با ما همراه باشید

اخبار 13

بودجه، همیشه از سیاست‌زدگی رنج برده است

منتشر شده

در

بودجه، همیشه از سیاست‌زدگی رنج برده است

ایسنا/قزوین عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین بابیان اینکه تا به امروز بودجه از سیاست‌زدگی رنج برده است، گفت: تا امروز توزیع درآمدها جهت انجام هزینه بر اساس چانه‌زنی و نفوذ بوده، هرکس نفوذ و چانه‌زنی بیشتری داشته باشد برای منطقه خود اعتبار بیشتری جذب می‌کند که این مقوله با شعار و سیاست عدالت همخوانی ندارد.

غلامرضا رضایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: طبق صحبتی که مسئولین دولت سیزدهم ازجمله رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مطرح کرد که امیدواریم اجرایی شود، می‌بایست چرخه معیوب بودجه‌ریزی قطع شود.

وی اضافه کرد: اگر نکات اشاره شده اجرایی شود مطلوب خواهد بود، اولین نکته این است که قرار شده بودجه ۱۴۰۱ بدون کسری تنظیم شود؛ دومین نکته این است استقراضی از بانک مرکزی انجام نخواهد گرفت و درنتیجه تورمی از بابت پول بدون پشتوانه به وجود نخواهد آمد. همچنین اشاره شده که قدرت اجرایی استانداران زیاد خواهد بود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین خاطرنشان کرد: بودجه، یک برنامه یک ساله دولت است که در آن هزینه‌ها و درآمدهای دولت برای سال بعد پیش‌بینی می‌شود و دولت اهدافی دارد که باید با برنامه‌ها به آن اهداف برسد.

وی تشریح کرد: بودجه ۲ طرف منابع و مصارف دارد که در اصطلاح عامیانه از آن با عنوان درآمدها و هزینه‌ها یاد می‌شود، چیزی که در بخش عدالت باید دنبال کرد این است که در احصای منابع و درآمدها باید عدالت در نظر گرفته شود برای مثال چون کارمندان حقوقشان شفاف است مالیات آنان پرداخت می‌شود و آنانی که باید مالیات بدهند چندین سال است که پرداخت نکردند.

رضایی یادآور شد: اگر بخواهیم به عدالت بپردازیم باید در نظام تغییراتی انجام شده و پایه‌های مالیاتی جدید تعریف شود، به زبان ساده آنانی که سهم بیشتری از درآمد ملی دارند باید مالیات بیشتری پرداخت کنند.

آرزوی کاهش اتکا به درآمدهای نفتی

وی اضافه کرد: همیشه شعار سیاست‌گذاران این بوده است که اتکا به درآمدهای نفتی به حداقل برسد و هیچ‌گاه به‌دلیل درآمد نفتی به آن نرسیدیم، دولت همواره سوءمدیریت خود را از طریق درآمدهای نفتی پوشش داده است که ناکارآمدی و عدم نگاه درست به نظام مالیاتی ازجمله آن‌هاست و این باعث شده است آنانی که درآمد بیشتری دارند مالیات کمتری پرداخت کنند و کارمندان و حقوق‌بگیران مالیات دادند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین بیان کرد: در بحث عدالت باید به منابع یا همان درآمدها نگاه کنیم و پایه‌های مالیاتی تعریف شود؛ باید مالیات بر خانه‌های خالی، خودروهای لوکس و سود حاصل از دارایی‌های بدون تلاش اعمال شود؛ اکنون قوانین آن در مجلس تصویب شده است و امیدواریم اجرایی شود.

وی اظهار کرد: در بخش هزینه مقوله مهم، توزیع هزینه‌ها به‌صورت عادلانه در سطح کشور است وقتی استانداردهایی مثل سرانه مساحت آموزشی، بهداشتی و درمانگاه و غیره را در نظر می‌گیریم می‌بینیم از عدالت و برابری فاصله دارند، بنابراین اگر بخواهیم عدالت در بودجه رعایت شود باید در بخش منابع و توزیع آن اقداماتی صورت گیرد.

رضایی بابیان اینکه تا به امروز بودجه از سیاست‌زدگی رنج برده است، اشاره کرد: تا به امروز توزیع درآمدها جهت انجام هزینه بر اساس چانه‌زنی و نفوذ بوده است، هرکس نفوذ و چانه‌زنی بیشتری داشته باشد برای منطقه خود اعتبار بیشتری جذب می‌کند که این مقوله با شعار و سیاست عدالت همخوانی ندارد.

وی اشاره کرد: سال ۹۷ مقام معظم رهبری به خاطر مشکلاتی که در بودجه وجود داشت به مسئولین دستور دادند تا ساختار بودجه را اصلاح کنند، این امر نگاه درستی است که هنوز عملیاتی نشده است. البته پیشرفت‌های خوبی انجام شده و بودجه برخی از نهادها که در ساختار بودجه نمی‌آمد دیده شد ولی با وضعیت مطلوب فاصله داریم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین اضافه کرد: از مشکلات مزمن و بلندمدت در بودجه رنج می‌بریم و تا زمانی که این مشکلات اصلاح نشود بودجه کارآمد نخواهد بود، مشکلات بودجه شامل وابسته بودن به درآمدهای نفتی، سلطه مالی و شبهه مالی دولت به سیستم بانکی، تخصیص بودجه بر اساس سیاست‌زدگی و چانه‌زنی، بهره‌وری پایین در بخش دولتی، سهم زیاد شرکت‌ها و بانک‌های دولتی است.

بودجه بانک‌ها و مؤسسات دولتی حدود ۷۰ درصد بودجه کشور

وی اشاره کرد: بودجه بانک‌ها و مؤسسات دولتی حدود ۷۰ درصد بودجه کشور را شامل می‌شود در حالی که استاندارد جهانی آن ۴۵ درصد است؛ مجلس همیشه به دلیل محدود بودن زمان بررسی بودجه تنها بودجه عمومی کشور را بررسی می‌کند در حقیقت این موضوع چاهی است که بودجه‌ها در آن گم می‌شود.

رضایی در پایان یادآور شد: در اصلاح ساختار هزینه‌ها کم صحبت می‌شود در حالی که به بازنگری نیاز دارد؛ دستمزد بالای سازمان‌های دولتی از استاندارد جهانی بیشتر است؛ پروژه‌های ناقص و نیمه ساخت ناکارآمد هم از بودجه ارتزاق می‌کنند که همه این موارد نیازمند اصلاح است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 13

فعال برجسته فضای مجازی کشور همراه با خانواده اش در حادثه ای دلخراش در قم جان سپرد

منتشر شده

در

توسط

فعال برجسته فضای مجازی کشور همراه با خانواده اش در حادثه ای دلخراش در قم جان سپرد

ایسنا/قم محمدحسین فرج نژاد دیشب با موتور در بلوار غدیر در تصادف با یک خودرو به همراه خانواده اش به دیارباقی شتافت.

مهدی فراهانی سخنگوی اورژانس امروز در جمع خبرنگاران گفت:این حادثه که در بلوار الغدیر روبروی ورودی پردیسان رخ داده است متاسفانه 5 کشته برجای گذاشته است.

وی افزود: در این حادثه طبق گزارشات میدانی، موتورسیکلت دارای 5 سرنشین بوده است که پس از برخورد با خودروی سواری 206، 4 سرنشین موتورسیکلت در دم جان باختند و مصدوم دیگر که کودکی 4 ساله بدحال بوده است پس از دریافت اقدامات درمانی مناسب توسط کارشناسان فوریت‌های پزشکی به مرکز درمانی منتقل شده است.

وی گفت: راننده خودروی سواری نیز در این تصادف جان خود را از دست داده است و سرنشین خودرو پس از دریافت اقدامات درمانی به مرکز درمانی منتقل شده است.

وی اظهارکرد: خودرو پس از واژگونی دچار حریق شده است.

گفتنی است، فرد راکب موتور سیکلت دکتر محمدحسین فرج نژاد از مولفان و محققان و اساتید برجسته سواد رسانه ای کشور و از اعضای هیئت مدیره فضای مجازی حوزه بود که سالهای سال خدمات ارزشمندی در جبهه بندی علمی و سازمان دهی فضای مجازی جبهه انقلاب اسلامی ارایه کرده بود.

بیشتر فعالان فضای مجازی و علوم انسانی وی را به عنوان یکی از متخصص ترین کارشناسان کشور در زمینه صهیونیست شناسی می دانستند. تمرکز بخش مهمی از تحقیقات اخیر وی در زمینه رویکردهای ضد صهیونیستی بود.

وی به رغم مسئولیت ها و فعالیت های فراوان در منطقه پردیسان قم اجاره نشین بود و با موتور سیلکت تردد می کرد که متاسفانه شب گذشته، به همراه تمام اعضای خانواده اش دارفانی را وداع گفت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 13

۹ شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی

منتشر شده

در

توسط

۹ شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی

ایسنا/بوشهر طبق آخرین آمار رنگ‌بندی کشور، از ۱۰ شهرستان استان بوشهر به جز شهرستان دیّر همگی در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

طبق اعلام سامانه ماسک ۹ شهرستان گناوه، دیلم، تنگستان، عسلویه، کنگان، جم، دشتستان و دشتی، در شرایط قرمز کرونایی هستند و تنها شهرستان دیّر در وضعیت نارنجی قرار دارد.

پیش از این ۸ شهرستان بوشهر، گناوه، تنگستان، عسلویه، کنگان، جم، دشتی و دشتستان در شرایط قرمز کرونایی خواهند بود و ۲ شهرستان دیّر و دیلم در وضعیت نارنجی قرار داشتند.

به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین آمار رنگ‌بندی کشور، ۲۳۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۹۹ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 13

پیش بینی برداشت مکانیزه برنج در ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

منتشر شده

در

توسط

پیش بینی برداشت مکانیزه برنج در ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

ایسنا/گیلان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: پیش بینی می شود بیش از ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه برداشت شود.

علی موسوی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با رعایت تقوویم زراعی از سوی برنج کاران نتایج خوبی از شالیزارها حاصل شد، اظهار کرد: از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان، بیش از ۷۰ درصد در مرحله خوشه دهی است که متناسب با عملیات زراعی و مطابق با تقویم زراعی است.

وی افزود: پیش بینی می شود بیش از ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه برداشت شود.

موسوی ادامه داد: انجام به موقع عملیات کاشت، کاهش هزینه ‌تولید، صرفه جویی در وقت، افزایش بهره‌وری نیروی کار و افزایش تولید محصول ‌از جمله مزایای تولید مکانیزه برنج است.

وی تصریح کرد: عواملی نظیر سختی کار، ‌هزینه بالا ،عدم توجیه اقتصادی در کشت سنتی برنج  وحمایت سازمان جهاد کشاورزی در اعطای تسهیلات کشاورزی در راستای رونق تولید و کاهش میزان ضایعات برنج  موجب شده تا شالیکاران از ‌ورود ماشین آلات و تجهیزات مکانیزه کشت برنج استقبال کنند.

وی همچنین به کمباین داران توصیه کرد قبل از دروی مکانیزه برنج حتما نسبت به معاینه فنی دستگاهشان اقدام کنند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها