با ما همراه باشید

اخبار 15

تغییر اقلیم چگونه بر تحصیل دختران تاثیر می‌گذارد؟

منتشر شده

در

تغییر اقلیم چگونه بر تحصیل دختران تاثیر می‌گذارد؟

ایسنا/خراسان رضوی نتایج تحقیقات موسسه Young Lives در آکسفورد انگلستان نشان می‌دهد که تغییرات آب‌وهوایی بدون اقدام فوری، دستیابی به آموزش با کیفیت را به‌طور فزاینده‌ای دشوار می‌کند و این مورد بر دختران محروم و زنان جوان تاثیر بیشتری خواهد داشت.

به نقل از ویفروم، نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، قرارگرفتن در معرض شوک‌های آب‌وهوایی دوران کودکی مانند خشکسالی و سیل تاثیری نابرابر بر رشد کودکان دارد، در تغذیه و دسترسی آنان به آموزش نیز تاثیر خواهد گذاشت و مانعی برای پیشرفت یادگیری آنان خواهد بود البته کودکان فقیر بیشتر تحت‌ تاثیر قرار خواهند گرفت.

بحران آب‌وهوا با بحران‌های دیگر در بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹  از جمله قطع آموزش و نابرابری‌ها تلاقی پیدا کرده است و اقدام فوری برای کمک به ایجاد انعطاف‌پذیری و امکان ۱۲ سال آموزش با کیفیت برای دختران و پسران و کمک به آماده‌سازی آنان برای رویارویی با آسیب‌پذیری‌هایی که نسل‌های قبلی هرگز با آن‌ها مقابله نکرده‌اند، مورد نیاز است.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که رویدادهای شدید آب‌وهوایی که در دوران کودکی تجربه می‌شوند، تاثیر قابل‌توجه نابرابر بر فقیرترین و آسیب‌پذیرترین گروه‌ها خواهد داشت.

محققان اظهار کردند: شوک‌های مربوط به آب‌وهوا که در اوایل زندگی بر کودکان تاثیر می‌گذارند تاثیرات منفی بر بدن و ذهن در حال رشد آنان خواهد گذاشت.

هنگامی که حوادث آب‌وهوایی شدید محصولات را از بین می‌برد یا منجر به افزایش قیمت‌های مواد غذایی می‌شود، خانواده‌های آسیب‌پذیر برای حفظ رژیم‌های غذایی مغذی تلاش می‌کنند. شواهد نشان می‌دهد که رژیم‌غذایی نامناسب و سوءتغذیه کودکان می‌تواند عواقب طولانی‌مدت شدیدی داشته باشد و بر رشد جسمی، مهارت‌های شناختی و پیشرفت در مدرسه تاثیر بگذارد.

۱۰۰۰ روز اول زندگی (از بارداری تا دو سالگی) برای سلامتی، رشد و شانس زندگی کودکان بسیار مهم است. نتایج تحقیقات در کشور اتیوپی نشان می‌دهد که کوتاه‌ قدی در اوایل دوران کودکی به دلیل سوءتغذیه، تاثیر منفی قابل‌توجهی بر مهارت‌های شناختی مهم مانند واژگان و ریاضیات به‌ویژه برای کودکانی که والدین آنان آموزش اندکی دریافت کرده‌ یا اصلا آموزش ندیده‌اند دارد و این شوک‌های اولیه عواقب بلندمدتی به همراه خواهند داشت.

نتایج بررسی در هند نشان می‌دهد که خشکسالی، سیل یا طوفان‌هایی که مادر در دوران بارداری تجربه می‌کند می‌تواند بر رشد آتی واژگان فرزندان در سن پنج سالگی تاثیر بگذارد. تاثیرات طولانی‌مدت بر ریاضیات و مهارت‌های اجتماعی و عاطفی مانند عزت‌ نفس، خودکارآمدی و اختیار حتی در نوجوانی نیز آشکار می‌شوند. در واقع، تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهند که موارد مرتبط با بارندگی و سوء تغذیه که دختران نوجوان حتی قبل از باردارشدن تجربه می‌کنند می‌تواند تاثیر منفی بر قد کودکان آینده داشته باشد. بنابراین سوء‌تغذیه ناشی از بحران آب‌وهوایی نیز می‌تواند از نسلی به نسل دیگر منتقل شود.

تغییر اقلیم چگونه بر تحصیل دختران تاثیر می‌گذارد؟

خانواده‌های فقیرتر در برابر مشکلات مالی در هنگام وقوع شوک‌های اقلیمی مقاومت کمتری دارند که می‌تواند خطر وقفه در آموزش را افزایش دهد. شوک‌های مرتبط با آب‌وهوا بر یادگیری و آموزش کودکان و نوجوانان به طرق مختلف در طول زندگی آنان تاثیر می‌گذارد. در ویتنام، کاهش درآمد خانوار به دلیل از بین‌رفتن محصول، مستقیما بر زمانی که کودکان در مدرسه می‌گذرانند به ویژه بر افراد از خانواده‌های فقیرتر تاثیر می‌گذارد.

دختران و زنان جوان در مواقع بحران بار اضافی کار خانگی را بر دوش می‌کشند و خطر ترک تحصیل آنان افزایش می‌یابد همچنین، گرسنگی می‌تواند بر توانایی کودک برای تمرکز در کلاس تاثیر بگذارد و احتمال غیبت از مدرسه را افزایش می‌دهد.

تاثیر نابرابر بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹بر آموزش، نیاز اساسی برای سازگاری با بحران آب‌وهوا را برجسته می‌کند. باوجود بهبود دسترسی به آموزش ابتدایی و متوسطه در دو دهه گذشته، همچنان شاهد نابرابری‌های قابل‌توجهی در نتایج یادگیری کشورهای مورد مطالعه هستیم، به‌طوری‌که کودکان از خانواده‌های فقیر و در مناطق روستایی به‌طور مداوم در محرومیت قرار دارند.

همان‌طور که در همه‌گیری کووید- ۱۹ شاهد بودیم بحران آب‌وهوا بدون اقدام هدفمند احتمالا نابرابری‌ها را تشدید خواهد کرد و افرادی که بیشتر تحت‌ تاثیر این بیماری همه‌گیر قرار گرفته‌اند احتمالا در برابر اثرات فزاینده بحران آب‌وهوا آسیب‌پذیرتر هستند.

اگر می‌خواهیم از افزایش شدید دمای جهانی جلوگیری کنیم و محروم‌ترین جوامع و به ویژه دختران و زنان جوان را دربرابر رشد و آموزش محافظت کنیم تا با تغییرات اقلیمی سازگار شوند، اطمینان از رعایت تعهدات کشورهای سراسر جهان در اجلاس تغییرات آب‌وهوایی گلاسگو (COP۲۶) بسیار مهم است.

ایجاد امکان آموزش باکیفیت ۱۲ ساله برای همه کودکان  و به ویژه دختران در شرایط آب‌وهوایی در حال تغییر نیازمند رویکردی گسترده است. سرمایه‌گذاری برای معلمان، مدارس و دانشگاه‌ها و بهبود کیفیت آموزش بسیار مهم است، اما برای ایجاد تفاوت باید به نابرابری‌های مداومی که کودکان را عقب نگه می‌دارد و آنان را در برابر شوک‌های خارجی آسیب‌پذیرتر می‌کند رسیدگی کنیم.

اطمینان از شروع درست زندگی همه کودکان (ازجمله رژیم‌غذایی کافی و سالم) پایه و اساس یادگیری آینده است. فراهم‌کردن محیطی مناسب برای تمام دختران و پسران برای ماندن در مدرسه با منابع کافی برای تحصیل نیز ضروری است.

با افزایش رویدادهای شدید آب‌وهوایی که همچنان بر فقیرترین خانواده‌ها تاثیر می‌گذارد به درک بهتری از چگونگی تجربه و واکنش جوامع آسیب‌پذیر در زندگی خود نسبت به شوک‌های مرتبط با آب‌وهوا نیاز داریم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 15

مرگ ۳کارگر در چاه

منتشر شده

در

توسط

مرگ ۳کارگر در چاه

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از سقوط ۴ کارگر در چاه خبر داد.

 مجتبی خالدی در گفت و گو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: حوالی ساعت ۱۱ امروز یک مورد حادثه سقوط در چاه به سازمان اورژانس اعلام شد که در پی آن عوامل امدادی به محل حادثه واقع در شهرستان پیربخش استان زاهدان اعزام شدند.

وی با اشاره به حضور عوامل امدادی اورژانس در محل حادثه گفت: در این حادثه ۴کارگر به داخل چاه سقوط کرده بودند، امدادگران با نجات این افراد از داخل چاه آن را به عومل اورژانس تحویل دادند.

خالدی در پایان افزود: بعد از بررسی علائم حیاتی این ۴نفر، مشخص شد که سه نفر از این افراد جان خود را در این حادثه از دست داده اند، نفر چهارم نیز بعد از انجام عملیات پیش بیمارستانی، برای ادامه روند درمان به بیمارستان منتقل شدند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 15

دیار تاکستان‌های سرسبز چشم به راه مسافران نوروزی

منتشر شده

در

توسط

دیار تاکستان‌های سرسبز چشم به راه مسافران نوروزی
مسیر آبگرم خلیل‌آباد

ایسنا/خراسان رضوی ‌شهرستان خلیل‌آباد که از آن به عنوان دیار تاکستان‌های سرسبز نام برده می‌شود، حدود ۲۵۰ سال قبل توسط خلیل‌خان فرزند جلیل‌بیگ از خاندان عرب میش مست بنا نهاده شد.

‌به گزارش ایسنا- ‌در آن زمان خلیل‌خان قلعه‌ای بزرگ و زیبا به نام خودش بنا نهاد که بعدها خلیل‌آباد نام گرفت اما در حقیقت نام این سرزمین، خارزنج است که در کتب تاریخی و معتبر از آن بسیار نام برده شده‌است. شهر خارزنج در ناحیه شمالی شهر خلیل‌آباد فعلی واقع شده بود که در اثر زمین لرزه تخریب و ساکنانش در دشت‌های جنوبی پراکنده و اقدام به ساخت آبادی‌های متعدد نمودند، سرانجام به دلیل وجود نا امنی‌های حاصل از حمله افاغنه و ترکمن‌ها اقدام به ساخت قلعه معروف خلیل‌آباد نمودند و خلیل‌آباد مرکزیت یافت.

در همین خصوص مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان خلیل‌آباد گفت: براساس کتب تاریخی، پیشینه شهرستان به دوران زرتشت بر می‌گردد، به طوری که آثار و ابنیه زرتشتیان در اطراف شهرستان به چشم می‌خورد.

محمد جواد بلبلی در همین خصوص به جاذبه‌های تفریحی شهرستان که محور گردشگری پارک جنگلی خلیل آباد است، اشاره کرد و گفت: این پارک همه روزه پذیرای مسافران و بسیاری از شهروندان است. پارک جنگلی شمال شهرستان با وسعت 200 هزار متر مربع و گونه‌های درختی کاج، افرا، اقاقیا و سروناز و سرو نقره‌ای، سپیدار و … از دیگر تفرجگاه‌های دیدنی این شهرستان است .

وی بیان کرد: در ارتفاعات شمال شهر خلیل‌آباد و در دل سیاه کوه و در آغاز راه رودخانه دائمی خارزنج چشمه‌های جوشان آبگرم معدنی که مردم محلی آن را «گِرمو» می‌نامند یکی دیگر از مکان‌های گردشگری است. این چشمه‌های جوشان از سالیان قبل با خواص بالای درمانی التیام بخش درد و میزبان خیل عظیم ورزشکاران و گردشگران و طبیعت دوستان است.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خلیل‌آباد، طبیعت بکر، درختان سرسبز، آبشارها و رودخانه جاری خارزنج منطقه آبگرم را  جزء دیدنی‌ترین مناظر طبیعی شهرستان خلیل‌آباد ذکر کرد و گفت: چشم انداز فرهنگی، طبیعی و تاریخی این منطقه با دارا بودن 12 اثر تاریخی موسوم به آسیاب و دره‌های زیبا و شفگت انگیز با پوشش نیزار و حوضچه‌های بزرگ آب موسوم به«زو» و حوضچه‌های آبگرم معدنی گردشگران بسیاری را به سمت خود کشانده است.

بلبلی همچنین به کویر بسیار دیدنی نمک جعفرآباد اشاره کرد و گفت: صرف صبحانه محلی از جمله تخم مرغ شیره که یکی از اصیل‌ترین غذاهای خراسان است در کنار سیاه چادر عشایری، نوشیدن چای آتشی و دمنوش‌های کویر به همراه سیب زمینی زغالی، تجربه لذت بخش و تداعی گوشه‌ای از زندگی کویری را برای گردشگران در کویر نمک جعفرآباد به همراه خواهد داشت.

وی بازدید از روستای کاهه و بافت قدیمی روستا و صرف اشکنه قورمه که از لذیذترین غذاهای منطقه کویری خراسان است و مزه به یاد ماندنی را برای گرشگران رقم می‌زند، به گردشگران نورزی پیشنهاد داد.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خلیل‌آباد، اظهار کرد: دراین منطقه بسیار زیبا که در فاصله 4 کیلومتری شمال شهر خلیل‌آباد قرار دارد دارای 3 چشمه آب گرم معدنی است که به ارتفاعات شمال شهر منتهی می‌شود. همچنین وجود آبشارها و رودخانه دائمی خارزنج این منطقه را جزء دیدنی ترین مناظر طبیعی شهرستان نموده است.

وی ادامه داد: در ضلع جنوبی شهر کندر بقایای خشت وگلی عظیمی به ارتفاع 15 متر وبه طول 68 و عرض 44 متر دیده می‌شود که در واقع کهندژ شهرک حاصلخیز و پر رونق کندر در گذشته‌های دور بوده است.

بلبلی گفت: سفال‌های پراکنده بر روی آن قدمت این اثر را به پیش از اسلام می‌رساند و موید سکونت در آن تا سده هفتم و هشتم هجری است. در چهار سوی این کهندژ آثار و بقایایی از برج‌های نگهبانی و تدافعی به چشم می‌خورد.

او همچنین به بنای حمام آقا که جزء مجموعه ابنیه تاریخی و با ارزش که در بافت مرکزی شهر قرار گرفته اشاره کرد؛ وی افزود: این بنا که مشتمل بر مسجد جامع، کاروانسرا و دکاکین مجاور  مسجد است در اوایل دوران پهلوی احداث شده و دارای دو بخش مردانه و زنانه است.

بلبلی عنوان کرد: حمام مردانه 15 پله و حمام زنانه 10 پله پایین‌تر از سطح زمین بوده و دارای رختکن، زینه، دوش‌ها و گرمابه، آب انبار، جاکفشی و نمازخانه است.

وی ادامه داد: حوض چهل پایه که نام این سازه آبی برگرفته از پایه‌های ده گانه‌ای است که پوشش آن را تشکیل داده و از هر پایه چهار عنصر فرعی دیگر روی هم رفته چهل پایه منفک گردیده و ایجاد قوس را ممکن کرده است.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خلیل‌آباد گفت: به استناد شواهد موجود مسجد جامع خلیل آباد پیش از این در محل مسجد جامع فعلی، بنای مسجدی کهن و یک ایوانی موسوم به میان خیابان وجود داشته که بنای فعلی با الگوبرداری از مسجد جامع کاشمر در سال 1308 قمری با طرح یک ایوانی وشبستان‌های طرفین ساخته شده و شبستان شرقی آن در سال 1313 قمری تکمیل شده است.

وی همچنین در خصوص آب انبارهای کندر بیان کرد: این آب انبارها که از دو بنای همجوار تشکیل شده‌اند در شهر کندر، از توابع شهرستان خلیل‌آباد قرار گرفته‌اند.

بلبلی گفت: این ابنیه از جمله آثار عام‌المنفعه هستند که آب انبار اولی به دستور حاجی حاتمی و به دست توانای حاج علی اصغر بنایی در حدود 70 سال پیش ساخته شده و آب انبار دیگر ده سال بعد از آن به سفارش حاج اصغر رحمانی و به دست استاد شعبان بنا شده است.

وی بیان کرد: یخدان گلی یکی از بناهای عام‌المنفعه بوده و نمایانگر فرهنگ گذشته این دیار در بهره‌برداری واستفاده از یخ است. از نکات جالب توجه این یخدان گلی استفاده از قطعات درشت چوب در میان جرزهای قطور است که نقش سازه‌ای داشته و به منظور استقامت بیشتر دیواره یخدان کاربرد داشته و قسمتی از چوب‌ها که بیرون آمده در سطح نمای داخلی و خارجی یخدان قابل مشاهده است.

 

وی در ادامه با اشاره به این که سالیانه ۵۰ هزار مسافر از مکان‌های گردشگری و تاریخی و مذهبی شهرستان بازدید می‌کنند، گفت: تنها در نوروز سال 97 بالغ بر 15 هزار مسافر و گردشگر وارد شهرستان خلیل‌آباد شدند.

بلبلی افزود: هرچند به دلیل نبود واحدهای اقامتی مناسب تاکنون تنها یک شب میزان ماندگاری مسافران در شهرستان بوده اما امیدواریم با راه‌اندازی چهار اقامتگاه بوم‌گردی در روستاهای نصرآباد، دهنو، شهر کندر و روستای جعفرآباد که سال جاری صورت گرفت، میزان ماندگاری مسافران افزایش یابد.

وی بیان کرد: با توجه به این که درخواست هتل سنتی تاریخی شده و اکنون تلاش برای دریافت موافقت اصولی می‌شود، امیدواریم برای سال 99 این هتل به واحدهای اقامتی شهرستان اضافه می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 15

واکنش پلیس به ریختن گازوئیل در جاده هراز

منتشر شده

در

توسط

واکنش پلیس به ریختن گازوئیل در جاده هراز

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی مازندران هرگونه اخباری را در رابطه با ریختن گازوئیل در جاده هراز تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا، سرهنگ قدمی درباره ویدیو منتشر شده از لیز خوردن خودرو ها در جاده هراز اظهار کرد: چندی پیش یک دستگاه خودرو در این محل واژگون شده و در پی آن روغن و آب رادیاتور این خودرو به سطح جاده ریخته شد، پس از آن نیز به علت بارش باران بر سطح جاده، محور لغزنده شد.

وی ادامه داد: بدلیل لغزنده شدن مسیر و رعایت نکردن سرعت مطمئنه از سوی رانندگان دیگر وسایل نقلیه، حادثه رانندگی در این محل اتفاق افتاد که مراتب این موضوع نیز به سرعت به سازمان راهداری اعلام شد.

فرمانده پلیس راه مازندران در ادامه با اشاره به انتشار کلیپ در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در خصوص ریختن عمدی گازوئیل در این نقطه، ضمن تکذیب این خبر از کاربران فضای مجازی خواست از بازنشر چنین اخباری جدا خودداری کرده و به جای آن با هشدار به رانندگان وسایل نقلیه خواست تا با رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، پلیس را در راستای پیشگیری از حوادث رانندگی و کاهش تصادفات یاری کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها