با ما همراه باشید

اخبار 12

تعویض تاکسی‌های فرسوده در سربالایی!

منتشر شده

در

تعویض تاکسی‌های فرسوده در سربالایی!

«ما سال ۹۶ تا تابستان سال ۱۴۰۰ شاهد افزایش ۲۵۵ درصدی نرخ پژو و ۲۹۹ درصدی نرخ سمند بودیم که با این نوسان قیمت و بدون تسهیلات ارزان‌قیمت، رانندگان توان مالی برای تهیه خودرو با این قیمت را ندارند و نیاز است که تسهیلات بانکی بیشتری پرداخت شود.»

به گزارش ایسنا، روزنامه «ایران» نوشت: «طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده از سال ۹۵ آغاز شد. در این پنج سال تاکنون  ۸۲ هزار و ۹۰۹ دستگاه تاکسی فرسوده نوسازی شده است اما همچنان ۱۹۲ هزار تاکسی در سراسر کشور به سن فرسودگی رسیده‌اند که در صف نوسازی قرار دارند. البته از ابتدای امسال تا ۲۰ آبان ماه تعداد پنج هزار و ۸۷۵ تاکسی نوسازی و تحویل متقاضیان شده است. در سال‌های ۹۴ تا ۹۵ به خاطر ثبات قیمت خودرو و پرداخت تسهیلات نوسازی از سوی بانک‌ها، نوسازی تاکسی‌های فرسوده شتاب بیشتری گرفت و حدود ۶۴ هزار خودرو نوسازی شد. آن‌ طور که مرتضی ضامنی، مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور، می‌گوید در هیچ سالی روند نوسازی تاکسی‌های فرسوده متوقف نشد اما به دلیل افزایش نرخ خودرو و نبود تسهیلات بانکی از سال ۹۷ این روند کند و قطره‌چکانی شد: «ما سال ۹۶ تا تابستان سال ۱۴۰۰ شاهد افزایش ۲۵۵ درصدی نرخ پژو و ۲۹۹ درصدی نرخ سمند بودیم که با این نوسان قیمت و بدون تسهیلات ارزان‌قیمت، رانندگان توان مالی برای تهیه خودرو با این قیمت را ندارند و نیاز است که تسهیلات بانکی بیشتری پرداخت شود.»

او با اشاره به فعالیت ۳۱۸ هزار خودرو تاکسی در کشور و ۷۶ هزار خودرو در تهران می‌گوید: «بر اساس مصوبه هیأت وزیران تاکسی‌هایی که به سن ۱۰ سال رسیده‌اند مشمول فرسودگی می‌شوند. اما با وجود تمام مشکلاتی که وجود داشت توانستیم از سال گذشته دوباره فرایند نوسازی را فعال کنیم. اگرچه در ابتدای سال ۹۹ به مشکل الزام مندرج در آیین‌نامه قانون هوای پاک مبنی بر ارتقای سطح آلایندگی خودروهای تولیدی از استاندارد یورو ۴ به یورو ۵ برخوردیم اما خودروساز آماده اجرای آن نبود. در نهایت با موافقت سازمان حفاظت محیط زیست مجوز نوسازی پنج هزار تاکسی با استاندارد یورو ۴ صادر شد. هم‌اکنون فرآیند نوسازی ناوگان تاکسیرانی با تحویل خودرو با استاندارد یورو ۵ ادامه دارد و خودروهای تحویلی سمند و پژو ۴۰۵ است. یکی از دلایل کندشدن روند نوسازی ناوگان عدم همکاری دولت در ارائه تسهیلات بانکی و همین طور افزایش قیمت بود.»

بر اساس قانون هوای پاک مصوب سال ۹۶ مجلس، دولت موظف است از محل صرفه‌جویی حاصل از بهبود و مدیریت سوخت ناشی از اجرای این قانون سازوکار و تسهیلات ارزان‌قیمت چهار درصد برای جایگزینی خودروهای فرسوده را با پرداخت ۱۰ ساله فراهم کند. ما از دولت می‌خواهیم تا به روند نوسازی سرعت بخشد. ضامنی می‌گوید: از سال ۸۶ و در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت ۵۰ درصد از حق بیمه رانندگان را در قالب یارانه دولتی پرداخت می‌کند. مشکلی که وجود دارد این است که اطلاعات رانندگان از سال ۹۲ به بعد از سوی سازمان تأمین اجتماعی به‌روزرسانی نشده است و این سازمان از سال ۹۲ تا امسال از قبول فهرست‌های جدید و به‌روزکردن فهرست‌ها خودداری می‌کند. البته ما آمادگی داریم تا با آنها همکاری کنیم.

قیمت‌های خودرو بالاست، نمی‌توانیم تعویض کنیم

مؤمنی راننده تاکسی می‌گوید: «از زمان ثبت‌ نام تا زمانی که خودرو را تحویل می‌دهند، حداقل ۴۵ روز تا حداکثر سه ماه طول می‌کشد. مشکل اینجاست که در این زمان چون خودروی ما فرسوده است مرتب دچار مشکل می‌شود و ما به تعمیر و تعویض قطعات نیاز پیدا می‌کنیم. خب اگر این زمان حتی به خاطر بدعهدی خودروسازها هم طول نکشد، باز زمان زیادی است و ارزش ندارد که هزینه اضافی کنیم چون در نهایت خودرو باید اسقاط شود. برای همین خیلی‌ها در این مدت بیکار می‌شوند.»

آقای عزیزی راننده دیگری می‌گوید: «نرخ برای سمند ۵۶ میلیون تومان و برای پژو ۴۶ میلیون تومان است که نرخ پارسال است اما معلوم نیست که دوباره نرخ تغییر می‌کند یا نه. استرس افزایش قیمت‌ها بیشتر روی ماست. شما در نظر بگیرید که این پول حدود سه ماه در بانک می‌ماند اما در ازای آن هیچ سودی به ما نمی‌دهند. تسهیلات سازمان تاکسیرانی ۹۰ میلیون تومان است که قسط آن ماهانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌شود و پنج سال هم طول می‌کشد. البته اگر بانک کارشکنی نکند و به‌موقع وام  بدهد. الان فقط تحویلی ایران خودرو را داریم و سایپا ماشین نمی‌دهد. اما همین خودرویی هم که به ما تحویل می‌دهند، کیفیت آن بسیار پایین است و گاهی مجبور می‌شویم که قطعات نو را تعویض کنیم یا مثلاً مشکل اتصال برق دارد و بعد از یک مدت کوتاه به سرویس اولیه نیاز پیدا می‌کند که  ۷۰۰-۸۰۰ هزار تومان خرج روی دست ما می‌گذارد.»

خانم فرهادی، راننده خطی دیگری، می‌گوید: «مشکل اصلی مراکز اسقاط است. الان در ازای پراید ۱۴ میلیون تومان و برای سمند ۲۰ میلیون تومان به ما می‌دهند اما اگر قطعه‌ای خراب باشد یا ماشین روشن نشود، از این مقدار کم می‌کنند. مثلاً اگر خودرویی کپسول گاز نداشته باشد پنج تا هفت میلیون تومان از راننده کم می‌کنند یا ایرادات زیادی می‌گیرند که داد راننده را بالا می‌برد.»

توان پرداخت اقساط را نداریم

فرهاد مفتح، راننده خطی دیگری، می‌گوید: «اقساط سنگین اجازه نمی‌دهد برای نوسازی مراجعه کنیم. خودروی من مدل ۸۸ است ولی از نظر اقتصادی توان پرداخت اقساط را ندارم.» امیر محمدی هم می‌گوید که ساختار موتوری پژو غیراستاندارد است و با توجه به آب و هوای گرم ایران، این خودرو برای تاکسی مناسب نیست. سایپا هم که فعلاً محصولی تحویل نمی‌دهد؛ در حالی که در همه جای دنیا بهترین خودروها برای تاکسی است.

موسی سیدی، راننده دیگری، می‌گوید که سال گذشته ثبت‌ نام کردم، پیامک وام ۹۰ میلیونی هم برایم ارسال شد اما همان جا خواستند برای سمند بلافاصله ۵۶ میلیون تومان واریز کنم که در توانم نبود. مدل خودروی سمند من سال ۸۷ است.

شاهرخ نعیمی، تاکسیران دیگری، می‌گوید که از مردادماه برای پژو ۴۰۵، مبلغ ۴۰ میلیون تومان واریز کرده‌ام ۱۸ مهر برایم پیش‌فاکتور صادر شد که با ایران‌خودرو تماس گرفتم و خودرو حاضر بود اما مبلغ قسط‌ها از حالا ذهنم را درگیر کرده است.

پورسمیعی هم می‌گوید که اوایل شهریورماه پول واریز کرده‌ام اما بعد از سه ماه که با تاکسیرانی تماس گرفتم، با بی‌احترامی گفتند اگر نمی‌خواهی، بیا و پولت را پس بگیر. به مسئول نوسازی گفتم با افزایش نرخ خودرو چه اتفاقی برای ما می‌افتد، گفت: تا زمانی که تاکسی جدید تحویل نگرفته‌ای مشمول افزایش قیمت می‌شوی.

صادقی، راننده دیگری، می‌گوید: «تا دو سال قبل دولت ۲۰ درصد از نرخ تاکسی را به کارخانه پرداخت می‌کرد سال ۹۷ قیمت پژو ۴۰۵، در کارخانه ۳۲ میلیون بود که تاکسی را با نرخ ۲۷ میلیون تحویل می‌دادند اما الان سه سال است که این قانون اجرا نمی‌شود.»

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 12

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

منتشر شده

در

توسط

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

ایسنا/اردبیل فرماندار اردبیل گفت: در شهرستان اردبیل تاکنون بیش از ۷۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در بین گروه‌های سنی اعلام شده و بیماران خاص تزریق شده است.

مسعود امامی یگانه ۲۸ تیر در مراسم افتتاح چهارمین مرکز تجمیعی واکسیناسیون در اردبیل اظهار کرد: از همکاری سپاه، آموزش و پرورش و مرکز بهداشت در راه‌اندازی این مرکز تجمیعی قدردانی می‌کنیم چرا که در حال حاضر چهار مرکز تجمیعی تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل عهده‌دار هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر این مراکز تجمیعی در ۱۱ مرکز جامع بهداشتی شهری و ۱۳ مرکز جامع بهداشت روستایی عملیات واکسیناسیون برای گروه‌های سنی مختلف در حال انجام است.

فرماندار اردبیل متوسط تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل ۷۹ درصد و بالاتر از میانگین استانی اعلام کرد و گفت: تلاش بر این است تا تزریق واکسن در مراکز جامع بهداشتی و تجمیعی ادامه پیدا کند تا گروه‌های بیشتری به مرحله ایمن‌سازی برسند.

امامی یگانه افزود: نوبت‌دهی در مراکز تزریق برای جلوگیری از تجمع بیش از حد به صورت سامانه انجام می‌شود که گروه‌های سنی اعلام شده ۶۰ سال به بالا می‌توانند با مراجعه به سامانه سلامت ثبت‌نام کرده تا روزانه با ثبت‌نام یک‌هزار و ۷۰۰ نفر عملیات واکسیناسیون به خوبی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ‌در شهرستان اردبیل با تزریق واکسن ایرانی و همچنین برای گروه‌های سنی ۶۰ تا ۷۰ سال کار اجرایی و عملیاتی در این حوزه شروع شده و تلاشمان بر این است تا با گسترش این اقدامات جلوی آسیب‌ها در پیک پنجم کرونا نیز گرفته شود.

در حال حاضر شهرستان اردبیل در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد به طوری که تعداد بیماران بستری که اغلب در شهرستان اردبیل، مشگین‌ و پارس‌آباد است به بیش از ۲۸۸ بیمار بستری کرونایی رسیده که حال عمومی ۶۰ بیمار کرونایی بدحال و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

منتشر شده

در

توسط

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

طبق برنامه زمان‌بندی، سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه زمانبندی اعلام شده پس از برگزاری جلسه با کارشناسان مسئول دانشگاه‌ها و معرفی فرآیند اجرایی ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا نهم مرداد ماه فرصت دارند تا مستندات مورد درخواست در راهنمای ارزشیابی را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ارسال کنند. پس از آن تا ۱۵ مرداد ماه مستندات بررسی خواهد شد.

سامانه ارزشیابی تحقیقات و فناوری (RTES) ۱۶ مرداد ماه برای مشاهده نتایج ارزشیابی در دسترس خواهد بود. پس از بررسی اعتراضات احتمالی، در نهایت سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام خواهد شد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با راه اندازی سامانه (RTES) در ابتدای تیر ماه، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی را ابلاغ کرد و در یک نشست مشترک که با حضور مدیران ستادی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، جزئیات و تغییرات اعمال شده نیز تشریح شد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با رویکرد بازآرایی و بازسازماندهی، متناسب با فرآیندهای بهینه و کارا و در عین ایجاد دسترسی و شفافیت در بستر سامانه برخط توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بازبینی و تدوین شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

منتشر شده

در

توسط

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

ژنرال دیوید پترائوس، یکی از فرماندهای نظامی سابق آمریکا در افغانستان گفت، وضعیت در این کشور جنگ‌زده حتی پیش از تکمیل خروج نظامیان ایالات متحده از آن، در حال فروپاشی است.

به گزارش ایسنا، ژنرال پترائوس در مصاححبه با برنامه جی.پی.اس فرید زکریا در شبکه خبری سی.ان.ان گفت: وضعیت میدانی هر هفته وخیم‌تر میشود.

اوایل امسال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند و به تازگی هم تاریخ نهایی خروج را زودتر کرده است. تلاش های بایدن برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا در تاریخ، موافقان و مخالفانی داشته است.

ژنرال پترائوس که سالها در افغانستان خدمت کرد، گفت: میترسم به عقب نگاه کنیم و از تصمیم به خروجمان متاسف شویم. متاسفانه ممکن است ما زودتر از آنچه فکرش را میکردم و بعد از آنکه تصمیم خروج اعلام شد بیان کردم، متاسف شویم.

پترائوس که سال ۲۰۱۱ از ارتش بازنشسته شد تا مدیر سیا شود، افزود: علاوه بر این، فکر میکنم ما همچنین به عقب نگاه خواهیم کرد و بابت این خروج عجولانه پشیمان شویم.

فرید زکریا در بخشی از سوالاتش اینطور گفت که نیروهای افغان از اینکه بیشتر کار مبارزه با طالبان را بر عهده آمریکا بگذارند، خشنودند اما پترائوس این ایده را رد کرد. این ژنرال آمریکایی گفت: اگر نیروهای امنیت ملی افغانستان می جنگیدند نیروهایش را در حجم وسیعی از دست میداد. وضعیت هنوز هم همانطور است. مشکل اکنون این است که آنها اطمینان ندارند که آیا کسی برای نجات می آید یا خیر و همین موضوع، تردید زیادی را وارد میدان نبرد میکند.

مجری سی.ان.ان همچنین به دلایل ناامیدی آمریکا از جنگ در افغانستان از جمله ناتوانایی در ورود به پایگاه های طالبان در پاکستان اشاره کرد. این ژنرال بازنشسته با این مساله موافق بود اما گفت خروج نظامیان آمریکایی قرار نیست پایانی بر جنگ در آنجا باشد.

ژنرال پترائوس تاکید کرد: هیچکس بیش از کسانی که واقعا در افغانستان حضور داشته‌اند، دلشان نمی‌خواهد این جنگ‌های بی‌پایان به پایان برسند. اما ما در حال پایان دادن به این جنگ نیستیم. ما در حال خاتمه دادن به مداخله آمریکا در آن هستیم. متاسفانه آنچه اکنون میبینم، طلوع یک جنگ داخلی وحشیانه است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها