با ما همراه باشید

اخباز 3

بیان تجربیات تولید و صادرات صنایع تجهیزات پزشکی

منتشر شده

در

بیان تجربیات تولید و صادرات صنایع تجهیزات پزشکی

ایسنا/قم وبینار آموزشی «چالش‌ها و رویکردهای تولید و صادرات در صنایع تجهیزات پزشکی» به همت مرکز نوآوری و شتاب دهی جهاد دانشگاهی قم برگزار شد.

امین شاه زیدی در وبینار آموزشی «چالش‌ها و رویکردهای تولید و صادرات در صنایع تجهیزات پزشکی» که به همت مرکز نوآوری و شتاب دهی جهاد دانشگاهی قم و با همکاری مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی قم و پارک علم و فناوری استان قم برگزار شد، عنوان کرد: هر شرکتی باید بتواند برای تولید و یا عرضه محصولات تأییدیه‌های لازم را از اخذ نماید. برای اخذ تأییدیه از اداره کل تجهیزات پزشکی و از طریق نماینده‌های استانی در دانشگاه علوم پزشکی یعنی معاونت غذا و دارو باید تأییدیه محصولات اخذ شود.
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان توسعه و درمان فرتاک افزود: لازمه اخذ این تائیدیه ها، داشتن برخی مستندات است که برای تهیه مستندات حوزه تولید یک رویه‌ای ایجاد شده است که باید تأیید شود آیا محصول تولید شده و ارائه شده در حوزه پزشکی کاربرد دارد یا خیر؟ و برای تشخیص این امر نیاز به یک ارزیابی اولیه از محصول یا خدمت است که این کار توسط اداره کل تجهیزات پزشکی انجام می‌پذیرد.
شاه زیدی گفت: در مرحله بعدی یک چک لیست الزامات اساسی وجود دارد که جزئیات کامل محصول را پوشش می‌دهد و در همین راستا کتابی با عنوان تولید تجهیزات پزشکی وجود دارد همچنین تولیدکننده و شرکت‌ها می‌توانند آیین‌نامه تجهیزات پزشکی را از سایت imed.ir مطالعه نمایند.

 

وی تصریح: در همین راستا دانشگاه علوم پزشکی برای آشنایی با فرآیندهای مدنظر اداره کل تجهیزات پزشکی، دوره‌های تخصصی نیز در نظر گرفته است که مسئولین فنی شرکت‌ها بتوانند با نگرش اداره کل تجهیزات پزشکی آشنا شوند و موارد مربوطه را با دستورالعمل‌ها ابلاغی مطابقت دهند.
وی ادامه داد: مرحله بعدی مربوط اخذ استاندارهای لازم و مرتبط با محصول است که باید توصیف فنی از محصول یا خدمت صورت بگیرد و گواهی‌نامه لازم اخذ شود که این فرآیندها به‌صورت الکترونیک از طریق سامانه imed.ir صورت می‌گیرد.
وی اظهارکرد: تکمیل مستندات و رعایت دستورالعمل‌ها همواره از چالش‌های اصلی شرکت در اخذ تأییدیه‌های لازم برای محصولات پزشکی است و نیاز به تسهیل در این امر توسط سیاست‌گذاران است و با توجه به نیازهای فناورانه کشور در این حوزه، باید تسهیل فرآیندها در این امر مدنظر قرار بگیرد.
شاه زیدی افزود: چالش دیگری که در این حوزه وجود دارد و نیازمند دقت شرکت‌ها و سازمان‌ها است این است که اخیراً الزام شده باید شرکت یا سازمان تولیدکننده محصول ملزم به اخذ ISO13485 است که غالب این استاندارد به ساختار سازمانی و مأموریت تعریف شده و منابع انسانی آن شرکت یا سازمان برمی‌گردد و ازنظر تطابق حیطه کاری نیز بررسی می‌شود و لذا شرکت‌ها در تدوین اساسنامه و مأموریت و ساختار سازمانی و نیز در امر معرفی نیروهای متخصص جهت اخذ مجوز مسئولیت فنی به اداره کل تجهیزات پزشکی باید دقت لازم را به عمل آورند زیرا این موضوعی است که باعث ایجاد چالش‌هایی در ادامه روند تولید یا عرضه محصول است و در این روند تأثیرگذار است.
شاه زیدی گفت: در خصوص واردات رویکردهای متفاوتی وجود دارد اگرچه همه محصولات در حوزه پزشکی و عرضه در کشور در باید تمامی دفترچه‌های فنی محصول تکمیل و برای آن محصول گواهینامه‌هایی از سازمان متولی صادر شود که مطابق با اتحادیه اروپا باشد و نشان EC اخذ گردد که نشان‌دهنده رعایت دستورالعمل‌های اتحادیه اروپاست. محصولاتی که کلاس خطر A هستند نیاز به این تأییدیه محصول از سازمان‌های متولی ندارند و بر اساس خود اظهاری و استانداردهایی که شرکت ارائه نموده است می‌توانند فعالیت نمایند.
شاه زیدی ادامه داد: موضوع رقابت در تجهیزات و محصولات پزشکی یکی از مقولات بسیار جدی در این حوزه است. البته رانت‌های بسیاری در حوزه واردات و صادرات صنایع پزشکی وجود دارد که مسائل مختلفی را ایجاد می‌کند؛ اما به هر صورت رقابت همیشه وجود دارد و چالش بزرگ این است که من به‌عنوان یک شرکت یا ارائه‌کننده یک محصول چند درصد از بازار را می‌توانم در اختیار بگیرم.
وی بیان کرد: در حوزه واردات و صادرات محصولات چالش‌های متعددی به‌ویژه در حوزه مواد اولیه، حمل‌ونقل و بحث استانداردهای محصولات وجود دارد و اکثر شرکت‌ها در این موضوعات با چالش‌های جدی روبرو هستند که در صورت حل این مسائل ارز آوری بسیار خوبی می‌تواند برای کشور رقم بخورد.
وی ادامه داد: مثلا برخی از مواد اولیه فقط از یک کشور وارد می‌شود یا اینکه برخی از مواد اولیه دیگر فقط در انحصار دو یا سه کشور هستند که با توجه تحریم‌هایی که وجود دارد به‌سختی تهیه می‌شود و با چندین واسطه به کشور می‌رسد. که در این حوزه باید به سمت مواد اولیه با خطر پایین‌تر برویم که دسترسی به مواد راحت‌تر شود و نیز با حمایت گسترده از استارتاپ های دانش‌بنیان در حوزه پزشکی و سلامت و تأمین زیرساخت‌های لازم برای آن‌ها نیازهای فناورانه کشور به آن‌ها سپرده شود و به مست تولید این محصولات و مواد اولیه برویم.
شاه زیدی گفت: تربیت نیروهای متخصص در حوزه‌های پزشکی، افزایش مهارت‌های ارتباطی و ارتباط ‌گیری مؤثر با شرکت‌های بازرگانی و خارجی، آشنایی با مباحث و قوانین واردات و صادرت محصولات می‌تواند به این امر کمک شایانی نماید.
وی اظهار کرد: در حوزه تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی نیز چالشی که وجود دارد شرکت‌هایی هستند که فقط آن‌ها به ‌صورت انحصاری تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته را وارد می‌کنند و با توجه به انحصاری بودن آن‌ها مشکلات زیادی برای استفاده‌کنندگان این محصولات دیده می‌شود و به علت عدم خدمات مناسب و عدم پشتیبانی لازم از سوی این شرکت‌های انحصاری تجهیزات به سمت مستهلک شدن و غیرقابل استفاده شدن پیش می‌رود و باعث هدر رفت هزینه می‌گردد.
وی افزود: حوزه صادرات حوزه خوبی است و می‌تواند منجر به درآمدزایی مناسب و ارز آوری خوبی برای کشور شود. برای شروع فعالیت در این حوزه پیشنهاد می‌شود ابتدا قدم‌های کوچک برداشته شود و با آگاهی کامل از شرایط و استفاده از تجربه‌های دیگران و سنجش همه جنبه‌های مختلف وارد این حوزه شوید. به هر صورت امیدواریم با ارائه راهکارهای مناسب و سیاست گزاری صحیح و با همکاری مجموعه‌های مختلف بتوانیم بر مشکلات این حوزه غلبه کنیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخباز 3

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

منتشر شده

در

توسط

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

وزیر نیرو گفت: جمعیت روستایی برخوردار از شبکه‌ آب سالم و پایدار تا آغاز دولت سیزدهم به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان روز سه‌شنبه در آئین بهره‌برداری از پنج طرح صنعت آب و برق با اعتبار ۴۳۲ میلیارد تومان در سه استان همدان، زنجان و گلستان در هفته سیزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افزود: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، بیش از ۸ میلیون و ۹۲۷ هزار هموطن روستایی در بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ روستای کشور به شبکه‌های آب سالم و پایدار وصل شدند.

وی اضافه کرد: هدفگذاری ما رسیدن به رقم بیش از ۹ میلیون نفر است که امید است شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و همکاران در استان‌ها با جدیت لازم طرح‌ها را دنبال کنند تا در هفته‌های باقی مانده از مجال دولت دوازدهم این وعده هم عملی شود.

اردکانیان گفت: تحقق این وعده‌ها و برنامه‌ها به تامین منابع مالی هم وابسته است و ما این بحث را هم جزو وظایف و ماموریت‌های خود می‌دانیم که با پیگیری‌های روزانه، منابع لازم برای اجرای طرح‌ها را تامین کنیم.

وزیر نیرو گفت: هدفگذاری ما بدان معناست که در پایان دولت دوازدهم و آغاز دولت سیزدهم جمعیت روستایی بهره‌مند از شبکه‌های آب سالم و پایدار در سطح کشور به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید و این دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی است.

وی اظهار کرد: امید است این روند که به طور خاص از سال ۹۳ در کشور آغاز شده با اجازات و حمایت‌های مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این عرصه تداوم داشته باشد و بتوانیم در سال‌های پیش‌رو شاهد استمرار این حرکت تا آخرین روستا و دسترسی آخرین هموطن روستایی به این شبکه‌ها باشیم.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به بهره‌برداری از واحدهای تصفیه‌خانه فاضلاب در استان‌های همدان و زنجان گفت: این عرصه هم یکی دیگر از نقاط روشن در کارنامه جمهوری اسلامی است؛ این که در هشت سال گذشته(۹۳ ماه از فعالیت دولت تدبیر و امید) ۹۳ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح شده، چنین شاخصی در جهان قابل ارائه و مطرح شدن است.

اردکانیان افزود: امروز سرمایه‌گذاری به روش‌های مختلف اعم از دولتی، ‌ داخلی، مردمی و مشارکت‌ها، استفاده از منابع بانکی و وام‌ها روی موضوع جمع‌آوری، تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده یک شاخص عمده در توسعه یافتگی و به معنای توجه حکومت‌ها به امر بهداشت عمومی و توجه به ارزش ذاتی آب است.

وی گفت: بدین معنا که می‌شود از فاضلاب به دفعات برای تامین نیازها در بخش‌های مختلف استفاده کرد و خوشبختانه این کار در کشور ما سرعت خوبی گرفته و دانش آن نیز در حال فراهم شدن بوده و واحدهای تولیدی در حال طراحی تجهیزات لازم هستند.

اردکانیان گفت: امروز توانسته‌ایم با طرح‌هایی که افتتاح شده به هدف ۲۷۱ تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور برسیم. این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و موضوع فاضلاب روستایی از موضوع‌های در دستور کار خواهد بود و این نوید روزهایی را خواهد داشت که در سازگاری با کم آبی توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب و استفاده از فاضلاب تصفیه شده در بخش‌های زیست محیطی و کنترل‌هایی که باید صورت گیرد از جمله صنعت و حفظ و توسعه فضای سبز و باغداری داشته باشیم.

وی با اشاره به بهره‌برداری طرح‌های مهم برق در استان همدان گفت: با توجه به روند صنعتی شدن به‌ویژه در استان‌هایی که هم از منابع صنعت و معدن برخوردارند و هم به دلیل مشکلات کم آبی به طور طبیعی برای حفظ و توسعه اشتغال نوعی جابجایی بین بخش کشاورزی و صنعت و در بخش کشاورزی بین کشاورزی غرق‌آبی و استفاده از روش‌های مناسب‌تر برای کشت کم آب‌بر در این استان‌ها وجود دارد، طرح‌های تولید برق، احداث شبکه‌های انتقال و توزیع نقش مهمی در توسعه کشور دارد.

وزیر نیرو گفت: امیدواریم در هفته‌های باقی مانده از دولت دوازدهم، پویش به طور منظم، طرح‌های خود را عرضه کند و بعد از آن هم این مسیر مطابق برنامه ادامه خواهد یافت.

اردکانیان اظهار کرد: امروز طرح‌هایی که افتتاح شد سرمایه‌گذاری ۴۳۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده بود و عملیات اجرایی دو طرح مهم نیز با سرمایه‌گذاری ۳۰۰  میلیارد تومان آغاز شد که امید است مطابق برنامه وارد مدار بهره‌برداری شده و از نتایج آن بهره‌مند شویم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

منتشر شده

در

توسط

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

یک فعال حوزه کار از دولت سیزدهم خواست تا در بحث انتخاب وزیر کار با شرکای اجتماعی و تشکل های کارگری مشورت داشته باشد و ابراز امیدواری کرد: در دولت رییسی، اصلاح و بازنگری بسیاری از قوانین از جمله قانون کار و اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب و کار در دستور کار قرار گیرد.

رحمت اله پورموسی در گفتگو با ایسنا، بسیاری از قوانین موجود در کشور از جمله قانون کار را نیازمند بازنگری دانست و تاکید کرد: ما در کشور قانون زیاد داریم ولی اجرا نداریم یا به طور ناقص اجرا می شود. وقتی که به بحث اجرای ماده ۴۱ قانون کار می‌رسیم، می بینیم که قانون کنار گذاشته می شود و برای تعیین دستمزد تا صبح بحث می کنند و مصلحتی درصد آن را افزایش می دهند.

وی ادامه داد: برخی قوانین ما مربوط به سالهای دور مثل ۱۳۵۲ است و نیاز به اصلاح با نظر شرکای اجتماعی دارد، یکسری قوانین جدیدتر مثل قانون بهبود فضای کسب و کار را داریم که به معنای واقعی اجرا نشده است یا قانون الزام در بحث درمان تامین اجتماعی که از سال ۱۳۸۳ در مجلس به تصویب رسیده ولی آنطور که باید به اجرا در نیامده است.

این فعال حوزه کار تصریح کرد: خواسته ما از آقای رئیسی به عنوان کسی که مرد تلاش و عمل است و نشان داده با جدیت امور را پیگیری می‌کند این است که آنچه که قانون است و اکنون قابل اجرا است را به اجرا درآورد. ایشان دستشان باز است و در مواردی که گذر زمان باعث بروز برخی تغییر و تحولات شده اگر قانون نیاز به اصلاح دارد، بدون اتلاف وقت اصلاحاتش را در قالب لایحه به مجلس بفرستد.

پورموسی در پایان استفاده از نظر تشکل‌های  کارگری و شرکای اجتماعی در انتخاب وزیر کار را خواستار شد و گفت: انتظاری که از دولت آقای رئیسی داریم این است که در بحث انتصاب وزیر کار با شرکای اجتماعی مشورت داشته باشند و از نظرات آنها استفاده کنند، شاخصه‌هایی را تعریف کنند و بر اساس آن از ظرفیت تشکل های کارگری و شرکای اجتماعی استفاده و وزیری انتخاب کنند که با کمک او بتوان بسیاری از مسائل مربوط به حوزه روابط کار که یکی از آنها بحث اشتغال است را به نحو شایسته پیگیری کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

منتشر شده

در

توسط

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

ایسنا/کرمان بخشدار مرکزی رفسنجان گفت: ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند در حالی که هیچ سرانه آموزشی به شهرستان در این رابطه تعلق نمی گیرد.

“مصطفی بخشی” در مراسم افتتاح متمرکز طرح های آموزش و پرورش رفسنجان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: رفسنجان از دیرباز به مشارکت بالای خیرین در ساخت اماکن و فضاهای مختلف شهره بوده است.

وی با اشاره به وجود بیشترین موقوفات هلال احمر کشور در رفسنجان، افزود: بیش از ۷۰ درصد مدارس تخریبی رفسنجان توسط خیرین بازسازی و نوسازی شده است.

بخشی ادامه داد: جاده ها، مساجد و تکایا، بیمارستان ها در رفسنجان توسط خیرین ساخته شده اما همین خیرین با توجه به نوسانات آب و مشکلاتی که در خصوص محصول پسته ایجاد شده با معضل روبرو هستند و از تسهیلات استفاده می کنند.

بخشدار مرکزی رفسنجان با بیان اینکه امروز وظیفه دولت است که در کنار خیرین قرار بگیرد، تصریح کرد: اجازه بدهیم در مکان هایی که خیرین نیستند و مدارس تخریبی وجود دارد آموزش و پرورش به بحث نوسازی آنها ورود کند.

بخشی با اشاره به وجود بیش از ۶۰ هزار تبعه افغانستانی در رفسنجان، خاطرنشان کرد: ۷۰۰۰ نفر دانش آموز اتباع افغانستانی در رفسنجان وجود دارد که سرانه ای از طریق آموزش و پرورش به آنها تعلق نمی گیرد. این اتباع هم از معلمین و هم از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند و استدعا داریم سرانه ای از آموزش و پرورش به این تعداد افراد تعلق گیرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها