با ما همراه باشید

اخبار 54

توجه به «فناوری نانو» یک راهکار برای برون رفت از مشکلات اقتصادی است

منتشر شده

در

توجه به «فناوری نانو» یک راهکار برای برون رفت از مشکلات اقتصادی است

ایسنا/قزوین رئیس جهاددانشگاهی استان قزوین گفت: در سال جاری مشکلات اقتصادی را شاهد بودیم، در چنین شرایطی حوزه نانو یکی از حوزه‌هایی است که می‌تواند ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد بنابراین اگر بتوانیم اقتدار علمی خود را تقویت کنیم و جوانان روی این ریل حرکت کنند در سایر حوزه‌ها نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن خواهیم داشت.

فرشاد پیله‌چی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تا پیش از انقلاب اسلامی ۳۹۶ رشته و امروز بیش از ۳۰۰۰ رشته در دانشگاه‌های کشور وجود دارد و دانشجویان در آن مشغول به تحصیل هستند.

وی ادامه داد: تعداد مقالات نسبت به قبل از انقلاب ۶۵۰ برابر افزایش پیدا کرده است و بر اساس گزارش ISI پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا سال ۲۰۱۶ تعداد مقالات ۶۹ برابر شده است و این نشان از جایگاه علمی ایران دارد البته لازم به ذکر است که بگوییم در کنار آن شاهد ارتقای کیفیت علمی نیز بوده‌ایم.

رئیس جهاددانشگاهی استان قزوین بیان کرد: یکی دیگر از نکات مورد توجه، ارتقاء ۱۷ پله‌ای کیفیت تولید مقالات بوده است از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ از جایگاه سی و نهم دنیا به بیست‌ویکم دنیا رسیده‌ایم و این نشان از ارتقای کیفیت مقالات دارد.

وی مطرح کرد: در چهار دهه اخیر در توسعه دستاوردهای آموزشی به‌صورت جدی فعالیت داشته‌ایم و وجود نخبگان گواه بر این مطلب است البته نخبگان بسیاری هم هستند که به‌صورت بی‌نام و نشان فعالیت دارند.

پیله‌چی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها به عنوان اولین نهاد علمی شناخته می‌شوند پس از آن پژوهشگاه‌ها، پارک‌های و فناوری، شرکت‌های دانش‌بنیان و پژوهشکده‌ها به‌صورت جدی در حوزه پژوهشی کار می‌کنند و در کنار دانشگاه‌ها به تولید علم کمک کرده و این روند را پیش می‌برند.

وی اشاره کرد: جهاد دانشگاهی از جمله مجموعه‌هایی است که به‌صورت جدی در عرصه علمی فعالیت داشته است و در حقیقت می‌توانیم بگوییم جهاد دانشگاهی مولود مبارک انقلاب است و طی چهار دهه به عنوان نهادی قدرتمند در چند عرصه فعالیت کرده و خروجی خوبی داشته است باید بگوییم جهاد یکی از دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی است.

رئیس جهاددانشگاهی استان قزوین اضافه کرد: جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی، آموزشی و پژوهشی نقش‌آفرینی می‌کند و امروز سه پژوهشگاه و ۳۰ پژوهشکده با پیوست‌های کاربردی در آن مشغول به فعالیت هستند، در این نهاد انقلابی پژوهشگاه‌های متعددی در حوزه علوم انسانی، کشاورزی، فنی مهندسی، پزشکی و سلامت وجود دارند که در حال تولید علم در رشته‌های مختلف هستند.

وی ادامه داد: از دستاوردهای جهاد دانشگاهی می‌توان به پژوهشگاه رویان اشاره کنیم که به‌صورت جدی در عرصه علم ورود کرده و در دهه ۷۰ در حوزه ناباروری دستاوردهای بسیاری داشته است و در حال حاضر از سایر کشورها بیمار پذیرش می‌کند، باید بگوییم رویان از مجموعه‌های علمی است که در دنیا حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

پیله‌چی با تأکید بر اینکه دستاوردهای علمی ما را از بیگانگان بی‌نیاز می‌کند، اضافه کرد: جهاد دانشگاهی در مراکز استان‌ها نیز دستاوردهای خوبی داشته‌است که می‌توانیم به توان تولید مته حفاری توسط جهاد دانشگاهی خوزستان اشاره کنیم که مته حفاری تولیدی در وزارت نفت کاربرد دارد و ایران را از واردات بی‌نیاز کرده است.

وی تصریح کرد: همانطور که باید به دستاوردهای علمی توجه کنیم توجه به رشد آموزشی مدیران آینده نباید فراموش شود اگر بتوانیم جوانان را درست تربیت کنیم و آموزش دهیم این جوانان مدیران موفق آینده خواهند بود که کشور را خواهند ساخت.

رئیس جهاددانشگاهی استان قزوین گفت: در حوزه دستاوردهای علمی، توسعه آموزش‌های کیفی جزو موارد بنیادی و پایه است. اگر بتوانیم مجموعه‌های علمی را وارد فازهای دیگر مانند دانشگاه‌های نسل چهار کنیم موفق‌تر از امروز خواهیم بود. هر چه در حوزه دستاوردهای علمی به توسعه آموزشی از لحاظ کیفی توجه کنیم نتایج مطلوب‌تری را شاهد خواهیم بود.

رشد صنعت فضایی دومین دستاورد انقلاب اسلامی در عرصه علمی

پیله‌چی با بیان اینکه رشد صنعت فضایی در کشور دومین دستاورد علمی پس از انقلاب محسوب می‌شود، تشریح کرد: ایران در طول سال‌های اخیر جزو پنج کشور نوظهور فضایی قرار گرفته است و اهمیت این از آن بابت موضوع مهمی است چون با ماهواره‌ها می‌توان بسیاری از موضوعات را در اختیار داشت. ماهواره «امید» نخستین ماهواره پرتاب شده ایران بود که کارکردهای مخابراتی داشت و طراحی و تولید قطعات کار آسانی نبود ولی ما با تحریم توانستیم و پیروز شدیم، ناسا هم موفقیت آمیز بودن این ماهواره را تأیید کرد.

وی اضافه کرد: پس از پرتاب ماهواره «امید» در سال ۸۴، ماهواره «رصد» در سال ۹۰ به فضا فرستاده شد که نخستین ماهواره تصویربرداری ایران بود؛ پس از آن ماهواره «نوید» به‌عنوان سومین ماهواره به فضا پرتاب شد و در مقایسه با ۲ ماهواره قبلی قابلیت کنترل بیشتری داشت و در نهایت ماهواره «فجر» که آخرین ویژگی‌های ماهواره‌های جهانی را دارا بود به فضا پرتاب شد، پس از آن کاوشگر «پیشگام» به فضا فرستاده شد و نکته جالب این است که با وجود ترور نخبگان پلکان توسعه فضایی و حرکت در این مسیر متوقف نشد.

پیشرفت‌های پزشکی از دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی

رئیس جهاددانشگاهی استان قزوین یادآور شد: در حوزه پیشرفت‌های پزشکی باید بگوییم که در سال ۱۳۵۶ با ۳۳ میلیون نفر جمعیت به ندرت پزشک داخلی در کشور طبابت می‌کردند و اغلب پزشکان خارجی بودند؛ در حال حاضر با سه برابر شدن جمعیت، پزشکان داخلی بسیاری تربیت شدند و این یک دستاورد و موفقیت بزرگ است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه مهندسی پزشکی دستاوردهای خوبی داشته‌ایم، ادامه داد: در حوزه پیشرفت‌های دارویی کشف داروهای نوترکیب را شاهد بودیم و در جراحی‌های خاص نیز حرف برای گفتن داریم، ابداع روش‌های جدید درمانی در حوزه پزشکی نیز از دیگر دستاوردهای این عرصه بوده است.

پیله‌چی گفت: در کرونا وقتی دنیا برای ساخت واکسن دست به کار شد دانشمندان ایرانی از پای ننشستند و به طور همزمان ساخت سه واکسن ایرانی را در دستور کار خود قرار دادند و در حال حاضر که بسیاری از واکسن‌های خارجی مردود می‌شوند واکسن ایرانی به مرحله نهایی رسیده است که باید به آن افتخار کنیم.

پیشرفت در حوزه نانو تکنولوژی دستاوردی دیگر از انقلاب اسلامی

وی اظهار کرد: حوزه نانو تکنولوژی از دیگر حوزه‌هایی است که پس از انقلاب دستاوردهای خوبی در این عرصه داشته‌ایم این علم در بخش‌های مختلف کاربرد دارد و نکته قابل توجه این است که جایگاه نانو در ایران بسیار بالا و ارزشمند است، ۶۶۹۰ مقاله توسط محققان ایرانی با مضوع نانو منتشر شده است و امروز ایران جز پنج کشوری است که در حوزه نانو فعالیت دارد و ایران را به‌عنوان یکی از سردمداران این حوزه می‌شناسند.

رئیس جهاددانشگاهی استان قزوین متذکر شد: در سال جاری مشکلات اقتصادی را شاهد بودیم که حوزه نانو یکی از حوزه‌هایی است که می‌تواند ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد اگر بتوانیم اقتدار علمی خود را تقویت کنیم و جوانان روی این ریل حرکت کنند در سایر حوزه‌ها نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن خواهیم داشت.

اقتدار موشکی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای علمی ایران

وی تصریح کرد: اقتدار موشکی نیز یکی از دستاوردهای علمی ایران به شمار می‌رود؛ در عصر ارتباطات، دنیا به یک دهکده جهانی تبدیل شده است، برای همین در این دهکده جهانی به قدرت‌ها و مزیت‌ها توجه می‌شود به همین جهت یکی از توانمندی‌ها، حوزه موشکی است که باعث اقتدار ایران شده است و اکنون ایران پس از ۴۲ سال حرف‌های بسیاری برای گفتن در عرصه جهانی دارد و در بسیاری از موارد مشاهده کردیم که قدرت موشکی ایران نقش بازدارنده داشته است.

این مسئول اشاره کرد: سال ۶۳ اولین موشک وارد ایران شد و اکنون پس از ۳۶ سال تونل‌های زیرزمینی موشکی داریم و می‌توانیم بگوییم که دارای قدرت هستیم و حتی می‌توانیم تسلیحات نظامی را به دنیا صادر کنیم حق مسلم مردم است که از توانمندی خود برای حفظ کیان کشورشان استفاده کنند. با وجود همه تحریم‌ها، پیشرفت‌ها در حوزه موشکی بیشتر از سایر حوزه‌ها بوده است که باعث افتخار است و جای تأمل دارد.

رئیس جهاددانشگاهی استان قزوین با بیان اینکه موشک‌ها اقتدار صنعت دفاعی را تقویت می‌کنند، اشاره کرد: نیروی هوافضای سپاه هر روز توانمندی جدیدی را رونمایی می‌کند و این افتخاری برای کشور است، تلاش در حوزه موشکی باعث شده در حوزه‌های صنعت هوافضا یا همان پهپادها به صورت جدی ورود پیدا کنیم.

وی اضافه کرد: ناوشکن جماران و زیردریایی‌های ساخته شده نشان از اقتدار و توانمندی جوانان این مرز و بوم دارد هر چقدر بتوانیم بر نیروی داخلی خود تکیه کرده و مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح داشته باشیم خروجی بهتری خواهیم داشت. ایران موقعیت جغرافیایی، سرمایه اجتماعی، دانش، تمدن تاریخی و پتانسیل بالایی دارد که همین امر موجب شده تا اقتدار داشته باشیم.

پیله‌چی در پایان سخنانش متذکر شد: امروز از فعالیت‌های ۴۰ ساله گزارشی ارائه دادیم اما آیا برای ادامه مسیر برنامه داریم؟ رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب فرمودند که گام اول را به اتمام برسانیم و نیاز به جوانانی داریم که گام دوم را طی کنند تا جامعه اسلامی به تمدن اسلامی تبدیل شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 54

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

منتشر شده

در

توسط

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

فرمانده کل سپاه گفت: آمریکا دیگر چهره یک قدرت فائقه جهانی را ندارد و قوای پیشران قدرت او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران عزیز و چه در سایر بلاد اسلامی، فرسوده شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در آیین الحاق شناورهای رزمی به نیروی دریایی سپاه در بندرعباس، اظهار داشت: ما از وادی ظلمت به سرزمین نور هدایت شدیم؛ ایرانی که جلال و شوکت و شکوهت در شوکت شیطانی امپراتوری غرب ادغام شده بود، بر اثر انقلاب اسلامی مجد و عظمت فراموش شده خود را بازیافت و اسلام به حاکمیت رسید و تشکیل قدرت داد.

وی گفت: ما از تحریم و پیامدهای آن عبور کرده ایم و معماران آن را شکست داده ایم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: پیشرفت‌های ما در زمان تحریم بسیار قوی تر، درخشان‌تر و مدرن‌تر از فضای غیر تحریم بوده است.

فرمانده کل سپاه  افزود: قدرت‌های بزرگ در برابر روح آسمانی این انقلاب شکوهند ایستاده اند.واکنش‌های سرسخت استکبار در دفاع مقدس، برای بازگشت دوباره و به دست گرفتن سرنوشت ملت ایران صورت گرفت.ملت ما تجربه‌های سختی در تاریخ گذشته از سلاطین و حاکمان دیده بود و تجربه‌های دردناک از صدر اسلام در حافظه خود داشت.

سردار سلامی گفت: این بار ایران عزیز سرافراز در مقابل همه توطئه‌های جهانی ایستاد.حجم تهاجمات در این ۴۲ سال کاملا جهانی بود و همه قدرت‌های جهان با هم متحد بودند.دشمن تمام زوایای ملت بزرگ ایران از جمله عرصه‌های روانی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به جغرافیای جنگ تبدیل کرد.

فرمانده کل سپاه  تصریح کرد: در تمام فرازهای سخت ملت عزیز ایران و سایر ملت‌های همراه ایران اسلامی درخشیدند و در هیچ صحنه‌ای عقب ننشستند و تسلیم نشدند.تا امروز که ۴۲ سال از این انقلاب ناب میگذرد، جلال و جبروت شیطانی دشمنان در هم شکسته شده است.آمریکا دیگر چهره یک قدرت فاتح جهانی را ندارد و قادر نیست در هر نقطه دلخواه، سیاست‌های خود را پیش ببرد.قوای پیشران او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران و یا سایر بلاد اسلامی فرسوده شده است.

سردار سلامی با بیان اینکه ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند گفت: در عرصه جنگ اقتصادی دشمن، امروز ما بسیار قوی‌تر از آغاز این جنگ هستیم. مقاومت جواب داده است و قوی شدن مسیر قطعی ماست. در دنیای امروز باید قوی بود و یا تسلیم شد.ما با تجربه‌های زیاد از این ۴۲ سال، دریافته ایم در هر نقطه‌ای که دشمنان متمرکز شده اند، ما ایستاده ایم و آنجا قوی‌تر شده ایم. رهبر بزرگ انقلاب اسلامی و ملت عزیز با هم در یک جبهه واحد برای ایستادگی اراده کرده اند و این ایستادن واقعیت پیدا کرده است.

وی افزود: تصور دشمنان این بود که می‌توانند با فشار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، ارعاب نظامی، تهاجم رسانه‌ای و جنگ نیابتی ملت شریف ایران را از نظام و رهبری عزیز جدا کنند.دشمن تصور می‌کرد می‌تواند ملت را به ستوه بیاورد و آن‌ها را در مسیر تسلیم قرار دهند.ما فهمیده ایم باید در اقتصاد به ظرفیت‌های خود تکیه کنیم. فشار حداکثری و معمار آن، با هم از ملت ایران شکست خورده اند و امروز با یک دشمن شکست خورده روبرو هستیم.

وی گفت: ما باید قوی باشیم، این راهی است که رهبر عزیزمان فرا روی ما گشوده اند و ملت عزیز ما پشتیبان آن بوده اند و باید در اینجا از ملت سرافراز، نجیب، آگاه و هوشمند تشکر کنیم. دشمنان را اگر رها کنیم، آن‌ها رها نمی‌کنند و این سفارش قرآن است.باید دشمن را تعقیب کنیم و اجازه ساماندهی نظامی و سیاسی به آن‌ها ندهیم. امروز برخی رژیم‌های مرتجع، سرزمین‌های اسلام را میزبان سیاست‌های صهیونیست‌ها کرده اند.صهیونیست‌ها شجره ملعونه هستند که در هر سرزمینی رشد می‌کنند ارمغانی جز آتش ندارند.

سردار حسین سلامی افزود: اجازه به صهیونیست‌ها در سرزمین اسلامی چیزی جز دشمنی با مسلمانان نیست.در دوستی با صهیونیست‌ها افراط نکنید و این ازدواج نامبارک هر دوی شما را در آتش قرار می‌دهد.مسلمانان چنین رفتارهایی را از حاکمانشان نمی‌پذیرند.

سردار سلامی خطاب به آمریکایی‌ها افزود: شما در میدان فشار علیه ملت ایران شکست خورده اید و سیاست‌های شکست خورده را تکرار نکنید.دریا یکی از جبهه‌های دفاعی ما است که به وسعت تمام آب‌های جهان گسترش یافته است.این برای دفاع از منافع این ملت عزیز، جمال و شوکت الهی ایران بزرگ است.نیروی مسلح، ارتش و سپاه قهرمان در حال متراکم سازی قدرت خود هستند.

وی گفت: این چهارمین مرحله گسترش کمی و کیفی قدرت در نیروی دریایی سپاه است.از ابتدای سال تاکنون حدود صد فروند شناور دریایی، ۲۰۰ فروند پهپاد تهاجمی، اعزام شناور اقیانوس پیما و امروز صدها فروند شناور رزمی، نشان دهنده بخشی از تلاش گسترده همه خادمان، طراحان و مجریان سیاست‌های دفاعی و قدرتمند ایران عزیز است.

سردار سلامی افزود: نیروی دریایی ما در ارتفاع قدرتمند است و سیستم‌های پرتابگر از هوا برای مقابله با شناورهای دشمن مجهیز می‌شود. ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند ؛روی سطح، افق‌های بلندی برای نیروها طراحی شده است و باز هم گسترش می‌یابد.در زیرسطح در موضوع کشف و مقابله با دشمن، پدیده جدیدی در سپاه شکل گرفته و توسعه می‌یابد.سرافرازی از آن ملت ماست و در همه ارکان دفاعی، رویش قدرت بر مبنای فن آوری‌های مدرن که از ذهن جوانان خلاق ما سرچشمه می‌گیرد وجود دارد.

وی از همه مهندسان، تکنسین‌ها و کارگران شریف، وزارت دفاع و بخصوص نیروی دریایی و فرماندهان که با این حرکت، ناکارآمدی دشمن را رقم زدند و آرامش را به قلب‌های مردم این سرزمین آوردند، قدردانی کرد.
منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 54

محورهای مواصلاتی فارس باز است

منتشر شده

در

توسط

محورهای مواصلاتی فارس باز است

ایسنا/فارس مدیر مرکز مدیریت راه‌های فارس گفت: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

حمید احمدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین شرایط جوی در محورهای فارس بیان کرد: براساس اطلاعات دریافتی از سامانه‌های هوشمند جاده‌ای و گزارش اعلامی راهداران مستقر در محورها هم‌اینک‌ بارش پراکنده باران در محورهای منتهی به ارسنجان و خرامه در جریان است.

او با بیان اینکه سایر محورهای استان نیمه ابری تا تمام ابری گزارش شده است، ادامه داد: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

به گفته احمدی، طی شبانه روز گذشته، کل تردد ثبت شده بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۱۲۸ تردد شمار فعال در محورهای برون شهری، نسبت به روز قبل ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین ۱۳ درصد است.

او خاطرنشان کرد: اوج تردد بین ساعات ۷ تا ۸ در محور مرودشت-شیراز و کمترین تردد در محور احشام-لامرد بین ساعات ۹ تا ۱۰ انجام شده است.

مدیر مرکز مدیریت راههای فارس به هموطنان توصیه کرد بدلیل شیوع ویروس کرونا از سفرهای جاده‌ای پرهیز کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 54

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

منتشر شده

در

توسط

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

نسخه‌ای از مجموعه شعرهای «پل الوار» شاعر فرانسوی در یک حراجی به قیمتی فراتر از انتظار فروخته شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیگارو، یک نسخه از مجموعه شعر «پل الوار» شاعر فرانسوی در حراجی کریستیز به قیمت حدود ۱۷۰ هزار یورو فروخته شد.

مجموعه شعر «محفوظ از شکست» که «خوان میرو» نقاش اسپانیایی تصویرگری آن را برعهده داشته است به عنوان یکی از موفقیت‌آمیزترین کتاب‌های این هنرمند شناخته می‌شود.

کارشناسان ارزش تقریبی این کتاب را حدود ۵۰هزار تا ۷۰هزار یورو برآورد کرده بودند.

این کتاب در سومین بخش از حراجی «کتابخانه آوانگارد» کریستیز به فروش گذاشته شد. کتاب دیگری از شعرهای «تریستان تزارا» شاعر رومانیایی- فرانسوی با تصویرگری «میرو» نیز در همین حراجی درحالی به قیمت ۹۰هزار یورو فروخته شد که ارزش تقریبی آن ۲۰هزار یورو برآورد شده بود.

در جولای ۲۰۱۹ نیز کتاب دیگری از شعرهای «پل الوار» با تصویرگری «پیکاسو» به قیمت ۵۳۲هزار یورو فروخته شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها