با ما همراه باشید

اخبار 5

تراژدی تلخِ المپیک برای افقری/ بالسینی مسافر المپیک شد

منتشر شده

در

تراژدی تلخِ المپیک برای افقری/ بالسینی مسافر المپیک شد

در حالی که مهرشاد افقری حد نصاب رکورد B را برای ورود به المپیک کسب کرده بود، متین بالسینی که در موعد مقرر بالاترین فیناپوینت را برای اخذ سهمیه جهانی داشت، از سوی فینا به عنوان نماینده ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو معرفی شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو؛ طبق قوانین فدراسیون جهانی بهترین شناگران که رکورد B المپیک را در هر ماده کسب می‌کنند، مستقیم به المپیک می‌روند. مهرشاد افقری با زمان ۵۳.۴۶ در ماده ۱۰۰ متر پروانه رکورد ورودی B المپیک (۵۳.۵۲) را ثبت کرد.

اما بعد از اعلام رکوردهای ثبت شده سایر شناگران در تورنمنت‌های مختلف جهان، مشخص شد که رکورد ثبت شده او برای ورود به المپیک از طریق سهمیه B کافی نیست.

از آنجایی مهرشاد افقری در تاریخ ۲۵ ژوئن موفق به ثبت رکورد شده است، فدراسیون جهانی اعلام کرد این رکورد به دست آمده خارج از آخرین زمان(۲۰ جون ۲۰۲۱) برای بررسی برنامه سهمیه یونیورسالیتی بوده است و به همین دلیل این سهمیه نیز به وی تعلق نمی‌گیرد.

لازم به ذکر است چند شناگر از کشورهای مختلف جهان نیز به استناد همین قانون با وجود شایستگی از راهیابی به المپیک باز ماندند.

به همین دلیل فینا(فدراسیون جهانی شنا)، شناگر ایران که دارای بهترین فینا پوینت تا تاریخ ۲۰ ژوئن (آخرین مهلت بررسی سهمیه یونیورسالیتی ) است را به عنوان نماینده ایران در المپیک معرفی کرد.

بدین ترتیب متین بالسینی شناگر ماده ۲۰۰ متر پروانه تیم ملی ایران وارد دسته‌بندی بازی‌های المپیک شد.

دپارتمان شنا فدراسیون جهانی در همین راستا و در پاسخ به درخواست فدراسیون شنا ایران برای حضور مهرشاد افقری در المپیک با ارسال ایمیل توضیحات تکمیلی را ارائه داد که متن آن به شرح زیر است:

از طرف دپارتمان شنا فینا
به فدراسیون شنای ایران
رونوشت
به دپارتمان ورزش فینا
به فدراسیون شنای آسیا
به مدیر اجرایی فدراسیون جهانی شنا (فینا)

موضوع : سهمیه جهانی شنا جهت المپیک ۲۰۲۰ توکیو

جناب رییس فدراسیون شنای ایران، محسن رضوانی

از ایمیل قبلی شما در تاریخ ۲۹ جون ۲۰۲۱ و تماس تلفنی شما در روز گذشته تشکر می‌کنیم.

به خاطر جلوگیری از سوء تفاهم، فینا علاقه دارد سیستم یونیورسالیتی (سهمیه جهانی) را برای شما روشن نموده و امیدواریم که شما موقعیت فینا را در این رابطه بهتر درک نمایید.

در رابطه با موضوع ابتدائی، لطفا توجه فرمائید که ما درک می‌کنیم که آقای مهرشاد افقری حد نصاب زمان B را در تورنمنت انتخابی المپیک فینا (قهرمانی آزاد بلغارستان) در تاریخ ۲۵ جون ۲۰۲۱ به‌دست آورد. در واقع ما هم‌چنین به این موضوع اشراف داریم که در تاریخ ۲۵ جون ۲۰۲۱، آقای افقری بالاترین امتیاز فینا را در میان شناگران ایران به‌دست آورده است.

اما به دلایل ذیل ما نمی‌توانیم آقای افقری را به عنوان شناگری که حد نصاب را به‌دست آورده یا به‌عنوان شناگر سهمیه جهانی قبول کنیم:

۱. طبق زمانبندی انتخابی وضع شده (مشروط) در سیستم انتخابی شنا فینا، فقط عملکرد یا نتایج ورزشکارانی که تا تاریخ ۲۰ جون ۲۰۲۱ بدست آمده مورد نظر قرار می‌گیرد . تاریخ ۲۰ جون ۲۰۲۱ ، زمان بسته شدن درخواست برای سهمیه جهانی (یونیورسالیتی) جهت بررسی معتبر است.
در واقع سهمیه‌های جهانی (یونیورسالیتی) یک مسیر هستند نه یک انتخابی، برای ورزشکاران انتخاب نشده بنابراین زمان بندی مقرر شده برای تعیین سهمیه ها وضع شده است. در مورد وضعیت آقای افقری، این زمان(رکورد) به‌دست آمده خارج از آخرین زمان(۲۰ جون ۲۰۲۱) برای بررسی برنامه سهمیه بوده است.

۲.  در حالتی که یک شناگر مرد یا زن حد نصاب زمان B را به‌دست آورد و بعدا دعوتنامه شرکت در مسابقات المپیک را از طرف فینا به عنوان ورزشکاری که حد نصاب زمان B را در فاصله زمانی بین ۲۱ تا ۲۷ جون ۲۰۲۱ کسب کرده دریافت کند، شناگری که تحت سهمیه جهانی (یونیورسالیتی) انتخاب شده در این صورت شناگر با جنسیت مربوطه به شناگری که با زمان حد نصاب B دعوت شده جایگزین می‌شود.

این حالت البته شامل وضعیت زمان حد نصاب B آقای افقری نمی‌شود زیرا زمان B نامبرده به اندازه لازم و کافی بالا نبوده که دعوتنامه شرکت در المپیک زمان B را تضمین کند. بنابر این آقای افقری نه به عنوان شناگر حد نصاب زمان B (رکورد نامبرده به اندازه کافی جهت انتخاب طبق استاندارد B بالا نبوده) و نه به‌عنوان شناگر سهمیه جهانی( زمان اعلام شده نامبرده بعد از تاریخ ۲۰ جون ۲۰۲۱ آخرین روز بوده) انتخاب شده است.

۳. طبق دلایل ارائه شده تنها شناگر ایرانی واجد شرایط آقای بالسینی است که بالاترین رتبه را تا تاریخ ۲۰ جون ۲۰۲۱بدست آورده است.

در این رابطه، ما محترمانه به‌دنبال تفهیم شما در مورد این موضوع هستیم و متاسفیم که درخواست جایگزینی شناگر نامبرده را نتوانستیم قبول کنیم. تصمیم ما حقیقتا برپایه اجرا قوانین و براساس عدالت محوری در بین تمام ورزشکاران است.

با درود و احترام

هماهنگ کننده دپارتمان شنا فینا

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 5

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو

منتشر شده

در

توسط

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو
عکس آرشیوی است

ایسنا/یزد پای درد دل مردم اردکان نشستیم، مردمی که در ثروتمندترین شهر ایران زندگی می‌کنند اما از کمترین سرمایه حیات خود یعنی آب برخوردار هستند.

هرسال با آغاز فصل تابستان و گرمای طاقت فرسا، شهرهای کویری ایران دچار بحران آبی می‌شوند تا جایی که این روزها جیره بندی آب، امان مردم این شهرها  را بریده است. هر چند ایران سالیانی است که با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند اما این وضعیت در شهرهای کویری کشور مانند یزد که با کمبود منابع آبی روبروست، وخیم‌تر است.

این روزها کیفیت آب در برخی از نقاط استان یزد به ویژه شهرستان اردکان به پایین‌ترین میزان ممکن رسیده و راه‌اندازی ایستگاه‌های برداشت آب در سطح شهر، تنها راهکاری بوده که اندکی از سنگینی بار این مشکل بر دوش مردم کاسته است؛ اما مسئله تامل برانگیز اینجاست که امروز مردم شهری که به ثروتمندترین شهر ایران شهره است، با دبه‌های آب در صف ایستگاه‌های برداشت آب ایستاده‌اند.

البته مدتهاست که گلایه‌ و فریاد مردم اردکان سر به آسمان کشیده ولی گویا گوش مسئولان و متولیان امر از این فریادها پر است و در هیاهوی کم آبی، لب‌ و دست فروبسته‌ و سر به لاک خود فرو برده‌اند.

کاهش بارندگی در این منطقه و افزایش مصرف آب در بخش‌های مختلف خصوصاً در حوزه آب شرب، کاهش کیفیت و فشار آب، مردم این شهر صنعتی را از آینده زندگی خود در این شهر ناامید کرده است.

در همین راستا پای حرف‌های مردمان اردکان نشستیم، خلیلی، فتوحی، سروی و … شهروندان اردکانی هستند که وقتی پای حرف‌هایشان می‌نشینیم، از سخنانشان بوی اهتمام‌شان به ترک دیار آبا و اجدادیشان به مشام می‌رسد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

منتشر شده

در

توسط

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی های المپیک چهارشنبه برگزار نمی شود و بجای آن هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از کمیته ملی المپیک، مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰ با شرایط ویژه و به هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

به دلیل شرایط و محدودیت‌های جدید اعمال شده از سوی وزارت بهداشت و در راستای حفظ سلامت اعضای کاروان در مکان و زمان دیگری برگزار خواهد شد.

در راستای قدرشناسی و ایجاد انگیزه در بین ورزشکاران و کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰،  کمیته ملی المپیک در نظر داشت ابتدا مراسم بدرقه را در فضای فرهنگی اراضی عباس آباد برگزار نماید که به دلیل شرایط کرونایی کشور مقرر شد این مراسم بصورت محدود در فضای باز آکادمی ملی المپیک برگزار شود ولی با توجه به شرایط حاد کرونایی و قرارگرفتن شهر تهران در وضعیت قرمز شیوع کرونا و در راستای حفظ سلامتی تمامی اعضای کاروان اعزامی، برگزاری این مراسم لغو و مقرر شد تا به هنگام عزیمت اولین گروه ورزشکاران اعزامی(۲۶تیر ماه) در محل فرودگاه امام خمینی (ره) با همکاری رسانه ملی و کادر سرپرستی کاروان و تیم‌ها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و بسیار محدودتر برگزار  شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

منتشر شده

در

توسط

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

مستند «گنج دره» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کیوان طباطبایی صمیمی و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا (ترکیه) راه یافت.

به گزارش ایسنا، چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ اکتبر(۲۸ مهر ماه تا ۴ آبان) در شهر ازمیر ترکیه برگزار می‌شود.

مستند نیمه بلند «گنج دره» که همکاری مشترک باستان‌شناسان ایرانی و دانمارکی در کاوش یکی از کهن‌ترین خاستگاه‌های پیدایش کشاورزی و اهلی‌سازی دام در خاورمیانه است هم در این رویداد حضور خواهد داشت.

طباطبایی صمیمی پیش‌تر درباره این پروژه توضیح داده بود: «گنج دره» یکی از کلیدی‌ترین محوطه‌های باستان‌شناسی ایران در نزدیکی شهر هرسین کرمانشاه است. پیش از انقلاب اسلامی برخی کاوش‌های باستان‌شناسی توسط هیات‌های خارجی در این تپه انجام شده بود اما برای نخستین بار گروهی از باستان‌شناسان ایران به سرپرستی دکتر حجت دارابی از دانشگاه رازی کرمانشاه با همکاری دانشگاه کپنهاگ دانمارک به وسیله فن‌آوری‌های نوین کاوش‌های گذشته را مورد بازنگری قرار دادند و به یافته‌های جالب و مهمی از روند نوسنگی شدن در زاگرس دست یافتند؛ در فیلم تلاش شده است تا این فرایند یا به تعبیری چگونگی شکل‌گیری انقلاب کشاورزی از حدود یازده هزار سال پیش در کوهستان زاگرس برای مخاطب عام و خاص نمایش داده شود.

تولید این مستند ۳۷ دقیقه‌ای دو سال زمان برده است و عوامل تولید آن عبارتند از پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: کیوان طباطبایی صمیمی، فیلمبردار: ارسطو گیوی، صدابردار: حسن شبانکاره، تدوین، صداگذاری و اصلاح رنگ:  پیمان شاه محمدی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها