با ما همراه باشید

اخباز 3

بودجه آموزش عالی، تحقیقات و فناوری کشور ۲۰ هزار میلیارد تومان است

منتشر شده

در

بودجه آموزش عالی، تحقیقات و فناوری کشور ۲۰ هزار میلیارد تومان است

ایسنا/کرمان معاون اداری مالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بودجه آموزش عالی، تحقیقات و فناوری کشور در سال جاری به بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان رسید که ۷ هزار میلیارد تومان از این رقم، بودجه درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها است.

دکتر”محمدتقی نظرپور” ظهر امروز هشتم تیرماه در مراسم افتتاح پنج طرح عمرانی در دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان اظهار کرد: بخش زیادی از مجموعه اقدامات در رفسنجان در حوزه دانشگاه ها از جمله احداث خوابگاه ها، خرید تجهیزات، بناهای داخل دانشگاه و … توسط خیرین انجام شده و ما هم باید کمک کنیم تا فعالیت خیرین به نتیجه مثبت برسد.

وی افزود: توجه به منابع انسانی در حوزه آموزش عالی شامل دو رکن بارز و برجسته  بحث اعضای هیئت علمی و بحث کارکنان است.

نظرپور ادامه داد: اگر بخواهیم خدمات ارزنده ای داشته باشیم انتظار داریم اعضای هیئت علمی قدم های موثری بردارند و اعضا نیز انتظار دارند که دولت و مجلس هم گام های موثری در حوزه احقاق حقوق آن ها بردارند.

معاون وزیر علوم تصریح کرد: بحث همسان سازی حقوق اعضای هیئت علمی مد نظر است و باید این افزایش حقوق اتفاق افتد تا رضایت مندی خوبی داشته باشیم.

نظرپور با تاکید بر لزوم تنوع بخشی به منابع درآمدی دانشگاه ها افزود:  کمتر از پنج درصد از  درآمد عمومی دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان، درآمد اختصاصی است که این عدد کم است و باید بیشتر کار شود و اگر دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان ارتباط خوبی با جامعه و صنعت ایجاد کند می تواند درآمد اختصاصی خود را افزایش دهد. ضمن اینکه درآمد اختصاصی دانشگاه های کشور حدود ۳۰ درصد است.

وی تصریح کرد: اعتبارات آموزش عالی در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۲۰هزار میلیارد تومان رسیده که ۷ هزار میلیارد تومانِ آن درآمد اختصاصی دانشگاه ها است.

نظرپور بیان کرد: درآمد اختصاصی دانشگاه ها در برخی فعالیت های آن ها بیشتر شده و باید در تلاش باشیم تا دانشگاه ها از نسل دوم که بخش آموزش محوری است به نسل سوم و چهارم یعنی کارآفرینی ارتقاء یابند.

وی بیان کرد: دانشگاه هایی که صرفاً بخش آموزش داشتند درآمد آنها اندک است البته این کم درآمدی به دلیل عدم حضور دانشجویان در شرایط کرونا بوده است و امیدواریم بیماری و ویروس کرونا هر چه زودتر از کره زیمن رخت بر بندد و دانشجویان فضای دانشگاه ها را با حضور خود رونق ببخشند و پر رغبت کنند.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه درآمدهای عمومی دانشگاه ها باید هزینه شود، افزود: درآمد اختصاصی دانشگاه بر عهده مدیریت و اعضای هیئت علمی دانشگاه است که این بخش باید فعال تر شود و انتظار می رود اگر هیئت رئیسه در قانون بودجه رقمی مشخص کرده این رقم را در بین دانشکده ها و بقیه فضاهای دانشگاه  پخش کند که می تواند بر اساس برنامه منسجم پیش برود و درآمدهای اختصاصی را در راستای پیشبرد اهداف ایجاد کند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: نکته بعدی صرفه جویی در منابع مصرفی از جمله در حوزه برق، گاز و آب است، با توجه به اینکه اقلیم منطقه رفسنجان گرم و خشک و خشکسالی هم بر منطقه غالب شده است و وضعیت نامناسبی هم در دریافت نزولات آسمانی داریم لذا می بینیم دانشگاه در اینجا اقدامات موثری از جمله اجرای طرح در حوزه جمع آوری پسآب ها انجام داده است و این در صرفه جویی منابع انرزژی قابل ستایش است.

به گزارش ایسنا، “مجید فصیحی هرندی” فرماندار رفسنجان نیز در این مراسم افزود: مراکز بهداشتی و درمانی، مدارس، قلعه ها، ایجاد دانشگاه ها در مسیر تعالی علم همه این ها اندیشه های خیران و متفکران این شهرستان بوده که اجرایی شده اند تا منطقه ای آباد داشته باشیم.

وی ادامه داد: خروج نیروهای نخبه بیشتر به نفع کشورهای بیگانه است لذا امیدواریم انگیزه دانشگاه ولی عصر در راستای تربیت و حفظ دانشجوها و نیروهای انسانی متفکر باشد.

فرماندار رفسنجان از همه کسانی که در تاسیس و توسعه کشور نقش به سزای داشتند تشکر و قدردانی کرد و گفت: امیدواریم شرایط فراهم شود تا ترم جدید آموزش دانشگاه ها به صورت حضوری رقم بخورد.

وی با اشاره به اینکه بیمارستان تخصصی با متد روز دنیا در آینده در رفسنجان با کمک خیران و کمک های مالی دولتی ایجاد خواهد شد، تصریح کرد: مشارکت مردم در این امور خیر بسیار ارزنده است. مردم رفسنجان در حماسه انتخابات مشارکت حدکثری هم داشتند  نشان دادند از فرصت ها جهت تعالی شهر و توسعه شهر و کشور گام بر می دارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخباز 3

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

منتشر شده

در

توسط

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

وزیر نیرو گفت: جمعیت روستایی برخوردار از شبکه‌ آب سالم و پایدار تا آغاز دولت سیزدهم به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان روز سه‌شنبه در آئین بهره‌برداری از پنج طرح صنعت آب و برق با اعتبار ۴۳۲ میلیارد تومان در سه استان همدان، زنجان و گلستان در هفته سیزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افزود: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، بیش از ۸ میلیون و ۹۲۷ هزار هموطن روستایی در بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ روستای کشور به شبکه‌های آب سالم و پایدار وصل شدند.

وی اضافه کرد: هدفگذاری ما رسیدن به رقم بیش از ۹ میلیون نفر است که امید است شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و همکاران در استان‌ها با جدیت لازم طرح‌ها را دنبال کنند تا در هفته‌های باقی مانده از مجال دولت دوازدهم این وعده هم عملی شود.

اردکانیان گفت: تحقق این وعده‌ها و برنامه‌ها به تامین منابع مالی هم وابسته است و ما این بحث را هم جزو وظایف و ماموریت‌های خود می‌دانیم که با پیگیری‌های روزانه، منابع لازم برای اجرای طرح‌ها را تامین کنیم.

وزیر نیرو گفت: هدفگذاری ما بدان معناست که در پایان دولت دوازدهم و آغاز دولت سیزدهم جمعیت روستایی بهره‌مند از شبکه‌های آب سالم و پایدار در سطح کشور به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید و این دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی است.

وی اظهار کرد: امید است این روند که به طور خاص از سال ۹۳ در کشور آغاز شده با اجازات و حمایت‌های مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این عرصه تداوم داشته باشد و بتوانیم در سال‌های پیش‌رو شاهد استمرار این حرکت تا آخرین روستا و دسترسی آخرین هموطن روستایی به این شبکه‌ها باشیم.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به بهره‌برداری از واحدهای تصفیه‌خانه فاضلاب در استان‌های همدان و زنجان گفت: این عرصه هم یکی دیگر از نقاط روشن در کارنامه جمهوری اسلامی است؛ این که در هشت سال گذشته(۹۳ ماه از فعالیت دولت تدبیر و امید) ۹۳ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح شده، چنین شاخصی در جهان قابل ارائه و مطرح شدن است.

اردکانیان افزود: امروز سرمایه‌گذاری به روش‌های مختلف اعم از دولتی، ‌ داخلی، مردمی و مشارکت‌ها، استفاده از منابع بانکی و وام‌ها روی موضوع جمع‌آوری، تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده یک شاخص عمده در توسعه یافتگی و به معنای توجه حکومت‌ها به امر بهداشت عمومی و توجه به ارزش ذاتی آب است.

وی گفت: بدین معنا که می‌شود از فاضلاب به دفعات برای تامین نیازها در بخش‌های مختلف استفاده کرد و خوشبختانه این کار در کشور ما سرعت خوبی گرفته و دانش آن نیز در حال فراهم شدن بوده و واحدهای تولیدی در حال طراحی تجهیزات لازم هستند.

اردکانیان گفت: امروز توانسته‌ایم با طرح‌هایی که افتتاح شده به هدف ۲۷۱ تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور برسیم. این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و موضوع فاضلاب روستایی از موضوع‌های در دستور کار خواهد بود و این نوید روزهایی را خواهد داشت که در سازگاری با کم آبی توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب و استفاده از فاضلاب تصفیه شده در بخش‌های زیست محیطی و کنترل‌هایی که باید صورت گیرد از جمله صنعت و حفظ و توسعه فضای سبز و باغداری داشته باشیم.

وی با اشاره به بهره‌برداری طرح‌های مهم برق در استان همدان گفت: با توجه به روند صنعتی شدن به‌ویژه در استان‌هایی که هم از منابع صنعت و معدن برخوردارند و هم به دلیل مشکلات کم آبی به طور طبیعی برای حفظ و توسعه اشتغال نوعی جابجایی بین بخش کشاورزی و صنعت و در بخش کشاورزی بین کشاورزی غرق‌آبی و استفاده از روش‌های مناسب‌تر برای کشت کم آب‌بر در این استان‌ها وجود دارد، طرح‌های تولید برق، احداث شبکه‌های انتقال و توزیع نقش مهمی در توسعه کشور دارد.

وزیر نیرو گفت: امیدواریم در هفته‌های باقی مانده از دولت دوازدهم، پویش به طور منظم، طرح‌های خود را عرضه کند و بعد از آن هم این مسیر مطابق برنامه ادامه خواهد یافت.

اردکانیان اظهار کرد: امروز طرح‌هایی که افتتاح شد سرمایه‌گذاری ۴۳۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده بود و عملیات اجرایی دو طرح مهم نیز با سرمایه‌گذاری ۳۰۰  میلیارد تومان آغاز شد که امید است مطابق برنامه وارد مدار بهره‌برداری شده و از نتایج آن بهره‌مند شویم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

منتشر شده

در

توسط

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

یک فعال حوزه کار از دولت سیزدهم خواست تا در بحث انتخاب وزیر کار با شرکای اجتماعی و تشکل های کارگری مشورت داشته باشد و ابراز امیدواری کرد: در دولت رییسی، اصلاح و بازنگری بسیاری از قوانین از جمله قانون کار و اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب و کار در دستور کار قرار گیرد.

رحمت اله پورموسی در گفتگو با ایسنا، بسیاری از قوانین موجود در کشور از جمله قانون کار را نیازمند بازنگری دانست و تاکید کرد: ما در کشور قانون زیاد داریم ولی اجرا نداریم یا به طور ناقص اجرا می شود. وقتی که به بحث اجرای ماده ۴۱ قانون کار می‌رسیم، می بینیم که قانون کنار گذاشته می شود و برای تعیین دستمزد تا صبح بحث می کنند و مصلحتی درصد آن را افزایش می دهند.

وی ادامه داد: برخی قوانین ما مربوط به سالهای دور مثل ۱۳۵۲ است و نیاز به اصلاح با نظر شرکای اجتماعی دارد، یکسری قوانین جدیدتر مثل قانون بهبود فضای کسب و کار را داریم که به معنای واقعی اجرا نشده است یا قانون الزام در بحث درمان تامین اجتماعی که از سال ۱۳۸۳ در مجلس به تصویب رسیده ولی آنطور که باید به اجرا در نیامده است.

این فعال حوزه کار تصریح کرد: خواسته ما از آقای رئیسی به عنوان کسی که مرد تلاش و عمل است و نشان داده با جدیت امور را پیگیری می‌کند این است که آنچه که قانون است و اکنون قابل اجرا است را به اجرا درآورد. ایشان دستشان باز است و در مواردی که گذر زمان باعث بروز برخی تغییر و تحولات شده اگر قانون نیاز به اصلاح دارد، بدون اتلاف وقت اصلاحاتش را در قالب لایحه به مجلس بفرستد.

پورموسی در پایان استفاده از نظر تشکل‌های  کارگری و شرکای اجتماعی در انتخاب وزیر کار را خواستار شد و گفت: انتظاری که از دولت آقای رئیسی داریم این است که در بحث انتصاب وزیر کار با شرکای اجتماعی مشورت داشته باشند و از نظرات آنها استفاده کنند، شاخصه‌هایی را تعریف کنند و بر اساس آن از ظرفیت تشکل های کارگری و شرکای اجتماعی استفاده و وزیری انتخاب کنند که با کمک او بتوان بسیاری از مسائل مربوط به حوزه روابط کار که یکی از آنها بحث اشتغال است را به نحو شایسته پیگیری کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

منتشر شده

در

توسط

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

ایسنا/کرمان بخشدار مرکزی رفسنجان گفت: ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند در حالی که هیچ سرانه آموزشی به شهرستان در این رابطه تعلق نمی گیرد.

“مصطفی بخشی” در مراسم افتتاح متمرکز طرح های آموزش و پرورش رفسنجان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: رفسنجان از دیرباز به مشارکت بالای خیرین در ساخت اماکن و فضاهای مختلف شهره بوده است.

وی با اشاره به وجود بیشترین موقوفات هلال احمر کشور در رفسنجان، افزود: بیش از ۷۰ درصد مدارس تخریبی رفسنجان توسط خیرین بازسازی و نوسازی شده است.

بخشی ادامه داد: جاده ها، مساجد و تکایا، بیمارستان ها در رفسنجان توسط خیرین ساخته شده اما همین خیرین با توجه به نوسانات آب و مشکلاتی که در خصوص محصول پسته ایجاد شده با معضل روبرو هستند و از تسهیلات استفاده می کنند.

بخشدار مرکزی رفسنجان با بیان اینکه امروز وظیفه دولت است که در کنار خیرین قرار بگیرد، تصریح کرد: اجازه بدهیم در مکان هایی که خیرین نیستند و مدارس تخریبی وجود دارد آموزش و پرورش به بحث نوسازی آنها ورود کند.

بخشی با اشاره به وجود بیش از ۶۰ هزار تبعه افغانستانی در رفسنجان، خاطرنشان کرد: ۷۰۰۰ نفر دانش آموز اتباع افغانستانی در رفسنجان وجود دارد که سرانه ای از طریق آموزش و پرورش به آنها تعلق نمی گیرد. این اتباع هم از معلمین و هم از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند و استدعا داریم سرانه ای از آموزش و پرورش به این تعداد افراد تعلق گیرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها