با ما همراه باشید

اخبار 8

تنوع مخدرهای مصرفی و پیچیدگی درمان اعتیاد

منتشر شده

در

تنوع مخدرهای مصرفی و پیچیدگی درمان اعتیاد

رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد گفت: گرچه شیوع مصرف موادمخدر و اعتیاد بین زنان، کودکان و نوجوان بسیار کمتر از مردان بالغ است، اما عملا خدماتی که به این گروه(زنان و کودکان) ارائه می‌شود، بسیار ناچیز و کمتر از ظرفیت مورد نیاز است.

به گزارش ایسنا، آفرین رحیمی موقر در نشستی خبری با بیان اینکه طی سال گذشته یکی از کارهایی که مرکز انجام داد، تحلیل وضعیت فعلی درمان اعتیاد در کشور و روند آن در سالهای گذشته است، گفت: سال های نه چندان خیلی دور (مانند ۲۰ سال پیش) الگوی مصرف مواد کشور، روی تریاک متمرکز بود و تعداد کمتری بودند که هروئین یا گه‌گاه حشیش مصرف می‌کردند. در این فاصله خیلی کم این فرآیند تغییر کرد، اما اکنون به تنوعی از مصرف مواد رسیدیم. وضعیت مصرف مواد در کشور ما پیچیده تر شد که خیلی از اینها در راستای تغییرات جهانی و پیدا شدن مواد جدید و آگاهی مردم از آن چیزی که در جاهای دیگر دنیا می‌گذرد، اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: در کنار آن، خوشبختانه فرآیند خدمات درمانی در کشور ، فرآیند تکاملی خوبی را طی کرده است. به گونه ای که اکنون در منطقه، سیاست، استراتژی و برنامه درمانی پیشرفته‌ای داریم. می‌توان گفت تمام درمانهای مبتنی بر شواهد علمی در کشور مان وجود دارد و ارایه می‌شود و دو دارویی هم که تازه به بازار جهانی اضافه شده است در حال اضافه شدن به لیست درمانی کشورمان است.

رحیمی موقر افزود: در این راستا می‌توان گفت که ما از دانش روز در خدمات درمانی، داروهای موثر و از ظرفیت پزشکان و روانشناسان و سایر متخصصان در درمان اعتیاد استفاده می‌کنیم. از انرژی و انگیزه و نیروی عظیم مصرف کنندگان مواد که ترک کردند و می‌توانند به دیگران کمک کنند، استفاده می‌شود. از نیروی انتظامی و قضایی هم برای درمان معتادان استفاده می‌شود و این اتفاق مثبتی است. اما خلاءهایی وجود دارد که اینها را مدون کردیم که باید در چه جهاتی این خدمات رشد و ارتقاء یافته و ضعف ها برطرف شود.

رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد با بیان اینکه لازم است به مداخلات روانشناسی و اجتماعی بیشتر تمرکز کنیم و  روشهای پرهیزمدار را ارتقاء دهیم، گفت: برای بسیاری از موادمخدری که وارد بازار می‌شود اساسا درمان دارویی و پزشکی وجود ندارد لذا باید مداخلات روانی، فردی و گروهی و اجتماعی را رشد دهیم.

به گفته وی، برای مواد محرک مانند متامفتامین یا حشیش یا کانابیس درمان دارویی شناخته شده ای در جهان وجود ندارد.

رحیمی موقر افزود: استفاده بیشتر از بوپره نورفین در درمان وابستگی به مواد افیونی سیر مثبت و ارتقایی در کشورمان داشته است، اما لازم است هرچه بیشتر تقویت شود.

وی با تاکید بر اینکه لازم است درمانگران با روشهای نوین درمان آشنا شوند و بتوانند این روشهای نوین را در کنار سایر روشها استفاده کنند، گفت: لازم است در درمانهای اجباری که اکنون در کشور داریم، جای درمان سرپایی را به درمان اقامتی در این نگاه اجباری ارتقاء دهیم.

رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد به تمرکز بیشتر به زنان و کودکان و نوجوانان اشاره کرد و یادآور شد: گرچه شیوع مصرف مواد و اعتیاد در زنان و کودکان و نوجوان بسیار کمتر از مردان بالغ است، اما عملا خدماتی که برای این دو گروه مهم داریم بسیار ناچیز و کمتر از ظرفیت موردنیاز برای آنهاست.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 8

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

منتشر شده

در

توسط

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که به دلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

محمد میری دراین خصوص اظهار کرد: عمده شهرستان‌های تولیدکننده این محصولات در استان شامل چناران، مشهد، طرقبه شاندیز، نیشابور، تربت‌جام  و فریمان هستند که بخش عمده سطح زیرکشت و تولید این محصولات را به خود اختصاص داده‌اند. رقم عمده گیلاس در استان تک دانه و سیاه مشهد و در آلبالو ارقام مجاری و محلی است و در کنار آن سایر ارقام نیز به صورت محدود تولید می‌شود.

پیش‌بینی برداشت ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان امسال از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که بدلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان استفاده از ارقام پایه رویشی به جای باغ‌های سنتی و غیر اقتصادی بوده تا بتوان افزایش کیفی و کمی محصول را رقم زد.

میری عنوان کرد: آلبالو و گیلاس تولیدی در استان خراسان رضوی از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و عمده آن در این استان مصرف تازه‌خوری داشته و مازاد آن به استان‌های همجوار فرستاده می‌شود، ضمن اینکه بخشی از محصول تولیدی نیز به کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، افغانستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: از مشکلات عمده گیلاس کاران باروری کم درختان گیلاس به خصوص رقم تکدانه مشهدی است که پیشنهاد می‌شود باغداران با اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گیلاس نسبت به جایگزینی ارقام معرفی شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی اقدام کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح نمود:  باغداران برای کاهش خسارت نسبت به بیمه کردن باغ‌ها نزد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تقویت درختان، استفاده از سامانه‌های ضد تگرگ، مه پاش، سیستم‌های گرمایشی و استفاده از ارقام دیرگل ومتحمل به سرما اقدام کنند.

میری گفت: در طول دوره برداشت به طور متوسط در هر هکتار ۳۰ نفرروز مشغول به کار می‌شوند که در مجموع حدود ۳۴۰ هزار نفر روز در محدوده زمانی برداشت این محصولات در سطح استان مشغول به کار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وی عنوان کرد:  از جمله اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر در راستای بهبود کمی وکیفی عملکرد محصول می‌توان به (اجرای برنامه‌های اصلاحی از قبیل توصیه‌های فنی در زمینه کاشت ارقام سازگار و پرمحصول و کاشت ترکیبی ارقام در خصوص افزایش گردافشانی، استفاده از کندوی زنبور عسل همزمان باگرده افشانی در باغات گیلاس، اجرای طرح سرشاخه‌کاری در باغات قدیمی و کم‌بازده و استفاده از ارقام جدید وارداتی پرمحصول و با بازارپسندی مناسب، احداث باغات مدرن متراکم  و اصلاح و نوسازی و هرس باغات قدیمی)  اشاره کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

منتشر شده

در

توسط

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان نامه را برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان‌نامه با محوریت رشته‌های علوم انسانی ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار خواهد شد. دکتر غزاله حجتی و دکتر علیرضا صالحی، مدرسان این دوره آموزشی برخط خواهند بود.

براساس اعلام روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، علاقه‌مندان به شرکت در این دوره می‌توانند تا ۲۵ تیرماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. ثبت نام در این دوره از طریق پست الکترونیکی به نشانی Research@isba.ir یا پیام‌رسان به شماره 09108445943 میسر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

منتشر شده

در

توسط

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

تهیه‌کننده فیلم «تکخال» با اعلام فروش یک میلیاردی این فیلم در سینماها از استقبال مخاطب در اکران آنلاین می‌گوید که تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

فیلم «تکخال» که یکی از فیلم‌های اکران نوروزی سینماها بود، چند روزی است در پلتفرم‌های اینرنتی در حال اکران است و محمدحسین فرحبخش در این باره به ایسنا گفت: در روزهای گذشته اکران آنلاین «تکخال» همزمان با اکران پرده‌ای در سینماها آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

او با اشاره به استقبال مخاطبان اکران آنلاین افزود: نمایش فیلم در سینماها تاکنون یک میلیارد و 100 میلیون تومان فروش داشته و تا وقتی سینمادارها بخواهند همچنان روی پرده خواهد بود.

به گفته فرحبخش پیش از شروع ماه محرم که تقریبا یک ماه دیگر خواهد بود، نسخه نمایش خانگی «تکخال» در ‌VOD‌ها می‌شود.

«تکخال» به کارگردانی مجید مافی یک کمدی موزیکال است که پوریا پورسرخ، سحرقریشی، شبنم قلی‌خانی، امیر کربلایی‌زاده و یوسف تیموری در آن بازی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها