با ما همراه باشید

اخبار 53

بودجه ۱۷ هزار و ۶۴۲ میلیاردی شهرداری مشهد به شورای شهر تقدیم شد

منتشر شده

در

بودجه ۱۷ هزار و ۶۴۲ میلیاردی شهرداری مشهد به شورای شهر تقدیم شد
عکس آرشیوی است.

ایسنا/خراسان رضوی شهردار مشهد گفت: تعریف نکردن پروژه‌های جدید و اهتمام به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام با رعایت صرفه جویی در هزینه‌های عمومی مدیریت شهری از ویژگی‌های بودجه سال آینده شهرداری مشهد است.

محمدرضا کلائی، امروز در صدوبیستمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای شهر مشهد در خصوص بودجه سال آینده شهرداری، اظهار کرد: در سال پایانی برنامه میان مدت ۹۷- ۱۴۰۰ بودجه‌ای را که به وسیله آن عمده اهداف برنامه میان مدت محقق خواهد شد، تقدیم می‌کنیم.

وی افزود: درحال حاضر مقدمات تهیه برنامه میان مدت بعدی برای سال‌های ۱۴۰۰تا ۱۴۰۴ فراهم شده است. امیدوارم بتوانیم با تحقق برنامه میان مدت جاری به این باورپذیری برسیم که می‌‍‌توان برنامه میان مدت را تا ۱۰۰درصد محقق کرد. همواره در تدوین بودجه نگاه ما به ماموریت‌های اساسی شهرداری منطبق با برنامه میان مدت بوده است. اکنون سال چهارم برنامه عملیاتی میان مدت را با مضامین راهبردی شامل حمل ونقل عمومی در دسترس و متصل، شهرپاک و حافظ منابع زیست محیطی، شهرامید با قابلیت زندگی مطلوب، شهر متعادل و ایمن، شهر هوشمند و شهروندمحور و شهر رقابت‌پذیر با درآمد پایدار برای شهروندان و مدیریت شهری است.

شهردار مشهد بیان کرد: در تحقق شاخص‌های برنامه میان مدت چهارساله وضعیت مطلوبی داریم. لذا بخش‌هایی که در بودجه سال ۱۴۰۰ پررنگ‌تر دیده شده بخش‌هایی است که درصد تحقق شاخص‌ها در آن‌ها کمرنگ‌تر از سایر بخش‌ها بوده است. زمانی که وارد بودجه شدیم با چند تهدید اصلی مواجه بودیم، بخشی از تهدیدهای حاکم بر بودجه ۱۴۰۰ شامل تبعات غیرقابل پیش‌بینی لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها است.

کلائی تصریح کرد: تا امروز که بودجه سال ۱۴۰۰ را به شورا تقدیم می‌کنیم سهم ما از محل مالیات بر ارزش افزوده معادل سال گذشته است و عددمان تغییری نکرده در حالی که می‌دانیم اثرات تورمی تا چه حد بر بودجه بار شده است. لذا نمی‌توانستیم بودجه سال آینده را بر مبنای خواسته‌های خودمان بچینیم و محافظه‌کاری را مد نظر قراردادیم.

وی گفت: رشد هزینه نگهداشت شهر در سال آتی در اثر توسعه زیرساخت‌های شهری، پیشی گرفتن نرخ رشد هزینه‌های جاری نسبت به نرخ رشد منابع شهرداری، بی‌ثباتی اقتصادی و در پیش بودن انتخابات در سال آینده، پیش‌بینی تورم فزاینده در سال آتی و کاهش منابع انسانی و افزایش هزینه‌ها ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا نیز بخش دیگری از تهدیدها در تدوین بودجه سال آینده بوده است.

شهردارد مشهد افزود: سال آینده انتخابات را در پیش رو داریم و این موضوع خواه ناخواه سایر فعالیت‌ها را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. مدیریت شهری نیز یک دوره فطرت خواهد داشت و همین موضوعات ناخودآگاه اثربخشی جدی را بر کسب منابع خواهد داشت. در کنار تهدیدات فرصت‌های تدوین بودجه ۱۴۰۰ شامل تمرکز بر تحقق حداکثری بودجه سال آینده با توجه به تصویب طرح‌های تفصیلی مورد توجه قرار گرفته است.

کلائی خاطرنشان کرد: با هدف پر بودن دست مدیریت شهری در دوره ششم، باید تمهیداتی را در بودجه در نظر گرفت. از آنجایی که در ابتداء کار درسال ۹۶ امکان پرداخت حقوق وجود نداشت، بدهی‌ها سنگین و خزانه خالی بود لذا این نگاه وجود داشت که بودجه سال آینده را به گونه‌ای ببندیم تا مدیریت شهری آینده در ابتداء کار بتواند فکر کند و برنامه‌ریزی‌های مناسبی را انجام داده و برنامه عملیاتی ۱۴۰۱-۱۴۰۴ را با روحیه بالایی ببندد.

نگاه ویژه به برش‌های موضوعی و موضعی شهر مشهد

وی ادامه داد: موضوع دیگری که در بودجه‌ریزی به آن توجه شده است، نگاه ویژه به برش‌های موضوعی و موضعی مانند بازآفرینی شهری، توس، شهر همگان و… بوده است. کاهش سهم بدهی بانکی در مصارف شهرداری نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد تا مدیریت شهری بعدی که مستقر می‌شود دچار مشکل نشود؛ برهمین اساس در اعداد و ارقام بودجه سال آینده نیز سهم بدهی‌های بانکی را در مصارف بسیار کاهش دادیم.

اولویت‌دهی به اتمام پروژه‌های نیمه تمام

کلائی خاطرنشان کرد: در بودجه سال آینده اتمام پروژه‌های زیرساختی و دارای اولویت از منظر شورای اسلامی و شهرداری و افزایش سهم دولت در بازپرداخت اصل و سود اوراق مشارکت در بودجه مد نظر بوده است. تعریف نکردن پروژه‌های جدید و اهتمام به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام با رعایت صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی مدیریت شهری از دیگر ویژگی‌های بودجه سال آینده شهرداری مشهد است. توزیع اعتبارات بر اساس مدل‌های آماری، رویکرد محله‌محوری، توزیع بهینه منابع، تعریف نشدن پروژه‌های جدید و اهتمام به پایان پروژه‌های درحال اجرا، صرفه جویی حداکثری در هزینه‌های عمومی و… بخشی از اهداف بودجه سال ۱۴۰۰ است.

تقدیم بودجه ۱۷ هزار و ۶۴۲ میلیاردی شهرداری مشهد به شورای شهر

شهردار مشهد گفت: براساس موارد مذکور بودجه سال آینده شهرداری مشهد از حیث منابع و مصارف به مبلغ ۱۷ هزار و ۶۴۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که تقریبا در قد و قامت بودجه اصلاحی شهرداری مشهد درسال ۹۹ خواهد بود که ۱۷ هزارو ۳۰۰ میلیارد تومان است. درآمدهای عمومی بودجه سال آینده ۷ هزار و ۷۹۸ میلیارد تومان، واگذاری درآمدهای سرمایه‌ای ۵هزار و ۸۹۳ میلیارد تومان، واگذاری دارایی‌های مالی ۳ هزار و ۱۷۷ میلیارد تومان درنظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: در حوزه مصارف اعتبارات هزینه‌ای ۴ هزار و ۸۷۴ میلیارد تومان خواهد بود که نسبت به بودجه سال جاری ۲۳ درصد افزایش دارد که عمده آن سهم ۳۰ درصدی افزایش حقوق و دستمزد است. ۸ هزار و ۹۹۷ میلیارد سهم تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و تملک دارایی‌های مالی ۲ هزار و ۹۹۷ میلیارد تومان درنظر گرفته شده است. ما ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای پروژه عمرانی درحال اجرا و چه پروژه‌های عمرانی سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی کرده‌ایم که نشان می‌دهد همچنان کار و فعالیت در شهر به چشم خواهد آمد.

شهردار مشهد ادامه داد: از مجموع ۱۷هزار و ۶۴۲ میلیارد تومان بودجه سال آینده ، ۷ هزار و ۷۹۸ میلیارد تومان سهم درآمدهای عمومی است که ۴۴ درصد بودجه را تشکیل می‌دهد. بخشی از آن کمک‌های دولت پیش بینی شده است که پیگیر تحقق آن خواهیم بود. در حوزه مصارف یک نسبت ۳۲ به ۶۸ برای جاری و عمرانی خواهیم داشت که نسبت به سایر شهرها وضعیت بسیار خوبی را داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، کلائی با اشاره به پروژه‌های مهم در بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری مشهد، گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه خطوط ریلی، ۸۰۰میلیارد تومان تجهیز و توسعه فضای سبز، ۷۳۰ میلیارد برای احداث و اصلاح معابر سواره رو،۶۳۰ میلیارد تومان برای نوسازی و توسعه ناوگان اتوبوسرانی و توقفگاه‌ها، ۳۸۰ میلیارد تومان تملک‌های مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های شهری، ۳۵۰ میلیارد تومان برای احداث ۶ تقاطع غیر همسطح، ۳۳۰ میلیارد تومان برای پروژه‌های هدف بازآفرینی شهری، ۲۸۶ میلیارد تومان توسعه پیاده روها و پیاده‌راه‌ها، برای هوشمندسازی و طرح‌های دانش بنیان نیز ۲۸۰ میلیارد تومان در بودجه سال آینده اعتبار پیش بینی شده است.

وی افزود: همچنین برای بهسازی و احداث مسیل‌ها و کانال‌های جمع آوری آب‌های سطحی ۲۵۰ میلیارد تومان، برای احداث و توسعه و تجهیز مراکز فرهنگی و گردشگری ۱۴۰ میلیارد تومان، تکمیل و اجرای شبکه جداسازی آب شرب از آب خام ۱۰۰ میلیارد تومان، برای خرید تجهیزات واحداث ایستگاه‌های آتش نشانی ۹۰ میلیارد تومان و برای احداث و تکمیل پارکینگ‌ها نیز ۷۰ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها