونا و در راستای حفظ سلامتی تمامی اعضای کاروان اعزامی، برگزاری این مراسم لغو و مقرر شد تا به هنگام عزیمت اولین گروه ورزشکاران اعزامی(۲۶تیر ماه) در محل فرودگاه امام خمینی (ره) با همکاری رسانه ملی و کادر سرپرستی کاروان و تیم‌ها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و بسیار محدودتر برگزار  شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

منتشر شده

در

توسط

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

مستند «گنج دره» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کیوان طباطبایی صمیمی و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا (ترکیه) راه یافت.

به گزارش ایسنا، چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ اکتبر(۲۸ مهر ماه تا ۴ آبان) در شهر ازمیر ترکیه برگزار می‌شود.

مستند نیمه بلند «گنج دره» که همکاری مشترک باستان‌شناسان ایرانی و دانمارکی در کاوش یکی از کهن‌ترین خاستگاه‌های پیدایش کشاورزی و اهلی‌سازی دام در خاورمیانه است هم در این رویداد حضور خواهد داشت.

طباطبایی صمیمی پیش‌تر درباره این پروژه توضیح داده بود: «گنج دره» یکی از کلیدی‌ترین محوطه‌های باستان‌شناسی ایران در نزدیکی شهر هرسین کرمانشاه است. پیش از انقلاب اسلامی برخی کاوش‌های باستان‌شناسی توسط هیات‌های خارجی در این تپه انجام شده بود اما برای نخستین بار گروهی از باستان‌شناسان ایران به سرپرستی دکتر حجت دارابی از دانشگاه رازی کرمانشاه با همکاری دانشگاه کپنهاگ دانمارک به وسیله فن‌آوری‌های نوین کاوش‌های گذشته را مورد بازنگری قرار دادند و به یافته‌های جالب و مهمی از روند نوسنگی شدن در زاگرس دست یافتند؛ در فیلم تلاش شده است تا این فرایند یا به تعبیری چگونگی شکل‌گیری انقلاب کشاورزی از حدود یازده هزار سال پیش در کوهستان زاگرس برای مخاطب عام و خاص نمایش داده شود.

تولید این مستند ۳۷ دقیقه‌ای دو سال زمان برده است و عوامل تولید آن عبارتند از پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: کیوان طباطبایی صمیمی، فیلمبردار: ارسطو گیوی، صدابردار: حسن شبانکاره، تدوین، صداگذاری و اصلاح رنگ:  پیمان شاه محمدی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها