با ما همراه باشید

اخبار 41

تنها راه احیای قنات «مون» اجرای طرح بازآفرینی است

منتشر شده

در

تنها راه احیای قنات «مون» اجرای طرح بازآفرینی است

ایسنا/اصفهان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان گفت: تنها راه احیای قنات دوطبقه مون ثبت جهانی اردستان و اجرای طرح بازآفرینی است.

مهدی مشهدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به وضعیتی که در قنات دوطبقه اردستان وجود داشت، امسال حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای مرمت و لایروبی این اثرِ ثبت جهانی هزینه شده است.

وی با بیان اینکه حدود نیمی از اعتبار مرمت و لایروبی در اختیار هیئت امنای قنات دوطبقه قرار گرفته است، افزود: مرمت و لایروبی قنات با رضایت و همکاری مالکان و هیئت امنای قنات هزینه شده است و متولیان نگهداری قنات دوطبقه نهایت همکاری را با اداره میراث فرهنگی داشتند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان، با اشاره به معطل ماندن طرح بازآفرینی قنات دوطبقه اردستان، تصریح کرد: با توجه به اینکه چندین طرح دانشگاهی بازآفرینی و آماده شده است، اما با وجود اینکه تاکنون چند مرتبه به شهرداری اردستان مراجعه و درخواست کرده‌ایم، ولی استقبال جدی از طرف مدیریت شهری، نشده است.

cدوطبقه بدون مسئول اداره می‌شود

مشهدی گفت: با پیگیری‌هایی که مسئولان شهرستان از وزارتخانه میراث فرهنگی داشتند قول مساعد همکاری‌های لازم برای اجرای طرح بازآفرینی شده است، به نظر می‌رسد با توجه به وضعیتی که در این اثر وجود دارد، تنها راه احیای قنات دوطبقه، ثبت جهانی اردستان و اجرای طرح بازآفرینی است.

وی با ابراز گلایه از بلاتکلیفی قنات دوطبقه اردستان گفت: با وجود اینکه تاکنون چند مسئول استان و وزارتخانه در خصوص تعیین تکلیف مسئول برای قنات دوطبقه قول داده‌اند، ولی متأسفانه همچنان پس از سال‌ها این قنات بدون مسئول اداره می‌شود که باعث ایجاد مشکلاتی شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان کمبود زیرساخت‌های گردشگری را یکی از دغدغه‌های اداره میراث فرهنگی دانست و تصریح کرد: در سال‌های گذشته مشکلاتی در بخش زیرساخت و تأسیسات گردشگری برای استقبال از گردشگران داشتیم، ولی اکنون با وجود اینکه ۱۶ اقامتگاه بوم‌گردی فعال در شهرستان وجود دارد، اما با کمبود اقامتگاه مواجه هستیم.

مشهدی خاطرنشان کرد: اردستان در سال‌های اخیر مسیر خود را در موضوع گردشگری و جذب توریست پیدا کرده است و مطمئن هستیم در سال‌های آینده این شهرستان حرف‌های زیادی در بخش گردشگری خواهد داشت.

اماکن تاریخیِ دولتی اردستان به بخش خصوصی واگذار می‌شود

وی گفت: مالکیت تعداد زیادی از اماکن تاریخی شهرستان در اختیار دستگاه‌های دولتی است و با توجه به اعتبارات ناچیز دولتی برای  احیای این اماکن، نیازمند ورود بخش خصوصی بودیم که با مساعدت صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور، اماکن تاریخی دولتی شهرستان اردستان به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان افزود: برای شروع واگذاری اماکن دولتی به بخش خصوصی ابتدا تا پایان سال ۲ ابنیه تاریخی به بخش خصوصی واگذار می‌شود و در ادامه ۱۵ بنای تاریخی دیگر را به بخش خصوصی واگذار می‌کنیم.

مشهدی بر لزوم واگذاری اماکن دولت به بخش خصوصی تأکید کرد و گفت: احیا، مرمت و نگهداری بنای تاریخی، ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری از مزایای این طرح خواهد بود.

منبع: ايسنا

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها