با ما همراه باشید

کتاب

به اسم بچه‌ها، برای بزرگسالان

منتشر شده

در

به اسم بچه‌ها، برای بزرگسالان

منصور یاقوتی می‌گوید: متأسفانه در تاریخ معاصر برخی از نویسندگان که برای کودکان هم کار می‌کردند، ادبیات بزرگسال را به اسم کودک می‌نوشتند. کسی این کتاب‌ها را بخواند، می‌بیند برای بزرگسالان نوشته شده و به کودک ربطی ندارند.

این داستان‌نویس که در کارنامه خود کتاب‌هایی برای کودکان و نوجوانان نیز دارد، در گفت‌وگو با ایسنا درباره مفاهیم بزرگسالانه در ادبیات کودک به عنوان یکی از چالش‌های این حوزه، اظهار کرد: ادبیات کودک در ایران ریشه بسیار ژرفی در قالب افسانه‌ها و قصه‌ها دارد که غالبا به صورت شفاهی نقل می‌شدند و بعدها هم توسط فضل‌الله مهتدی صبحی تدوین شدند. البته خودم شاهد و ناظر این رخداد بودم؛ ۷۰ سال پیش در منطقه‌ای در شمال کرمانشاه به نام کولیایی که زمستان سختی داشت، رادیو و برق نبود، برف از پاییز شروع می‌شد و تا اولین‌ ماه‌های بهار برف روی زمین بود، در اتاق کرسی می‌گذاشتند و قصه‌گوها که عموما خانم‌ها بودند، همه را جمع کرده و قصه‌های شیرین و جذابی تعریف می‌کردند، به نحوی که مخاطبان متوجه نمی‌شدند زمستان چطور آمد و چطور رفت. یا این مورد را هم شنیده‌ام؛ مثلا کسی می‌خواست تعدادی گوسفند را برای فروش از کرمانشاه به همدان ببرد، در این مسیر طولانی قصه تعریف می‌کرد تا هم خستگی راه از بین برود و هم متوجه نشود که مشکلات راه چه بوده است و حتی یک قصه در تمام این مسیر طول می‌کشیده که یکی از این قصه‌ها «امیر ارسلان» بوده است.

او افزود: «امیر ارسلان» رمان جذاب و قدرتمندی است که متاسفانه در روزگار ما چندان به آن بها نمی‌دهند. بدون هیچ اغراق و تعصبی این کتاب یکی از شاهکارهای بزرگ است و اگر مترجمان این کتاب را به زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری ترجمه می‌کردند، جهانیان متوجه می‌شدند چه ادبیات خیره‌کننده‌ای در ایران خلق شده است. امرزه در امریکای لاتین دارند یک پدیده‌ به اسم رئالیسم جادویی را با طبل و کوس و کرنا به خورد جهانیان می‌دهند و خیلی هم غوغا راه انداخته‌اند اما «امیر ارسلان» را که بخوانید، می‌بینید آثاری که توسط کسانی چون گابریل گارسیا مارکز  و دیگران خلق شده، در برابر این اثر اصلا چیزی نیستند. البته ۲۰ صفحه اولش خسته‌کننده است، قصه از جایی آغاز می‌شود که شاهزاده وارد روم شده و خود را به شکل شاگرد قهوه‌چی درمی‌آورد. از این دست آثار زیاد داشتیم که حفظ و مکتوب نشده‌اند و بخشی هم در اثر حملات اقوامی از بین رفته‌اند.

یاقوتی تاکید کرد: قصه‌هایی که در گذشته برای کودکان نقل می‌شده، به گونه‌ای نبود که بخواهد ادبیات بزرگسال را به خورد کودک بدهد. واقعا ادبیات کودک بوده؛ کودکان پای قصه بزرگ‌ترها می‌نشسته و مجذوب قصه می‌شدند، با آن قصه به خواب می‌رفتند و رویاهای بزرگی در ذهن‌شان می‌پروراندند اما متأسفانه در تاریخ معاصر برخی از نویسندگان که برای کودکان هم کار می‌کردند، ادبیات بزرگسال را به اسم کودک می‌نوشتند. نمی‌خواهم نام ببرم. کسی این کتاب‌ها را بخواند، می‌بیند برای بزرگسالان نوشته شده و به کودک ربطی ندارند. اگر از کودکان بپرسید منظور نویسنده چیست یا شما از این کتاب چه چیزی فهمیدید، می‌بینید کودک با کتاب ارتباط برقرار نکرده است.

او درباره فاصله نویسنده و مخاطب که ممکن است از شناخت ناکافی نویسنده از کودکان باشد هم اظهار کرد: کاملا درست است. من اشتباه بزرگی در زندگی‌ام کردم این‌که در دوران جوانی به ادبیات کودک زیاد بها ندادم. من معلم بچه‌ها بودم، از اول تا ششم ابتدایی. آن زمان احساس مسئولیت می‌کردم تا بچه‌ها چیزی یاد بگیرند و به خاطر این موضوع تمام وقتم گرفته می‌شد و فرصتی نبود تا برای کودکان کار کنم. البته به شکل دیگری برای‌شان کار می‌کردم و ادبیات کودکی را که در آن دوره خلق می‌شد، مثلا کارهایی که نسیم خاکسار می‌نوشت، به بچه‌ها می‌دام تا از روی آن‌ها مشق‌ بنویسند. البته آن دوره کتاب‌های درسی هم  کتاب‌های خوبی بود با این حال برای این‌که بچه‌ها غنی‌تر شوند، آثار کودکان را به آن‌ها می‌دادم تا بخوانند. تأثیرات این کار شد چهار کتاب از بچه‌ها به قلم خودشان و برای خودشان.

نویسنده «حماسه بابک»، «مادیان چهل کره» و «پری چل‌گیس» در ادامه درباره ماجرای انتشار این کتاب‌ها گفت: یکی از ناشران، نشر شب‌گیر، همراه با شخص دیگری به روستایی به نام میدان که در آن تدریس می‌کردم، آمده بود تا به من سر بزند. انشاء بچه‌ها در کف اتاق پخش و پلا بود. تصادفی یکی را برداشت و خواند. او گفت این را چه کسی نوشته؟ گفتم کار بچه‌هاست. گفت باورکردنی نیست که بچه‌ها بتوانند چنین متنی را بنویسند. به او گفتم شما بروید سر کلاس، من شما را به عنوان معلم معرفی می‌کنم. موضوعی را برای بچه‌ها بگویید تا بنویسند. من هم سر کلاس نمی‌آیم. رفت و موضوعی را به بچه‌های سوم و چهارم و پنجم داد. وقتی برگشت حیرت‌زده شده بود و گفت منصور تو چه کار کردی؟ باورکردنی نیست. و اجازه خواست تا یکی از این آثار را منتشر کند. یکی از کارها را انتخاب کردم و گفتم چاپ کنید. عکسی از آن محصل گرفتم و دو خط هم نوشتم. ۱۰ ساله بود و پدرش هم فوت شده بود. بعد من برای تدریس به شهر رفتم. نماینده کیهان آن دوره آمد و یک نسخه کیهان هم آورده بود. گفت می‌دانی چه شده؟ گفتم نه. گفت: چندتا مطلب از کتابی که از بچه‌ها منتشر کردی در کیهان منتشر شده و غوغا کرده است. روزنامه را دیدم. صفحه مقابلش سیاسی بود. زمانی که آن را خواندم، و ای کاش نمی‌خواندم زیرا تصمیمات من را عوض کرد، دیدم نوشته این شاگرد و امثال او نتیجه انقلاب سفید هستند. ناراحت شدم. گفتم چی می‌خواهی. گفت مصاحبه. گفتم مصاحبه نمی‌کنم. سپس گفت پهلبد، وزیر فرهنگ آن زمان پشت تلفن منتظر شماست. صحبت کردم. بعدها فهمیدم. برنامه چیده بودند تا من را همراه آن محصل با هلیکوپتر به تهران ببرند. برای آن کودک بورسیه‌ای در نظر داشتند تا او را به آمریکا بفرستند. برای من هم یک مصاحبه تلویزیونی. به پهلبد گفتم نه. این بچه پدر ندارد، بلد نیست حرف بزند. اصلا مسئولیتش با کیست؟  اگر تصادف کرد و اتفاقی افتاد چه کسی مسئول است؟ گفتم تعدادی کتاب برای بچه‌ها بفرستید سپاسگزار می‌شویم. تلفن را قطع کرد تا بحث را ادامه ندهد. در سال‌های اخیر به این موضوع فکر  می‌کنم، می‌بینم یک اشتباه بزرگ کردم، می‌توانستم از آن فرصت استفاده کرده و ایده کتابخانه‌های روستایی را مطرح کنم و بودجه‌ای برای این کار بگیرم اما فرصت از دست رفت.

یاقوتی ادامه داد:  این کتاب یک‌سری مشکلات به وجود آورد و تجربه شد تا در کار بعدی ما از یک شاگرد کتاب درنیاوریم. «پشت دیوار برف» یعنی کتاب دوم از ۱۲ شاگرد است. داستان‌هایی به قلم بچه‌ها برای خودشان. روان نوشته شده‌اند و ساده هستند، بچه‌ها هم با آن خوب ارتباط می‌گیرند. ادبیاتی نیست که مفاهیم بزرگسال با زور و حقه‌بازی به خورد بچه‌ها برود. بعد از انتشار این کتاب ساواک سراغ ناشر رفته و گفته بود معلم این بچه‌ها کیست؟ ناشر گفته بود چرا این سوال را می‌پرسید؟ گفته بودند  کتاب مشکل دارد، معلم را معرفی کنید و مجوز نشر بگیرید. ناشر گفته بود معلم را نمی‌شناسم هر وقت آمد، معرفی‌اش می‌کنم. جلو کتاب را گرفتند و خمیر شد. یک نسخه داشتم و بعد از انقلاب منتشر کردیم. کتاب‌های سوم و چهارم را با تجریه بیشتری درآوردیم؛ «یک جو زندگی» و «بچه‌های کرمانشاه». این اتفاق حادثه‌ بسیار شگفت‌انگیز و در نوع خود منحصربه‌فردی بود.

او خاطرنشان کرد: نویسنده ادبیات کودک باید با بچه‌ها زندگی کند و ارتباط عمیقی با کودکان داشته باشد. روحیات و جهان بچه‌ها را بشناسد و ادبیاتی خلق کند که بچه‌ها دوست داشته باشند، نه این‌که بزرگسالان ببینند نویسنده چه پیامی به اسم کودک برای آن‌ها فرستاده است. در یک دوره از ادبیات کشورمان نویسندگان برای بزرگسالان کار می‌کردند اما به اسم بچه‌ها. آخرین کارم برای بچه‌ها که نشر شهر قلم منتشر کرد، «خرچنگ بلندپرواز» بود. این کتاب برای بچه‌هاست  و کتابی نیست که نویسنده بخواهد پیام خود را به زبان بچه‌ها بگوید.

منبع:ایسنا

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کتاب

مجموعه کتاب

منتشر شده

در

توسط

فروشگاه اینترنتی کتاب درسی و کمک درسی کتاب گالری مشتریان گرامی بانک کتاب اولین انتخاب شما برای خرید کتاب، دی وی دی آموزشی و مطالب آموزشی است. از آنجایی که تیم ما در زمینه فروش آنلاین کتاب، دی وی دی آموزشی و کمک آموزشی تخصص دارد می توانید به راحتی کتاب ها و محصولات آموزشی مورد نیاز خود را به صورت تلفنی و حضوری خریداری کنید بانک کتاب گالری کتاب آدرس و تلفن در انتهای مقاله.

C:\Users\ashkan\Desktop\st2.jpg

چرا آنلاین از سایت کتاب بخریم

حمل و نقل سریع، رایگان، موجودی و به روز رسانی کامل در تمام روزهای سال، سه اصلی است که ما به آن پایبند هستیم و همیشه آن را اولویت اصلی خود قرار داده ایم. بانک کتاب گالری نمایندگان فروش تمامی ناشران دانشگاهی در رشته های علوم تجربی، ریاضی، فیزیک، علوم انسانی، فنی و حرفه ای (پیش دبستانی، ابتدایی، متوسطه، نهم، دوازدهم، دوازدهم، کنکور) خرید کتاب های انتشارات کارنامه کتاب را بیابید.

امروزه خرید آنلاین باعث صرفه جویی در زمان و هزینه های عملیاتی می شود. به طور کلی استفاده از فروشگاه های اینترنتی برای خرید محصولاتی که نیازی به حضور فیزیکی خریدار ندارند بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

کتاب نیز از آن دسته محصولاتی است که مجبور نیستید شخصاً به کتابفروشی ها مراجعه کنید و به راحتی می توانید کتاب مورد نظر خود را از کتابفروشی های اینترنتی تهیه کنید.

فاکتور زمان

مهم ترین مزیت خرید اینترنتی کتاب صرفه جویی در زمان است. بنابراین لازم نیست زمان زیادی را صرف جستجوی فروشگاهی کنید که کتاب مورد نظر شما را داشته باشد با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید کتاب مورد نظر خود را از فروشگاه اینترنتی کتاب پیدا کنید.

تعداد نامحدود کتاب‌ها

فروشگاه های آنلاین تا حد زیادی می توانند نیازهای شما را برآورده کنند زیرا فضای نامحدودی برای ارائه کتاب های مختلف دارند. امروزه، یک کتابخانه آنلاین می تواند شامل هزاران کتاب باشد.

فروشگاه‌های همیشه در دسترس

تفاوت بین تجارت آنلاین و کسب و کار سنتی این است که همیشه در دسترس هستند. بنابراین می توانید کتاب مورد نظر خود را در هر شهر و در هر زمان خریداری کنید گالری بانک کتاب .

تفکیک‌های سنی و موضوعی

در سایت های کتابفروشی آنلاین به راحتی می توانید کتاب های مورد نظر خود را بر اساس عنوان یا گروه سنی مورد نظر خود بیابید و کتاب مورد نظر خود را بصورت حضوری و بدون بررسی از نزدیک سفارش دهید.

استفاده از تخفیف‌ها

یکی از بزرگترین مزایای خرید آنلاین، امکان مقایسه قیمت کتاب در چندین سایت است. معمولاً می‌توانید از کتاب‌فروشی‌های آنلاین ارزان‌تر از سایر فروشگاه‌ها کتاب بخرید، زیرا تخفیف‌های فصلی ارائه می‌دهند.

ارتباط ساده با مشتریان.

امروزه وجود شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، واتس اپ، … ارتباط بین کاربران و فروشگاه های آنلاین را تسهیل کرده است. بنابراین مشتریان به راحتی می توانند سوالات خود را با کارشناسان فروش مطرح کنند.

فروشگاه آنلاین کتاب انتشارات فنی ایران

انتشارات مؤسسه شروع به انتشار کتاب های هنری کرد و به تدریج آن را به کتاب هایی در زمینه محیط زیست و سپس مهارت های زندگی گسترش داد خرید کتاب های درسی .

در سال‌های اخیر، بخش کودکان و نوجوانان در ترجمه و تالیف کتاب‌هایی در زمینه مهارت‌های زندگی، محیط‌زیست، آموزش علوم به کودکان و آموزش پیش دبستانی نقش بسزایی داشته است. گام بزرگی برداشته شده و دامنه کار، فعالیت های خود را فراتر از انتشار گسترش داده است. کتاب ها به صورت دیجیتال در دسترس هستند.

فواید مطالعه

به طور کلی، خواندن یک کتاب فواید زیادی دارد که ممکن است در نگاه اول مشخص نباشد. برای مثال یکی از مهم ترین ویژگی های کتاب خواندن این است که به ذهن کمک می کند تا فعال تر و متمرکزتر شود.

البته انسان برای انجام هر کاری به عقل خود نیاز دارد و چه بهتر که با روش های مطلوب و صحیح از بیکاری و فرسایش جلوگیری کند. در این میان، خواندن کتاب به عنوان یکی از بهترین راه های ممکن برای فعال و سالم نگه داشتن مغز می تواند به میزان قابل توجهی از زوال عقل پیشگیری کند و سلامت روان را حفظ کند.

C:\Users\ashkan\Desktop\st3.jpg

ارائه ایده‌ها و تفکرات جدید

یکی دیگر از ویژگی های مثبت مطالعه کتاب این است که ایده های جدیدی را به خواننده معرفی می کند. فرقی نمی کند که چه نوع کتابی می خوانید، طبیعی است که از موضوعات تاریخی و روانشناختی گرفته تا رمان.. ایده های جدیدی پیدا شود و از نظر سبک زندگی و ایده ها تفاوت هایی ایجاد شود.

به همین دلیل است که با خواندن بیشتر یک کتاب می توانید سوالاتی را که مدت هاست در ذهن تان مشغول بوده به ذهنتان خطور کند و دنیای اطراف خود را بهتر درک کنید.

گسترش دایره واژگان فرد

علاوه بر این، خواندن کتاب می تواند با ارائه دیدگاهی متفاوت از جهان به شما در یافتن بهترین کلمات ممکن کمک کند، در نتیجه صحبت کردن و نوشتن بهتر است. به همین دلیل است که افرادی که خوب صحبت می کنند و اغلب از کلمات زیبا استفاده می کنند همیشه جذاب تر و زیباتر به نظر می رسند.

مزایای خرید آنلاین کتاب

حالا بیایید در مورد مزایای خرید آنلاین کتاب صحبت کنیم به طور کلی خرید آنلاین کتاب جنبه‌های مثبت بسیاری دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا به روشی سالم‌تر دقیق‌تر و البته با مزایای بیشتری خرید کنید.

به عنوان مثال یکی از بهترین ویژگی های خرید اینترنتی این است که فروشگاه مورد نظر شما همیشه در دسترس است و شما می توانید در هر زمانی از شبانه روز کتاب مورد علاقه خود را خریداری کنید. به علاوه تحمل گرما، سرما، ترافیک و… را نخواهید داشت و می توانید با کمک لپ تاپ یا موبایل به راحت ترین شکل از منزل خود کتاب بخرید.

به همین دلیل است که می توانید با خرید کتاب خود در زمان محدود صرفه جویی کنید برای افرادی که کار زیادی دارند و وقت ندارند برای خرید کتاب به کتابفروشی ها مراجعه کنند ایده آل خواهد بود، زیرا می توانید به راحتی کتاب های عالی و زیبای خود را در خانه تحویل بگیرید.

نکته مثبت دیگری که خرید اینترنتی به همراه خواهد داشت، طبقه بندی گروه های سنی یا حتی دسته بندی کتاب ها است. به همین دلیل می توانید به راحتی به وب سایت مربوطه مراجعه کرده و کتاب مورد علاقه خود را انتخاب کرده و در کمترین زمان ممکن آن را در هر دسته بندی خریداری کنید.

این برای کسانی که وقت رفتن به کتابخانه ها و نگاه کردن به کتاب ها را ندارند مفید خواهد بود خرید کتاب های دانشگاهی .

موضوع دیگری که می توان به آن اشاره کرد بی نهایت کتاب است تعداد کتاب ها معمولاً به دلیل محدودیت فضا در فروشگاه ها و کتابخانه ها کاهش می یابد و با محدودیت هایی همراه است. زیرا معمولا موجودی کتاب در فروشگاه های اینترنتی بسیار زیاد است و شما با دریای بی پایانی از کتاب ها مواجه هستید.

در این صورت باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که با خرید اینترنتی کتاب می توانید هر نوع کتابی را به یکباره خریداری کنید. معمولاً در مسیر تهیه رمان، کتاب درسی، کتاب فلسفی و غیره، افراد به فروشگاه های مختلف مراجعه می کنند و از تعداد زیادی کتاب فروشی کتاب های مورد نظر خود را خریداری می کنند.

در صورت خرید اینترنتی کتاب می توانید به یکباره به تمامی کتاب های مورد نیاز خود دسترسی داشته باشید و در کمترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید.

یکی دیگر از مزیت های مثبت خرید آنلاین کتاب این است که می توانید از نظرات دیگران نیز استفاده کنید. معمولاً هنگام خرید مستقیم کتاب، مردم با کتاب‌سازان و فروشندگان درباره کتاب مشورت می‌کنند و در نهایت محصول مناسب را انتخاب می‌کنند.

به همین دلیل اکثر افراد فکر می کنند خرید اینترنتی کتاب امکان پذیر نخواهد بود و در نتیجه خرید آن برای شما سخت می شود اتفاقاً اصلاً اینطور نیست.

بهترین سایت فروش اینترنتی کتاب

امروزه بخش هایی به نام نظرات کاربران در طراحی سایت کتابفروشی آنلاین وجود دارد که در آن می توانید نظرات کاربران و خوانندگان مختلف را در مورد کتاب مورد نظر خود مطالعه کنید و در نهایت می توانید یک کتاب خوب برای آنها خریداری کنید.

این می تواند از جنبه دیگری نیز مفید باشد، زیرا شما به عنوان یک کاربر و یک خواننده کتاب می توانید درباره کتاب بنویسید و تجربیات مطالعه خود را با حجم کاربران به اشتراک بگذارید به همین دلیل می توانید به دیگران کمک کنید تا خریدهای بهتری داشته باشند.
با توجه به وضعیت فعلی جامعه و کمپین بسیاری از شرکت ها برای فروش آنلاین و غیر حضوری، تعداد وب سایت های خرید آنلاین کتاب نیز روز به روز در حال افزایش است. البته بسیاری از آنها جدید هستند و مجموعه کاملی از کتاب ها را ندارند. برخلاف این استارتاپ ها، وب سایت هایی هستند که تجربه خرید و فروش آنلاین کتاب را دارند که می توانید با خیال راحت آنها را خریداری کنید.

لازم به ذکر است که وب سایت های کتابفروشی آنلاین معمولا از تخفیف های زیادی در مناسبت های مختلف استفاده می کنند که یکی از بهترین ویژگی ها و مزایای خرید اینترنتی کتاب است. با دریافت کوپن تخفیف مربوطه می توانید کتاب های مورد نظر خود را با تخفیف مناسب خریداری کنید.

انتخاب بهترین سایت خرید اینترنتی کتاب کار ساده ای نیست، اما با دانستن ویژگی های بهترین سایت کتابفروشی آنلاین می توان انتخاب درستی انجام داد.

دارای نشان اعتماد الکترونیکی می‌باشد.

  • دارای دسته‌بندی صحیح برای یافتن کتاب مورد نظر می‌باشد.
  • دارای تخفیفات خوب می‌باشد.
  • دارای طلاعات کافی در ارتباط با کتاب مورد نظر می‌باشد.
  • دارای لوازم مرتبط با کتابخوانی اعم از نشانک‌های کتاب و … می‌باشد.
  • رابط کاربری ساده و قابل درکی دارد.

آدرس: تهران، خیابان انقلاب، خیابان ۱۲ فروردین، کوچه نوروز، پلاک ۵ واحد ۲

تلفن: ۰۲۱۶۶۹۶۰۳۰۸ – ۰۲۱۶۶۴۰۰۰۳۰ ایمیل: info@ketabgallery.com

ادامه مطلب

فرهنگی و هنری

خانه پدری فروغ فرخزاد به تملک شهرداری درآمد

منتشر شده

در

توسط

خانه پدری فروغ فرخزاد به تملک شهرداری درآمد

خانه پدری فروغ فرخزاد پس از چند سال کش و قوس سرانجام به تملک شهرداری درآمد و کارهای مرمت و بازسازی آن آغاز خواهد شد.

 دست کم از سال ۱۳۹۱ زمزمه‌های تخریب خانه پدری فروغ فرخزاد (شاعر معاصر متولد ۱۳۱۳ و درگذشته ۱۳۴۵) واقع در انتهای کوچه خادم آزاد در محله امیریه تهران توسط مالکان این خانه شنیده می‌شد که در سال ۱۳۹۷ بار دیگر قوت گرفت. در پی این موضوع شهرداری تهران  قول‌هایی برای حفظ این خانه  داد و سازمان وقت میراث فرهنگی هم مهرماه همان سال خبر داد که خانه به ثبت ملی رسیده است. اما وضعیت این خانه در یکی‌ دو سال اخیر نامشخص بود و پیگیری‌هایی برای حفظ آن وجود داشت تا این‌که سرانجام به تملک شهرداری درآمد.

دیانا قوقاسیان، همسر مهرداد فرخزاد (برادر فروغ فرخزاد) که پیگیر کارهای خانه پدری فروغ فرخزاد بوده است به ایسنا می‌گوید: کارهای تملک روز چهارشنبه (۲۲ مهرماه) به انجام رسید و توانستند خانه را بگیرند زیرا کسی که ساکن بود، سخت می‌خواست بلند شود. قبلا هم کارهای ثبت ملی این خانه انجام شده است و ان‌شاءالله از  هفته آینده کارهای مرمت خانه آغاز و به زودی به روی علاقه‌مندان باز می‌شود.

او می‌افزاید: قرار شد کارهای مرمت توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران و با نظارت من انجام شود، زیرا تقریبا آخرین کسی هستم که همه مسائل را می‌داند.  همسر من کوچک‌ترین فرد خانواده بود و دائم به آن خانه می‌رفتیم، توضیحات را داریم، از قبل هم نقشه اولیه را برای شهرداری آماده کرده‌ام و امیدوارم خانه هرچه زودتر به روز اول برگردد و موزه‌ای شود برای آیندگان.

عروس خانواده فرخزاد درباره جزئیات این خانه موزه و این‌که آیا اشیاء باقی‌مانده از فرخزادها در این خانه به نمایش گذاشته خواهد شد مانند اتفاقی که برای خانه موزه «سیمین و جلال» افتاد بیان می‌کند: تقریبا چیزی نمانده است.  این خانه شبیه خانه سیمین و جلال نخواهد شد و مقداری متفاوت‌تر خواهد بود. چیزی نمانده که به عنوان چیدمان منزل باشد؛ در حد عکس و مدارک خواهد بود.

کوی خادم آزاد در محله امیریه تهران متشکل از دو کوچه‌ به هم متصل است که یکی به خیابان مولوی امروز می‌رسد و دیگری به خیابان ولیعصر؛ «خیابان دراز لکه‌های سبز». خانه‌ پدری فروغ فرخزاد درست در نقطه‌ اتصال این دو کوچه قرار گرفته است.

«کوچه‌ای هست که قلب من آن را

از محله‌های کودکی‌ام دزدیده‌ست» (فروغ فرخزاد/ تولدی دیگر)

به گفته‌ پوران فرخزاد (شاعر و پژوهشگر فقید و خواهر فروغ فرخزاد)، سروان محمد فرخزاد، پدرشان (که بعد سرهنگ شد)، این خانه را سال‌ها پیش در میان باغی در این کوچه بنا کرده بود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

نویسنده‌ای که گریخت و نوبل برد

منتشر شده

در

توسط

نویسنده‌ای که گریخت و نوبل برد

زمانی که مطلع شد برگزیده جایزه نوبل ادبیات شده است در آشپزخانه بود. او که روزگاری از سرزمینش در آفریقا گریخته بود حالا برنده مهم‌ترین جایزه ادبی دنیا شده است.

 «عبدالرزاق گورنا» نویسنده تانزانیایی برای «نفوذ سازش‌ناپذیر و دلسوزانه او در تاثیراث استعمار و سرنوشت پناهندگان در شکاف میان فرهنگ‌ها و قاره‌ها» از سوی آکادمی سوئدی نوبل در روز پنج‌شنبه (هفتم اکتبر برابر با ۱۵ مهرماه) به عنوان برنده نوبل ادبیات ۲۰۲۱ معرفی شد.

«گورنا» در سال ۱۹۴۸ در جزیره «زنگبار» متولد و بزرگ شد، اما در اواخر دهه ۶۰ میلادی به عنوان پناهنده به انگلستان رفت. او تا زمان بازنشستگی به عنوان استاد دانشگاه رشته ادبیات پسااستعمارگرایی در دانشگاه «کنت» واقع در «کنتربری» مشغول فعالیت بود.

«گورنا» از یک قوم ظلم‌دیده است و ناچار شد پس از پایان دوران تحصیل خانواده‌اش را ترک کند و از تانزانیا بگریزد. در آن زمان او ۱۸ سال داشت. «گورنا» تا سال ۱۹۸۴ امکان بازگشت به «زنگبار» را پیدا نکرده بود و در نهایت نتوانست پیش از درگذشت پدرش با او ملاقات کند.

می‌گوید در دوران زندگی در «زنگبار» دسترسی‌اش به ادبیات زبان «سواحیلی» بسیار اندک بوده و شعرهای عربی و فارسی به خصوص «هزار و یک شب» به همراه سوره‌های قرآن نخستین و مهم‌ترین منابع او بوده‌اند.

نویسندگی «گورنا» از زمان حضورش در بریتانیا آغاز شده اما در آثار او حس تعلق و ارتباط با مکانی که آن را ترک‌کرده دیده می‌شود که نشانگر این موضوع است که خاطرات از اهمیت حیاتی برای خلق آثار این نویسنده برخوردار است.

«گورنا» در نخستین رمان خود «خاطرات کوچ» که به سال ۱۹۸۷ تعلق دارد، از یک خیزش شکست‌خوره سخن می‌گوید و مخاطب را در فضای آفریقا نگه می‌دارد.
او در اثر دوم خود، یعنی «میسر مسافران» که در سال ۱۹۸۸ به نگارش درآمده است، جنبه‌های مختلف واقعیت زندگی کردن در خارج از میهن را روایت می‌کند. «دوتی»، اثر سوم این نویسنده که به سال ۱۹۹۰ تعلق دارد، به داستان یک زن سیاه‌پوست مهاجر می‌پردازد که در شرایط سخت در دهه ۵۰ میلادی در انگلستان زندگی می‌کند.

«بهشت» چهارمین رمان «گورنا» که در سال ۱۹۹۴ نوشته شده است و از آثار قابل‌توجه این نویسنده محسوب می‌شود به دنبال سفر او به شرق آفریقا در حوالی سال ۱۹۹۰ خلق شد. این کتاب روایتگر داستان عاشقانه غم‌انگیزی است که در آن شاهد رویارویی جهان‌های گوناگون و اعتقادات مختلف هستیم.

در رمان‌های «گورنا» خبری از توصیف‌های کلیشه‌ای نیست؛ او سعی دارد در آثار خود نگاه مخاطب را به شرق آفریقا که از لحاظ فرهنگی بسیار متنوع است جذب کند؛ بُعدی از شرق آفریقا که برای بسیاری از نقاط جهان ناشناخته است.

برنده نوبل ادبیات امسال، تاکنون ۱۰ رمان و چندین داستان کوتاه منتشر کرده است. مضامین مرتبط با پناهندگی در بسیاری از آثار این نویسنده به چشم می‌خورد. «گورنا» نویسندگی را از سن ۲۱ سالگی و در بریتانیا آغاز کرد و با این‌که «سواحیلی» زبان اصلی او بود اما انگلیسی به زبان ادبی او تبدیل شد.

از سال ۱۹۸۶ تاکنون هیچ نویسنده آفریقایی سیاه‌پوستی برنده نوبل ادبیات نشده بود. این جایزه اولین و آخرین‌بار به «وله سوینکا» نویسنده و شاعر نیجریه‌ای رسیده بود و او نخستین نویسنده آفریقایی سیاه‌پوست برنده نوبل نام گرفت. حالا «گورنا» به نخستین نویسنده تانزانیایی تبدیل شده است که عنوان برنده نوبل ادبیات را از آن خود کرده است. البته در فهرست برندگان جایزه نوبل ادبیات نام سه نویسنده آفریقایی دیگر نیز دیده می‌شود که همگی سفیدپوست هستند؛ «نادین گوردیمر» نویسنده و فعال سیاسی اهل آفریقای جنوبی که در سال ۱۹۹۱ به عنوان نخستین زن سفیدپوست آفریقایی برنده جایزه نوبل ادبیات شد، «نجیب محفوظ» نویسنده مصری برنده نوبل سال ۱۹۸۸ و «جان مَکسول کوتسی» نویسنده هلندی‌تبار اهل آفریقای جنوبی و برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۰۳.

به گفته «آندرس اولسون» مدیر کمیته نوبل، «گورنا» زمانی که از برنده شدن خود مطلع شد در آشپزخانه بوده و کمیته نوبل گفت‌وگوی طولانی با این نویسنده داشته است.

جایزه ۱۰ میلیون کرونی که معادل ۸۴۰هزار پوند است طبق وصیت «آلفرد نوبل» به نویسنده‌ای تعلق می‌گیرد که «در زمینه ادبیات برجسته‌ترین آثار یک رویه ایده‌آل را خلق کرده باشد.»

نوبل ادبیات پیش‌تر ۱۱۸ بار اهدا شده بود و در این بین سهم زنان ۱۶ جایزه بوده است. در سال ۲۰۱۹، آکادمی سوئدی نوبل وعده داد این جایزه از این پس کمتر «مردمحور» و «اروپامحور» خواهد بود؛ با این حال این جایزه در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به دو نویسنده اروپایی یعنی «پیتر هاندکه» و «اولگا توکارچوک» تعلق گرفت.  سال گذشته نیز «لوییز گلیک» شاعر  آمریکایی برای «صدای شاعرانه متمایزی که با زیبایی ساده تجربه‌های شخصی را جهانی کرده است» به عنوان برنده نوبل ادبیات ۲۰۲۰ معرفی شده بود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها