با ما همراه باشید

فرهنگی

تمرکززدایی فعالیت‌های بزرگ فرهنگی از تهران به دانشگاه‌های شهرستان‌ها

منتشر شده

در

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم بر تمرکز زدایی فعالیت‌های بزرگ فرهنگی از تهران به دانشگاه‌های شهرستان تاکید کرد و گفت: در این راستا برنامه‌های بزرگ فرهنگی را از تهران به شهرستان‌ها بردیم.

 دکتر عبدالحسین کلانتری در نشست مشترک با معاونت فرهنگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه تاکید کرد: نگاه مقام معظم رهبری به دانشگاه اسلامی، تولید و ساخت انسان تراز انقلاب اسلامی است. زحماتی طی سالیان گذشته در این زمینه صورت گرفته که البته کافی نیست و در دوره جدید معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، برنامه‌ها و رویدادهای دقیق و کارشناسی شده‌ای را در این راستا طراحی کرده‌ایم.

وی افزود: ظرفیت‌های فرهنگی دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان و کارکنان بسیار وسیع است و به برکت نظام اسلامی امروز در جای جای کشور بستر آموزش عالی مهیا شده و همین شبکه امروز آمادگی کامل دارد تا در ترویج فرهنگ انقلاب اسلامی اقدام کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تاکید کرد: نقطه محوری توجه ما در دوره جدید وزارت علوم، تمرکززدایی و توجه دادن به ظرفیت‌های متعدد و متکثر در اقصی‌نقاط کشور است و لذا بسیاری از رویدادها و برنامه‌های بزرگی که تا قبل از این صرفا در تهران برگزار می‌شد را به شهرستان‌ها بردیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در ادامه علی قجری، دبیر ستاد جهاد تبیین وزارت علوم نیز با اشاره به اهمیت موضوع جهاد تبیین و تشکیل ستادی با این ماموریت در وزارت علوم، گفت: الحمدلله به برکت کلام نافذ رهبر انقلاب، طی مدت کوتاهی از تاسیس و آغاز فعالیت ستاد جهاد تبیین دانشگاهیان کشور، بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری، سازماندهی خوبی را برای نقش آفرینی محلی، منطقه ای و ملی در جهت تبیین توانمندی‌ها و دستاوردهای علمی کشور ایجاد کرده‌اند.

دبیر ستاد جهاد تبیین وزارت علوم افزود: با ظرفیت خوبی که شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در کشور دارد،‌ می‌توانیم هم افزایی مؤثری را میان دانشگاه‌ها و ائمه جمعه در شهرهای مختلف شکل دهیم و شاهد برکتی عظیم در عرصه جهاد تبیین باشیم.

حجت‌الاسلام حسنی، معاون فرهنگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور نیز با تشریح ابعاد فعالیت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، اظهار کرد: تمرکز حجت الاسلام حاج علی اکبری و دوره متاخر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بر الگوی اعتلای ایمانی و انقلابی شهر است؛ بر این مبنا نیز طراحی‌های دقیقی در سه سطح استان، شهرستان و بخش در سراسر کشور صورت گرفته است.

وی افزود: این شورا با محوریت در ۱۴ عرصه مهم، ماموریت‌های امام را تعریف کرده است که عنصر مسجد به عنوان بستر اصلی اقدامات درنظرگرفته می شود. همچنین مخاطبان کلیدی ماموریت‌های ما در سه سطح نسل جوان و نوجوان، خانواده و زن و نخبگان در حوزه‌های مختلف تعریف می‌شود.

معاون فرهنگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور تصریح کرد: ظرفیت ۹۰۰ امام جمعه در سراسر کشور می‌تواند در نسبت با ظرفیت دانشگاه‌ها، اساتید و تشکل‌های دانشجویی، فرصتی عظیم را برای تبیین و ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و دستاوردهای کشور ایجاد کند و آمادگی این همکاری وثیق در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم وجود دارد.

حجت الاسلام نظری، مسئول میز دانشگاه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نیز خاطرنشان کرد: سامانه راهبری فرهنگ در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به عنوان یک بستر مناسب و فراگیر برای ارائه محتوا و انتقال ایده‌ها، تجربیات و هماهنگی میان امامان جمعه در سراسر کشور به شمار می‌آید که می‌تواند در هم‌افزایی با دانشگاهیان بسیار منشأ اثر باشد.

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی

افزایش میزان بودجه دانشگاه کافی نیست/نگران آسیب به فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی هستیم

منتشر شده

در

توسط

رییس دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه ما نگران هستیم فعالیت های پژوهشی در دانشگاه ها آسیب ببینند، گفت: برای سال جاری اگر افزایش بودجه ما ۵۰ درصد شود ما می توانیم فعالیت های روتین دانشگاه را انجام بدهیم و به وظایف فرهنگی، پژوهش و دانشجویی در حد نسبتا مطلوبی برسیم در غیر این صورت با کمبود بودجه مواجه خواهیم بود.

دکتر سعدالله نصیری قیداری در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب از وضعیت بودجه دانشگاه ها در سال جاری انتقاد کرد و اظهار کرد: افزایش بودجه دانشگاه ها در سال جاری حدود ۳۰ درصد بوده و نسبت به دستگاه های دیگر افزایش خوبی پیدا کرده و تا جایی که اطلاع دارم متوسط افزایش بودجه دستگاه های دیگر حدود ۹ درصد بوده است اما این در دانشگاه ها ۲۹ تا ۳۰ درصد است. بنابراین  این رقم بیانگر توجه دولت به این مراکز است .

رییس دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه میزان افزایش بودجه جاری برای عمل به وظایفی که در دانشگاه ها تعریف شده است کافی نیست، تصریح کرد: ما در سال گذشته در دانشگاه شهید بهشتی هر چه تخصیص بودجه گرفتیم حقوق ها را پرداخت کردیم و حتی با مشکل نیز مواجه شده ایم و برنامه های بخش هایی مثل پژوهش و  فرهنگ به دلیل تخصیص هایی که صورت گرفت، تحقق نیافت.

وی خاطر نشان کرد: اگر افراد بی تفاوتی باشیم فقط به پرداخت حقوق اکتفا می کردیم اما ما نگران هستیم فعالیت های پژوهشی و فرهنگی در دانشگاه ها آسیب ببینند و نگران هستیم وظایفی که در قانون  تعریف شده است عمل نشود بنابراین برای سال جاری اگر افزایش بودجه ما ۵۰ درصد شود ما می توانیم فعالیت های روتین دانشگاه را انجام بدهیم و به وظایف فرهنگی، پژوهش و دانشجویی در حد نسبتا مطلوبی برسیم در غیر این صورت با کمبود بودجه مواجه خواهیم بود.

رییس دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: برای ترم جاری اعلام کردیم از ۲۰ فروردین ماه و با رعایت شرایط کرونا تمامی دانشجویان دکتری به صورت ۱۰۰ در صدی در دانشگاه حضور یابند.

 

 

ادامه مطلب

فرهنگی

خبرنگار حق دارد اطلاعات کتمان‌شده را فاش کند

منتشر شده

در

توسط

خبرنگار حق دارد اطلاعات کتمان‌شده را فاش کند

مجید رضاییان، استاد روزنامه‌نگاری، با تفکیک اطلاعات به دو نوع پنهان و کتمان، دسترسی به اطلاعات کتمان را حق خبرنگاران می‌داند؛ یعنی اطلاعاتی که دانستنش حق عموم است اما توسط عده‌ای کتمان می‌شود.

مجید رضاییان ـ استاد روزنامه‌نگاری ـ  با بیان اینکه ما در روزنامه‌نگاری دو نوع اطلاعات داریم که ورود به یکی از آن‌ها برای خبرنگار ممنوع و دیگری حق قانونی اوست، توضیح داد:  در حرفه روزنامه‌نگاری دو نوع اطلاعات داریم؛ اطلاعات کتمان و اطلاعات پنهان. اطلاعات پنهان مربوط به عرصه‌های نظامی و امنیتی است که کسی به آن ورود نمی‌کند و متعلق به روزنامه‌نگار نیست؛ مثلا هیچ روزنامه‌نگاری در آمریکا نمی‌رود بپرسد تعداد موشک‌های ما پانصدتاست یا پنج هزارتا. اطلاعات کتمان، اطلاعاتی است که باید در اختیار مردم قرار بگیرد اما شخص یا نهادی از منتشر کردنش خودداری می‌کند. حال اگر خبرنگاری به این اطلاعات دست پیدا کند، صد درصد حق دارد که در اختیار مردم و مخاطبانش قرار دهد.

او افزود: ما در عرصه‌های غیرنظامی وقتی اطلاعاتی داریم، آن اطلاعات از نوع اطلاعات کتمان است؛ یعنی اطلاعاتی است که در اختیار یک دستگاه دولتی یا خصوصی قرار دارد، مثلا قراردی بسته که اطلاعاتش باید در دسترس عموم قرار بگیرد اما نمی‌خواهد اطلاعاتش را منتشر کند. در این صورت اگر خبرنگار به این اطلاعات دست پیدا کرد، قانونا اجازه دارد این اطلاعات را منتشر کند، زیرا اطلاعات کتمان شده است. به عبارتی همان اطلاعات آشکار است اما شخص نمی‌خواهد بگوید.

به گفته رضاییان، در خیلی از موارد هم پیش می‌آید که یک مسوول چیزی را می‌گوید ولی با تاخیر می‌گوید. در روزنامه‌نگاری می‌گوییم فلانی سرانجام این حرف را زد و سرانجام اعتراف کرد. نمی‌گوییم گفت و افزود زیرا با تاخیر گفته و این با تاخیر گفتنش در منظر افکار عمومی و روزنامه نگاری با پرسش و گله مواجه است. بنابراین اگر اطلاعاتی که حق مخاطب و حق شهروند است که بداند، پنهان بماند، اطلاعات کتمان است که وقتی در اختیار خبرنگار قرار می‌گیرد، باید تشویق شود نه اینکه تنبیه شود.

این استاد دانشگاه و مولف در پاسخ به این سوال که شکایت اشخاص و نهادهایی که خبرنگار درباره‌شان افشاگری کرده، چقدر قابل پیگیری و برای خبرنگار دردسرساز است، توضیح داد: طبیعتا این شکایت‌ها پایه‌ای ندارد. وقتی شخص اطلاعاتی را که باید مطرح می‌کرده را پنهان کرده است، حق مسلم خبرنگار است که این اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهد. گاهی می‌گویند این اطلاعات را قرار بود دیرتر منتشر کنیم، اگر به چنین نقطه‌ای برسیم باز حکایت از این می کند که این اطلاعات، اطلاعات محرمانه و پنهانی نیست. ما در قانون خودمان ایراد بزرگی که در این زمینه داریم این است که اگر یک دستگاهی تشخیص داد اطلاعاتی محرمانه است، دیگر محرمانه است؛ در حالی که اصلا چنین چیزی نیست. اگر بخواهیم این رویه را باب کنیم، دستگاه‌ها هر چیزی را می‌توانند محرمانه بخوانند. اطلاعات محرمانه تعریف دارد. چیزی که مربوط به منافع جمعی است را که نمی‌شود مهر محرمانه زد. این چالش بین روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و دستگاه‌های دولتی و خصوصی و نهادهای حقیقی و حقوقی همیشه وجود دارد و این چالش باید ادامه پیدا کند. اشکالی ندارد که به خاطرش هزینه بدهیم. از نظر حقوقی هر چه این چالش بیشتر رخ دهد باعث می‌شود نکاتی که شفاف نیست و ابهاماتی که وجود دارد شفاف شود. به هر حال خبرنگار کارش کسب اطلاعات است. اطلاعات آشکار یا اطلاعاتی که باید آشکار باشد اما افراد یا نهادها چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی، کتمان کرده‌اند.

رضاییان در بخش پایانی صحبت‌هایش در تعریف مفهوم حریم خصوصی در کار خبری و  لزوم رعایت آن توسط خبرنگاران توضیح داد: حریم خصوصی را باید صد درصد رعایت کرد. بعضی از رسانه‌ها برای اینکه بازدید بیشتری بگیرند، درباره ازدواج و طلاق اشخاص می‌نویسند و بعد خودشان هم تکذیب می‌کنند. این اتفاق به ویژه در بخش‌های فرهنگی ـ هنری بیشتر دیده می‌شود. هنرمند اثر دارد، می‌توان اثرش را نقد کرد. مقامات مسوول هم حریم خصوصی دارند و نباید به حریم خصوصی‌شان ورود کرد اما اگر مسوولی یکی از بستگانش را که صلاحیت هم ندارد، در جایی آورد و منسوب کرد و شما این را افشا کردید، شما در این صورت وارد حریم خصوصی آن شخص نشده‌اید و تخلفش را آشکار کرده‌اید. اینکه شما پویشی راه می‌اندازید در فضای مجازی با این مضمون که مسوولان بگویند سال پیش خانه‌شان کجای تهران بوده و الان کجا هستند؟ یا بگویند دو سال پیش فرزندانشان  کجا تحصیل می‌کردند و الان کجا هستند؟ این‌ها به هیچ وجه حریم خصوصی نیست زیرا مقام رسمی کشور مثل همه جای دنیا وقتی مسولیتی می‌گیرد باید دارایی‌هایش را عنوان کند. مثلا در یکی از کشورهای اروپای شمالی، یک نفر شهردار شده و بعدا رقبایش فاش کردند که برای فرزندش پرستار خصوصی گرفته و مالیتش را پرداخت نکرده است، به خاطر همین موضوع مجبور شده استعفا بدهد و برود. وقتی مسوولی دوره مسوولیتش  تمام می‌شود و به دارایی‌هایش اضافه شده، اعلام می‌کند تا معلوم شود منبعش کجاست. مسوولی که قبلا در محله‌ی جنوب شهر می‌نشسته و الان شمال شهر می‌نشیند و پنت‌هاوسی چند صد متری دارد باید مشخص شود از کجا به دست آورده است؛ منبعش کجا بوده ارث بوده و یا از حقوقش به دست آمده است؟ ما چون در ایران این کارها را نمی‌کنیم وقتی پویشی این چنینی راه بیفتد، فکر می‌کنیم نکند به حریم خصوصی افراد ورود کرده باشیم؛ اما این حریم خصوصی نیست. این چیزها را باید از حریم خصوصی جدا کرد. حریم خصوصی یکی از مسائلی است که هیچ‌وقت روزنامه‌نگار و خبرنگار نباید به آن ورود کند و در واقع جزو همان اطلاعات پنهان است اما هرچیزی که به مسوولیت افراد مربوط می‌شود باید آشکار و معلوم باشد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار

شناسایی پیکرهای مطهر پنج شهید دفاع مقدس

منتشر شده

در

توسط

شناسایی پیکرهای مطهر پنج شهید دفاع مقدس

پیکرهای مطهر شهیدان “محمود حسرتی معاف” ، “بهروز محمدی لندی” ، “سید فاضل مدنی” ، “عبداله موسوی” و “غلام خونی ” پس از گذشت سال‌ها از دوران دفاع مقدس کشف و شناسایی و امروز با اطلاع‌رسانی به خانواده‌های معظم و گرامی این شهدا، ایشان از چشم انتظاری در آمدند.

 به نقل از پایگاه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تفحص شهدا، پیکرهای مطهر ۵ تن از شهدای دوران دفاع مقدس کشف و شناسایی شد که به شرح زیر است:
– سرباز شهید “محمود حسرتی معاف” فرزند گل برار، متولد ۱۳۳۹، از تالش به جبهه اعزام شد و در سن ۲۰ سالگی در عملیات درگیری با اشرار در بانه در تاریخ ۱۳۵۹/۰۲/۱۶ به فیض شهادت نائل آمد و پیکر پاکش در منطقه بر جای ماند.
– بسیجی شهید “بهروز محمدی لندی” فرزند هاشم، متولد ۱۳۴۲، از ایذه به جبهه اعزام شد و  در سن ۲۰ سالگی در عملیات خیبر در منطقه جزیره مجنون در تاریخ ۱۳۶۲/۱۲/۰۸ به فیض شهادت نائل آمد و پیکر پاکش در منطقه بر جای ماند.
– سرباز شهید “سیدفاضل مدنی” فرزند سید حسین، متولد ۱۳۴۱، از لاهیجان به جبهه اعزام شد و در سن ۲۰ سالگی در عملیات بیت المقدس در شلمچه در تاریخ ۱۳۶۱/۰۲/۱۰ به فیض شهادت نائل آمد و پیکر پاکش در منطقه بر جای ماند.
– بسیجی شهید “عبداله موسوی” فرزند مهدی، متولد ۱۳۴۳، از قلعه تل به جبهه اعزام شد و  در سن ۱۹ سالگی در عملیات خیبر در منطقه جزیره مجنون در تاریخ ۱۳۶۲/۱۲/۰۷ به فیض شهادت نائل آمد و پیکر پاکش در منطقه بر جای ماند.
– بسیجی شهید “غلام خونی” فرزند یارمحمد، متولد ۱۳۴۶، از بهبهان به جبهه اعزام شد و  در سن ۱۶ سالگی در عملیات خیبر در منطقه جزیره مجنون در تاریخ ۱۳۶۲/۱۲/۰۸ به فیض شهادت نائل آمد و پیکر پاکش در منطقه بر جای ماند.
این شهدا از طریق انجام آزمایش DNA و پلاک هویت شناسایی گردیدند.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها