با ما همراه باشید

اقتصادی

تعطیلی ۲۰درصد اسباب بازی فروشی‌های همدان در سایه کرونا

منتشر شده

در

تعطیلی ۲۰درصد اسباب بازی فروشی‌های همدان در سایه کرونا

ایسنا/همدان رئیس اتحادیه خرازی فروشان استان همدان گفت:شرایط کرونا ۲۰ درصد اسباب بازی فروشی‌های سطح شهرستان همدان را به تعطیلی و ابطال پروانه کسب کشانده است.

امیر گلبخش در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تعداد  ۴۷ واحد اسباب بازی فروشی کودکان در سطح شهرستان همدان، اظهار کرد: پیش از کرونا تعداد ۵۷ اسباب فروشی در سطح شهرستان دارای فعالیت بودند که به دلیل شرایط کرونا و کسادی بازار در دوسال گذشته تعداد ۱۰ واحد از اسباب بازی فروشی‌های شهرستان اقدام به تعطیلی و ابطال پروانه کسب خود کرده‌اند.

وی با بیان اینکه شرایط کرونا ۲۰ درصد اسباب بازی فروشی‌های سطح شهرستان همدان را به تعطیلی و ابطال پروانه کسب کشاند و اسباب بازی فروشی‌های این شهرستان  از شرایط کرونا  ۷۰ درصد دچار آسیب شدند،افزود: در دو سال گذشته به  دلیل  شیوع کرونا و کاهش  میهمانی‌ها و کادو و جشن و کمتر بیرون آمدن کودکان میزان فروش واحدهای  اسباب بازی فروشی نیز کاهش یافته، ضمن اینکه کاهش قدرت خرید مردم  و افزایش قیمت نیز در کسادی بازار اسباب بازی فروشان بی‌تاثیر نیست.

افزایش بیش از صد درصدی قیمت اسباب بازی در سه سال گذشته

گلبخش با اشاره به افزایش بیش از صد درصدی قیمت اسباب بازی در سه سال گذشته، خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیشتر خرید مردم در زمینه اقلام خوراکی بوده و خرید اسباب بازی به علت کاهش قدرت خرید خانواده‌ها کاهش یافته که این امر اسباب بازی فروشی‌ها را نیز کساد کرده است.

۶۰ درصد اسباب بازی‌های کشور وارداتی است

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد اسباب بازی‌ها در کشور وارداتی هستند و اسباب بازی‌های وارداتی به نسبت دو تا سه سال پیش، دو و حتی سه برابر افزایش قیمت داشته اند، یاد آور شد:در فروش اسباب بازی سعی بر آن است که مشتریان گرایش به سمت اسباب بازی‌های تولید داخل داشته باشند اما متاسفانه به دلیل تنوع و کیفیت پایین اسباب بازی‌های داخلی، بیشتر رغبت کودکان و مشتریان و خانواده‌ها در خرید اسباب بازی به سمت تولیدات خارجی است.

گلبخش که خود یکی از تولید کنندگان اسباب بازی است، خاطر نشان کرد: در تولید اسباب بازی داخلی وقتی تنوع مواد اولیه وجود ندارد و مواد اولیه نداریم مجبور به تکرار تولید یک کار هستیم و در تولید اسباب بازی قادر به تنوع تولید نیستیم ضمن اینکه هزینه های بالا  مواد اولیه و مشکلات تهیه مواد اولیه نیز در این امر بی تاثیر نیست.

تنوع بالای اسباب بازی های وارداتی

رئیس اتحادیه خرازی  فروشان استان همدان ادامه داد: تنوع اسباب بازی‌های خارجی بالاست و این امر موجب شده که مشتریان در خرید هر نوع از اسباب بازی‌های مختلف دارای حق انتخاب بالایی باشند در حالی که در تولید اسباب بازی‌های ایرانی یک اسباب بازی داخلی شاید تنها دارای دو یا سه مدل بوده که این امر حق انتخاب مشتری را خواهد کاست.

وی  افزود: با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری در رابطه با حمایت از تولیدات داخلی متاسفانه حمایت از تولید کنندگان داخلی بویژه تولید کنندگان اسباب بازی داخلی بسیار کم است که توجه ویژه مسئولین به این امر را می‌طلبد.

گلبخش در ادامه با اشاره به تسهیلات کرونایی اسباب بازی فروشی‌ها نیز خاطر نشان کرد: این تسهیلات با سقف ۱۲میلیون تومان به دلیل سخت‌گیری در ضمانت‌ها و سخت‌گیری در  شرایط دریافت موجب آن شد که بسیاری از همکاران از اخذ این تسهیلات منصرف شوند و حتی بسیاری  موفق به اخذ نشوند.

نقش مهم اسباب بازی در پرورش افکار و شخصیت کودکان

وی همچنین با بیان اینکه اسباب بازی در پرورش کودکان از نقش مهمی برخوردار بوده و با اسباب بازی می‌توان شخصیت کودکان را پرورش داد، اظهار کرد: در جلسه‌ای با کانون پرورش فکری استان همدان از کانون پرورش فکری درخواست کردیم که باید طرح‌هایی به تولیدکنندگان و واردکنندگان اسباب بازی داده شود که اسباب بازی‌های خود را بر اساس آن وارد و یا تولید کنند.

گلبخش با تاکید بر اینکه اسباب بازی و جعبه‌های آن با تصاویر و نقاشی‌های نامتعارف به روحیه کودکان و فرزندان آسیب می‌زند و نوع این اشکال و تصاویر در افکار کودکان تاثیر دارد، خاطر نشان کرد: در صورتی که این نوع از اسباب بازی‌ها ساماندهی نشوند دشمنان با تبلیغات پررنگ، فرزندان و کودکانمان را به سمت فرهنگ خود جذب خواهند کرد.

رئیس اتحادیه خرازی فروشان استان همدان با اشاره به برخی  از مناسبت‌های غربی چون ولنتاین، جشن هالووین و … افزود: این فرهنگ‌ها متعلق به فرهنگ ایرانی اسلامی نیست اما متاسفانه به دلیل تبلیغات پررنگ رسانه‌های غربی در فضای مجازی و نیز تبلیغات در تصاویر مربوط به این مناسبت‌ها و جشن‌ها در نوع اسباب بازی ،لوازم التحریر،پوشاک، برنامه‌های کودک و انیمیشن و روانه شدن آن به بازارهای بسیاری از کشورهای اسلامی موجب آن شده که بسیاری از کودکان و خانواده‌ها حتی در کشور ما به سمت این فرهنگ‌ها و رسوم رغبت و تمایل پیدا کنند و متقاضی استفاده از چنین کالاهایی با چنین تم‌ها باشند ضمن اینکه مشتریان و خریداران برای استفاده از تم‌هایی مانند هالووین، مناسبت‌های ولنتاین نیز در بین مشتریانمان به چشم می‌خورد.

ضرورت تبلیغات پررنگ فرهنگ ایرانی و اسلامی در اسباب بازی‌ها

گلبخش با تاکید بر اینکه باید رسانه ملی، رسانه‌های دیداری و شنیداری، فضای مجازی کشور تبلیغات فرهنگ ایرانی اسلامی را در برابر تبلیغات قوی دشمنان پررنگ تر کنند و کودکانمان را با فرهنگ اصیل ایرانی  و اسطوره‌ای ایرانی بیش از پیش آشنا کنند، بیان کرد: بدون شک این اقدام موجب آن خواهد بود که کودکان با آشنایی با فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی خود مشتاق فرهنگ اصیل و اسطوره‌های اصیل ایرانی شده و خواستار تم‌ها و اسباب بازی‌هایی با اشکال و تصاویر اسطوره‌های ایرانی باشند و قطعا فروشندگان نیز بسته به خواسته بازار نسبت به  تهیه اجناس خود اقدام می‌کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

تغییر کارمزدهای شبکه پرداخت از سال جدید

منتشر شده

در

توسط

مسئولان شبکه پرداخت از اعمال تغییرات در مبلغ و مدل نظام کارمزد این شبکه از سه ماهه اول سال آینده خبر می‌دهند.

 نشست تخصصی بازنگری در نظام کارمزد شبکه پرداخت و مبارزه با پولشویی و تخلفات شبکه پرداخت امروز در حاشیه نمایشگاه تراکنش برگزار شد.

در این نشست به بررسی چالش‌های شبکه پرداخت و فعالان در این زمینه پرداخته شد که مهم‌ترین چالش شبکه پرداخت از سوی فعالان، موضوع کارمزد، هزینه تامین کارتخوان، کاغذ رسید کارتخوان‌ها و افزایش هزینه‌های فعالان در این زمینه بدون افزایش منابع درآمدی اعلام شد.

شبکه پرداخت؛ قلب تجارت 

در این زمینه، فرهاد فائز – مدیر عامل شرکت داده‌ورزی سداد از حاضرین در این نشست، خواستار این موضوع شد که باید منتفعین شبکه پرداخت به نسبت سهمی که از این شبکه می‌برند، هزینه بپردازند و از مردم گرفته تا پذیرنده‌ها باید کارمزد قابل توجهی بپردازند.

همچنین، پیمان منعم طبری-مدیر عامل شرکت کارت اعتباری ایران کیش اعلام کرد که بانک‌ها باید پذیرنده‌ها را ملزم به پرداخت کارمزد کنند.

علاوه براین، کاظم دهقان _ مدیر عامل شرکت شاپرک با بیان شبکه پرداخت قلب تجارت کشور است، گفت: ریشه تخلفات در زمینه شبکه پرداخت ناشی از نظام کارمزد این شبکه است و در این راستا، علاوه بر پذیرنده‌ها دارندگان کارت هم باید کارمزد پرداخت کنند.

 فیشینگ نصف شد

وی افزود: بانک مرکزی و شبکه پرداخت به منظور بازنگری در نظام کارمزد شبکه پرداخت هم صدا هستند و از سه ماهه اول سال آینده، هم در مبلغ و هم در مدل کارمزدهای شبکه پرداخت تغییراتی اعمال می‌شود.

دهقان ادامه داد: اگر تغییراتی در نظام کارمزد بانک‌ها صورت نگیرد، در دو تا سه سال آینده، حیات شبکه پرداخت به مشکل می‌خورد.

از سوی دیگر، سرهنگ داوود معظمی گودرزی – رئیس  پلیس فتا، از کاهش ۵۰ درصدی جرائم فیشینگ از طریق رمز دوم پویا خبر داد و گفت:  بیش از ۷۰ درصدی جرائم بانکداری الکترونیک در حوزه فیشینگ بود که در سراسر کشور با راه اندازی رمز دوم پویا، ۵۰ درصد جرائم فیشینگ از این بستر کاهش یافت.

 

ادامه مطلب

اقتصادی

ماجرای سودجویی دلالان از دلار آبی و سفید

منتشر شده

در

توسط

ماجرای سودجویی دلالان از دلار آبی و سفید

دلالان بازار ارز به بهانه اینکه احتمال تقلبی بودن دلار سفید نسبت به دلار آبی بیشتر است، دلار سفید را ارزان‌تر از دلار آبی می‌خرند و تمایل بیشتری به خرید دلار آبی دارند؛ درحالیکه از نظر فعالان رسمی بازار ارز، این دو نوع دلار تفاوتی از نظر ارزشی ندارند.

 دلار چاپ قدیم از لحاظ ظاهری با دلار چاپ جدید تفاوت‌های ظاهری دارد که این تفاوت در رنگ آن‌ها بارز و قابل مشاهده است زیرا، دلار چاپ قدیم به دلار سفید و چاپ جدید به دلار آبی معروف است.

البته، این دو نوع اسکناس تفاوت‌های ظاهری دیگری غیر از رنگ دارند که این تفاوت‌ها شامل تغییر فونت عدد ۱۰۰ به صورت متفاوت در قسمت بالا، پشت و روی اسکناس‌ها، قرار دادن یک خط آبی پهن جهت افزایش امنیت در وسط اسکناس و تصویر بنجامین فرانکلین بدون دایره و حاشیه‌ است.

فارغ از تفاوت‌های ظاهری بین این دو اسکناس، اگر یکبار به بازار ارز سر زده باشید و پای صحبت فعالان این بازار به خصوص فعالان غیررسمی ارزی نشسته باشید، متوجه این موضوع شده‌اید که نزد دلالان، دلار آبی یا همان اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری آبی رنگ قیمت و ارزش بیشتری نسبت به دلار معمولی که سفید یا سبز رنگ است، دارد.

همچنین، برای خرید دلار بیشتر خواهان دریافت دلار آبی هستند و بهانه‌ای که از سوی دلالان در این زمینه مطرح می‌شود، این است که احتمال تقلبی بودن دلار سفید نسبت به دلار آبی بیشتر است و به جهت بالا بودن امنیت و پیچیده‌تر بودن جعل دلار آبی، این اسکناس را با قیمت بالاتری می‌فروشند.

این در حالی است که پیگیری‌های از صراف‌ها و فعالان بازار رسمی حاکی از آن است که این دو نوع دلار در خارج از مرزهای کشورمان (در صورتی که هر دو اصل باشند) دارای ارزش یکسانی هستند اما به دلیل وجود دلالان در بازار داخلی ارز، دلار آبی به قیمت ریالی بالاتری نسبت به دلار سفید به فروش می‌رسد.

 

ادامه مطلب

اقتصادی

توسعه شبکه ریلی از راه های نجات اقتصاد کشور است

منتشر شده

در

توسط

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه واگذاری امور به جوانان و نخبگان و اتکا بر دانش و خلاقیت آنان گامی در جهت پیشرفت و حل مسائل کشور است، گفت: اگر به ایده ها و طرح های ارائه شده توسط نخبگان توجه کنیم می توانیم مسائل و چالش های پیش روی کشور را با هزینه های پایین مرتفع و زمینه رشد و توسعه کشور را فراهم کنیم.

 محمد مخبر در دیدار با تعدادی از نخبگان و جوانان صاحب طرح و ایده، گزارش های ارایه شده در جلسه را مثبت ارزیابی کرد و افزود: طرح ها و ایده های مطرح شده در جلسه باید به برنامه های عملیاتی با جدول زمانبندی تبدیل شود تا با اجرای اینگونه طرح ها شاهد توسعه کشور باشیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به یکی از طرح های ارائه شده در جلسه در خصوص توسعه سواحل مکران خاطر نشان کرد: اقتصاد دریا محور یکی از ضرورت های امروز کشور است که با اتکا به آن می توانیم رشد و توسعه را برای مردم کشور و بویژه ساکنین مناطق ساحلی به ارمغان آوریم.

وی اقتصاد دریا محور و اقتصاد دیجیتال را از مهمترین محورهای توسعه در جهان امروز برشمرد و گفت: باید این دو محور مهم را در اولویت بندی طرح ها و پروژه ها مدنظر قرار دهیم چرا که با پرداختن به این دو موضوع مهم زمینه رشد و توسعه کشور مهیا خواهد شد.

مخبر افزود: اگرچه در برخی از صنایع کمی عقب هستیم اما به دلیل وجود نیروی انسانی تحصیلکرده و نخبگان کشور، در زمینه اقتصاد دیجیتال پیشرفت های خوبی در کشور حاصل شده، چرا که در این بخش به دانش و ذهن جوانان و نخبگان کشور متکی هستیم.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به یکی دیگر از گزارش های مطرح شده درجلسه در خصوص توسعه ریلی کشور اظهار داشت: یکی از راه های نجات اقتصاد کشور توسعه ریلی است و اگر بتوانیم اهداف تعیین شده برای توسعه شبکه ریلی کشور را محقق کنیم، تحولی اساسی در پیشرفت کشور حاصل خواهد شد.

در این جلسه که جمعی از جوانان و نخبگان حضور داشتند، گزارشی از طرح های توسعه مکران و سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت های حمل و نقل‌، انرژی و آب ارائه شد و ضرورت ها و الزامات اجرای این طرح ها مورد بررسی قرار گرفت.

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها